» »

Inflacija 2021/2022

Inflacija 2021/2022

««
104 / 218
»»

johnnyyy ::

gruntfürmich je izjavil:

delnice se cenijo.
zakaj to ni povzeto v zniževanju inflacije?

Bistvo inflacije je, da zajameš "življenjske potrebščine" ki so nujne za življenje in za osnovno funkcionalnost. Delnice, kripto itd. k temu ne spada.

dronyx ::

Fed se še vedno uči glede delovanja inflacije. Sedanja visoka inflacija je posledica prekomernega tiskanja denarja v preteklosti, zlasti pa 2020 in pa problemov, ki jih je prinesel Covid ter vojna v Ukrajini. Na ta del dvigovanje obresti s temi majhnimi koraki še nima bistvenega vpliva in goriva za inflacijo je po moje še veliko (20% plus). Sploh ker ljudje sedaj vidijo edino rešitev pred inflacijo v potrošnji. Tako kot v Argentini. Obrestne mere so zaenkrat najbolj sesule kripto market, delnice in tudi zlato. Ampak to so investicije, ki zadevajo manjši krog populacije in niti ne štejejo v inflacijo. Bistveno manj so obresti vplivale na nepremičnine, za katere je znano, da se odzivajo z zamikom. Kdor ne najema kreditov ali ne odplačuje kredita z variabilno OM tega dvigovanja obrsti niti ne opazi. V nekem trenutku se zna zgoditi, da bo predvsem del gospodarstva in wall street v težavah, kar bo povzročilo, da bo Fed obupal, inflacija pa še vedno zelo visoka. Nekaj podobnega se je zgodilo če se ne motim 2019, ko so poskušali dvigovat obrestne mere, s to razliko, da takrat ni bilo visoke inflacije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

cias ::

hbgqzR je izjavil:

Samo nekaj pišeste, a da bi kdo dal kaj koristnega, to pa ne.


LOL, delnice, bogi miljarderji so izgubili, jo ne. Jeee, delnice gor, super za miljarderje, rešeni.

Medtem v realnosti:

The price of bread in the EU increased by 18% over the year - Eurostat

dronyx ::

Podražitve cene kruha - Madžarska 66% (paradoks, glede na vso ravnino in možnost pridelave hrane), Litva 33%, Slovaška in Estonija 32%, Hrvaška 31%.

Vrednost zlatu da šele dostopnost kruha in trenutno očitno postaja kruh čedalje manj dostopen. Zlato pa pada.

kow ::

Madzarska ni v evroobmocju, to je stvar ljubiteljev Orbana. Torej, gre za 30% povisanje cen kruha. Pa se to znajo cene nekaj procentov pasti. Surovine se cenijo ze nekaj mesecev. Konec koncev, ga lahko speces doma, v casu nizje tarife. Dronyx, iskanje biasa, ti megli um.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

cias ::

kow je izjavil:

skanje biasa, ti megli um.


Zlato pada stari! Kdor nima za kruh naj kupi zlato! Naša intelektualna politična elita nas je odrešila!

dronyx ::

kow je izjavil:

Madzarska ni v evroobmocju, to je stvar ljubiteljev Orbana. Torej, gre za 30% povisanje cen kruha.

Kaj ima to veze z evro območjem? Saj Hrvaška tudi še ni v evro območju. Če se nekaj podraži za 66% je to 66% ne 30%.

hbgqzR ::

kow je izjavil:

Dronyx, iskanje biasa, ti megli um.

Ja, doomsayer (ali kako se to reče) je dronyx, ni edini. Tako malo mazohisticno se zdi, a ni res? Zdaj imate nasadragahrana.si (tako nekako), da se menda bolje pride skozi mesec v Sloveniji, ne samo stokati, kako je drag v drugih drzavah :-) Ali pa kaviar, cias :-)

cias ::

hbgqzR je izjavil:

mazohisticno


Glavo v pesek! Takoj!


German Bakery Slapped With €330,000 Gas Bill After Contract Canceled

A German bakery was slapped with a €330,000 (US$330,000) gas bill after a new energy company suddenly terminated their contract which guaranteed pricing until the end of 2023, Junge Freiheit reported, citing Bild.

hbgqzR ::

cias je izjavil:

hbgqzR je izjavil:

mazohisticno

Glavo v pesek! Takoj!

