» »

Telekom ADSL hitrost razhajanje

Telekom ADSL hitrost razhajanje

krofko ::

Pozdravljeni!

Telekom je s 1.9. poenotil pakete in "nadgradil" stare pakete. Prej sem imel oglaševano hitrost interneta 10 Mbit/s/ 1 Mbit/s. Glede na spodnjo sliko so bile hitrosti kolikor toliko pričakovene.
 hitrost interneta

hitrost interneta



Po novem pa sem pristal v paketu z oglaševano hitrostjo interneta do 20 Mbit/s/ 1 Mbit/s. Sama fizična hitrost paketa pa je ostala enaka. Sprememba je pa tudi ta, da so povečali naročnino za 2 evra. Sicer prvih 24 mesecev obračunavajo popust za ta 2 evra. Ta "nadgradnja" paketov je samo podražitev na lepe oči, kar je pri Telekomu že stalnica.

Zdaj pa k bistvu: vem, da je do 20 Mbit/s čudežna beseda, ki pokrije tudi hitrost komaj 1 Mbit/s. Vseeno pa mislim, da tako veliko odstopanje med dejansko in oglaševano hitrostjo ni korektno. V najboljših trenutkih se dosega komajda 40% oglaševane zmogljivosti.

Je kje predpisano razmerje med tem kar obljubljajo in kar potem realno nudijo?
Zahvaljujem se za konstruktivne odgovore.

Info: Zaenkrat je možnost samo ADSLja. Rune je bil že 3 mesece oddaljen, pa se je spet prestavil na eno leto.

starfotr ::

DSL priključkov je vsako leto manj.

Temu primerno je tudi obnašanje.

Tody ::

ADSL je odvisen od parice. Če mas preslabo žico do stanovanja mogoče sploh ni fizično možno. Edina opcija je da se spravis na telefon in zahtevas tehnika ki bo prisel zmerit zadevo.

Ales ::

2 EUR več in 20/1 na papirju pač ne pomaga kaj dosti, če je 10/1 realno najvišja hitrost na lokaciji.

@krofko, prijavi prenizko hitrost pri ponudniku, naj preverijo. Če ne boš mogel dobiti višje hitrosti, predlagaj da ti odobrijo stalen popust.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ales ()

broken/link ::

jaz mam v spominu, da kljub temu, da je pogodba "do", da ti morajo zagotavljat nek določen procent hitrosti. V nasprotnem primeru - ali popust, ali zmanjšan paket ali pa podpis neke izjave, da se zavedaš s stanjem, in boš vseen plačeval paket po polni ceni. Ampak naj ti odgovori nekdo, ki ima s tem izkušnje oz. pozna te stvari.

hojnikb ::

poklici tehnike, da ti checnejo napeljavo in mogoce menjajo modem za kaj manj zanic, mogoce profitiras kaj na hitrosti.
#brezpodpisa

krofko ::

Hvala za odgovore. Kolikor sem imel dosedanjih izkušenj s hitrostjo, kaj hitrejšega teško pričakujem. Smo približno 3,5 km od centrale in to je limit povezave. Modem je pa Sinope 568+ R4. Imajo sedaj že kaj boljšega?

Kolikor pa berem njihove splošne pogoje je za njih pomembna maksimalna in ne oglaševana hitrost.

- Običajno razpoložljiva hitrost: je hitrost, ki je na omrežni priključni točki naročniku na razpolago
večino časa glede na tehnične zmožnosti povezave, zakupljene hitrosti ob izključenih specializiranih
storitvah (dosegljiva 90% časa izven vršnih ur). V primeru fiksnega širokopasovnega dostopa znaša
80 % maksimalne hitrosti ob izključenih specializiranih storitvah; v primeru uporabe FWBA dostopa
pa 50 % maksimalne hitrosti Za zasebne uporabnike so vršne ure v obdobju med 19:30 in 22:00
uro. Za poslovne uporabnike ob delovnikih med 12:30 in 15:00, izven delovnika pa med 19:30 in
22:00 uro. Za zasebne in poslovne uporabnike se lahko v primeru dela prostih dni/praznikov, slabega
vremena, določenih vsebin IPTV ali spremembe letnega časa, vršne ure prometa spremenijo +/-1
uro.
- Minimalna hitrost: je najmanjša hitrost, ki jo Telekom Slovenije zagotavlja na dani povezavi. Je hitrost
povezave, ki mora biti ob izključenih specializiranih storitvah vedno na voljo na omrežni priključni točki
naročnika. V primeru fiksnega širokopasovnega dostopa znaša 50 % maksimalne hitrosti; v primeru
uporabe FWBA dostopa pa 25 % maksimalne hitrosti. Navedeno ne velja v primerih, kot jih
predvidevajo 140. in 141. člen Zakon o elektronskih komunikacijah (ZEKom-1) ter tretji odstavek 3.
člena Uredbe oziroma na njihovi podlagi sprejeti Splošni pogoji uporabe elektronskih komunikacijskih
storitev družbe Telekom Slovenije, d.d. (v nadaljevanju: SPU).


