» »

Švicarska vojska prepoveduje WhatsApp, Signal in ostala tuja orodja

Švicarska vojska prepoveduje WhatsApp, Signal in ostala tuja orodja

AP News - Švicarska vojska je svojim pripadnikom prepovedala uporabo tujih aplikacij za hipno sporočanje, kamor sodijo WhatsApp, Messenger in tudi Telegram ali Signal. Razlog je varnostne narave, saj se bojijo prisluškovanja in prestrezanja vsebin, ki bi ga lahko izvajale ameriške oblasti. Gre za posledice ameriškega zakona US CLOUD Act, ki ponudnike storitev, za katere velja ameriška zakonodaje, obvezuje izročiti zahtevane podatke, četudi so ti fizično shranjeni izven ZDA. Švicarji zato priporočajo uporabo storitve Threema, ki je švicarske izdelave.

Threema je namreč švicarsko podjetje, ki nima nobene infrastrukture v ZDA, zato zanjo ne veljajo ameriški zakoni. Sprva so uporabo te aplikacije zahtevali, kot je pisalo v decembrskem pismu vojakom, kasneje pa so to spremenili v priporočilo. Spremembe veljajo od začetka tega leta. Ker aplikacija ni brezplačna, bo švicarska vojska svojim pripadnikom povrnila štiri franke pristojbine. Threema za razliko od podobnih storitev ne zahteva telefonske številke ali elektronskega naslova.

Kljub veljavnosti GDPR v EU, ki obvezuje tudi švicarska podjetja, kadar delujejo v evropskem gospodarskem prostoru (EEA), ta pred ameriškimi podjetji ne ščiti popolnoma. Ameriška zakonodaja in sodna praksa od podjetij zahtevata, da morajo podjetja na zahtevo ameriških oblasti vseeno predati podatke s svojih strežnikov.

114 komentarjev

«
1
2 3

Unchancy ::

Zdrava pamet se počasi vrača v Evropo...
Škoda časa za ta režimski forum.
Pobrišite post, iz bunkerja vas že kličejo.
Adijo mod Rdeči Kmeri.

NubCake ::

Ameriška zakonodaja in sodna praksa od podjetij zahtevata, da morajo podjetja na zahtevo ameriških oblasti vseeno predati podatke s svojih strežnikov.

Tu pa bi moorali narediti, da ne smejo dat in se naj potem kregajo, keri ma večjega.

joze67 ::

Unchancy je izjavil:

Zdrava pamet se počasi vrača v Evropo...

...ampak ne v EU.

itsme ::

4 eur ni letna naročnina, ampak je enkratno plačilo.

bosmla ::

Ja in ce nisi pazljiv pri placilu, ti gre vsa anonimnost :|

AgiZ ::

Za ostale še razumem, ni mi pa jasno kako se je Signal znašel na tem spisku?
Kot so že tudi pred sodiščem pokazali, nimajo o tebi nobenih informacij (razen telefonske številke in datuma zadnje prijave v sistem), saj je vse kriptirano.

Ales ::

Zakaj se ne bi znašel... Če nimaš infrastrukture vsaj pod nekim kakšnim takšnim nadzorom, ne moreš vedeti, kaj se dogaja na njej. Zagotovila in dokazila so vseeno le to. Očitno jim ne zaupajo, ali pa vsaj ne zaupajo okolju, v katerem se nahajajo. Ni vse odvisno od samega podjetja oz. storitve, tu so še zunanji dejavniki... z dejansko avtoriteto v praksi.

Unchancy ::

Mislim, a si predstavljamo, da bi pred 50 leti vojaki ene države za svoje day to day privatne in druge komunikacije uporabljali telefonske linije druge države ali neke random organizacije, s katero nimajo nekega posebnega deala al s katero ta država ni best buddy? Ker "saj ne smejo prisluškovati" telefonskim pogovorom? S tem da so možnosti vrste podatkov, ki so na voljo in obdelave teh podatkov zdaj nepredstavljivo večje kot takrat?
Meni se zdi tudi uporaba platform kot so Android in iOS za vojaške namene precej neverjetna v kontekstu na primer nekdanje hladne vojne.
Kaj se zgodi, če izbruhne vojna med večjimi silami in imajo vsi telefone, ki jih dela ena od velesil in OSe, ki jih kontrolira druga od velesil?
Meni je to precejšen smeh.
Škoda časa za ta režimski forum.
Pobrišite post, iz bunkerja vas že kličejo.
Adijo mod Rdeči Kmeri.

starfotr ::

Na papirju so ok. Kaj pa v praksi?

dreta ::

Ne bo dovolj. Se ob telefone bodo.