Ja, kaj pa je potem dejanski namen tvojega forumskega katastrofiranja, cias? Mi smo se malo zahedgali, se pred dodatnim padcem EUR, ce odstejemo velike 'investicije' pred tem, pac po dronyxovih postulatih. Ti pa bos menda spet jedel poceni ruski kaviar iz Ceburaske in kupoval soncnicno olje za polovico slovenske cene :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

dronyx ::

Ko Fed kapitulira v boju z inflacijo bo šlo najprej močno navzgor zlato. To je optimistična prognoza, ali pač ne? >:D

hbgqzR ::

Ves, kako bo potem sele EUR, potem gre zahod v franze, ti pa ne, ker bos prej nakupil velikoooo zlata :-) In se vec, da se bos ubranil vseh, ki ti ga bodo favs... Pa da vidimo, kmalu bo vse jasno, ali? Ne dvomim, da ze sedaj avte kupujes kot zemljice, a bos dal za en krog :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

dronyx ::

ZDA imajo če se ne motim že 30 bilijonov dolga (oni temu rečejo 30 trilijonov). Dolga se kot vemo ne vrača, ampak poplača z najemom novega. In ko Fed dviguje takole veselo obrestne mere se njihova zakladnica drži za glavo ko preračunava, koliko odstotkov davčnih prilivov bo šlo samo za obresti. Tega ne more Fed rešit. Glumijo dokler se bo dalo, potem pa sledi kapitulacija. Ali pa bodo spet tiskali denar za vračilo dolga, samo to je isto kapitulacija, saj bo situacija z inflacijo samo še slabša. Pa upam da sedaj svet bolje razume kje je problem USD kot rezervne valute, saj so inflacijo izvozili po celem svetu. Resda so bile krive tudi ostale centralne banke, samo one so morale slediti temu, kar je počel Fed, sicer bi bile ostale valute premočne in bi škodilo izvozu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

LeQuack ::

PacificBlue je izjavil:

Zaživel je primerjalnik cen osnovnih živil:

https://www.nasasuperhrana.si/primerjav...


Najbolj nesmiseln ukrep proti inflaciji. Vlada ima ljudi za debile, ki ne znajo primerjati cen med seboj, zato ker politiki ne hodijo v trgovine in to je za njih nek nov svet, da zvedo koliko stvari stanejo.
Quack !

hbgqzR ::

dronyx je izjavil:

Tega ne more Fed rešit. Glumijo dokler se bo dalo, potem pa sledi kapitulacija.

In ce to drzi, kaj to pomeni zate osebno, dronyx the doomsayer? Ali pa za kolega ciasa?

:-)

Mr.B ::

hbgqzR je izjavil:

dronyx je izjavil:

Tega ne more Fed rešit. Glumijo dokler se bo dalo, potem pa sledi kapitulacija.

In ce to drzi, kaj to pomeni zate osebno, dronyx the doomsayer? Ali pa za kolega ciasa?

:-)

Sej jim brkonja lahko daü kontra z viri zahodnih medijev. Pa bodo vsi bledo gledali.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

dronyx ::

hbgqzR je izjavil:

In ce to drzi, kaj to pomeni zate osebno, dronyx the doomsayer?

Meni osebno nič. Sem nekoč stal na tržnici in menjal dinarje v nemške marke, se bom prilagodil tudi tokrat. :)

dronyx ::

LeQuack je izjavil:

Najbolj nesmiseln ukrep proti inflaciji. Vlada ima ljudi za debile, ki ne znajo primerjati cen med seboj, zato ker politiki ne hodijo v trgovine in to je za njih nek nov svet, da zvedo koliko stvari stanejo.

Pa očitno tudi mislijo, da imajo vsi v neposredni bližini doma Mercator, Tuš, Špar, Lidl, Hofer, Aldi, Leclerck itd. Se spomnim ko sem kolesaril po nekih hribih tam pride enkrat na teden neka potujoča trgovina v kombiju, potrobi in pridejo iskat, kar potrebujejo, pa seveda so cene verjetno temu primerno dražje. In zdaj boš tem razlagal, da naj gredo pogledat v Hoferja ali Lidla, ki sta vsaj 50 km stran?

hbgqzR ::

dronyx je izjavil:

hbgqzR je izjavil:

In ce to drzi, kaj to pomeni zate osebno, dronyx the doomsayer?

Meni osebno nič. Sem nekoč stal na tržnici in menjal dinarje v nemške marke, se bom prilagodil tudi tokrat. :)

Tebi osebno nič, ko se ti domnevno bo rušil svet pred očmi? Za kaj pa boš menjaval EUR in kako ga boš transportiral?

Ni mi potrebno ničesar lepiti, meni članki ne pomenijo prav veliko, samo stanje na računu. Smo že SEDAJ približno pripravljeni, če pa še kaj zaslužimo poleg, pa tudi ne bomo ravno nič zamerili.

