» »

Inflacija 2021/2022

Inflacija 2021/2022

««
5 / 210
»»

dronyx ::

Mr.B je izjavil:

Potem ti ne bo težko podkrepiti koliko so centralne banke pokupile.

Za FED sem zasledil podatek, da kupuje na mesec 120 MRD obveznic. ECB verjetno dela podobno.

dronyx ::

gruntfürmich je izjavil:

tako čudno pišeš, kot da ne bi vedel od kot denar in kako nastaja... skos omenjaš ECB, čeprav nima popolnoma nič z denarjem. matthai je lepo podal link od p. damjana.

malo čudno se mi to zdi, ko pa imaš tako veliko za povedat okoli denarja in vsega okoli njega. človek bi menil da poznaš zadevo, in da boš pisal vsaj pravilne zadeve...

Do sedaj me ni še nihče argumentirano zavrnil. To ni pa vredno niti komentarja.

Mr.B ::

dronyx je izjavil:

Mr.B je izjavil:

Potem ti ne bo težko podkrepiti koliko so centralne banke pokupile.

Za FED sem zasledil podatek, da kupuje na mesec 120 MRD obveznic. ECB verjetno dela podobno.

Če si zasledil, boš lhako to podal linke ne samo za FED ter tudi ECB itd...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

showsover ::

dronyx je izjavil:

Do sedaj me ni še nihče argumentirano zavrnil. To ni pa vredno niti komentarja.

Zakaj bi te kdo zavračal? Pač pišeš, kar pišeš, saj ni povsem neosnovano.

Samo nekateri skušamo to (ta mozaik mnenj) gledati tako, da pač nismo največji oškodovanci, ne zdaj in ne kdaj drugače...

Če pa čakaš na (tudi prisilno financiran, sic!) MSM, da ti bo svetoval, kaj in kako ravnati, da vsaj približno v enem kosu prebediš sistemske nevihte, pa, ehm, dobro jutro?

dronyx ::

Mr.B je izjavil:

Če si zasledil, boš lhako to podal linke ne samo za FED ter tudi ECB itd...

V teh podatkih se lahko zgubiš. Tule nekaj literature za ECB (uradno oni temu rečejo Asset purchase programmes).

Ampak bistvo je da gre tu za manipulacija trga s strani centralnih bank, končna posledica tega pa je, da imaš na banki 0% obresti na depozite.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Mr.B ::

dronyx je izjavil:

Mr.B je izjavil:

Če si zasledil, boš lhako to podal linke ne samo za FED ter tudi ECB itd...

V teh podatkih se lahko zgubiš. Tule nekaj literature za ECB (uradno oni temu rečejo Asset purchase programmes).

Ampak bistvo je da gre tu za manipulacija trga s strani centralnih bank, končna posledica tega pa je, da imaš na banki 0% obresti na depozite.

A nisi nekje goraj trdil milenici in krditi, potem pa so številke v COVID časi bistveno nižje, kot ... No dej no nehaj ....
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

dronyx ::

Mr.B je izjavil:

A nisi nekje goraj trdil milenici in krditi, potem pa so številke v COVID časi bistveno nižje, kot ... No dej no nehaj ....

Jaz nisem milenijce nikjer niti omenil.

Še to glede ECB. Če se ne motim so prav oni krivec, da so banke prisiljene zaračunavati "ležarnine" za denar na bankah. Banke plačujejo ECB-ju za presežna likvidna sredstva, ker ima za to ECB negativno obrestno mero. Ne lagati, da ECB nima nobenega vpliva. Še kako ga ima! Mnogo večjega, kot si marsikdo misli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

gruntfürmich ::

dronyx je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

tako čudno pišeš, kot da ne bi vedel od kot denar in kako nastaja... skos omenjaš ECB, čeprav nima popolnoma nič z denarjem. matthai je lepo podal link od p. damjana.

malo čudno se mi to zdi, ko pa imaš tako veliko za povedat okoli denarja in vsega okoli njega. človek bi menil da poznaš zadevo, in da boš pisal vsaj pravilne zadeve...

Do sedaj me ni še nihče argumentirano zavrnil. To ni pa vredno niti komentarja.

ker nimaš pojma ali pa namerno pišeš narobe. folk pa ne ve in rad bere teorije zarote.

https://damijan.org/2021/04/23/ali-dena...

ko boš pravilno pisal, pa boš lahko delal relevantne zaključke. do takrat pa je tvoje pisanje na ravni šloganja.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

dronyx ::

gruntfürmich je izjavil:

ker nimaš pojma ali pa namerno pišeš narobe. folk pa ne ve in rad bere teorije zarote.

