» »

Virtualni zaslon v Linuxu

Virtualni zaslon v Linuxu

poweroff ::

Torej, imam naslednji problem. Na prenosnik lahko priklopim zunanji zaslon in ko poženem prezentacijo v LibreOffice, se mi prezentacija prikazuje na zunanjem zaslonu, na zaslonu prenosnika pa vidim trenutno prosojnico, naslednjo prosojnico in opombe.

Če zaženem MS Teams, Zoom ali kakšno drugo aplikacijo, lahko delim (streamam) zaslon prenosnika ali zunanji zaslon. Če recimo streamam zunanji zaslon, lahko na zaslonu prenosnika vidim pogled z opombami.

Kar je super.

Problem je, če zunanjega zaslona nimam. To je še posebej problem pri MS Teams, ki znajo zajeti samo celoten zaslon, ne pa tudi posameznih oken

Nekaj sem že spraševal in so mi mojstri na forumu svetovali, da uporabim Xvfb. Malo sem pogledal zadevo in z xvfb-run lahko v "headless" načinu poženem Firefox, ni mi pa jasno, kako bi lahko ta virtualni zaslon potem videl oz. streamal.

Skratka, kako narediti zunanji zaslon, ki pa bo virtualen?

Mogoče Xvfb niti ni prava rešitev, pač pa je rešitev virtualizacija, recimo nekakšen VirtualBox z dvema zaslonoma (idealno bi bilo, da bi potem na monitorju laptopa videl dve okni - notranji in zunanji monitor. Obstaja kaj takega?
sudo poweroff

l0wc4 ::

Nisem prepričan, če točno razumem kar želiš naredit, ampak daj preveri tole, morda ti kaj pomaga:

https://stackoverflow.com/questions/120...

d4vid ::

Ena neumna ideja mogoče - kaj pa "display" emulatorji? Torej da vštekaš HDMI - za mining so menda aktualni...
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Zimonem ::

Iirc je naj bi bil virtualni desktop zgolj svoje okno. Kako je to podprto z driverjije pa druga reč. Glede teamsov sem pa bos. Očitno jemljejo patent frame. Teži Jim. Včasih po 4lietih pomaga.

WhiteAngel ::

Se pravi ti hičeš samo prisiliti prenosnik, naj streama še eno namizje na zunanji zaslon, čeprav ta ni vštekan? Jaz bi poskusil kaj takega

xrandr --addmode HDMI1 1024x768
xrandr --output HDMI1 --mode 1024x768 --right-of LVDS1


Drugače pa a Teams sigurno ne podpira sharanja posameznega okna? To je taka basic funkcionalnost, ki jo že clienti ala hangouts, ki laufa v browserju omogočajo 8-O

poweroff ::

Hangouts tega ne omogoča, to omogoča brskalnik. Za MS Teams sem pa imel ta problem cca. še 2 meseca nazaj.

To s streamanjem je sicer videti v redu ideja, bom poskusil in imam občutek, da bi znalo delovat. Ampak kaj pa če bi želel ta neobstoječi zunanji zaslon tudi videti? Se pravi da imam dve okni, eno vidim samo jaz, drugo (virtualno) pa jaz in tisti, ki jim streamam?
sudo poweroff

Ales ::

Heh, zgleda da MS Teams na linuxu ne zna deliti posameznega okna.

Jaz bi se lotil takole: ffmpeg zna narediti stream iz dela namizja, poljubnega okna, itd.. Nato rabimo še v4l2loopback. Končni rezultat je virtualna spletna kamera s streamom iz ffmpeg. To kamero se lahko doda v kateri koli video chat program... in voila, vidi se okno ali namizje.

Bi to bilo ok za MS Teams?

Za bolj fensi opcije nadzora streama: OBS studio.

Ales ::

Malo prej sem kar sam poskusil, ker ravno to rabim v enem drugem okolju (ne MS Teams).

Arch Linux, obs-studio + v4l2loopback-dkms, dela brez kakih posebnih nastavitev. Le v OBS Studiu se izbere želeni vir, v mojem primeru okno brskalnika, in zažene virtualna kamera. Sproti je vidno vse, kar se v oknu brskalnika dogaja.

Če v OBS Studiu dodaš več scen in v vsako npr. eno okno brskalnika, namizje, itd., lahko med scenami v živo preklapljaš, vključno z efekti prehoda...

Na posnetku zaslona je test v Skypu.



(Kamera izgleda flipnjena, a na drugi strani bi se moralo prav videti. Za to je "kriv" Skype.)

MrStein ::

poweroff je izjavil:


Skratka, kako narediti zunanji zaslon, ki pa bo virtualen?

Xnest?

Primer: http://unixlab.blogspot.com/2009/08/usi...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

poweroff ::

Hmm, zadeva je tako crashnila, da sem samo gledal.

Skušal sem pa zagnati gnome-session.

Plus, MS Teams seveda vidi samo EN zaslon, drugega virtualnega sploh ne.

Očitno je problem z MS Teamsom - vsi ostali normalni programi ti omogočajo, da izbereš app window.
sudo poweroff

Ales ::

Ne razumem, si sploh pogledal, kaj sem objavil dva posta višje? Saj lahko v MS Teams kažeš svojo lastno kamero?

Bolj preprosto od tega ne gre, dobesedno par klikov je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ales ()

poweroff ::

Ja, pardon. Odgovarjal sem na Xnest.
sudo poweroff

Ales ::

Ne, saj to sem poštekal, samo pomislil sem, da je problem rešen... :)

poweroff ::

V bistvu sem vmes prišel nazaj v Slovenijo in tukaj imam dva zaslona. Bo pa zadeva spet kmalu aktualna... upam da za dlje časa. ;)
sudo poweroff

crniangeo ::

Maš dve varianti, ena je da uporabiš teams preko chroma (deluje)

Druga je pa povezana z driverji, sam tega še nisem probal
https://docs.microsoft.com/en-us/answer...
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel Ubuntu 21.10 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7310917 (5882) Ashrack
»

MS Teams

Oddelek: Programska oprema
212635 (1142) Mercier
»

Microsoft teams vprašanja

Oddelek: Programska oprema
202220 (1257) mahoni
»

Kako se je ARNES pripravil na podvojitev internetnega prometa v Sloveniji

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
4310465 (4869) MrStein
»

Sistem za delo od doma in remote sodelovanje

Oddelek: Loža
484737 (3592) Tear_DR0P

Več podobnih tem