Nekaj smo že, celo s tistim, o čemer dežurni doomsayerji bridko jokate v drugih temah :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

dronyx ::

hbgqzR je izjavil:

Nekaj smo že, celo s tistim, o čemer dežurni doomsayerji bridko jokate v drugih temah :-)

Čestitke. Veseli me, da nekaterim uspeva tudi v teh težkih časih. Ravno včeraj mi je nekdo razlagal, da je imel v kriptu že 180.000 €, če sedaj proda bi dobil pa manj kot 10.000 €. Ampak je optimist in upa da bo šlo nazaj gor. Vedno je referenca denar, ampak dokler nekaj ne prodaš se nima smisla ukvarjat s profitom ali izgubo.

hbgqzR ::

dronyx je izjavil:

hbgqzR je izjavil:

Nekaj smo že, celo s tistim, o čemer dežurni doomsayerji bridko jokate v drugih temah :-)

Čestitke. Veseli me, da nekaterim uspeva tudi v teh težkih časih. Ravno včeraj mi je nekdo razlagal, da je imel v kriptu že...

Mi nismo tako napredni z nekimi krypto, bolj prisegamo na opeko in malto; morda tudi na financne instrumente z omejenim tveganjem.

Aja, saj res, v kaj boš menjaval EUR, ko bo FED kapituliral, ECB pa se bo domnevno dvignila iz pepela ali kaj? :-)

Navsezadnje, kupil si nek hud avto nedavno? :-)

cias ::

hbgqzR je izjavil:


Ja, kaj pa je potem dejanski namen tvojega forumskega katastrofiranja, cias?


Joj ne, ne bom več postal, ne smemo gledati v realnost, kaj se dogaja je treba zakriti!

Zakaj moje poste označuješ za katastrofiranje? Torej smo v katastrofi.

energetik ::

hbgqzR je izjavil:


Mi nismo tako napredni z nekimi krypto, bolj prisegamo na opeko in malto; morda tudi na financne instrumente z omejenim tveganjem.

Aja, saj res, v kaj boš menjaval EUR, ko bo FED kapituliral, ECB pa se bo domnevno dvignila iz pepela ali kaj? :-)
Ne takrat, sproti EUR menjaš v cegle, une rumene, pa v Bitcoin.
Svojega BTC boš imel tudi ko FED ali ECB propade.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

hbgqzR ::

Cias, a ti prav čakaš, da se jaz odjavim ali kaj? :-)

Katastrofiranje pomeni praktično isto kot doomsaying, meni se zdi, no, nisem ravno jezikoslovec. Iz nekega posebnega razloga kričati, kako gre vse v maloro. Kako je vse drago in kako bo zima mrzla..

Namesto, da bi se pripravljal na to. Res je, zaloge kaviarja in sončničnega olja so nekaj, ne rečem, da niso, malo še energentov nabavi. No, menda ni problem, imaš svoj gozd. ZAENKRAT :-)

Ampak v resnici bo več potrebno, če boš hotel zares preživeti, tudi ne vem, če ti bo dronyxov nov super avto pomagal. Jaz pa samo skušam malo uravnotežiti tole vaše svetobolje, za katero sem precej prepričan, da ni iskreno, drugače bi že brali v osmrtnicah :-)

"Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end."

energetik je izjavil:

Ne takrat, sproti EUR menjaš v cegle, une rumene, pa v Bitcoin. Svojega BTC boš imel tudi ko FED ali ECB propade.

Aja, če pa je dronyx the doomsayer ravno rekel, kako je nekdo pokadil 170kEUR v krypto na 10kEUR, jaz moram preveč delati, da bi lahko razmetaval z denarjem. Sicer pa sprašujem dronyxa, kako se je zavaroval :-)

In če res mislite, da gresta FED in ECB v kapitulacijo, bo zelo verjetno potrebno še kaj več kot samo zlate ingote imeti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

kow ::

dronyx je izjavil:

kow je izjavil:

Madzarska ni v evroobmocju, to je stvar ljubiteljev Orbana. Torej, gre za 30% povisanje cen kruha.

Kaj ima to veze z evro območjem? Saj Hrvaška tudi še ni v evro območju. Če se nekaj podraži za 66% je to 66% ne 30%.


Hrvati so efektivno v evroobmocju ze danes. Madzarska, ki printajo kot nori, pa ne. Kolicina forintov se je v 5 letih podvojila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

dronyx ::

hbgqzR je izjavil:

Aja, če pa je dronyx the doomsayer ravno rekel...

Vse, kar potrebuješ za življenje se pospešeno draži, vse, v čemer varčuješ pa naglo izgublja na vrednosti. Jaz sem pa doomsayer? To je pač realnost. Kaj imam jaz s tem če so zajebali praktično vse, kar se je dalo? :)

hbgqzR ::

Ja, zasluži več, kaj ti naj, plasiraj denar, človek, kdo ti pravi, da VARČUJ v najbolj osnovni obliki. Tudi nakup avta se ne zdi najslabša možnost. Zakaj se vedno postavljaš v vlogo nekakšnega poraženca? Jaz sicer mislim, da se ne ampak da se samo pretvarjaš. Če pa si, glej, tolažiš se lahko, da nisi za večno :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

LeQuack ::

Pripravite denarnice, davki bodo šli tudi gor z inflacijo:
https://www.rtvslo.si/slovenija/place-v...
Quack !