Fritz ::

AgiZ je izjavil:

Za ostale še razumem, ni mi pa jasno kako se je Signal znašel na tem spisku?
Kot so že tudi pred sodiščem pokazali, nimajo o tebi nobenih informacij (razen telefonske številke in datuma zadnje prijave v sistem), saj je vse kriptirano.

Uporabljam Signal, ker ima dobro enkripcijo. Istočasno pa se zavedam, da gre za izdelek izraelskega podjetja, kjer informacije še raje delijo s svojimi obveščevalnimi službami kot to počno v ZDA.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

Poldi112 ::

A ni ameriški?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

kow ::

Internet pravi, da izhaja iz TextSecure, ki sta ga ustanovila americana. Tudi, ce je signal protocol brez kaksne vecje varnostne luknje, se vedno laufa v cloudu (iirc, v Amazonovem). Svicarji so pac resna drzava, ki na svoje interese gleda dolgorocno. Slovenija pa 30 let star nedonosencek, kjer Jansa komaj caka, da dobi novi ipad, ter se gre slikati v Silicijevo dolino. Takle mamo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Zimonem ::

Novi crypyoAG torej.

kow ::

Od kod ti ta ideja?

gozdar1 ::

Zraven pa so nabavili f35.

mtosev ::

Jaz uporabljam FB messenger, Discord, Telegram (prej sn bil na Skype pa mi na phonu ni deloval pravilno na sn šel na Telegram).
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

matijadmin ::

AgiZ je izjavil:

Za ostale še razumem, ni mi pa jasno kako se je Signal znašel na tem spisku?
Kot so že tudi pred sodiščem pokazali, nimajo o tebi nobenih informacij (razen telefonske številke in datuma zadnje prijave v sistem), saj je vse kriptirano.

Ker ga je vseeno možno motit, povzročat izpade in, ker če je vsa infrastruktura doma, POZOR!, je samo boljši občutek.

Za nas smrtnike ni boljšega od Signala, za države pa je, kar omogočata denar in domač znanstveni domet na tem področju ali pa CryptoAG generiki.
Vrnite nam techno!

Zgodovina sprememb…

Fritz ::

kow je izjavil:

Internet pravi, da izhaja iz TextSecure, ki sta ga ustanovila americana. Tudi, ce je signal protocol brez kaksne vecje varnostne luknje, se vedno laufa v cloudu (iirc, v Amazonovem). Svicarji so pac resna drzava, ki na svoje interese gleda dolgorocno. Slovenija pa 30 let star nedonosencek, kjer Jansa komaj caka, da dobi novi ipad, ter se gre slikati v Silicijevo dolino. Takle mamo.

Imaš prav. Moja navedba je napačna. Nekje slišal ali napačno povezal dve informaciji (eno izraelsko podjetje se je hvalilo, da lahko prisluškuje komunikaciji po Signalu). Signal ni izraelska aplikacija.

Jaz sem ga namestil, ker je leta nazaj Snowden napisal, da je to ena najboljših in najvarnejših aplikacij za kriptirano komunikacijo.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

Spura ::

Jst mam Signal. Protokol kot tak je tako narejen, da nihce razen koncnih uporabnikov nima dostopa do podatkov. Sibka tocka je seveda to, da za dostop uporabljas nekega klienta (recimo uradnega), in tam moras zaupat tistim ki ga pisejo (in se pomembneje, moras zaupat infrastrukturi, ki ga da v instalacijo). Se da pa napisat svojega, potem si pa gut. Dokler ti telefona ne okuzijo skozi druge kanale.

poweroff ::

Uh, koliko oslarij na kupu.

