» »

Fractal Design Define R5 - kako priklopiti ventilatorje

Fractal Design Define R5 - kako priklopiti ventilatorje

Joze_K ::

Lp,
nabavil sem tole ohišje: Fractal Design Define R5
sedaj pa sem v dilemi kako priklopiti ventilatorje, v sistem sta vgrajena sprednji in zadnji ventilator - imam dve možnosti

- ta dva priklopim na matično ploščo, ki ima regulirano (tudi softwarsko) nastavljanje vrtljajev // plošča Asus H170M-plus
oz.
- priklop na sistem v ohišju, kjer ventilatorja priklopiš na že pripravljene priklope, dodatno moraš dovesti še napajanje / imaš možnost regulacije v treh stopnjah // ne vem ali je kak senzor temperature in se hitrost vrtenja prilagaja avtomatsko

sedaj imam priklopljeno na to drugo verzijo - vendar me nekako muči, da je smiselneje regulacijo prepustiti softwaru in hardwaru matične plošče...

prosim za rešitev problema

PS: nekako optimalno bi se mi zdelo, da ima ta regulacija ohišja nek odvzem oz. priklop na mesto za ventilator na matični plošči, in da potem s stikalom le določiš ali želiš boljše hlajenje ali nižjo glasnost.

MaliJanez ::

Sam sem imel isto ohišje in sem dokupil še 2 fractal design ventilatorja in sem mel vse vezane na ohišje in regulator vedno na najtišjo opcijo in se ni nikol nič pregrevalo ali kaj podobnega tak da ne skrbi. Lahko mas komot tak saj zato je pa nareto tak in priložen regulator.

D3m0r4l1z3d ::

Priložena venta imata 3pin priklop zato softwersko ne moreš, ker imajo matične za to 4pin priklope. Zato ali na regulator kjer imaš 3 stopnje ali na matično in se ti bodo konstantno na slabih 700rpm, kar je tiho. Če kaj slišiš pri tem ohišju je ventilator napajalnika, ker je spodaj in ima lepo akustiko, še posebej, če je zadnji konec ohišja v kotu. Čeprav je zvočno izolirano ohišje, žal pri zadnjih odprtinah za vente ne morejo.
ETN Wallet addr.: etnkGuvhDzR7Dh8us4e69VStubGbmQHrh5pe2fnpNDhEhX5
A1nCWrFBMK2NmkycgVN4sAwhvY8YyNNbF6KUSJyFZ99QKU8phCn
Cryptopia ref. link: https://www.cryptopia.co.nz/Register?referrer=Anymalus

b4d ::

D3m0r4l1z3d je izjavil:

Priložena venta imata 3pin priklop zato softwersko ne moreš, ker imajo matične za to 4pin priklope.


A za regulacijo obratov z napetostjo pa nismo slisali? Res je bolj storasta, ne mores zelo nizke obrate dosec ali pa natancno nastavit, ampak deluje.

PWM (4-pin) ventilator lahko prikljucis na 3-pin port in ga bos lahko kontroliral. Obratno pa ponavadi dela ventilator (3-pin) prikljucen na 4-pin na maticni s polno hitrostjo (dolocene maticne omogocajo spremembo namembnosti prikljucka).

Osebno bi poskusil vse na maticno priklopit ce gre, pa prepustit programski opremi nadzor vrtljajev, ce lepo nastavis dela ok (ne vem pa ce doticna maticna podpira spremembo portam, to preveri v navodilih). Ce pa ne gre, pa pac das preko rocnega kontrolerja na ohisju.
b4d.sablun.org

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: b4d ()

Joze_K ::

Fak,
osebno se mi to zdi sicer korak nazaj...

imaš matično, ki regulira obrate po potrebi,...

pol pa imaš "oh in sploh" ohišje, kjer so vgrajeni ventilatorji, kjer moraš ročno nastavljati z nekim heblom (pri tem odpirati in zapirati vrata škatle) njihovo hitrost v odvisnosti od tega ali delaš v Wordu ali gameaš....

sem tak jezen, da bom te fractalove šit vente vse ven vrgel in nabavil ventilatorje, ki jih lahko na matično priklopim...

aha pa spotoma še tole - kako hudiča vstaviti 2,5 SSD-je v tisti kletki na zadnji strani (odzadaj za ploščo) - http://www.fractal-design.com/home/prod... - 2 dedicated SSD mounts - oba diska, ki sem jih probal notri dati - Crucial MX300 in 2,5 Toshiba HDD - sta ravno za kak milimeter ali dva preširoka in ne gresta v utor

sem rahlo razočaran nad tole opevano škatlo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Joze_K ()

D3m0r4l1z3d ::

Nekaj s ssd nisi dobro, vse je standardnih velikosti. Drugače pa 4pin na 3pin pretvornike.

Drugače terja tišina svoj davek in so naštimal 2 venta, da skoz delata, ker imajo te kište slabši pretok zraka. Se da pa vse prilagoditi, zato je opevana, imaš modu vente zgoraj in odpreš pa bo dovolj en vent, ki je temperaturno reguliran.
ETN Wallet addr.: etnkGuvhDzR7Dh8us4e69VStubGbmQHrh5pe2fnpNDhEhX5
A1nCWrFBMK2NmkycgVN4sAwhvY8YyNNbF6KUSJyFZ99QKU8phCn
Cryptopia ref. link: https://www.cryptopia.co.nz/Register?referrer=Anymalus

Zgodovina sprememb…

Joze_K ::

D3m0r4l1z3d je izjavil:

Nekaj s ssd nisi dobro, vse je standardnih velikosti. Drugače pa 4pin na 3pin pretvornike.


ne gre,... ne gre.. obračal gor in dol enostavno ne sedejo v prostor... in to z dvema različnima diskoma...



fak, očitno jih je treba namontirati na zunanji strani...