Zimonem ::

Ne zaradi tega. ECB bo/je prisiljena dvigniti obrestne mere. Ali pa bo euro območje razpadlo.
Recesija in propad podjetij katera so bila "umetno" ustvarjena z poceni denarjem in posojili je bolj ali manj neizbežna. Sledi varčevanje in dokaj dolga stagnacija. V nasprotnem EU preneha obstajat.

LeQuack ::

Vsa podjetja so bila ustvarjena umetno s poceni denarjem. A res misliš da kdo svoj denar vlaga v podjetja?
Quack !

Zimonem ::

LeQuack je izjavil:

Vsa podjetja so bila ustvarjena umetno s poceni denarjem. A res misliš da kdo svoj denar vlaga v podjetja?

Ne vsa. Precej pa v času poceni posojil. Je pa med temi precej ekonomsko nevzdržnih.

dronyx ::

To kar sedaj počne Fed mene spominja na prizor iz filma Das Boot, ko so podmornico spustili pod kritično globino in začne pokat konstrukcija, letijo zakovice, voda šprica iz cevi. Bolj bo Fed dvigal obresti, bolj se bodo kazale razpoke. Tu je tudi čuda zombi podjetji, ki so vsa ta leta preživeli samo zaradi poceni denarja. Poleg tega pa kot omenjeno še ogromna zadolženost države, za katero se tudi močno draži zadolževanje. Ko dvigovanje obresti ne bo šlo več in če bo inflacija še vedno precej višja od obresti sledi kot rečeno kapitulacija Feda in spoznanje, da sledijo še leta visoke inflacije. Če do tega scenarija pride se lahko pa pojavijo še nove razpoke, med drugim propadanje USD. Ko se vrnejo vsi ti junk USD nazaj v USA bo šla pa inflacija v nebo. Pripravljajte rešilne čolne. Za vse ne bo dovolj prostora. Zlata je na svetu pa menda tudi samo za kocko s stranico 20 metrov in vsako leto se ta količina lahko poveča samo za par procentov. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

hbgqzR ::

Dronyx, bluzis. Vse bo zagotovo v redu. Če pa ne bo, no, ti tudi tvoj novi Delorean ne bo pomagal, zato ni jasno, zakaj se veseliš, ker zagotovo ne boš preživel na fronti, ker nihče ne bo poslušal tvoje panike in smiljenja samemu sebi. Imaš kak death wish? Zaradi česa? Nehaj spremljati novice do pomladi ali pa sledi Matthaievemu vzoru :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

johnnyyy ::

dronyx je izjavil:

Fed se še vedno uči glede delovanja inflacije. Sedanja visoka inflacija je posledica prekomernega tiskanja denarja v preteklosti, zlasti pa 2020 in pa problemov, ki jih je prinesel Covid ter vojna v Ukrajini. Na ta del dvigovanje obresti s temi majhnimi koraki še nima bistvenega vpliva in goriva za inflacijo je po moje še veliko (20% plus). Sploh ker ljudje sedaj vidijo edino rešitev pred inflacijo v potrošnji. Tako kot v Argentini. Obrestne mere so zaenkrat najbolj sesule kripto market, delnice in tudi zlato. Ampak to so investicije, ki zadevajo manjši krog populacije in niti ne štejejo v inflacijo. Bistveno manj so obresti vplivale na nepremičnine, za katere je znano, da se odzivajo z zamikom. Kdor ne najema kreditov ali ne odplačuje kredita z variabilno OM tega dvigovanja obrsti niti ne opazi. V nekem trenutku se zna zgoditi, da bo predvsem del gospodarstva in wall street v težavah, kar bo povzročilo, da bo Fed obupal, inflacija pa še vedno zelo visoka. Nekaj podobnega se je zgodilo če se ne motim 2019, ko so poskušali dvigovat obrestne mere, s to razliko, da takrat ni bilo visoke inflacije.

Bistvo OM je v tem, da lahko trg prilagajaš - boostaš ali pa ohlajaš. Ko smo v recesiji se na ta način na trg sprosti denar, da smo prej iz krize, v primeru inflacije pa začnejo denar pobirati iz obtoka. Kako točno se bodo stvari odzvale pa je odvisno od psihologije možice. Torej, če lahko ogromno ljudi pridobi poceni hipotekarni kredit, to pomeni, da lanko gredo v poceni nakup stanovanja. Če bo masa to izkoristila, bo šla cena stanovanj gor, če tega ne bodo izkoristili in bo veliko ljudi pričakovalo krizo in upad cen, pa lahko daš negativne obresti in se stanovanja ne bodo dražila. In zgodilo se je, da je množica to izkoristila, cene stanovanj so šle gor in ljudem je ostalo na strani več denarja. In tukaj nastane nov problem - kaj so ljudje naredili s tem denarjem. Če ga varčujejo, ne bomo imeli večje gospodarske rasti. Če ga vlagajo v kripto/delnice in ostale finančne instrumente se bo poznalo na vrednostih.