Kot prvo, po moje ne gre toliko za varnost, kot za čisto klasično podpiranje domače industrije v stilu najbolj trdega socializma. Hkrati Švica skuša še navzven ustvarjati mit, da so njene rešitve najbolj varne. Ta mit seveda ne drži, podatki v Švici so še enostavneje dostopni zahodnim tajnim službam, kot podatki v npr. ZDA.

Kot drugo - država hoče imeti nadzor nad lastnimi uslužbenci, in če ti uporabljajo storitve, ki gostujejo v tujini, je to bistveno težje. Po moje gre predvsem za ti dve stvari.

Signal seveda ni in nikoli ni bil izraelski izdelek. Ne vem od kje te neumnosti.

In ja, 50 let nazaj so vojaki ene države za svoje komunikacije - celo službene - uporabljali opremo, ki so jo razvili (in vanjo vgradili backdoor) v drugih državah. Poglejmo malo državo kot na primer Slovenija. Android, iOS, cloudi v tujini, doma sicer lastni cloudi, ampak na tuji opremi (hw, sw), tuji OS-i, tuja omrežna oprema, firmware in SW updati iz tujine... kaj pa znamo sami narediti?

No, nekaj le znamo, ampak večinoma država uporablja izključno tuje rešitve. In to celo varnostni organi.
sudo poweroff

bbbbbb2015 ::

Zimonem je izjavil:

Novi crypyoAG torej.


Tako je. Za Signal ne vem, samo Švicarjem ne zaupam niti vrvico od psa, da ga tri korake peljejo, da se kuža poščije v miru. Ne da bi jim kriptiranje zaupal. Doslej so se še vedno prodali tistemu, ki več plača.

MrStein ::

Kaj je prepovedala ali zgolj priporočila?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

poweroff ::

A letter sent to army chiefs last month said Threema "must be used for all service communications," adding that "no other messaging service will be authorized."
sudo poweroff

miroB ::

@Matthai
Ta mit seveda ne drži, podatki v Švici so še enostavneje dostopni zahodnim tajnim službam, kot podatki v npr. ZDA.


To trdiš na podlagi tistih dveh primerov opreme za šifriranje komunikacij, kjer so solastniki proizvajalcev bile obveščevalne službe, ali pa imaš kaj več informacij?
Ne provociram, sprašujem. :) Konkretno me zanima ponudnik rešitve za backup iStor, ki se oglašuje, kot super duper varen in odporen na zlorabe, ker je iz Švice, in ker so zaposleni, lastniki?
https://www.istor.si/

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: miroB ()

poweroff ::

Problem je, da je Švica v preteklosti imela privacy-friendly zakonodajo, zdaj pa se je ta zakonodaja po tihem spremenila. Razna podjetja pa v javnosti še vedno ponavljajo mantro o tem, kako je ta zakonodaja super in sploh in oh. Poleg tega imajo tudi kupe bilateralnih sporazumov direktno z ameriškimi tajnimi službami.

Če h temu prišteješ še, da so bili Švicarji vedno nateguni, je sklep jasen - ni jim za zaupat.

Pa osebno poznam tudi primer ene firme, ki je razvijala neke varne USB ključke. Ko je bila zaščita malo preveč dobra, so dobili obisk "mož v črnem"... in potem izginili iz javnega trga (zdaj prodajajo samo vladnim agencijam izbranih držav).
sudo poweroff

Fritz ::

poweroff je izjavil:


Signal seveda ni in nikoli ni bil izraelski izdelek. Ne vem od kje te neumnosti.

Popravek navedbe je dva posta nad tem 8-)
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

49106 ::

poweroff je izjavil:


Pa osebno poznam tudi primer ene firme, ki je razvijala neke varne USB ključke. Ko je bila zaščita malo preveč dobra, so dobili obisk "mož v črnem"... in potem izginili iz javnega trga (zdaj prodajajo samo vladnim agencijam izbranih držav).


:)) :)) zanimvo, da si izpustil ime podjetja.

poweroff ::

Smo bili v osebnem kontaktu.