OK. Važno je, da jim ne pokradejo še bolj denarja na bankah.

dronyx ::

@gruntfürmich: Sem malo poslušal začetek tega Damjanovega predavanja in se mi ne zdi da govori bistveno drugače od mene. Jaz sem napisal:

In the last few years central banks have printed thousands of billions of euros, dollars, yen and other fiat currencies, which have no basis in increased GDP, and with this newly generated money they has began to buy government bonds as well as corporate bonds. This central banks market intervention virtually erased interest rates on government bonds. Even more. The consequence of such a central bank policy is the fact that many government bonds now even have negative interest rates, which means that the holder eventually gets even less than he paid for it. This way, central banks have also become a kind of huge bad banks, as the state of a country or a company is no longer any factor, because they are pulled off the market. Government bonds of Greece, Germany or Italy are the same for our central bank. CCC, along with AAA and BB. As with derivatives in 2008. One huge Lehman Brothers are now clearly becoming central banks themselves! But it is true that central banks have one big advantage over Lehman Brothers. They can print money. The next logical step for central banks will be to start buying corporate shares and real estate to stabilize the market in the event of downward adjustments? What about the debt of individuals? Why not buy even this debt, if the money is printed so easy?

For someone, who is not familiar with these financial operations or more correctly - machinations (myself too), it is strange that this newly printed money did not cause high inflation, as we were used to it in Yugoslavia?

Prices (and thus inflation) can rise if people's purchasing power increases (or supply decreases). However, this central bank operation did not increase the purchasing power of the population, so wages and other benefits did not rise. The increase in productivity and the economic recovery took care of that the supply of general goods did not fall. This newly printed money went to the lenders, who with this money then of course didn't go to the nearest shopping center and bought bananas, rice and sausages, but invested it elsewhere. Here is the essence of it all. This newly created money was invested elsewhere. It was invested in real estate, stocks, gold, silver, bitcoin, artwork and a small amount was also spent on yachts, expensive cars and other luxury products, which is otherwise considered consumption, but it is a smaller percentage of this money. So this crazy printing of money has actually led to high inflation on the investment side! On the assets. And in this way, the rich become even significantly richer in a snap. The main sponsor of this? The world central banks with its relaxed monetary policy! People, however, were given consolation by cheap loans for very expensive real estates and flats, the prices of which they themselves inflated. Bizarre? No, no! This is actually ingenious! Just not for a little man who is (perhaps more correct will be?) a victim of such a broken system.

If in 2008 there was a real estate bubble in the USA, now there are real estate bubbles around the world. USA, Europe, Canada, Australia, everywhere real estate has been getting more expensive by 10% or more a year in the last few years! However, due to very low interest rates, which are close to zero in many countries, the real estate fever is only rapidly increasing. This is professionally called FOMO. Fear Of Missing Out.

bla, bla, bla...in tako dalje...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

kow ::

Dronyx, obnasas se kot, da si pogruntal nekaj novega :))

dronyx ::

kow je izjavil:

Dronyx, obnasas se kot, da si pogruntal nekaj novega :))

Ja, in ta erekcija kar ne uplahne in ne uplahne. :))

ginekk ::

belo mleko je izjavil:

Danes se mi je en projekt zaradi cene lesa ustavil za nedoločen čas. Cene letijo v nebo. Tudi penzije. In kmalu bodo sledile še plače oskrbovalcev. Ni zastonj kosila in boomerji bodo to izkusili na lastni koži. Glede na to da večina njih pozna samo gotovino na banki in pod vzmetnico, bodo ti najbolj nasrkali. Ampak ne pozabit, da so ravno lockdowni prisilili centralne banke v noro tiskanje denarja, lockdowne pa so zahtevale stare generacije. Karma je prasica.


Predvidevam, da si mlečnozobec. Ravno boomerji so živeli z inflacijo za časa juge in ne današnji milenijci/zoomerji. In boomerji so se takrat dobro znali menjavat zaslužene dinarje takoj iz plačilne kuverte do dilerja v kakšen bolj stabilen asset (to so bile DEM). Če bo res EUR pogrmel v dno - pa ne bo, ker , bodo boomerji pač kupovali CHF, zlato, karkoli.

Vsi ste nasedli na idejo, da bo FED/ECB tiskanje pognalo inflacijo izven kontrole. Je ne bo. Trenutno se napihujejo samo določeni asseti.
Tiskanje nima veze, inflacija je mnogo bolj povezana s psiho kot s tiskanjem. Ko je SNB natisnila enormno da umetno drži raven med EUR, je frank še kar rastel.

feryz ::

Inflacija ima veze s cenami, ne s količino denarja v obtoku. In na to smo nasedli. Tisti, ki kupujemo in to plačujemo.
Ni lahko nekomu reči, da sem mu včeraj naredil ponudbo za 15 jurjev, danes pa mora dati že 17.
Ok, ni glih včeraj, je pa to v dveh mesecih. Kar prej v desetih letih ni bilo.

dronyx ::

https://damijan.org/2021/04/23/ali-dena...