Trenutno za CB največji problem predstavlja psihologija množice z visoko pričakovano inflacijo, saj ogromno ljudi verjame da bo inflacija vse večja in jim bo požrla prihranke. Zato ljudje trošijo viške in še dodatno poganjajo inflacijo. Zaradi mišljenja o razvernotenju denarja tudi delodajalci višajo plače. Ker je na bančnih računih še ogromno denarja CB nimajo pametnega instrumenta kako to stvar blažiti, saj je dvig OM (pre)slaba zavora. Zato CB ne vedo kaj bo dvig/sput OM prinesel in to je tudi eden izmed razlogov, zakaj je večina CB proti kriptu.

cias ::

hbgqzR je izjavil:

Ja, zasluži več, kaj ti naj, plasiraj denar, človek, kdo ti pravi, da VARČUJ v najbolj osnovni obliki. Tudi nakup avta se ne zdi najslabša možnost. Zakaj se vedno postavljaš v vlogo nekakšnega poraženca? Jaz sicer mislim, da se ne ampak da se samo pretvarjaš. Če pa si, glej, tolažiš se lahko, da nisi za večno :-)


En način varčevanja je tudi da nehaš plačevati položnice, menda se dandanes tako lahko veliko prihrani.

hbgqzR ::

Cias, kakorkoli, se posebej, če lahko računaš na upnikovo sqmoumevno dobroto.

Mato989 ::

johnnyyy je izjavil:

dronyx je izjavil:

Fed se še vedno uči glede delovanja inflacije. Sedanja visoka inflacija je posledica prekomernega tiskanja denarja v preteklosti, zlasti pa 2020 in pa problemov, ki jih je prinesel Covid ter vojna v Ukrajini. Na ta del dvigovanje obresti s temi majhnimi koraki še nima bistvenega vpliva in goriva za inflacijo je po moje še veliko (20% plus). Sploh ker ljudje sedaj vidijo edino rešitev pred inflacijo v potrošnji. Tako kot v Argentini. Obrestne mere so zaenkrat najbolj sesule kripto market, delnice in tudi zlato. Ampak to so investicije, ki zadevajo manjši krog populacije in niti ne štejejo v inflacijo. Bistveno manj so obresti vplivale na nepremičnine, za katere je znano, da se odzivajo z zamikom. Kdor ne najema kreditov ali ne odplačuje kredita z variabilno OM tega dvigovanja obrsti niti ne opazi. V nekem trenutku se zna zgoditi, da bo predvsem del gospodarstva in wall street v težavah, kar bo povzročilo, da bo Fed obupal, inflacija pa še vedno zelo visoka. Nekaj podobnega se je zgodilo če se ne motim 2019, ko so poskušali dvigovat obrestne mere, s to razliko, da takrat ni bilo visoke inflacije.

Bistvo OM je v tem, da lahko trg prilagajaš - boostaš ali pa ohlajaš. Ko smo v recesiji se na ta način na trg sprosti denar, da smo prej iz krize, v primeru inflacije pa začnejo denar pobirati iz obtoka. Kako točno se bodo stvari odzvale pa je odvisno od psihologije možice. Torej, če lahko ogromno ljudi pridobi poceni hipotekarni kredit, to pomeni, da lanko gredo v poceni nakup stanovanja. Če bo masa to izkoristila, bo šla cena stanovanj gor, če tega ne bodo izkoristili in bo veliko ljudi pričakovalo krizo in upad cen, pa lahko daš negativne obresti in se stanovanja ne bodo dražila. In zgodilo se je, da je množica to izkoristila, cene stanovanj so šle gor in ljudem je ostalo na strani več denarja. In tukaj nastane nov problem - kaj so ljudje naredili s tem denarjem. Če ga varčujejo, ne bomo imeli večje gospodarske rasti. Če ga vlagajo v kripto/delnice in ostale finančne instrumente se bo poznalo na vrednostih.

Trenutno za CB največji problem predstavlja psihologija množice z visoko pričakovano inflacijo, saj ogromno ljudi verjame da bo inflacija vse večja in jim bo požrla prihranke. Zato ljudje trošijo viške in še dodatno poganjajo inflacijo. Zaradi mišljenja o razvernotenju denarja tudi delodajalci višajo plače. Ker je na bančnih računih še ogromno denarja CB nimajo pametnega instrumenta kako to stvar blažiti, saj je dvig OM (pre)slaba zavora. Zato CB ne vedo kaj bo dvig/sput OM prinesel in to je tudi eden izmed razlogov, zakaj je večina CB proti kriptu.



