» »

Švicarska vojska prepoveduje WhatsApp, Signal in ostala tuja orodja

1 2
3
»

Poldi112 ::

tevtoni je izjavil:

Matthai, zakaj te tako moti tisto pravilo, lulanje stoje, kaj zelis povedat da tudi ti tako lulas, stoje? A je tako tezko se usedet na wc skoljko in lulat kot gospod, kulturno. Ne pa kot kak primitivec, kjer vse sprica okol, pa tist zvok kako curlja navzdol tudi ni prav prijeten. Zate je balkan, sine. Tam bos najdu svojo "svobodo".


A ti žena ne dovoli montirati pisoarja? :)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

tevtoni ::

A veste, da v Svici se zmeraj zivijo ljudje, ki govorijo jezik iz casov rimskega cesarstva? To je tudi en izmed uradnih jezikov v Svici. Vcasih so mu rekli retoromanski, romansch. To je jezik, ki je potomec latinskega jezika in so ga govorili v casu, ko je obstajalo rimsko cesarstvo. Celo v turisticnem mestu kot je St. Moritz, zivijo. Ampak teh ljudi je le se za vzorec. Se okrog leta 1550 je bilo govorno podrocje razsirjeno celo do nemske meje. Potem pa je scasoma nemscina prodirala najprej v mesta, na podezelju se je jezik nadlje ohranil. Potem pa scasoma prodrl tudi na podezelje. Ampak nemscina se je pomesala z lokalnim jezikom in nastala je nova razlicica "svicarske" nemscine, ki je marsikomu tezje razumljiva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tevtoni ()

tevtoni ::

poweroff je izjavil:

Seveda, saj ti pravim. Tukaj živimo ljudje, ki smo odprti, strpni, priznavamo pravice žensk, ne krademo judovskega zlata, spoštujemo druge, a nam je pomembna svoboda.

Tisti, ki imate drugačne vrednote se pa lahko poberete v Švico... ali Savdsko Arabijo... :))

Mathai, pri teb mi je vsec, da te skrbi za postenost, pa to. Sej ne recem. Morda imas tudi kaj prav. Ampak. A ti ves, da je vecina zahodno evropskih drzav imela kolonije? Pa kaj so s kolonijami tam poceli? A v zahodno evropo kej hodis? Ne? Morda Nemcija ni imela toliko kolonij, mislim, da je sicer imela nekaj malega v afriki. Ampak zato je "nadoknadila" v 2. svetovni vojni po evropi. A hodis kej v te drzave? Sej vem, mal whataboutizma. Drgac pa, ce ti ne vidis razlik med Svico in Saudsko Arabijo, potem pa kako naj se clovek s tabo kej podebatira? Jaz sem mnenja, da ti dve drzavi bosta bolj uspesni, saj nekatere druge drzave, zgleda zelijo izumret, sodec po politiki. Kaj ti pomaga "moderno" pravilo, ce ni naroda? Moderno ne pomeni, da je boljse. Lahko je, lahko pa je tudi destruktivno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tevtoni ()

tevtoni ::

Pa vzemimo Mathai primer, kako bi on rad imel pravila, ampak za lazjo predstavo prenesimo to v vodenje podjetja. Mathai pravi, da imajo vsi pravico odlocitve, v podjetje sprejme vse, ki si zelijo. Brez selekcije. Pa vsi imajo pravico odlocanja, zaposleni volijo predstavnike podjetja. Pred tem so bili predstavniki podjetja uspesni ampak strogi, ker so imeli zahtevna pravila. Ko so vsi zaposleni, stari in novi, dobili pravico odlocanja, so izbrali druge predstavnike, ker prejsnji so se jim zdeli prevec strogi in zahtevni. Zdaj so izbrali take, ki so popustljivi. Z glasovanjem so tudi dosegli marsikatero ugodnost, vec svobode in visja izplacila za manj dela. Ker je bilo podjetje na zacetku v relativno dobrem stanju z veliko ustvarjenega dobicka, se slabse vodenje podjetja na zacetku ni poznalo. . A cez nekaj let je bilo vse bolj ocitno, da podjetje drvi v prepad. Na koncu pa je podjetje propadlo. Obstaja pa tudi druga verzija, kjer se v podjetje infiltrirajo zaposleni iz konkurencnega podjetja in zanalasc sprejemajo slabe odlocitve za podjetje ali pa izvolijo svojega predstavnika in izpodrivajo konkurenco od znotraj. Samo zato, ker je nekdo nekje slisal propagando, da je "moderno" ce vsak o vsem odloca. Pa, da je moderno, ce narod izumira.