Ampak jaz nikogar ne prepričujem. Uporabljajte kar želite. Samo povem kaj uporabljam jaz (in česa ne).
sudo poweroff

Boobiz ::

Kdo bi plačal za tako stvar? Že tako je bad enough, da je toliko teh med seboj nekompatibilnih messengerjev, potem pa naj bi še plačal? Ampak očitno ima Threema vsaj razlog za obstajanje sedaj, ker navadnih Janezov sklepam, da na kaj takega ne uspejo spravit s svojim pitchem. :D
I'm drunk, what's your excuse?

Saul Goodman ::

Matthai je tip človeka, ki brez problema po forumu trdi da je Proton AG v resnici CIA front, ga pa hudo zmoti, če nekdo pove, da ima pri člankih podpisanimi z N/A prste vmes tudi on. :)

Njegovi viri so, kot ponavadi: trust me bro.

_ssd_sata ::

Luknjam v švicarskem siru lahko vedno zaupate, ker vemo da obstajajo!
Matej je legenda!
Vojska je pa vojska?

GupeM ::

poweroff je izjavil:

Smo bili v osebnem kontaktu.

Ampak jaz nikogar ne prepričujem. Uporabljajte kar želite. Samo povem kaj uporabljam jaz (in česa ne).

Na tem podjetju pravijo, da si izmisljuješ. Obiskali so jih namreč možje v belem. Šlo je pa za znanstvenike, ki so varnost njihovih USB ključkov le povečali.

Sem bil ravnokar v osebnem kontaktu z njimi.

poweroff ::

Saul Goodman je izjavil:

Matthai je tip človeka, ki brez problema po forumu trdi da je Proton AG v resnici CIA front, ga pa hudo zmoti, če nekdo pove, da ima pri člankih podpisanimi z N/A prste vmes tudi on. :)

Njegovi viri so, kot ponavadi: trust me bro.

O, Saul spet laže.

Saul, sam si priznal, da so bile tisto glede N/A zgolj tvoje neumestne špekulacije. Zdaj se pa neumno sprenevedaš.

Si pa pod tisto novico najprej priznal potencialno kaznivo dejanje, potem si ga pa zanikal, kar pomeni, da si v vsakem primeru lažnivec. 8-)

Vprašanje je samo ali se lažeš občasno ali si notoričen lažnivec?

No, glede na to, da si trdil, da sem N/A novico napisal jaz, kasneje pa priznal, da za to nimaš nikakršnega dokaza in da je šlo samo za tvoje špekulacije, lahko potegnemo sklep, da si notorični lažnivec.
sudo poweroff

Saul Goodman ::

poweroff je izjavil:

Saul Goodman je izjavil:

Matthai je tip človeka, ki brez problema po forumu trdi da je Proton AG v resnici CIA front, ga pa hudo zmoti, če nekdo pove, da ima pri člankih podpisanimi z N/A prste vmes tudi on. :)

Njegovi viri so, kot ponavadi: trust me bro.

O, Saul spet laže.

Saul, sam si priznal, da so bile tisto glede N/A zgolj tvoje neumestne špekulacije. Zdaj se pa neumno sprenevedaš.

Si pa pod tisto novico najprej priznal potencialno kaznivo dejanje, potem si ga pa zanikal, kar pomeni, da si v vsakem primeru lažnivec. 8-)

Vprašanje je samo ali se lažeš občasno ali si notoričen lažnivec?

No, glede na to, da si trdil, da sem N/A novico napisal jaz, kasneje pa priznal, da za to nimaš nikakršnega dokaza in da je šlo samo za tvoje špekulacije, lahko potegnemo sklep, da si notorični lažnivec.


rad dodajaš pridevnike, lažnjivec? kaj pa je zate špekulacija? neresnica? ne, je špekulacija. Ali je resnična bomo dokazovali pred ustreznimi organi, ko bo to potrebno. Do takrat pa, Matthai did it - trust me bros.

