» »

Kako obračunati davek? (spletna trgovina)

Kako obračunati davek? (spletna trgovina)

janez321 ::

Razvijam custom shop in ne vem čisto točno, kako bi izračunal davek v spodnjem primeru.

V košarici imam:
- 1 izdelek za 100EUR (ki že vsebuje davek 22%). Davek torej znaša 100*22/122=18.03EUR
- 1 izdelek za 100EUR (ki že vsebuje davek 9.5%). Davek torej znaša 100*9.5/109.5=8.68EUR

Torej skupaj za plačilo je 200EUR od tega je 18.03EUR davka po davčni stopnji 22% ter 8.68EUR davka po davčni stopnji 9.5%. Do tu je vse jasno.

Zdaj pa recimo ima kupec možnost uporabiti kupon za fiksni popust 10EUR. Torej strošek nakupa je sedaj 190EUR ampak kako pa zdaj preračunam davek??? Prosim za pomoč, ker nimam ideje.
  • spremenilo: janez321 ()

starfotr ::

190/2=x

X*1,22=y
X*1,095=z

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: starfotr ()

toro69 ::

Ne moreš verjet :)

janez321 ::

starfotr je izjavil:

190/2=x

X*1,22=y
X*1,095=z


Torej teh 10€ enakomerno razporedim na vsak izdelek. Tnx.

janez321 ::

toro69 je izjavil:

Ne moreš verjet :)


Verjeti kaj?

Preračunava novega primera...

KOŠARICA:
Izdelek 1
Cena: 100EUR
Količina: 2
Davek: 22%

Izdelek 2
Cena: 100EUR
Količina: 1
Davek: 5%

Izdelek 3
Cena: 100EUR
Količina: 1
Davek: 0%
-------------------------
IZRAČUN DAVKA
popust = 10EUR (na košarico)
popustNaIzdelek = popust/st_izdelkov = 10/4

1. izdelek
davek=2*((100-popustNaIzdelek)*22)/122)=35,16EUR

2. izdelek
davek=(100-popustNaIzdelek)*5)/105=4,64EUR

3. izdelek
davek=0EUR
-------------------------
Torej skupaj strošek za plačilo: 390EUR
Davek: 35,16EUR po stopnji 22%, 4,64EUR po stopnji 5%

Bo tako ok? Se da kako poenostaviti? Samo kaj pa, če je npr. znesek kakšnega izdelka npr. manj kot znaša "popustNaIzdelek"? Se mi zdi, da jaz to malo kompliciram in da bi se to lahko preračunavalo drugače :/

edit

Nobene prijazne računovodje tu? :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: janez321 ()

TheBlueOne ::

Pac davek racunas glede na ceno po kateri prodas in ne glede na ceno katero si na zacetku zamislis.

Ce das popust na bruto ceno, recimo da je z davkom 100€(DDV 20% --> 20€), ti pa potem hoces 90€ bruto, davek izracunas vzvratno. Torej 90€ (DDV 20% --> 90*0,2-->18€).

Jure14 ::

Pa še čisto matematična dilema.
Takoj na zaletku se morap odločit, kako boš računal davek.
Ali boš izhajal iz bruto ali neto cen.
Ali boš najprej seštel osnove in potem računal davek, ali boš najprej za vsako postavko posebej računal davek in potem skupaj seštel posamezne davke.
Enako se moraš odločit pri večjih količinah: ali boš pri prodaji 1000 komadov iste zadeve najprej ceno enega pomnožil s 1000 in potem računal davek, al boš najprej izračunal davek in potem množil s 1000.

Namreč če najprej pomnožiš in potem sešteješ ni nujno vedno enako, če najprej sešteješ in potem pomnožiš. Ker vems zaokrožiš vmesne rezultate na 2 decimalki, če ne drugega, za prikaz na računu. In če gre potem stranka preračunavat tvoje izračune s podatki, ki jih ima na računu, ne pride do istih zneskov.

Pa sploh še nisem omenil popustov :)

Če ti bo kaj v pomoč: FURSu je vseeno, a najprej sešteješ postavke pa potem računaš davek, ali pa najprej računaš davek in potem sešteješ te vmesne vsote.

TheBlueOne ::

Glede na to, da ima kosarico bo 99% sigurno imel bruto cene. Neto cen v online shopih se nisem videl. Koliko je ddvja pac poracuna rikverc sama spletna stran, software, ki izdaja racune itn.

janez321 ::

Primer kjer se mi centi ne ujamejo. :| Lahko prosim še kdo to preračuna?

V košarici je:
-------------------------------------------
4 x izdelek za 20EUR, obdavčen po 22% stopnji
1 x izdelek za 100EUR, brez obdavčitve.
-------------------------------------------
Kupon na košarico 40EUR
-------------------------------------------
Meni po izračunu pride davek (22%) 8.64EUR, pravilna rešitev je 8.66EUR.