Tale Damijan je pa tudi en velik strokovnjak politične ekonomije, ki ga je povozil čas. Še sam priznava, da so vrsto let študente učili narobe na tej ekonomski fakulteti (ne vem če je s tem mislil komunizem ali kaj drugega)! Se pa v tem videu marsikje moti in ne razumem, da je to profesor na fakulteti. Centralna banka seveda lahko ustvari denar iz nič, čemur se v žargonu reče da ga "natisne"! Kaj on misli, da si gre centralna banka ECB sposojat k Deutsche bank ali NLB denar, da lahko kupuje obveznice in podobne neložbe in s tem manipulira cene in višino obresti? Ne se hecat no. Oni ta denar pričarajo iz nič in povečajo svojo "bilančno vsoto". Zato pa se je bilančna vsota centralne banke tako zelo povečala.

Sama inflacija pa je dejansko zelo kompleksen pojav, ker na to vpliva veliko dejavnikov. Meni nič ne pomaga, če ECB poveča bilančno vsoto za 1000 krat, če se meni ni plača povečala niti za 1%. Jaz ne bom trošil zaradi tega nič več. Nasprotno, trošil bom celo manj, saj me je v takem finančnem okolju strah, da bo šlo vse k vragu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

energetik ::

dronyx je izjavil:

https://damijan.org/2021/04/23/ali-dena...

Tale Damijan je pa tudi en velik strokovnjak politične ekonomije, ki ga je povozil čas. Še sam priznava, da so vrsto let študente učili narobe na tej ekonomski fakulteti (ne vem če je s tem mislil komunizem ali kaj drugega)! Se pa v tem videu marsikje moti in ne razumem, da je to profesor na fakulteti. Centralna banka seveda lahko ustvari denar iz nič, čemur se v žargonu reče da ga "natisne"! Kaj on misli, da si gre centralna banka ECB sposojat k Deutsche bank ali NLB denar, da lahko kupuje obveznice in podobne neložbe in s tem manipulira cene in višino obresti? Ne se hecat no. Oni ta denar pričarajo iz nič in povečajo svojo "bilančno vsoto". Zato pa se je bilančna vsota centralne banke tako zelo povečala.
Saj točno to pove Damijan..

dronyx ::

energetik je izjavil:

Saj točno to pove Damijan..

Tule trdi, da denar ne tiskajo centralne banke, kot si običajno ljudje predstavljajo. Dejansko ga ustvarjajo poslovne banke.

Seveda tudi centralne banke še kako "tiskajo" denar. Tu se pač on moti oziroma je v nasprotju s samim seboj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

energetik ::

Če sem ga prav poslušal pravi, da CB ustvarijo denar kot zapis v računalnikih in ga dajo na razpolago poslovnim bankam. Vendar gre denar v obtok le v primeru, da ga potem poslovne banke dajo naprej kot kredit nam in podjetjem. Le v tem primeru vpliva na inflacijo.

dronyx ::

Če greš ti s kreditom 100.000 € kupit stanovanje praktično nisi nič prispeval k inflaciji, ker je to investicija. Tudi če greš kupit s kreditom delnice nič. Krediti za potrošniška posojila pa imajo še vedno visoke obresti, tako da so neugodni. Na inflacijo bi vplivalo če bi se dvignila kupna moč ljudi, to pomeni pa višje plače in ostali prejemki. Pa še tu imaš potem cel kup učinkov, ki delujejo deflatorno, kot je tehnološki razvoj, selitev proizvodnje tja, kjer je cena dela poceni itd. Inflacija je kot rečeno kompleksen pojav, na katerega vpliva veliko faktorjev.

tabata ::

Kako bo s tem ko vrneš za 300k čez 20 let 350k banki. Teh 350k boš takrat zaslužil v enem letu. Kako se jim splača dajat take kredite?

m0LN4r ::

Pa je en kup primerov, ko so zamudne obresti, neodplacan kredit in drazbe, polek kredita nevem kako je v slo, ampak tukaj so zdaj zaradi korone uvedli se en kup obveznih zavarovanj, tako da ni samo "obrestna" mera edini strosek.
Ta denar, ki jim ti mesecno dajes imajo oni na razpolago vsak mesec in ga obracajo in delajo znjim se vec denarja.

tabata je izjavil:

Kako bo s tem ko vrneš za 300k čez 20 let 350k banki. Teh 350k boš takrat zaslužil v enem letu. Kako se jim splača dajat take kredite?
Ni to bistvo. Recimo imas 10.000 strank, ki placuje (si izmislim za nemske razmere) mesecni obrok 2000 evrov, torej ima banka vsak mesec 20 miljonov samo teh 10.000 ljudi na razpolago, da investira v nekaj in braca teh 20 miljonov, vsak mesec novih 20 miljonov.
Pa 10.000 strank oz. kreditov ni nic.

