» »

Naprava za monitoring (starejših) staršev. (eOskrba?)

Naprava za monitoring (starejših) staršev. (eOskrba?)

markobagola ::

Pozdravljeni!

Moji starši (65 in 70 let), so sicer še samostojni. Vendar me skrbi, da se jim bi kaj zgodilo in ne bodo zmožni priklicati pomoči. Že enkrat se je zgodilo, da je oče omedlel na hodniku. Kljub temu, da se je priplazil do mobilnika le tega zaradi omotičnosti ni znal odkleniti oz. uporabljati.

Živita sama. Jaz stanujem v mestu 30 km vstran. Želel bi si naprave/rešitve, ki bi jim omogočila klic na pomoč. (zapestnica z gumbom na primer ali podobno)

Do sedaj sem našel sistem, ki ga ponuja telekom: E-oskrba

Ali imate kakšne izkušnje s tem sistemom? Obstajajo še kakšni drugi? Priporočila? Delujejo ti sistemi vedno preko klicnega centra ali obstaja kakšen sistem, kjer bi bila obveščena samo jaz in sestra ali sosed?

Že vnaprej hvala za odgovore in priporočila.
Marko

Tidule ::

Imaš mobilne telefone z emergency funkcijo, kjer moraš samo držat tipko in pošlje SMS na prednastavljeno številko. Naša stara mama ima nekaj podobnega (pustimo, da vsaj enkrat na 14 dni po nesreči pošlje) in dobimo SMS skupaj z lokacijskimi koordinatami.

Druga opcija so potem razne GPS/GSM zapestnice, ki imajo ponavadi še recimo merilec srčnega utripa.

In pa tretja so razni gumbi, ki delujejo preko brezičnih protokolov (wifi, BT, zgibee, rf...).

V-i-p ::

Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

markobagola ::

V-i-p je izjavil:

Hmm, kaj takega?
https://a.aliexpress.com/_mtcWKtE


Točno to napravo sem kupil. Čakal na njo en mesec, plačal še dodatnih 5 evrov carine. In milo povedano, ta naprava je grozna v vseh pogledih.
Ogromna zapestnica, narejena iz cenene plastike/gume. Aplikacija (Smart Life), ki je v bistvu smart home aplikicaja, najde zapestnico kot smoke alarm, včasih dela ob pritisku včasih ne, skratka, hardware: "poceni roba" / software: "katastrofa". Nebi zaupal življenja svojih staršev tej napravi.

Tidule je izjavil:

Imaš mobilne telefone z emergency funkcijo, kjer moraš samo držat tipko in pošlje SMS na prednastavljeno številko. Naša stara mama ima nekaj podobnega (pustimo, da vsaj enkrat na 14 dni po nesreči pošlje) in dobimo SMS skupaj z lokacijskimi koordinatami.

Druga opcija so potem razne GPS/GSM zapestnice, ki imajo ponavadi še recimo merilec srčnega utripa.

In pa tretja so razni gumbi, ki delujejo preko brezičnih protokolov (wifi, BT, zgibee, rf...).


Za kaj bi se ti odločil, če bi moral ponovno kupiti? Ker sam bolj kolebam med "preverjenim" sistemo E-Oskrba (telekom) in neko "samostojno" rešitvijo zapestnica. Ampak kot rečeno, nimam 0 izkušenj z to eOskrbo.

Zgodovina sprememb…

V-i-p ::

markobagola, fajn, da si opisal tistole linkano reč. Pač prva, ki jo je AE ponudil, sigurno pa obstajajo tudi bolj dovršene zadeve, ki imajo SOS gumb in res služijo tistemu, kar OP hoče.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

joze67 ::

markobagola je izjavil:

..., včasih dela ob pritisku včasih ne, skratka, hardware: "poceni roba" / software: "katastrofa".
S strojno opremo ni pomoči, da pa Tuya senzorji znajo zaostajat, je znano. Lahko se poigraš (ni težko, ni pa 5 minut dela) in postaviš "lokalno Tuyo," ki potem ne sprašuje strežnikov na drugem koncu sveta ("oblak"), kaj storiti, in zato reagira hitreje.

Tidule ::

markobagola je izjavil:


Tidule je izjavil:

Imaš mobilne telefone z emergency funkcijo, kjer moraš samo držat tipko in pošlje SMS na prednastavljeno številko. Naša stara mama ima nekaj podobnega (pustimo, da vsaj enkrat na 14 dni po nesreči pošlje) in dobimo SMS skupaj z lokacijskimi koordinatami.

Druga opcija so potem razne GPS/GSM zapestnice, ki imajo ponavadi še recimo merilec srčnega utripa.

In pa tretja so razni gumbi, ki delujejo preko brezičnih protokolov (wifi, BT, zgibee, rf...).


