vir: Maxpixel
vir: ReutersCNPD je kazen izrekel že 16 julija, vendar je Amazon to razkril šele minuli petek v poročilu SEC, ameriškemu regulatorju za trg vrednostnih papirjev. Kaj natanko je podjetje napravilo narobe ni znano, njihovi predstavniki so zatrdili, da ni prišlo do nobenega odtekanja podatkov, niti ti niso bili posredovani nobeni tretji osebi. Jim je pa CNPD v odločbi naložil revizijo določenih, a neimenovanih poslovnih procesov.
CNPD je preiskavo v tej zadevi začel že pred tremi leti, domnevno na podlagi prijave francoske organizacije za pravico do zasebnosti, La Quadrature du Net. Njihovi predstavniki so odločitev previdno pozdravili, a poudarili, da gre le za prvi korak pri spreminjanju spornih praks.
Amazon je v četrtek razkril svoje poslovanje v zadnjem četrtletju in njihovi prihodki so že tretjič zapored presegli 100 milijard ameriških dolarjev, glede na enako lansko obdobje pa so zrasli za solidnih 27 odstotkov. Mimogrede, evropski informacijski pooblaščenci lahko podjetja kaznujejo s kaznimi, ki sežejo do štirih odstotkov njihovega letnega prometa. Zato jo je Amazon odnesel relativno poceni, kljub temu pa gre za rekordno višino globe, izrečene zaradi kršitev GDPR. Doslej je moral najgloblje seči v žep Google, potem ko so mu v Franciji naložili plačilo 50 milijonov evrov.