Pa je en kup primerov, ko so zamudne obresti, neodplacan kredit in drazbe, polek kredita nevem kako je v slo, ampak tukaj so zdaj zaradi korone uvedli se en kup obveznih zavarovanj, tako da ni samo "obrestna" mera edini strosek.
Ta denar, ki jim ti mesecno dajes imajo oni na razpolago vsak mesec in ga obracajo in delajo znjim se vec denarja.

PS: Meni je VW Bank izplacala stiri evre zaradi korrekture, ker sem jim lani par centov prevec nakazal, dobil en cel A4 list v katerem na grobo razlozijo, da so to nastale obresti pri njih od tistih too much centov po pomoti.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

nekdonekje ::

energetik je izjavil:

Če sem ga prav poslušal pravi, da CB ustvarijo denar kot zapis v računalnikih in ga dajo na razpolago poslovnim bankam. Vendar gre denar v obtok le v primeru, da ga potem poslovne banke dajo naprej kot kredit nam in podjetjem. Le v tem primeru vpliva na inflacijo.

V meriki dobivajo vsak mesec nekaj direktno prebivalci. Tudi v slo je slo nekaj skoraj direktno do folka.

kow ::

nekdonekje je izjavil:


V meriki dobivajo vsak mesec nekaj direktno prebivalci. Tudi v slo je slo nekaj skoraj direktno do folka.


Ti to mal napamet?

nekdonekje ::

Noja neki stimulacijski mesci so bili :-)

ramon ::

G.Damjan pravi (13.10), da CB tiska denar zato, da veča investicije (potrošnjo). Strošek tu je samo tiskanje denarja, gre samo za orodje. Ko se pozneje pojavi inflacija, bi CB morala ta denar povleči nazaj iz obtoka, kar pa je veliko težje oziroma ga najlažje dosežeš tako, da dopustiš inflacijo. Kar pa ni v skladu z EU denarno politiko.

15.10 - javne investicije zavirajo gospodarsko rast, posledično večajo javno porabo - tema za 'Plače v JS'

Rekel je, da pod določenimi pogoji (13.43) ne bo treba vračati. Katerimi? Če gre za javne investicije? Vseeno je treba vrniti, res pa je, da se bodo nekateri presneto okoristili, nekateri pa slabše živeli.

Saj tiskanje denarja ali pa odobritev večjega limita na banki je eno in isto...ali ni to samo besedna igra?

Pa vendar, kaj ne pravijo že en kup let, da je EUR preveč stabilna valuta in je posledično izvoz problematičen? Torej izvozu inflacija prav pride. + denar bo iz varčevanja šel v investicije.

gruntfürmich ::

dronyx je izjavil:

Če greš ti s kreditom 100.000 € kupit stanovanje praktično nisi nič prispeval k inflaciji, ker je to investicija.

odvisno kaj računaš, ampak cene gredo gor tako nepremičninam ter tako materialom ki se zidajo za novogradnje, tako plače zidarjem.
torej inflacija načeloma je. pa če je to invseticija ali pa ne.

energetik je izjavil:

Če sem ga prav poslušal pravi, da CB ustvarijo denar kot zapis v računalnikih in ga dajo na razpolago poslovnim bankam. Vendar gre denar v obtok le v primeru, da ga potem poslovne banke dajo naprej kot kredit nam in podjetjem. Le v tem primeru vpliva na inflacijo.

seveda. ampak dronixu to dopovedat in da bo tako tudi pisal v naprej je nemogoče.
odkupuje pa centralna banka državne obveznice, to pa ja. ampak ne vem če so te obveznice na poslovnih bankah ali kje drugje.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

tabata je izjavil:

Kako bo s tem ko vrneš za 300k čez 20 let 350k banki. Teh 350k boš takrat zaslužil v enem letu. Kako se jim splača dajat take kredite?

tega ti tudi dronix ni povedal, ampak lepo damijan nakaže, da je temu tako, ker želi centralna banka zagnati gospodarstvo. zato 'poceni' krediti. zato neomejena likvidnost poslovenim bankam s strani centralne banke, zato želja po inflaciji -> zato nov in nov denar...

ampak ker smo ljudje previdni, se nočemo zadolževati. in potem ležarnine ipd da se denar spravi v obtok da se zažene gospodarstvo, itd itd v krogu do zloma ala japonska ali kaj drugega...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

kow ::

Ja, vsak ki se trenutno ne zadolzuje, je sucker v tem sistemu. Tudi, ce se sistem zlomi, itak je vecina srednjega razreda zadolzena -> nasla se bo neka politicna resitev, da se jih resi.