Kje sem ga pa zanikal scrapanje, lažnjivec? :)) Boš najdu vir? 8-) Potrudi se. A te boli, da podatkov nisem zlorabljal v nečedne namene in da ne obstajajo več, ta scenarij pa ne ustreza tvoji neznosni želji po tem, da organi pregona vendarle obračunajo tudi z mano? :D Patetik. Predn greš danes spat zmoli en rožen venc, mogoče pa se plavi orkestar jutri nariše na mojih vratih.

priznaj, da imaš podatke UE na računalniku ta trenutek in se ne delaj angelčka. priznaj, da si izvajal SQL injection napade na infrastrukturi, za katero nisi imel nobenega dovoljenja. imava skupne prijatelje, posledično izvem o tebi veliko več kot si misliš.

pokesaj se, lažnjivec. lažeš o N/A, lažeš v temi o N26, lažeš v vsaki temi o ProtonAG. Tvoji viri so "trust me bro". Vzorec se ponavlja.

Matthai: Kind of an asshole at first sight, but actually a dirty liar when you get to know me personally. :)

Zgodovina sprememb…

poweroff ::

Saul Goodman je izjavil:

pokesaj se, lažnjivec. lažeš o N/A, lažeš v temi o N26, lažeš v vsaki temi o ProtonAG. Tvoji viri so "trust me bro". Vzorec se ponavlja.

Napiše se "lažnivec", brez j. :))
sudo poweroff

Ales ::

matijadmin je izjavil:

... Za nas smrtnike ni boljšega od Signala ...

Ne vem, če to ravno drži. Tudi tu so alternative, tudi npr. take, ki jih lahko s kompletno enkripcijo zlahka laufaš na lastni infrastrukturi.

poweroff je izjavil:

Če h temu prišteješ še, da so bili Švicarji vedno nateguni, je sklep jasen - ni jim za zaupat.

Đizs no, najbolje da kar vse prebivalce/državljane/podjetja neke države etiketiraš takole...

Ni kul za argumentirano razpravo! No, zdaj je itak še vrli Saul priletel, tako da smo ga itak nadrsali. :))

preiskovalec ::

poweroff je izjavil:



In ja, 50 let nazaj so vojaki ene države za svoje komunikacije - celo službene - uporabljali opremo, ki so jo razvili (in vanjo vgradili backdoor) v drugih državah. Poglejmo malo državo kot na primer Slovenija. Android, iOS, cloudi v tujini, doma sicer lastni cloudi, ampak na tuji opremi (hw, sw), tuji OS-i, tuja omrežna oprema, firmware in SW updati iz tujine... kaj pa znamo sami narediti?

No, nekaj le znamo, ampak večinoma država uporablja izključno tuje rešitve. In to celo varnostni organi.


biocoded? :)

Sicer pa naslednja vojna bo zelo enostavna. Vse kar sami tiščimo v oblak brez zadostnega premisleka, sovražnik ga bo preprosto izklopil (mogoče bo celo njegov?). No fuss. :D

49106 je izjavil:

poweroff je izjavil:


Pa osebno poznam tudi primer ene firme, ki je razvijala neke varne USB ključke. Ko je bila zaščita malo preveč dobra, so dobili obisk "mož v črnem"... in potem izginili iz javnega trga (zdaj prodajajo samo vladnim agencijam izbranih držav).


:)) :)) zanimvo, da si izpustil ime podjetja.


IndependenceKey?

Zgodovina sprememb…

kow ::

Ales je izjavil:

matijadmin je izjavil:

... Za nas smrtnike ni boljšega od Signala ...

Ne vem, če to ravno drži. Tudi tu so alternative, tudi npr. take, ki jih lahko s kompletno enkripcijo zlahka laufaš na lastni infrastrukturi.


Dvomim, da je 1% Slovencev zmoznih laufati lastno infrastrukturo.

carovnik1900 ::

matrix je npr. zanimiva. sam je instalacija serverja je pain in the ass za 95% folka...

Tene ::

Viber je bil prvotno izraelski, sedaj japonski. Za rajo se mi zdita najbolj varna in uporabna Signal in Telegram. Nekateri uporabljajo Mesenger, Threemo, Whatsapp vsi pa so obenem na Viberju :)

poweroff ::

Heh, kaj pa Armachat? :) Gre za totalno kul hardware rešitev, ki jo razvija nek Slovak. Sicer ni zelo resno uporabna, ampak mi je pa osebno pristop zelo všeč.
sudo poweroff

MrStein ::

Problem teh "rešitev" je točno to : ni zelo resno uporabna

Če bi bila, bi jo uporabljali.

poweroff je izjavil:

Smo bili v osebnem kontaktu.