D3m0r4l1z3d ::

Lahko pa mirne duše 3pi na 4pin na matične daš in ti bodo konstantno delali na 700rpm, kar jetiho pa ravno prav, da dela malo durhcuha.
ETN Wallet addr.: etnkGuvhDzR7Dh8us4e69VStubGbmQHrh5pe2fnpNDhEhX5
A1nCWrFBMK2NmkycgVN4sAwhvY8YyNNbF6KUSJyFZ99QKU8phCn
Cryptopia ref. link: https://www.cryptopia.co.nz/Register?referrer=Anymalus

DeeJay ::

Mam R4, pa me zanima kako najbolj optimalno postavt ventilatorje notr, da je čimboljše zračenje.
V ohišju mam 2x7950, 2x hdd, 1xSSD. Zaenkrat mam samo dva stock ventilatorja, mam pa naročene še 3 ventilatorje Noctua NF-A14 FLX in NOCTUA NH-D15 CPU hladilnik.
Razmišljal sem, da bi dal dva od Noctue spredi za intake, enga spodi za intake, ter zgorej levo in zadej stock za out. Ven bi odšrafal še kletko za HDD za večji pretok.
Kaj mislite?

b4d ::

Google?

Jaz imam 2x 140mm noter spredaj, 1x 140mm ven zadaj. Sem testiral vse mozne kombinacije z vec ventilatorjev, pa ni bilo opazne razlike v temperaturi, samo v glasnosti. V primeru ventilatorjev vec ni vedno bolje.

Ventilatorji na stranicah so efektivni ponavadi samo ce je direktno spodaj GPU z blower hladilnikom. Open fan variante ne profitirajo in samo zmesas zrak.

Tako kot si rekel, poskusis cim vec zadev ven dat (razne HDD kletke, ki jih ne potrebujes).

Vec jih obrnes da noter pihajo, zato, da ti nadtlak preprecuje kopicenje prahu (seveda se vsemu ne izognes, ampak zelo zmanjsas kolicino), neopazno pa se s tem poslabsa hlajenje. Podtlak je za samo temperaturo boljsi, ampak nabiranje prahu hitro to prednost iznici.

Uglavnem malo si vizualiziraj kako zrak tece skozi PC, pa upostevaj da se vroc zrak rahlo dviga.
b4d.sablun.org

smacker ::

Škoda denarja. Namesto da zmečeš 100+ eur v hlajenje, bi prodal 2x7950 (za cca. 100eur), in vzel novo grafo (rx480/gtx1060). Pridobiš performance, gretja bo pa bistveno manj, tak da bi stock ventilatorja morala zadoščat.

DeeJay ::

smacker je izjavil:

Škoda denarja. Namesto da zmečeš 100+ eur v hlajenje, bi prodal 2x7950 (za cca. 100eur), in vzel novo grafo (rx480/gtx1060). Pridobiš performance, gretja bo pa bistveno manj, tak da bi stock ventilatorja morala zadoščat.


7950 nista namenjena igranju iger, ampak mam priklopljene 4 4K monitorje, po dva na vsaki grafični.
Jih nimam niti povezane v SLI.

@b4d hvala za mnenje. Bom mal testiral.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

smacker ::

Maš tut za to namenske kartice: http://www.mindfactory.de/product_info....

D3m0r4l1z3d ::

Boljše naj bi bil negativni pritisk, torej 2 out + 1 in, če vzamemo, da so vsi trije z enakim pretokom zraka.
ETN Wallet addr.: etnkGuvhDzR7Dh8us4e69VStubGbmQHrh5pe2fnpNDhEhX5
A1nCWrFBMK2NmkycgVN4sAwhvY8YyNNbF6KUSJyFZ99QKU8phCn
Cryptopia ref. link: https://www.cryptopia.co.nz/Register?referrer=Anymalus

DeeJay ::

smacker je izjavil:

Maš tut za to namenske kartice: http://www.mindfactory.de/product_info....

Sem že gledal, sam podpira samo 3x4K na 60Hz.
Pa nima veze zdej to, k sva offtopic.

b4d ::

D3m0r4l1z3d je izjavil:

Boljše naj bi bil negativni pritisk, torej 2 out + 1 in, če vzamemo, da so vsi trije z enakim pretokom zraka.


Boljse je relativen pojem, ce ne govoriva o neki metriki, ki jo lahko ocenimo za boljso.

Boljse za temperaturo je podtlak.

Boljse za cistoco je nadtlak.

Kateri boljse je sedaj boljse?

V 99% primerih ne bos cistil tedensko masine zaradi prahu, nabiranje pa poslabsa hlajenje. Zato je za vecino uporabnikov nadtlak kar primeren.
b4d.sablun.org

D3m0r4l1z3d ::

In a word: dust filters in r5
ETN Wallet addr.: etnkGuvhDzR7Dh8us4e69VStubGbmQHrh5pe2fnpNDhEhX5
A1nCWrFBMK2NmkycgVN4sAwhvY8YyNNbF6KUSJyFZ99QKU8phCn
Cryptopia ref. link: https://www.cryptopia.co.nz/Register?referrer=Anymalus

b4d ::

Podtlak ti vlece prah skozi vse lukenje na ohisju...
b4d.sablun.org


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

3-pin vs 4-pin vent

Oddelek: Strojna oprema
192660 (2220) bajsibajsi
»

Menjava ventilatorja v napajalniku

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
466812 (3535) radmannsdorf
»

Nadzor ventilatorjev

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
151747 (1303) taddeo
»

ventilator za ohišje na cpu hladilnik

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
212113 (1763) Dua'L
»

Antec P183 v3 - novi ventilatorji

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
203115 (2589) klinker

Več podobnih tem