Mr.B ::

ŽAmeričani so dobilo .... Potrošnja je štartala, Rast v BDP rešena... Res pa je, da som rekli da četrtega čeka letos ne bo in da če bo bo nekaj drugega.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

dronyx ::

gruntfürmich je izjavil:

tega ti tudi dronix ni povedal, ampak lepo damijan nakaže, da je temu tako, ker želi centralna banka zagnati gospodarstvo. zato 'poceni' krediti. zato neomejena likvidnost poslovenim bankam s strani centralne banke, zato želja po inflaciji -> zato nov in nov denar...

Jaz sem šel slučajno gledat, koliko me stane kredit (potrošniški) in sem naračunal čez 5% obrestno mero. Za stanovanjski kredit pa je obrestna mera 1,5%. Če želijo res tako zelo dvigniti inflacijo, zakaj niso potem tudi potrošniški krediti po 1,5% obrestni meri?

Poleg tega ta nov in nov denar sploh ne pride do prebivalcev, da bi trošili, saj se plače bistveno ne višajo (V ZDA so nekaj nakazovali direktno ljudem, pri nas so helikopterski denar ti turistični boni in razna nadomestila zaradi Covid). Ta denar se samo investira in napihuje cene naložb. Kjer prebivalci to občutijo je pri visokih cenah stanovanj in varčevalci na bankah, ker jim več ne pokrivajo niti inflacije. Kar je kot ves čas trdim navadna kraja. Banke v takem okolju ne potrebujejo več varčevalcev, ne razumem pa, zakaj potem kreditov ne deli direktno centralna banka in se tako odpravi middleman, bankam pa ostane samo še plačilni promet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

dronyx ::

gruntfürmich je izjavil:

ampak ker smo ljudje previdni, se nočemo zadolževati. in potem ležarnine ipd da se denar spravi v obtok da se zažene gospodarstvo, itd itd v krogu do zloma ala japonska ali kaj drugega...

Kot rečeno so obresti za potrošniške kredite še vedno zelo visoke, kljub 0% obrestni meri centralne banke. Tudi zaradi ugodnih stanovanjskih kreditov so šle cene stanovanj močno navzgor. Tam inflacija kot kaže kljub vsemu je, se pa za statistike to šteje kot naložba in ni del PCI.

redtech ::

Ključni grafi za inflacijo

Velocitiy je na nivoju depresije iz 30-tih
Velocity of M2 Money Stock
Velocity of M1 Money Stock

Najprej se mora to zalaufat, potem pride spodnji do izraza

M1 Money Stock

Potem se zgodi zimbabve :)

kow ::

Zimbabve lih ne.

redtech ::

kow je izjavil:

Zimbabve lih ne.

Ja to bi pomenilo... nekaj nepredstavljivega. Je pa še vsaka valuta prišla h koncu samo časovni razpon je prevelik, da bi ljudje to dojemali.

gruntfürmich ::

dronyx je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

ampak ker smo ljudje previdni, se nočemo zadolževati. in potem ležarnine ipd da se denar spravi v obtok da se zažene gospodarstvo, itd itd v krogu do zloma ala japonska ali kaj drugega...

Kot rečeno so obresti za potrošniške kredite še vedno zelo visoke, kljub 0% obrestni meri centralne banke. Tudi zaradi ugodnih stanovanjskih kreditov so šle cene stanovanj močno navzgor. Tam inflacija kot kaže kljub vsemu je, se pa za statistike to šteje kot naložba in ni del PCI.

ja, za zagon bi morali biti dostopni tudi potrošniški krediti. ampak stanovanjski krediti so verjetno najlaži garant za banke, da svojega 'vložka' ne bo izgubila.
ampak banke nerade talajo kredite, tudi v teh časih!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

dronyx ::

redtech je izjavil:

Velocitiy je na nivoju depresije iz 30-tih

Samo inflacija pa kljub temu dobiva pospešek in je najvišja v zadnjih desetletjih.

dronyx ::

V zvezi s tistim Damjanovim predavanjem o rasti denarja na drevesih se mi zdi pomembna še ena razlika med poslovnimi in centralno banko. Seveda poslovne banke ustvarjajo denar, ko delijo kredite in drži da ne drži, da poslovne banke posojajo lahko samo denar, ki ga imajo v obliki depozitov varčevalcev. Posojajo mnogo več denarja. So pa pravila, koliko lahko posojajo in kakšna morajo biti zavarovanja, ta pravila pa verjetno predpisuje centralna banka (CB).