Ampak jaz nikogar ne prepričujem. Uporabljajte kar želite. Samo povem kaj uporabljam jaz (in česa ne).

Kako da ne. Prepričuješ recimo ves čas da je uporaba ajfonov bedasta. Potem pa poveš, da uporabljaš ajfon. Ne pa recimo eno od "rešitev". Aja, ker niso resno uporabne.

Kaj čmo....
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

poweroff ::

Veš kaj je zanimivo. Ko je govora o izraelskih rešitvah, so vsi takoj "neee, neee, Izraelci bad". Zakaj?
sudo poweroff

Invictus ::

A bi ti zaupal nekomu, ki je financiran s strani vlade ZDA?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Saul Goodman ::

MrStein je izjavil:

Problem teh "rešitev" je točno to : ni zelo resno uporabna

Če bi bila, bi jo uporabljali.

poweroff je izjavil:

Smo bili v osebnem kontaktu.

Ampak jaz nikogar ne prepričujem. Uporabljajte kar želite. Samo povem kaj uporabljam jaz (in česa ne).

Kako da ne. Prepričuješ recimo ves čas da je uporaba ajfonov bedasta. Potem pa poveš, da uporabljaš ajfon. Ne pa recimo eno od "rešitev". Aja, ker niso resno uporabne.

Kaj čmo....


lažnjivi Matthai je tolk težak, da je moral dodat disclaimer v podpisu.

poweroff ::

No, zato sem pa skeptičen tudi do Švice.
sudo poweroff

krempelj ::

Sailfish pa potrpezljivo caka in pili software, EURe in dodatne dodelave pa dobiva iz Rusije (Aurora OS):


https://sailfishos.org/
Sailfish OS @ Wikipedia


Aurora OS:


Russia has had a long-term objective to create a more independent IT and mobile ecosystem for the country. A few years ago Russian Ministry of Communications, led by former Minister of Communications Nikolai Nikiforov, was searching for a platform to be utilized in building their own digital society and in setting up their own independent mobile ecosystem.

In 2016, after a thorough review of several open source based options, the Ministry publicly expressed support for Sailfish OS, which was chosen as the platform for further development. At the same time a new law was passed aiming to support domestic independent development projects. In practice the new law put requirements for governmental development projects, urging them to utilize domestic registered software.


Vsaka pametna drzava bi se rada znebila ameriskega spywara na kriticni infrastrukturi in Rusija je spet pred ostalimi. EU pa zelo pocasi dojema in ni se prisla do spoznanja, da ima alternativo ameriskemu sranju.

Btw, sailfish ni zastonj, glede nakupa pa:

Sailfish X is currently available in the countries of the European Union, UK, Norway and Switzerland ("Authorized Countries") and the use of our website and services to purchase Sailfish X outside of the Authorized Countries is prohibited.


Seveda pa bojo android/iphone fanboyi veselo gulili svoje predmete obozevanja, ameriskim tajnim sluzbam pa se bo smejalo.
Praskam...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krempelj ()

Fritz ::

poweroff je izjavil:

Veš kaj je zanimivo. Ko je govora o izraelskih rešitvah, so vsi takoj "neee, neee, Izraelci bad". Zakaj?

Zato ker gre za odkrito fašistično apartheid državo, ki je zadnja leta avantgarda pri trženju vohunjenja za uporabniki mobilnih telefonov. Ostali to malce bolj zakrivajo oz. zadeve delajo preko državnih služb.

V bistvu pa neke velike razlike res ni in še vedno velja, da je vsak mobilni telefon potencialna vohunska naprava.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Življenje v Sloveniji, delo v Švici.

Oddelek: Loža
447543 (1707) WhiteAngel
»

Švicarska vojska prepoveduje WhatsApp, Signal in ostala tuja orodja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
11411569 (6487) joze67
»

Domače branje: "Bamford, James. 1983. The Puzzle Palace. Baskerville: Penguin Books."

Oddelek: Novice / Domače branje
375479 (4599) STASI

Več podobnih tem