Drgac pa, da ne bos mislil, da sem jaz proti volilni pravici zensk. Ne, jaz sem bolj za to, da se v drzavi odloca kot v podjetju, samo tisti, ki se dokazejo, sposobnost in lojalnost, ne glede na to ce so moski ali pa zenska. Kaj ima to veze, katerega spola je, ce nima pojma. Gleda se sposobnost, ce je sposoben za nekaj ali ne. Tako kot v podjetju, reprezentanci in drugod.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tevtoni ()

joze67 ::

tevtoni je izjavil:

Drgac pa, da ne bos mislil, da sem jaz proti volilni pravici zensk. Ne, jaz sem bolj za to, da se v drzavi odloca kot v podjetju, samo tisti, ki se dokazejo, sposobnost in lojalnost, ne glede na to ce so moski ali pa zenska. Kaj ima to veze, katerega spola je, ce nima pojma. Gleda se sposobnost, ce je sposoben za nekaj ali ne. Tako kot v podjetju, reprezentanci in drugod.
Torej si ti ta res ta pravi fašist.

tevtoni ::

Kaj zelis povedat, da so podjetja fasisticna, ker zaposlujejo na podlagi sposobnosti in ne zelijo sprejet vsakega? No, sej v Jugi so vsakega zaposlili. Pa je funkcioniralo? Ja, en cas ze. Dokler je prihajala podpora v obliki zelo pocen kreditov iz tujine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tevtoni ()

tevtoni ::

Sem odprt za ideje. Ce ima kdo kritiko, je ta vecinoma brezplodna ce zraven ne pove tudi svojo resitev. Torej kaj je vasa resitev? Sprejet vsakega v podjetje? Pustit, da v drzavi dela vsak kar hoce, ker to naj bi bila svoboda? Potrebno je najt ravnotezje. Sej sem povedal, primerjajte zahodno evropo pa svico in boste ugotovili, katera ima boljse ravnotezje, pa kateri nazadujejo. Pa amerika, ali napreduje ali nazaduje? Drugo so pravice na papirju, povsem nekaj tretjega pa kaj se za tem skriva. Obljubljali so vecje pravice za zenske, v bistvu pa so z zvijaco dobili drugo polovico prebivalcev, da jim dela za majhen denar. Moskim znizali place, zenskam dali se manj kot moskim in na koncu za enak denar dobili x2 vec delavcev, poceni. Kaka zvijaca. Ljudje pa mislijo, kako so zdaj bolj svobodni, imajo vec pravic. Vau, pravica do dela? Kak napredek, ne mores verjet. Pravica, da delas po cele dneve, za mizerno placilo. A veste kdaj je bila svoboda? ko so ljudje imeli zemljo in pridelali hrano zastojn, doma. Bilo manj stresa, bolj lezerno. Razen, ce je kdo bil pohlepen in zelel cim vec, potem je to druga zgodba. Napredek je prisel predvsem po Nikoli Tesli, torej par ljudi je vplivalo vec kot skoraj cel svet skupaj. Ljudje niso gledal nemoralnih filmov, o holivudskem nacinu zivljenja in so bili zadovoljnim s tistim, kar so imeli. Bili so srecni. Danes nekateri niso srecni, ker so videli, kako naj bi ziveli v holivudu , beverly hilsu in bi tudi sami zeleli tako zivet. Dobro, da ne snemajo filmov o kakem drugem planetu, kako je tam oh in sploh, bi potem se vec ljudi bilo nesrecnih, ker bi jim to bilo nedosegljivo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tevtoni ()

tevtoni ::

Pozabil sem omenit, da smo mi iz vzhodne polovice evrope (ne mislim geografsko, ker slo je v srednji) iz mal drugacnega zornega kota kot v zahodni evropi. Zato, ker smo prisli iz drugacnega druzbenega sistema in se marsikomu zdi napredek, ze ko smo dobili prvi trgovski center v Ljubljani, da mu ni potrebno hodit v avstrijo in trst po nakupih. Zato je morda tukaj mal vecja iluzija, koliko se v teh casih v svetu napreduje ali nazaduje. V zahodni evropi je malo drugace. Tam je lazje ugotovit, ce se napreduje ali nazaduje, drugacen druzben sistem je bil ze prej. No, ce je kdo bil v Nemciji pred 30 leti pa ce kdo pozna Nemcijo sedaj, ce izvzamemo tehnoloski napredek, kako je zivljenje tam, je kaj razlike? Slisim kritike, da je slabse na marsikaterem podrocju. Place, standard, urejenost okolja, varnost, splosno pocutje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tevtoni ()

poweroff ::

tevtoni je izjavil:

Mathai pravi, da

Takole, ja.

Ne da bi me vprašal, si kar izmišljuješ, kaj da pravim.

Po domače povedano, polagaš mi besede v usta.