Težava te logike boostanja in ohlajanja je ravno v tem, da bi b ilo večinoma bolje da ne bi na steroidih (to boostanje in ohlajanje je) furali gospodarstva, bolje bi bilo če bi bilo bolj "naravno" oz razvlečeno... namesto tega smo naspidirani na kofeinu gor dol že od leta 2006...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

johnnyyy ::

Mato989 je izjavil:

Težava te logike boostanja in ohlajanja je ravno v tem, da bi b ilo večinoma bolje da ne bi na steroidih (to boostanje in ohlajanje je) furali gospodarstva, bolje bi bilo če bi bilo bolj "naravno" oz razvlečeno... namesto tega smo naspidirani na kofeinu gor dol že od leta 2006...

Sem dal pred časom tukaj link do doktorske dizertacije z naslovom "V pričakovanju stabilnega denarnega sistema", ki govori o nekih drugih časih (avstrijsko cesarstvo), kjer ni bilo boostanja in ohlajanja. Pa so imeli težave precej večje kot mi sedaj, vsako reševanje problema je rodilo nov problem in težave so trajale dobre pol stoletja. Zelo zanimivo branje - priporočam. Tako, da če bi to boostanje/ohlajanje ukinili, ne pomeni da bi potem živeli brez problemov - le drugi bi nastali. Bi bilo pa potem vprašanje konkurenčnosti takšnega gospodarstva, v primerjavi s sistemom ki ga imamo sedaj.

dronyx ::

johnnyyy je izjavil:

[Ker je na bančnih računih še ogromno denarja CB nimajo pametnega instrumenta kako to stvar blažiti, saj je dvig OM (pre)slaba zavora. Zato CB ne vedo kaj bo dvig/sput OM prinesel in to je tudi eden izmed razlogov, zakaj je večina CB proti kriptu.

Za veliko količino bančnih depozitov seveda je rešitev. Ponudiš nek inštrument vezanih vlog za katere dobiš obresti v višini inflacije in potem je ta denar fiksiran in ne more povzročat inflacije. Saj včasih je bilo na bankah veliko vezanih vlog, ni bilo tako kot danes, ko je na voljo takoj za potrošnjo ali bank run 25 milijard evrov samo pri nas. Jaz imam občutek, da je sedanja visoka inflacija ujela centralne bankirje s spuščenimi hlačami in nihče ni imel pripravljenega resnega scenarija kako bodo tako situacijo tokrat reševali, če (ko) se pojavi. Inflacijo niso kakor je meni znano nikdar enostavno rešili zelo na hitro. Vedno je trajalo leta in bilo mučno. Ne bo nič drugače.

Mato989 ::

johnnyyy je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Težava te logike boostanja in ohlajanja je ravno v tem, da bi b ilo večinoma bolje da ne bi na steroidih (to boostanje in ohlajanje je) furali gospodarstva, bolje bi bilo če bi bilo bolj "naravno" oz razvlečeno... namesto tega smo naspidirani na kofeinu gor dol že od leta 2006...

Sem dal pred časom tukaj link do doktorske dizertacije z naslovom "V pričakovanju stabilnega denarnega sistema", ki govori o nekih drugih časih (avstrijsko cesarstvo), kjer ni bilo boostanja in ohlajanja. Pa so imeli težave precej večje kot mi sedaj, vsako reševanje problema je rodilo nov problem in težave so trajale dobre pol stoletja. Zelo zanimivo branje - priporočam. Tako, da če bi to boostanje/ohlajanje ukinili, ne pomeni da bi potem živeli brez problemov - le drugi bi nastali. Bi bilo pa potem vprašanje konkurenčnosti takšnega gospodarstva, v primerjavi s sistemom ki ga imamo sedaj.


Hočeš rečt da Svet ne bi zmogel brez Centralnih bank obstajat oz. bi imeli veliko hujpše težave? Ne verjamem, Svet je preživel (in z njimi ljudstvo) na deset tisoče let brez CBjev... zdaj pa kar naenkrat to več ni mogoče?