Po moje pa ne more banka ustvariti posojila sama sebi. Recimo da se znajde poslovna banka v težavah in ni več kapitalsko ustrezna zaradi odpisanih slabih posojil. NLB ne more ustvariti iz nič 10 MRD evrov posojila sami sebi in tako postane spet kapitalsko ustrezna. Če bi to lahko poslovne banke počele, potem sploh ne bi mogle propasti, pa lahko. Centralna banka pa takih omejitev po moje nima in lahko sama svojo bilančno vsoto poveča kolikor hoče. Za tisočkrat. Milijon krat ali še več, ko se sooči s hiperinflacijo. Po finančni krizi 2008 so centralne banke iz nič ustvarile denar in sanirale s tem denarjem poslovne banke, da niso propadle. Tega denarja same poslovne banke v težavah niso mogle ustvariti.

Zaradi vsega tega sedaj poslovne banke tudi praktično ne rabijo več varčevalcev in bo nekaj časa sistem še deloval, tudi ko vsi varčevalci vzamemo ven vse prihranke. Potrebno likvidnost jim bo pač zagotavljala centralna banka s tiskanjem denarja. Dokler bo seveda šlo...Potem pa pride enkrat...jebi ga...:));)

Mi pa še vedno ni jasno in se mi tudi ne ljubi raziskovat, kakšno vlogo sploh še ima Banka Slovenije po prevzemu evra. Lahko da dela samo še kakšne statistične analize in raziskave. Ostalih pristojnosti po moje nima več in je bilo to z evrom preneseno v Frankfurt na ECB. Zaposlenih v Banki Slovenije pa ni po moje sedaj nič manj. Kvečjemu še več.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

bobby ::

dronyx je izjavil:

V zvezi s tistim Damjanovim predavanjem o rasti denarja na drevesih se mi zdi pomembna še ena razlika med poslovnimi in centralno banko. Seveda poslovne banke ustvarjajo denar, ko delijo kredite in drži da ne drži, da poslovne banke posojajo lahko samo denar, ki ga imajo v obliki depozitov varčevalcev. Posojajo mnogo več denarja. So pa pravila, koliko lahko posojajo in kakšna morajo biti zavarovanja, ta pravila pa verjetno predpisuje centralna banka (CB).

Po moje pa ne more banka ustvariti posojila sama sebi. Recimo da se znajde poslovna banka v težavah in ni več kapitalsko ustrezna zaradi odpisanih slabih posojil. NLB ne more ustvariti iz nič 10 MRD evrov posojila sami sebi in tako postane spet kapitalsko ustrezna. Če bi to lahko poslovne banke počele, potem sploh ne bi mogle propasti, pa lahko. Centralna banka pa takih omejitev po moje nima in lahko sama svojo bilančno vsoto poveča kolikor hoče. Za tisočkrat. Milijon krat ali še več, ko se sooči s hiperinflacijo. Po finančni krizi 2008 so centralne banke iz nič ustvarile denar in sanirale s tem denarjem poslovne banke, da niso propadle. Tega denarja same poslovne banke v težavah niso mogle ustvariti.

Zaradi vsega tega sedaj poslovne banke tudi praktično ne rabijo več varčevalcev in bo nekaj časa sistem še deloval, tudi ko vsi varčevalci vzamemo ven vse prihranke. Potrebno likvidnost jim bo pač zagotavljala centralna banka s tiskanjem denarja. Dokler bo seveda šlo...Potem pa pride enkrat...jebi ga...:));)

Mi pa še vedno ni jasno in se mi tudi ne ljubi raziskovat, kakšno vlogo sploh še ima Banka Slovenije po prevzemu evra. Lahko da dela samo še kakšne statistične analize in raziskave. Ostalih pristojnosti po moje nima več in je bilo to z evrom preneseno v Frankfurt na ECB. Zaposlenih v Banki Slovenije pa ni po moje sedaj nič manj. Kvečjemu še več.


Preveč "se mi zdi" pa "po moje" in verjetnosti imas v spisih.

Veckrat sem ze postal pa ocitno nobeden ni prisel tako dalec.
Dejte si vzet pol ure da ne bo toliko se mi zdijev in najbrz in verjetno.



Ps: to ni napad nate ampak na splosno, da ne bos jemal tega, ker sem glih tebe v citat dal
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

dronyx ::

Tako zanimivo, skorja filozofsko vprašanje je tudi, komu so centralne banke sploh podrejene, ali jih lahko kdo nadzira, ali kdo preverja tam zaposlene ali morda ne zlorabljajo notranjih informacij itd. marsikdo misli, da so centralne banke neka vladna služba, pa to seveda ne drži. Centralne banke so neodvisne.

