» »

William Shatner je postal najstarejši človek v vesolju

William Shatner je postal najstarejši človek v vesolju

posadka NS-18

vir: Blue Origin
Blue Origin - Blue Origin je danes izstrelil svojo drugo odpravo New Sheparda s posadko, ki pa je dobila poseben ton zaradi dejstva, da je bil na krovu tudi nekdanji igralec William Shatner, poznan po vlogi kapitana Kirka iz Zvezdnih stez, ki je z 90 leti postal najstarejši človek v vesolju.

Po tem, ko se je kapitan Kirk desetletja "pogumno podajal tja, kamor se ni še nihče predtem", lahko nekaj podobnega izjavi tudi igralec, ki mu je dal videz, William Shatner. Ampak zgolj podobnega, saj ga je kapsula New Shepard ponesla do višine 107 km nad Zemljo, ne pa v kakšen odročen del galaksije. Istoimenska raketa je plovilo iz Teksasa v nebo pognala približno deset minut pred peto popoldan po našem času, polet pa je trajal dobrih deset minut. Posadko so poleg Shatnerja sestavljali še dva milijonarja - soustanovitelj podjetja Planet Chris Boshuizen in direktor korporacije Dassault Systeme Glen de Vries - in podpredsednica Blue Origina Audrey Powers. Na misijo NS-18 so se pripravljali nekaj dni, pri čemer je šlo predvsem za spoznavanje kapsule in nekaj navodil za ravnanje v sili, saj je celoten polet avtomatiziran. 90-letni Shatner je podvig dobro prestal, osem let mlajša Wally Funk pa je tako rekord v starosti vesoljcev držala zgolj nekaj mesecev.

Seveda je šlo predvsem za svojevrstno oglaševalsko potezo v Bezosovi režiji. Njegovo vesoljsko podjetje se namreč v tem trenutku ubada s kar tremi resnimi težavami; zamujajo z dobavo raketnih motorjev BE-4 partnerju United Launch Alliance, zaradi česar so ti že penasti, ker to zavira razvoj njihove rakete Vulcan Centaur, ki jo poganjajo; močno so se ušteli pri financiranju Lunarnega pristajalnika, zaradi česar jim je NASA obrnila hrbet in denar raje namenila SpaceXu; v začetku oktobra pa so vzniknila tudi pričevanja, da je delovna kultura v Blue Originu precej na psu, saj naj bi se dogajalo veliko mobinga in šikaniranja. Za nameček je poglavitni tekmec, SpaceX, še vedno daleč spredaj in je prejšnji mesec vesoljske turiste dejansko popeljal v Zemljino krožnico.

Bezos je torej potreboval spodbudo in s Shatnerjevim poletom jo je bržkone dobil. New Shepardovi turistični poleti bodo pomemben vir prihodkov in v podjetju pravijo, da imajo kapsulo že dodobra zakupljeno z rezervacijami v skupni vrednosti prek 100 milijonov dolarjev, pri čemer pa še vedno ni povsem jasno, koliko stane posamezen sedež; govori se o ceni v okolici milijona. Do konca letošnjega leta naj bi sledil še en polet s posadko, v prihodnosti pa načrtujejo kadenco med 6 in 12 poletov letno.

27 komentarjev

gregor_m ::

Sedaj je na vrsti SpaceX, da v vesolje pošlje Jean Luc Picarda Se opravičujem mislil sem Patrick Stewarta.

Se mi zdi, da bi to bilo precej v silu Elon Muska.

McLuzo ::

Madona, za 90 letnika se pa dec res dobr drži...

bambam20 ::

Izjemno vitalenm

Miki N ::

Ja upam, da je tudi mentalno še čil pa da jim ne bo izvajal kakih "engage" senilnih for!

OldSkul ::

Odlično se drži za 90 letnika (malo mu pomaga tudi naravni botoks, maščoba :)). Moram spet gledati Boston Legal kjer je bil odličen v vlogi Denny Crane. Super kemija z Spaderjem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OldSkul ()

mtosev ::

OldSkul je izjavil:

Odlično se drži za 90 letnika. Moram spet gledati Boston Legal kjer je bil odličen v vlogi Denny Crane. Super kemija z Spaderjem.

Za svojo starost je naravnost odličen.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

poweroff ::

Izgleda kot 60-letnik... 8-)

Na enem posnetku se vidi kako skače naokrog - tudi fizično je v dobri kondiciji. Mentalno pa po poslušanju tiskovne konference tudi.

Si pa ne morem kaj, da ne bi pomislil na Bidna...:))
sudo poweroff

user1618 ::

Miki N je izjavil:

Ja upam, da je tudi mentalno še čil pa da jim ne bo izvajal kakih "engage" senilnih for!

Shatner na koncu, ko izstopi iz kapsule, je vidno ganjen. Bezosu razlaga svoje doživetje zelo filozofsko. Je izjemno ganjen, nič senilen.
"If we were supposed to talk more than listen
we would have been given two mouths and one ear"
- Mark Twain

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user1618 ()

acoustis ::


Tole je Kirkova izjava, 2:47:30 je timestamp.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: acoustis ()

bambam20 ::



Neverjetno, kako je vitalen , mladosten, oster um. Neverjetno.