Danes nam je resda bolje kot pred 300 leti, ampak za to niso zaslužne CB ampak izumi ljudi ki se niso zgodili zaradi nizkih OM Edison ni žarnice izumil ker je CB znižal OM =) parni stroj tudi ne, avtomobil tudi ne... tako da no ja, ta dizertacija je samo verzija brez širine pa je nisem prebral ampak tako sumim
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

cias ::

Sweden Braces for 'Monster' Interest Rate Hike to Tame Raging Inflation

Sweden's decades-high inflation rate has been exacerbated by a weakening krona, which has recently lost ground against the euro and is the second-worst performer among major currencies this year. Central Bank Governor Stefan Ingves stressed that Sweden has never been so far from its inflation target, ditching the "wait and see" approach.

johnnyyy ::

dronyx je izjavil:

Za veliko količino bančnih depozitov seveda je rešitev. Ponudiš nek inštrument vezanih vlog za katere dobiš obresti v višini inflacije in potem je ta denar fiksiran in ne more povzročat inflacije. Saj včasih je bilo na bankah veliko vezanih vlog, ni bilo tako kot danes, ko je na voljo takoj za potrošnjo ali bank run 25 milijard evrov samo pri nas.

Kako je ta rešitev dobra, ne veš, saj je odvisna od tega kako bodo ljudje to zagrabili. Lahko imaš množice, ki jim bo to všeč. Lahko pa imaš množice, ki se obnašajo slo-techovsko in trdijo, da je realna inflacija višja od tega kar podajajo. In da so kljub obrestim takšni depoziti kraja, še posebej pa je kraja ker svojih sredstev ne moreš predčasno likvidirat - sigurno mora biti nekaj na tem, da bi hoteli s tem nategnit ovce, saj smo videli kako je bilo s korono... :)

dronyx je izjavil:

Inflacijo niso kakor je meni znano nikdar enostavno rešili zelo na hitro. Vedno je trajalo leta in bilo mučno. Ne bo nič drugače.

Kaj pa vem. Če gledam inflacijo USD ni veliko obdobij z višjo inflacijo. Od 1800 do danes je bilo tako le 6 obdobij z inflacijo višjo od 10%, najdaljše je trajalo 5 let - med I. SV.

dronyx ::

johnnyyy je izjavil:

Kaj pa vem. Če gledam inflacijo USD ni veliko obdobij z višjo inflacijo. Od 1800 do danes je bilo tako le 6 obdobij z inflacijo višjo od 10%, najdaljše je trajalo 5 let - med I. SV.

USD seveda ni edina valuta na svetu. Je pa res, da se razlogi za visoko inflacijo razlikujejo. Večina držav z visoko inflacijo ima to zaradi problema odplačevanja visokih dolgov v tuji valuti, kar potem rešujejo z devalvacijo lastne valute.

dronyx ::

Javnim uslužbencem se lahko smeji, toliko višje plače se jim obetajo. Ha,ha, ha. Dober črni humor. Inflacija uradno 11%, dejansko bližje 20%, plače pa povišajo za 4,5%. :))

Počakajmo še na deflacijo. Potem se jim bo pa morda res lahko smejalo. ;)

johnnyyy ::

Mato989 je izjavil:

Hočeš rečt da Svet ne bi zmogel brez Centralnih bank obstajat oz. bi imeli veliko hujpše težave? Ne verjamem, Svet je preživel (in z njimi ljudstvo) na deset tisoče let brez CBjev... zdaj pa kar naenkrat to več ni mogoče?

Obstajal bi, samo bi imeli večje probleme od teh 10% inflacije. Pač podobno kot če ti hladilnik ne dela najboljše imaš probleme, a brez njega imaš pa druge težave.

Mato989 je izjavil:

Danes nam je resda bolje kot pred 300 leti, ampak za to niso zaslužne CB ampak izumi ljudi ki se niso zgodili zaradi nizkih OM Edison ni žarnice izumil ker je CB znižal OM =) parni stroj tudi ne, avtomobil tudi ne... tako da no ja, ta dizertacija je samo verzija brez širine pa je nisem prebral ampak tako sumim

Dokument ima precejšnjo širino, predvsem zato ker je zgodovinski. Pri zgodovinskih stvareh, ki se ne tičejo naše generacije po navadi nimaš skrivalnic in pretvarjanja, saj nobenemu ne služijo. Stabilnost monetarnega sistema pomeni stabilnost političnega sistema in kjer imaš stabilnost imaš večje možnosti za razvoj. In ta kriza v avstrijskem cesarstvu je zelo vplivala na izseljevanje. Eden izmed izseljencev je bil tudi Nikola Tesla.

Malidelničar ::

johnnyyy: Zanimivo pišeš. Če te pravilno razumem, želiš povedati, da smo se navadili preveč psihirati glede ekonomije v recimo zadnjih cca 15-20 letih in da je bilo obdobje nizkih OM popolnoma nerealno, po drugi strani pa bo potrebnih nekaj težjih let, da se zadeve umirijo in spravijo v red? In da ljudje niso navajeni živeti na nižjih obratih in zato vsakršno spremembo ocenjujejo iz doom & gloom pozicije (btw. še Youtube ti z algoritmi predlaga samo takšne finančne posnetke, če preveč gledaš samo avtorje, ki s svojimi prispevki nabirajo klike in sledilce).