Za kaj bi se ti odločil, če bi moral ponovno kupiti? Ker sam bolj kolebam med "preverjenim" sistemo E-Oskrba (telekom) in neko "samostojno" rešitvijo zapestnica. Ampak kot rečeno, nimam 0 izkušenj z to eOskrbo.


Osebno imam kombinacijo telefona in homemade tipk na strateških mestih (kopalnica, wc, postelja, štedilnik, garaža...) skupaj mislim, da jih je 10. Telefon zato, ker je od vsega najbolj mobilen in ga ima praviloma sabo, medtem ko te zapestnice vprašanje koliko bi dejansko nosila in kako so zanesljive (sploh aliexpress 10EUR variante). Če pa že pa nujno GPS/GSM. Tipke pa so bile pri meni enostavna implementacija, ker je hiša pokrita z Home Assistantom in je bila to samo dodatna funkcionalnost.

Ključno za moje pojme je, kakšna je pri vas doma situacija. Pri nas se to obnese, ker je stara mama v neposredni bližini (ista hiša kot starši) in dejansko, če se nekaj zgodi lahko nekdo v 99% primerih skoči pogledat. Če te opcije ne bi bilo potem bi se IMO odločil za sistem kot je eOskrba. Ker kaj ti pomaga še tak high tech sistem, če se potem ne moreš zaradi službe javit na telefon, ko pride alert in si povrhu še 500km stran ali pa imaš ravno takrat prazno baterijo, ali si pozabil telefon...

Sem se pa precej ubadal s točno temi vprašanji kako in kaj z vidika varnosti in zanesljivosti. In sem potem zadevo imlementiral tako, da najprej obvesti oba starša, ker so v isti hiši. Če se v 5 minutah nihče od niju ne odzove, potem sistem obvesti mene in sestro, če še vedno ni odziva pa sosede. Tak sistem preprosto ne more temeljit na sigle point of failure. Ključna prednost eoskrbe je ravno to, da se bo 24/7 nekdo javil. Če tega ne moreš zagotovit potem home rešitve niso dobra izbira.

sajmon ::

https://www.ihelp.si/SOS_gumb/

Ni v rangu 10€ iz Aliexpress. Programira se 3 številke, na katere se v primeru pritiska na SOS gumb pošlje sms skupaj s koordinatami (gps vgrajen). Potem pa kliče po vrstnem redu najprej prvo številko, če se ne javi drugo / tretjo. Sms obvestilo je tudi, ko je baterija prazna (pod določenim %). Možno je poklicati številko, ki je v napravi. V tem primeru naprava sama sprejme klic.

2f4u ::

Zdravo,

jaz skrbim za nekje 6 oseb, oziroma sem pomagal sorodnikom, znancem z postavitvijo sistema.
Imamo DORO telefone in zadeva deluje.

Pozor, v trenutni situaciji grem še korak narpej, da lahko preko telefona ugasnem pečico, plin,... grelec v kopalnici. Toda še nisem tam. Delam na tem. Video nadzor morda - je pa vprašanja, če ti to res pomaga - to je bolj živćna vojna. Pa demenca in pozabljivost je naslednja točka. Pa tista starostna nagajivost, nekako žlehnoba kasneje.

Kontaktiraj me, če želiš še kakšno informacijo.

Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 2f4u ()

dunda ::

Sam bi preveril Telekomovo e-Oskrbo.
https://www.kacnje.eu

b2z25 ::

A obstaja kaj takšnega kar bi se lahko aktiviral na glas (npr."Na pomoč")?
Da GSM vedno ni rešitev smo spoznali, ko je starostnik padel ob mizi na kateri je bil telefon in ni mogel do njega.

TheBlueOne ::

Hey Siri...
Call the ambulance ...
OK Google ...
Call the ambulance ...

To oboje verjetno deluje. Zgolj "Na pomoc" bi bilo ultimo smesno. Bi na dnevniku bilo "Kljub klicem na pomoc mu niso uspeli pomagati" in centrala dobi klic na pomoc gledalcev informativne oddaje.

V-i-p ::

TheBlueOne, hja pa če je telefon na mizi, ti pa na tleh in ne moreš do njega? Saj tisti ukazi delujejo na podlagi pritiska home tipke?
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

kmegli ::

darkolord ::

Ta e-oskrba je v redu. Za dedka imamo osnovno + zaznavanje padcev, pa je že večkrat (vedno) zaznalo, ko je padel in se ni mogel pobrati.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fitness tracker zapetnica (in app) - kateri je najmanjše zlo?

Oddelek: Mobilne tehnologije
252475 (1537) Kvinta
»

GPS tracker (nujno)

Oddelek: Mobilne tehnologije
242749 (1701) poweroff
»

Zdravstvene zapestinice

Oddelek: Znanost in tehnologija
323322 (2458) Sba
»

SMS pošiljanje iz telefona na server

Oddelek: Programiranje
132004 (1513) mojca
»

GPS tracker za osebe z demenco

Oddelek: Mobilne tehnologije
124273 (3790) bzin

Več podobnih tem