Ghost7 ::

Odličen talentiran igralec, za svoja leta zelo vitalen, verjetno skozenj k sreči ni šlo veliko kemije kot je to praksa pri teh zvezdah. Je pa tudi res, da se v življenju "ni kej dost pretegnu" ;)
Nekdo za trakom bo verjetno pri 90ih že nekaj časa komponenta zemljine.

In če imaš denar, lahko nadpovprečno vase investiraš.
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost7 ()

bambam20 ::

Ne vem no. Ni vs ev denarju, ker izgled ima za 60 letnika? Napeta koža? Tega se ne da dobit s plastiko.

Je pa res, da je plavalec.. Ne vem.. Po moje je to veliko od sreče odvisno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bambam20 ()

renofkinja ::

107km nad zemljo je vesolje? Nism vedu. Kaj je potem 10k km stran od zemlje? Kesolje, mesolje, usolje?

Invictus ::

renofkinja je izjavil:

107km nad zemljo je vesolje? Nism vedu. Kaj je potem 10k km stran od zemlje? Kesolje, mesolje, usolje?

RTFM...

100km nad zemljo je uradno vesolje že kar precej let...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

GupeM ::

Nenazadnje je Zemlja kot taka v vesolju, tako v bistvu on ni najstarejši človek v vesolju. Jih je še precej starejših od njega.

mtosev ::

Ma kdo mogoče občutek kdaj bodo mainstream people lahko potovali gor za normalne cene? Kolk še dolgo yo tega? 30 let?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

IL_DIAVOLO ::

Sem dobil vibe da se spravim gledat boston legal.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

D3m ::

William Shatner......

TekWar.....ughhhhh. ;((

|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

Gregor P ::

Ampak tile poleti bogatašev v vesolje so zares neokusni; gledam tistega prepotentnega Bezosa kako skače naokoli, pol pa zagrabi tisto penino ... res neokusno; takšnen je seveda bil le moj vtis, morda gre pa res za dosežke človeštva:|
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

user1618 ::

Gregor P je izjavil:

Ampak tile poleti bogatašev v vesolje so zares neokusni; gledam tistega prepotentnega Bezosa kako skače naokoli, pol pa zagrabi tisto penino ... res neokusno; takšnen je seveda bil le moj vtis, morda gre pa res za dosežke človeštva:|

neokusna penina :)
Prav ta polet se mi ne zdi čisto neumna potrata rezursov, ali z drugimi besedami: onaniranje Bezosa. Shatner je ugotovil enako kot Gagarin: da je nebo črno, Zemlja modra. Pa še to, da je atmosfera samo 50 milj tanek film okrog planeta, pa še od tega je kisika le 20% (njegova izjava). Mogoče pa rabimo umetnike, da dajo (tehničnim) številkam življenjski kontekst. Mogoče bo zdaj pri 90ih postal zagret aktivist kot Greta pri 18ih. :)
"If we were supposed to talk more than listen
we would have been given two mouths and one ear"
- Mark Twain

Ben Dover ::

Bravo. To je to kar rabi ta svet. Odlično bravo, hvala.

c3p0 ::

>> Mogoče bo zdaj pri 90ih postal zagret aktivist kot Greta pri 18ih. :)

On ni na spektru in nima očeta, ki bi ga izkoriščal v svoje namene.

bambam20 ::

A to ste vedeli, da je maska morilca Jasona iz Halloweena narejena po njegom obrazu :D

Zvezdica27 ::

men osebno gre v ST na jetra, pa ne vem sploh zakaj... kot Kirki so mi novi bolj všeč...

Poldi112 ::

user1618 je izjavil:

Gregor P je izjavil:

Ampak tile poleti bogatašev v vesolje so zares neokusni; gledam tistega prepotentnega Bezosa kako skače naokoli, pol pa zagrabi tisto penino ... res neokusno; takšnen je seveda bil le moj vtis, morda gre pa res za dosežke človeštva:|

neokusna penina :)
Prav ta polet se mi ne zdi čisto neumna potrata rezursov, ali z drugimi besedami: onaniranje Bezosa. Shatner je ugotovil enako kot Gagarin: da je nebo črno, Zemlja modra. Pa še to, da je atmosfera samo 50 milj tanek film okrog planeta, pa še od tega je kisika le 20% (njegova izjava). Mogoče pa rabimo umetnike, da dajo (tehničnim) številkam življenjski kontekst. Mogoče bo zdaj pri 90ih postal zagret aktivist kot Greta pri 18ih. :)


Tebi, ki nisi šel gor, se zdi potrata - čeprav je precej bolj verjetno, da ti to govori zgolj tvoja zavist.

Shatnerev odziv je pa povedal neprimerno več, kot zgolj to, da je nebo črno.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

link_up ::

keep inspiring, keep, keep inspiring! :)
In and Out

Zvezdica27 ::

no, jaz grem takoj gor. Jutri. Kje me poberejo?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Jeff Bezos gre v vesolje (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
6716837 (12380) nekikr
»

SpaceX uvaja vesoljski turizem na ISS

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
95835 (5047) 7982884e
»

Blue Originov New Shepard tudi četrtič uspešno pristal

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
258080 (6490) Okapi
»

Blue Origin še tretjič uspešno preizkusil raketo za večkratno uporabo

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
248420 (6691) Invictus

Več podobnih tem