Kakor sem prebral je cilj centralne banke polna zaposlenost. Ampak to je skoraj kot želje misic, da bi bili vsi ljudje srečni, bogati in lepi.

bobby je izjavil:

Preveč "se mi zdi" pa "po moje" in verjetnosti imas v spisih.

Oprosti, to se mi zdi korektno napisat, ker nočem nikogar zavajati. Tega nisem šel raziskovat in nisem prepričan, če res drži. Sem pa prepričan, da profesorji na naši ekonomski fakulteti niso tako korektni in oni natančno vedo, kako je, čeprav morda zares sploh to ne drži. Globalna svetovna ekonomija in finančni sistem se mi zdi je precej meglena znanost. To ni tako kot pristanki roverjev na Marsu, kjer morajo vsi upoštevati enake fizikalne zakone in na vse roverje delujejo enake sile ne glede na to če je Kitajski ali Ameriški.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

feryz ::

A ne posojajo banke denarja z vzvodom? Nekje 1 proti 10?

Lonsarg ::

Tako je, centralna banka je edina ki tiska iz nič, poslovne banke pa posredno tiskajo z vzvodom, torej denar ki ga imajo, pomnožijo z nekim zakonsko določenim max faktorjem.

Vso to tiskanje je preko posojil, imamo nekakšno dolžniško ekonomijo. Vse bazira na posojilu izmišljenega denarja in je by dizajn narejeno tako, da se količina mora povečevat da zadeva ne propade.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

dronyx ::

feryz je izjavil:

A ne posojajo banke denarja z vzvodom? Nekje 1 proti 10?

Ja, nekaj takega. Če razmisliš ti lahko na banki X vzameš 100.000 EUR kredita, to potem naprej posodiš osebi A, oseba A naprej posodi osebi B, oseba B posodi naprej osebi C in tako dalje destkrat. Iz teh začetnih 100 k posojila lahko tako nastane veliko dolžniško upniških razmerji in kreditov je v statistiki te operacije hitro lahko za milijon. :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Mato989 ::

feryz je izjavil:

A ne posojajo banke denarja z vzvodom? Nekje 1 proti 10?


Kolikor se jaz spomnim, lahko posodijo 90% od vsakega depozita... problem nastane KER je dcepozit lahko dolg (oz velikokrat je)

Se pravi, če si jaz sposodim 100k od njih, in plačam bajto, dobi tip na njihov račun 100k, bodo oni spet posodili ven 90k, in pol tako naprej in na koncu pridemo do dokaj visokih cifer...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

J.McLane ::

Inflacija prihaja z zamikom in tudi ECB bo dvigala obrestno mero z zamikom.

Dokler denar iz neba napihuje delnice in bitcoin to nima dosti veze, ko se napihujejo nepremičnine in zlato tudi še ni take panike. Ko pa začnejo zagon dobivati vse možne surovine pa pride do vala podražitev v tisti košarici (CPI...), kjer se meri inflacija. Po odpiranju po koroni bodo tudi storitve šle gor in s tem tudi plače, vzpostavi se novo ravnovesje in upamo, da bo pri tem tudi ostalo, če ne bo pa zna biti boleče.

Tale inflacija se bo razpotegnila čez dobo vsaj 5 let, bo pa 3-5% letno, kar po 5 letih pomeni 20% dražje življenje oz. toliko manj vreden denar, ki ga imaš danes na banki. Veliko je odvisno od tega kako bo z obrestnimi merami pričakujem, da bo tu zamik še večji in povišanje še bolj blago, ker si banke ne želijo da bi folk stisnilo pri vračanju kreditov, ker pribitki na potrošniške kredite so 4+%, kar je kar veliko, ampak glede na to da potrošniški krediti niso na dobo 20 let kot nepremičninski, bo to dvigovanje postopno ampak na koncu verjetno kar občutno.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

kow ::

Vse je jasno ko pogledas trzno kapitalizacijo bank vs book value. Trg razume.

energetik ::

J.McLane je izjavil:

Inflacija prihaja z zamikom in tudi ECB bo dvigala obrestno mero z zamikom.

Dokler denar iz neba napihuje delnice in bitcoin to nima dosti veze, ko se napihujejo nepremičnine in zlato tudi še ni take panike. Ko pa začnejo zagon dobivati vse možne surovine pa pride do vala podražitev v tisti košarici (CPI...), kjer se meri inflacija. Po odpiranju po koroni bodo tudi storitve šle gor in s tem tudi plače, vzpostavi se novo ravnovesje in upamo, da bo pri tem tudi ostalo, če ne bo pa zna biti boleče.