In potem še razlogi za reklamacijo

Ob ugotovljenem bistveno stalnem ali redno ponavljajočem razhajanju med pogodbeno in dejansko
hitrostjo dostopa do interneta si lahko naročnik izbere možnost:
-
brezplačnega prehoda na paket z nižjo hitrostjo prenosa podatkov, v kolikor je pri Telekomu
Slovenije na voljo, ali
-
pravico do znižanja mesečne naročnine za 50 % deleža cene storitve internetnega dostopa, ob
tem pa do vzpostavitve stanja stalne, trajajoče in s pogodbo zagotovljene hitrosti zadrži enak
paket ostalih storitev.
Bistveno stalno ali redno ponavljajoče razhajanje med pogodbeno dogovorjeno in dejansko
zagotovljeno hitrostjo dostopa pomeni:
- Pri ugotavljanju običajno razpoložljive hitrosti: povprečje vseh pravilno izvedenih meritev izven
5
vršnih ur je nižje od pogodbeno dogovorjene običajno razpoložljive hitrosti, pri čemer se ne
upošteva meritvi z izmerjeno najnižjo in najvišjo hitrostjo.
- Pri ugotavljanju minimalne hitrosti: od vseh pravilno izvedenih meritev ne glede na čas dneva
je vsaj ena izmed meritev nižja od pogodbeno dogovorjene minimalne hitrosti.


Če je pogodbena hitrost == oglaševana potem je osnova za reklamacijo. Nikjer pa to dejansko ne piše. Kakšno je vaše mnenje?

_Denny_ ::

Welcome to the club. VDSL2 so julija zvišali iz 30/5 na 60/30 in mi s tem za 75% zmanjšali upload na isto hitrost kot sem jo imel prek ADSL-a v 2008 (da se ne ponavljam - o tem sem pisal že tu). Nobenega ne zanima, da pri večini obstoječo kablovje ne zmore niti 30/5, glavno da se brez razloga poviša...po eni strani imaš vsaj srečo, da ti je ostala ista hitrost in se ni zmanjšala kot meni na račun tistih, ki so bližje centrali.

Imaš več možnosti:
- menjava modema; glede na lastne izkušnje so najboljši Innboxi, potem Fritzi, najslabši Oxygeni
- zateži jim, da te prestavijo iz ADSL na VDSL2; pri ADSL sem imel max sync 19/1, pri VDSL2 pa 32/3.7
- najdi si neko alternativo, npr. Mobilni Net Neomejeni 5G 150/50 za 40€ na mesec (dela tudi na LTE), ki ga ne morem prehvaliti; nekaj real life primerov, da ne bom vedno lepil samo speedtest.net screenov - ul v GDrive, Steam dl, še en Steam dl, torrent, mega.nz dl, irc xdcc dl. Prej si sposodi modem, da vidiš kako je stanje pri tebi.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

xseki ::

Res ne vem kako je to pri Telekomu ampak jaz imam pri A1 nekaj € popusta zaradi slabe hitrosti. Sem na 6/1 - 5km od centrale. Mogoče bi se lahko kaj zmenil?


Tudi mi čakamo na Rune:D

6151 ::

Imaš LTE/5G signal od telekoma/A1?
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

krofko ::

LTE je od A1, pa tudi Telekom bi znal biti. Ni mi toliko težava mala hitrost, ampak razmerje realna proti oglaševani.

6151 ::

probi izpogajat hibridni modem + zastonj 50/10
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

A1 Optika TV & Internet (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
7716060 (3295) WaterBoy
»

Telekom - dvig hitrosti

Oddelek: Omrežja in internet
282336 (1635) HappyPills
»

A1 GPON FTTH, modem, mere?

Oddelek: Omrežja in internet
232667 (2012) XS!D3
»

Visoka hitrost, a nizka

Oddelek: Pomoč in nasveti
233412 (2443) mehh
»

garantiran upload na optiki - T-2 ali telekom?

Oddelek: Omrežja in internet
254957 (4000) mojster_joni

Več podobnih tem