Sem poskusil različne kombinacije, zaokroževanje ampak ne dobim 8.66EUR.

Lepo prosim, če še kdo preračuna in če mu uspe dobiti 8.66EUR, da mi sporoči, kako mu je uspelo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: janez321 ()

janez321 ::

* brezpredmetno, sem ugotovil, prosim za izbris zgornjega vprašanja

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: janez321 ()

delavec44 ::

Meni pride pa davek 11,22, tako da nimam pojma kaj delaš :)

62,22 cena 4 izdelkov z davkom, 51 brez davka.

janez321 ::

delavec44 je izjavil:

Meni pride pa davek 11,22, tako da nimam pojma kaj delaš :)

62,22 cena 4 izdelkov z davkom, 51 brez davka.


Nisi upošteval kupona.

8.66EUR je pravilen odgovor, v kodi sem po nepotrebnem zaribal zaokroževanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: janez321 ()

delavec44 ::

Ja, brez kupona je 80€. Popust se enakomerno razdeli med 5 izdelkov. Na 4 imaš davek.

janez321 ::

delavec44 je izjavil:

Ja, brez kupona je 80EUR. Popust se enakomerno razdeli med 5 izdelkov. Na 4 imaš davek.


https://www.wolframalpha.com/input/?i=4... 8.66EUR

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: janez321 ()

delavec44 ::

Ti tu popust obračunaš v enakem znesku od vsakega izdelka. Jaz ga izračunam sorazmerno glede na ceno z davkom. Pri tebi se lahko zgodi, da bo popust večji od cene izdelka, pri meni ne.

janez321 ::

delavec44 je izjavil:

Ti tu popust obračunaš v enakem znesku od vsakega izdelka. Jaz ga izračunam sorazmerno glede na ceno z davkom. Pri tebi se lahko zgodi, da bo popust večji od cene izdelka, pri meni ne.


Tako kot računam jaz je urejeno tudi v smeteh, ki slišijo na ime Woocommerce in recimo, da je tam prav, I quess. Nisem pa računovodja. Vsekakor pa je v tem primeru lahko popust večji od cene izdelka. Moram še preveriti, kaj v tem primeru.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: janez321 ()

delavec44 ::

No, javi ko preveriš.

anketar ::

janez321 je izjavil:

delavec44 je izjavil:

Ti tu popust obračunaš v enakem znesku od vsakega izdelka. Jaz ga izračunam sorazmerno glede na ceno z davkom. Pri tebi se lahko zgodi, da bo popust večji od cene izdelka, pri meni ne.


Tako kot računam jaz je urejeno tudi v smeteh, ki slišijo na ime Woocommerce in recimo, da je tam prav, I quess. Nisem pa računovodja. Vsekakor pa je v tem primeru lahko popust večji od cene izdelka. Moram še preveriti, kaj v tem primeru.


zato pa so varovalke, popust se vnovči v primeru da nisi v minusu ala minimalni nakup v vrednosti xx

janez321 ::

delavec44 je izjavil:

No, javi ko preveriš.


Izdelki v košarici
-------------------
1x20EUR, davek 22%
1x100EUR, neobdavčeno
-------------------
Kupon na košarico 60EUR
--------------------
Za plačilo 60EUR, davek 0EUR... torej če je sorazmerni del kupona na izdelek večji od cene izdelka, enostavno daš davek na 0EUR. Tako je rešeno v Woocommerce, tako bom naredil jaz.

Meni se zdi tako ok. Pač kupon je 60€, sorazmerni del je 30€ torej v bistvu obdavčljiv izdelek dobiš "zastonj" in zato ni davka. Meni se to zdi smiselno, ne vem pa, kako je z davkarijo :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: janez321 ()

Utk ::

Celih 10 evrov daš popusta na stvar, ki ima 22% davek, namesto 9,5. Nikjer ne piše da ne smeš dat popusta na nek izdelek, po tvoji izbiri.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

janez321 ::

Utk je izjavil:

Celih 10 evrov daš popusta na stvar, ki ima 22% davek, namesto 9,5. Nikjer ne piše da ne smeš dat popusta na nek izdelek, po tvoji izbiri.


Hmm, sam res :D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mc'Donalds kupončki (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5310708 (7865) Furbo
»

Nakup Motorolinega Moto G telefona

Oddelek: Mobilne tehnologije
255653 (5014) Reaper
»

Nike trgovina

Oddelek: Loža
147264 (6861) WallSreet
»

Carina oz. davek na poštnino?

Oddelek: Loža
3910051 (9116) Princo22

Več podobnih tem