Izmišljuješ si. Predvsem pa se motiš pri številnih predpostavkah.
sudo poweroff

tevtoni ::

Povej, kaj sem si izmislil, se opravicujem v naprej, ce je kaj takega. Sej lahko pogledamo komentarje za nazaj, kaj si mislis o pravilih svice. Pa, da nisi ti mal zalutal v kak poseben kanton, kjer ne smejo lulat ponoc? Ker vsak kanton ima svoja pravila lahko. Vcasih so se kantoni imenovali republike. Ja, povprecen prebivalec kantona ima v zivljenju dost vec opravka s kantonsko administracijo kot pa federalno. Drgac pa, kar je zate svoboda, za druge narode morda ni. Sej ti pravim, imajo drugacno mentaliteto. Vsakemu svoje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tevtoni ()

poweroff ::

Za začetek začni natančno brati kaj drugi pišejo, ko pa trdiš, kaj so nekaj izjavili, pa jih citiraj.

Bo šlo?
sudo poweroff

tevtoni ::

Jaz mislim, da teb zmanjkuje argumentov. Saj si drugac ne znam razlagat teh enovrsticnic s kontra vprasanji. Sej drgac priznam, da sem morda z nekaterimi izjavami mal pretiraval. Sem tudi ze prej napisal, da je malo za hec malo zares. Tko, da se ti se enkrat opravicujem. Ce imas kritiko , potem je smiselno dodat tudi kaksno resitev.

joze67 ::

tevtoni je izjavil:

A veste, da v Svici se zmeraj zivijo ljudje, ki govorijo jezik iz casov rimskega cesarstva? To je tudi en izmed uradnih jezikov v Svici. Vcasih so mu rekli retoromanski, romansch. To je jezik, ki je potomec latinskega jezika in so ga govorili v casu, ko je obstajalo rimsko cesarstvo. Celo v turisticnem mestu kot je St. Moritz, zivijo. Ampak teh ljudi je le se za vzorec. Se okrog leta 1550 je bilo govorno podrocje razsirjeno celo do nemske meje. Potem pa je scasoma nemscina prodirala najprej v mesta, na podezelju se je jezik nadlje ohranil. Potem pa scasoma prodrl tudi na podezelje. Ampak nemscina se je pomesala z lokalnim jezikom in nastala je nova razlicica "svicarske" nemscine, ki je marsikomu tezje razumljiva.

O vrelec modrosti!
Dialekti švicarske nemščine so serija alemanskih dialektov, ki spadaja k Hochdeutsch in so pokrivali večji del nemške Švice, Lichtenstein, Avtrijo, južne nemške pokrajine (B-W, Švabijo in del Bavarske). V Nemčiji so ti in drugi (Niederdeutsch) dialekti prekriti z uradnim standariziranim jezikom, domnevam da v Avstriji podobno. Švicarji svojih dialektov nikoli niso strnili v enega ali standarizirali, so pa vsi vešči lokalnega dialekta in uradne nemščine. Do interakcije z retoromanščino je brez dvoma prihajalo, ampak retotromani v svojih dolinah na jugovzhodu niso na noben način vplivali na dialekte okoli Züricha, Argaua ali Berna. Tako da teorija o nastanku švicarskih dialektov z mešanjem z bolj avtohtonim retoromanskim jezikom pač ne drži.

Da je komu švicarska nemščina bolj nerazumljiva kot npr švabski dialekt, je gladka izmišljotina. No, saj...

Aquafriend ::

Na youtube ima slovenski par svoj kanal. Prej je zivel na jugu nemcije, bliz svice. Znata nemsko. Potem sta se po nekaj letih preselila v Svico in sta povedala, da sta tam imela kar dost tezav z razumevanjem svicarske nemscine. V svici prebivalci uporabljajo dost besed, ki jih v nemciji sploh ni. Kar se tice romanskega jezika, danes je res ohranjen samo na zelo omejenem podrocju, ampak nekoc je segal na bistveno vecje podrocje. V rimskih casih pa verjamem , da je obsegal tudi podrocja, ki si jih nastel. Tudi francoski jezik je potomka latinskega jezika s primesmi germanskih. Tudi v sloveniji imamo vecinski del drzave, ki je bil pod vplivom drugih jezikov, italijanscine na primorskem, nemscine na stajerskem, koroskem in tudi kranjsem, pa v prekmurju madzarscina. Tam se prebivalci pogovarjajo tako, da malo vlece na te jezike. Redkokdo se pogovarja po knjiznem jeziku. Tudi v ljubljani se dost uporablja sleng ali pa ljubljanscina, ce hoces, kjer je tudi dost besed iz nemscine.

joze67 ::

Težava švicarskih nemščin niso samo tuje besede (ki so konec koncev velikokrat poznane iz francoščine ali italijanščine), ampak dikcija.

Če si pri temu tipu predstavljamo spodaj nemško besedilo, bomo približno dojeli težavo.
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Življenje v Sloveniji, delo v Švici.

Oddelek: Loža
447654 (1818) WhiteAngel
»

Švicarska vojska prepoveduje WhatsApp, Signal in ostala tuja orodja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
11411756 (6674) joze67
»

Domače branje: "Bamford, James. 1983. The Puzzle Palace. Baskerville: Penguin Books."

Oddelek: Novice / Domače branje
375504 (4624) STASI

Več podobnih tem