» »

Težave z grafično kartico; ventilator ne dela, razen ki je PC ugasnjen

Težave z grafično kartico; ventilator ne dela, razen ki je PC ugasnjen

I__I ::

Pojavila se mi je čudna težava na starejšem računalniku:
Ventilator grafične kartice ne deluje, grafična kartica (AMD HD7850 2GB) pride do 90°C, brez da bi se ventilator prižgal. Četudi ga malo s prstom zavrtim, se praktično takoj neha vrteti.
Čudna zadeva pa je to, da ko po tem ugasnem računalnik in izklopim kabel ven iz napajalnika; malo s prstom zavrtim ventilator in se potem sam naprej vrti (štopal sem ga 10 minut, pa se je še kar vrtel.)
Ugotovil sem da če izklopim monitorjev displayport kabel ven iz grafične, potem pa se neha vrteti. Torej se nekako napaja iz monitorja.

Zdaj pa me zanima ali je problem samo v grafični kartici? Ali je problem z monitorjem in mi je uničil grafično kartico? Zaradi te možnosti ne vem če bi ga priklopil na integrirano grafično?

Se komu kaj sanja, kaj bi bilo narobe?

Aja, ko pride grafična do 90°C, potem ugasnem računalnik, ker imam montiran Scythe fan kontroler, ki ima temperaturne senzorje, od tega je en prilepljen na heatpipe od grafične kartice in začne glasno in nadležno piskati ko pride nad 80°C.
Ostale specifikacije:
grafična: AMD HD7850 2GB
cpu: Intel(R) Core™ i7-3770 CPU @ 3.40GHz 3.40 GHz
ram: 16,0 GB
SSD 500gb in HDD 2TB
napajalnik: seasonic focus plus gold (moči ne vem, ker ne piše. definitivno 500W ali več)
Windows 10 Pro

sbawe64 ::

Ventilator grafične kartice je prej delal (displayport kabel priključen) ?
2020 is new 1984
Corona World order

I__I ::

Verjetno. Ta računalnik in monitor sta priklopljena skupaj 9 let točno preko tega kabla. Šele danes se je pojavil ta problem.
Ko je bil nov, se je definitivno vrtel, to se spomnim. Koliko časa pa se ne vrti, pa ne vem, ker ga zadnje čase uporabljam bolj smo za lažjo uporabo (internet), igric že dolgo nisem igral.
Monitor Dell 23inch ultrasharp U2312HM

Han ::

Menjaj ventilator ali grafično. Ventilator boš našel na AliExpressu.

I__I ::

Sem odstranil ventilator in ga zamenjal z enim ventilatorjem od ohišja. Napajam pa ga iz fan kontrolerja in ne iz grafične, zato ker konektorji niso isti. Zaenkrat dela.
To da bi ventilator crknil, je razumljivo. Ampak mi je čudno da pa dela ventilator samo takrat ko je računalnik ugasnjen, napaja pa se nekako preko displayporta. To mi pa ni jasno.

Ali je treba biti na kaj posebnega pozoren pri nakupu ventilatorjev iz aliekspresa (razen dimenzij)?

Han ::

Jaz sem dvakrat naročil pri inRobert Store za HD7870 oziroma R9 270X (85 mm). Sapphire HD7850 imajo 75 mm ventilatorja.

https://yttl.aliexpress.com/store/834030

_Denny_ ::

Bzv razmetavati denar za 10 let staro kartico, ki ni vredna niti 50€ in bo verjetno crknila še pred novim letom. Vzemi kar ene ventilatorje za ohišje, ki jih že imaš oz. kupi Arctice primerne velikosti (3-6€/kom) in si naredi ziptie mod. Tudi, če kupiš nove vente, ti bodo po crkotu kartice še vedno ostali za druge namene.

To sem pred leti naredil z GTX 970:



Poleg nizke cene Arctic F9 92mm ventov (Aliexpress zlatarji so hoteli 30-40€ za en rabljen Zotac vent) je bil rezultat n-krat tišja in za 10-20°C hladnejša kartica.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

I__I ::

Sem poiskal točno številko ventilatorja in so cene s poštnino od 13e naprej. Ampak nisem čisto ziher da je kriv ventilator, mogoče je problem v kontrolerju na grafični kartici. Moram malo stestirati preden/če bom kaj kupoval.
Trenutna rešitev je taka: https://imgur.com/a/FsFrZbO
120mm ventilator , trenutno pri 660 rpm, 25% obremenitev, drži temp 50°C. Pri 1300 rpm pa temp 40°C.
Moram še stestirati pri polni obremenitvi, preden se odločim kako naprej.

@_Denny_
Ali si priklopil ventilatorje na grafično kartico ali kam drugam (fan kontroler ali matična)? Imaš PWM (4pin) ventilatorje?
Ali je možno kam na matično priklopit ventilatorje, tako da bi dejansko upoštevalo temperaturo na grafični in temu prilagajalo hitrost ventilatorjev? Tako kot je v originalu na grafični kartici, samo da bi priklopil na matično (podobno kot za cpu)?

_Denny_ ::

I__I je izjavil:

@_Denny_
Ali si priklopil ventilatorje na grafično kartico ali kam drugam (fan kontroler ali matična)? Imaš PWM (4pin) ventilatorje?
Ali je možno kam na matično priklopit ventilatorje, tako da bi dejansko upoštevalo temperaturo na grafični in temu prilagajalo hitrost ventilatorjev? Tako kot je v originalu na grafični kartici, samo da bi priklopil na matično (podobno kot za cpu)?


Od začetka sem imel na ploščo, potem sem pa nekaj mesecev kasneje iz Ebaya nabavil adapter; venti so pwm. Ko je stvar bila na plošči, sem preko programa Speedfan naredil svojo krivuljo % rpm glede na temperaturo grafične (navodila), po uporabi adapterja je pa bilo avtomatsko prek grafične. Tega adapterja se ti žal ne splača kupovati, ker je že 5 let nazaj stal čez 10€...sam sem vzel zato, ker je bila kartica več ali manj skoraj nova, niti 2 leti stara; Zotac ni hotel zamenjati zaradi enega glasnega venta in ni se mi dalo voziti 100km+ v Avstrijo do fizične trgovine kjer sem jo kupil. Moja modifikacija je delovala brez problema vse do začetka 2020, ko sem kupil RTX 2070S in novemu lastniku deluje še zdaj.

tako je izgledala v originalu. Mimogrede - če boš kupoval vente, vzemi Arcticove PWM PST, ker jih lahko potem priklopiš v "daisy chain" in ti zasedejo samo en mainboard header.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

I__I ::

Hvala za nasvet.
Sem naredil še Heaven benchmark: gpu 100% in ventilator na 1300rpm drži temperaturo pod 70°C. Za običajno delo pa je dovolj tudi 700rpm.
Tako da mislim da bo moja začasna rešitev postala kar permanentna.
Moram pač na roke nastavljati hitrost ventilatorja, kadar delam kaj bolj intenzivnega.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Problem v napajalniku ali grafiki?

Oddelek: Pomoč in nasveti
341620 (965) Han
»

Fractal Design Define R5 - kako priklopiti ventilatorje

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
173095 (2743) b4d
»

Menjava ventilatorja v napajalniku

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
466896 (3619) radmannsdorf
»

Hlajenje grafične s pasivnim hladilnikom + ventilator

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
101125 (980) axee
»

Nasvet za hlajenje in utišanje PCja... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
10030142 (28187) kuglvinkl

Več podobnih tem