Recimo v slovenskem primeru, kar se spominjam kot mlajši mi je zanimivo, da:
1) smo praktično skoraj do leta 2004 živeli z relativno visoko inflacijo ampak se o njej nismo tako spraševali, ker smo bili nanjo navajeni, pomenila pa nam je neko stabilnost v primerjavi z hiper Yugo-inflacijo
2) smo že pozabili, da smo v Sloveniji imeli ne recesijo ampak eno mini upočasnitev rasti v obdobju 2000-2004 (Drnovšek/Rop vlada), pa se ne spominjam, da bi nižja rast BDP kaj krepko vplivala na gibanje življenjskega standarda v takratnih letih
3) obdobja nepremičninskega booma 2000-2008 (še posebej pa 2004-2007) sploh nismo gledali skozi inflacijo, takratne cene, ne spominjam se, da bi bile cene nepremičnin sploh tema (razen na vrhu prvega balona 2007)
4) ko je finančna kriza izbruhnila je najhujši šok za res celotno družbo trajal ok max 1 leto (oktober 2008 - december 2009), potem z januarjem 2010 so določeni sektorji dosegli dno in šli gor (izvoz), nepremičnine so imele tam 2010 en ruker navzgor, potem pa se z njimi noben ni ukvarjal vse do dna 2012 in še kasneje do leta 2015
5) so bile nekaj časa takoj po kolapsu tam 2008-2009 priljubljene teme med ljudmi 'nategunski' vzajemni skladi (ogromno jih je vložilo v Balkan sklade, jaz na srečo ne) ter 'nategunska' LJSE (zaradi efekta IPO-ja NKBM), potem pa so ljudje na to pozabili in vložili naprej v Finanzas Forex, Herbalife, razne sheme itd.

Ampak poanta tega je, da Slovenci preveč histerizirajo. Tudi pri inflaciji. Pomanjkanje finančne izobrazbe.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

kow ::

dronyx je izjavil:

ZDA imajo če se ne motim že 30 bilijonov dolga (oni temu rečejo 30 trilijonov). Dolga se kot vemo ne vrača, ampak poplača z najemom novega. In ko Fed dviguje takole veselo obrestne mere se njihova zakladnica drži za glavo ko preračunava, koliko odstotkov davčnih prilivov bo šlo samo za obresti. Tega ne more Fed rešit. Glumijo dokler se bo dalo, potem pa sledi kapitulacij


Drzi. Ampak v tvoji glavi to pomeni visoko inflacijo. V resnici nekaj let visje inflacije ze veliko resi. Ne potrebujes nobene hiperinflacije ali inflacije tipa 10% letno.

cias ::

Big daddy izvaja demokracijo.

Afghanistan Angry over US' Decision to Move Country's Assets to Swiss Trust

The US intends to transfer part of Afghanistan's national assets to a Swiss bank, saying that it will not release money directly to an Afghan institution as there is no guarantee that civilians will benefit - leaving the Central Bank of Afghanistan fuming and condemning the decision as illegal, as well as prompting mass protests.

Mato989 ::

kow je izjavil:

dronyx je izjavil:

ZDA imajo če se ne motim že 30 bilijonov dolga (oni temu rečejo 30 trilijonov). Dolga se kot vemo ne vrača, ampak poplača z najemom novega. In ko Fed dviguje takole veselo obrestne mere se njihova zakladnica drži za glavo ko preračunava, koliko odstotkov davčnih prilivov bo šlo samo za obresti. Tega ne more Fed rešit. Glumijo dokler se bo dalo, potem pa sledi kapitulacij


Drzi. Ampak v tvoji glavi to pomeni visoko inflacijo. V resnici nekaj let visje inflacije ze veliko resi. Ne potrebujes nobene hiperinflacije ali inflacije tipa 10% letno.


Saj inflacija tipa 10% ni hiperinflacija...

Težava je printanje denarja brez logike oz. za potrebe socialnega miru, tu je osnovna napaka... do da smo natisnili milijarde zaradi Covida da smo se šli zdr. krize smo naredili ravno to danes... takrat bi preprosto morali pustit vse odprto in naj propade kdor pač propade... bolje da bi dobili 100k brezposelnih kot milijardne luknje...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

kow ::

Za tistih ekstra 50k brezposelnih bi bilo gotovo veliko slabse. Kako furamo ekonomijo je vedno politicna odlocitev (to verjetno ni jasno samo zaposlenim v ECB - ce se vzivim v dronyx vlogo). Sam se tudi strinjam, da bi bolje imeti vec brezposelnih oz. manj zaposlenih kot tako visoko inflacijo.
Ampak, da si pa neki fundamentalist, ki ne bi printal denarja v nobenem primeru, je pa imo tudi neumno. To je tak, ekonomski wahabizem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()
««
104 / 218
»»