» »

Diski prilezli do 22 TB

Diski prilezli do 22 TB

Slo-Tech - Medtem ko so bili doslej največji diski s kapaciteto 20 TB, je Seagate začel prodajati tudi 22-TB izvedenke. Na novinarski konferenci o poslovnih rezultatih je podjetje potrdilo, da nekatere stranke že lahko dobijo diske s kapaciteto 22 TB. Tolikšno kapaciteto dosežejo zaradi uporabe tehnologije SMR.

SMR (shingled magnetic recording) ni več nov izum, saj jo poznamo že nekaj let. Na diskih s SMR se sledi deloma prekrivajo, zato je nanje moč zapisati več podatkov. Negativna posledica te tehnologije je nižja hitrost, zaradi česar ti diski niso najprimernejši za uporabo v sistemih, kjer je veliko branja in pisanja. Nekateri proizvajalci so prikrivali uporabo te tehnologije, zaradi česar so si nakopali tožbe.

Novi Seagatovi diski so jasno deklarirani kot SMR, saj bi brez tega nanje težko stlačili 22 TB podatkov. Njihovi klasični diski (CMR) zmorejo 16 in 20 TB. Seagate še vedno dela tudi na diskih HAMR, ki naj bi prihodnje leto prinesli 30 TB, do konca desetletja pa 100 TB. Konkurenca ne spi in prav tako že ponuja 20-TB diske.

14 komentarjev

user1618 ::

in potem gledaš debelo, zakaj ne gre zapisovanje čez 50 MB/s :)
"If we were supposed to talk more than listen
we would have been given two mouths and one ear"
- Mark Twain

DarwiN ::

Kje so časi, ko so letno uspeli vsaj podvojit kapaciteto. Moj prvi disk je bil 40 Mb. :)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

dexterboy ::

Jest sem pa sebe imel za "đeka", ko sem mesec nazaj kupil 12 TB disk... mater sem "papak" :))
Se je pa po vseh letih le zgodila ena prelomnica, da so 4 TB diski padli pod ceno 100-ih evrov.
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

gddr85 ::

res prelomnica, za 2tb daš 60 bucks, 4tb se dobi pa že pod 100 bucks....leta 2022 :P

MrStein ::

CMR : 20 TB
SMR : 22 TB

A ni SMR "obljubljal" tam 25% več? Tole je ravno 10%.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

PrimozR ::

Mogoče je pa tole prvi model, ki je osnovan na 16/18 TB modelu? 20 TB CMR model bo pa z SMR-om dal 25 TB izvedenko? :P

dexterboy ::

Ali mogoče kdo ve za kakšen portal, kjer imajo zbrane informacije o številu plošč za določene modele? Ker kar sem sam brskal je samo spletni PDF proizvajalca o številu plošč, najverjetneje max, ampak to meni nič ne pomaga? Ko sem gledal 12, 14 in 18 TB diske, sem vzel najmanjšega, ker mislim, da je najmanj plat, ergo manj segrevanja, mehanike, možnosti za napako...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

PrimozR ::

Mogoče komentar na zadnji del, na TB ima najmanjši disk največ mehanike. Torej za, karikiram, 100 TB, z manjšimi diski z manj platami potrebuješ več motorčkov, aktuatorjev za glave in kontrolnih PCB-jev. Torej je s tega vidika več plošč v enem disku bolj. Zasede ti manj prostora, poraba je pod črto manjša, verjetnost za odpoved na mehanskem delu pa je, pretty sure, enaka, kot pri disku z manj ploščami. Torej imaš za X TB sistem z manj (enakimi) komponentami, kar pomeni manjšo verjetnost za odpoved ene komponente v sistemu.

Potem moraš pa vseeno poskrbeti za redundanco.

bbbbbb2015 ::

user1618 je izjavil:

in potem gledaš debelo, zakaj ne gre zapisovanje čez 50 MB/s :)


Pa zapleza se samo, če ponovno zapisuješ podatke preko. Sicer je hitrost normalna in se ne čuti toliko. Hitrost pa lahko pade tudi pod 50 MB/s - na recimo 10 MB/s.

Na benchmarkih so SMR diski počasni, ker imaš razne random write, pa butterfly write - to ga sigurno kolje. Če ga pa rabiš, da ti zapisuje videe z nadzornega sistema, to pa sigurno zelo fino laufa.

eVro ::

Hvala za novico. Manjka pa pojasnilo kratice HAMR.

MrStein ::

bbbbbb2015 je izjavil:


Na benchmarkih so SMR diski počasni, ker imaš razne random write, pa butterfly write - to ga sigurno kolje.

Odvisno. Random write piše sekvenčno, tako da je hitreje kot na klasičnih diskih.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

bbbbbb2015 ::

eVro je izjavil:

Hvala za novico. Manjka pa pojasnilo kratice HAMR.


Heat assisted:
Heat-assisted magnetic recording @ Wikipedia

Dvomi v to tehnologijo so bili že od samega začetka. Predvsem si ne predstavljam, kako bo medij to zdržal tekom let.

krempelj ::

DarwiN je izjavil:

Kje so časi, ko so letno uspeli vsaj podvojit kapaciteto. Moj prvi disk je bil 40 Mb. :)


Naj raje podvojijo zanesljivost, verjetno tvoj 40Mb disk se vedno dela, marsikatera od teh novodobnih posasti pa ne vec.
Praskam...

MrStein ::

Tisti disk je stal nekaj sto evrov/dolarjev.
Za tako ceno tudi danes dobiš zanesljive. Za drobiž pač ne.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Diski prilezli do 22 TB

Oddelek: Novice / Diski
144859 (2696) MrStein
»

Prihajajo diski z 10 ploščami

Oddelek: Novice / Diski
316740 (3779) PrimozR
»

WD predstavil 10-TB disk s helijem

Oddelek: Novice / Diski
4717964 (15308) pegasus
»

Osem terabajtov brez helija iz Seagata

Oddelek: Novice / Diski
3312124 (9284) technolog
»

Seagate razvil tehnologijo gostejšega zapisa podatkov na diske

Oddelek: Novice / Diski
3715388 (11344) Jst

Več podobnih tem