Tale inflacija se bo razpotegnila čez dobo vsaj 5 let, bo pa 3-5% letno, kar po 5 letih pomeni 20% dražje življenje oz. toliko manj vreden denar, ki ga imaš danes na banki. Veliko je odvisno od tega kako bo z obrestnimi merami pričakujem, da bo tu zamik še večji in povišanje še bolj blago, ker si banke ne želijo da bi folk stisnilo pri vračanju kreditov, ker pribitki na potrošniške kredite so 4+%, kar je kar veliko, ampak glede na to da potrošniški krediti niso na dobo 20 let kot nepremičninski, bo to dvigovanje postopno ampak na koncu verjetno kar občutno.
Torej je jasno - ne imej denarja na banki ali v štumfu, razen za tekoče zadeve.

dronyx ::

J.McLane je izjavil:

Inflacija prihaja z zamikom in tudi ECB bo dvigala obrestno mero z zamikom.

Saj ravno v tem je problem, da obrestne mere sploh ne morejo konkretno povišati, ker bodo bankrotirale države kot so Grčija, Italija, Portugalska, Španija in še kdo, da ne omenjam številnih, ki imajo visoke kredite z variabilnimi obrestnimi merami. Pa ob hujšem zaostrovanju monetarne politike takoj propade še armada zombi podjetji, ki jih pri življenju držijo samo centralne banke s poceni denarjem.

Nateg je v tem, da so centralne banke več let zlorabljale ukrep monetarne politike (obrestni na 0%), ki naj bi bil izjemen, ne pa večletna praksa. Sedaj jim praktično ne ostane drugega kot da inflacijo opazujejo in upajo, da ne pobegne. Centralne banke so sedaj stisnjene v kot!

V ozadju vseh teh finančni manipulacij pa je bila po mojem mnenju zlobna ideja, kako bi bogati postali še bistveno bolj bogati praktično brez dela, samo z ukrepi centralnih bank! Ta ideja je nastala po zadnji finančni krizi leta 2008. Ideja je pa vrhunska in preverjeno v praksi deluje! Samo za kakšno ceno? ;(

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

3p ::

energetik je izjavil:

J.McLane je izjavil:

Inflacija prihaja z zamikom in tudi ECB bo dvigala obrestno mero z zamikom.

Dokler denar iz neba napihuje delnice in bitcoin to nima dosti veze, ko se napihujejo nepremičnine in zlato tudi še ni take panike. Ko pa začnejo zagon dobivati vse možne surovine pa pride do vala podražitev v tisti košarici (CPI...), kjer se meri inflacija. Po odpiranju po koroni bodo tudi storitve šle gor in s tem tudi plače, vzpostavi se novo ravnovesje in upamo, da bo pri tem tudi ostalo, če ne bo pa zna biti boleče.

Tale inflacija se bo razpotegnila čez dobo vsaj 5 let, bo pa 3-5% letno, kar po 5 letih pomeni 20% dražje življenje oz. toliko manj vreden denar, ki ga imaš danes na banki. Veliko je odvisno od tega kako bo z obrestnimi merami pričakujem, da bo tu zamik še večji in povišanje še bolj blago, ker si banke ne želijo da bi folk stisnilo pri vračanju kreditov, ker pribitki na potrošniške kredite so 4+%, kar je kar veliko, ampak glede na to da potrošniški krediti niso na dobo 20 let kot nepremičninski, bo to dvigovanje postopno ampak na koncu verjetno kar občutno.
Torej je jasno - ne imej denarja na banki ali v štumfu, razen za tekoče zadeve.


Hja, ampak če denar napihuje delnice, bitkojne, nepremičnine in zlato, potem tudi to ni ravno dobra izbira, razen če vsi upamo, da bomo prodali "na vrhu".

Kaj je pravzaprav, tako po učbeniku, pravi korak, če pričakuješ pokanje balončkov, ki se pojavljajo praktično povsod. Ok. Kupiš 5000 ton koruze letnik 2025? :D

dronyx ::

3p je izjavil:

Hja, ampak če denar napihuje delnice, bitkojne, nepremičnine in zlato, potem tudi to ni ravno dobra izbira, razen če vsi upamo, da bomo prodali "na vrhu".

Eden izmed scenarijev je tudi ta, da ne popokajo balonov, ampak z visoko inflacijo upravičijo visoka vrednotenja. Potem gre seveda lahko vse skupaj še poljubno visoko, denar pa bo še bistveno manj vreden. Po moje je to bolj verjeten scenarij. Nihče si ne upa tvegati nove velike recesije. Sta pa seveda oba scenarija slaba in številni bodo veliko izgubili. Visoka cena za neodgovorno obnašanje centralnih bank.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

J.McLane ::

Obrestne mere bodo šle gor najkasneje takrat ko bodo plače šle gor, takrat tudi ni nobenega strahu, da bi kaj počilo. Plače bodo pa šle gor hitreje kot si nekateri mislite.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci
««
5 / 210
»»