Slo-Tech - Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je včeraj pogojno (Emergency Use Listing (EUL)) odobrila kitajsko cepivo proti covidu-19 Sinopharm, ki ga proizvaja Beijing Bio-Institute of Biological Products Co Ltd.
Cepivo Sinopharm je prvo odobreno cepivo, ki uporablja inaktivirani virus. Preostala cepiva vsebujejo bodisi mRNA (Pfizer in Moderna) bodisi virusne vektorje (AstraZeneca, Janssen, Sputnik). Odobritev cepiva od WHO pomeni, da lahko države, ki nimajo obsežnih lastnih mehanizmov za preverjanje, uporabijo WHO-jevo odobritev. Hkrati je to pogoj, da se cepivo vključi v mehanizem COVAX Facility, v okviru katerega se zagotavlja delitev cepiv v revnejših državah.
WHO je bil predhodno odobril cepiva proizvajalcev Pfizer/BioNTech (8. januarja 2021), Astrazeneca (21. april 2021), Janssen (17. marec 2021) in Moderna (25. januarja 2021). Kitajsko cepivo so že odobrile nekatere lokalne ali regionalne agencija za varnost zdravil, zlasti v Afriki, Južni Ameriki in Aziji. Na Kitajskem in po svetu so z njim cepili že približno 65 milijonov ljudi. V Evropi cepivo uporabljajo na Madžarskem in v Srbiji.
Strateška svetovalna skupina za cepljenje (SAGE) pri WHO je pregledala dokumentacijo iz kliničnih raziskav ter zaključila, da je cepivo Sinopharm varno in učinkovito. Registrirano je za uporabo pri starejših od 18 let, in sicer v obliki dveh odmerkov z razmakom 3-4 tedne. Učinkovitost cepiva je 79-odstotna. V kliničnih testih ni sodelovalo dovolj starejših od 60 let, da bi lahko ocenili učinkovitost cepiva v tej starostni skupini, a WHO vseeno svetuje cepljenje.
Bistvena prednost cepiva Sinopharm je njegova obstojnost v hladilniku, kar bo olajšalo distribucijo v odročnejše predele. Poleg tega bodo odmerki opremljeni z majhnimi ploščicami, ki ob izpostavitvi previsoki temperaturi spremenijo barvo, kar bo znak zdravstvenim delavcem, da je odmerek neuporaben.
Cepivo Sinopharm je zasnovano bolj podobno klasičnim cepivom, saj uporablja inaktivirani virus. V celicah vero vzgojijo velike količine virusa, ki ga potem inaktivirajo s pomakanjem v propiolakton. Tako inaktivirani virusi se ne morejo podvojevati, še vedno pa vzpodbudijo imunski odziv.
Novice » Znanost in tehnologija » WHO pogojno odobril tudi kitajsko cepivo proti covidu-19
Glugy ::
"Cepivo Sinopharm je zasnovano bolj podobno klasičnim cepivom, saj uporablja inaktivirani virus. "
Sliši se dobro. Predvsem za te ki so bolj skeptičnih do novih cepiv.
Sliši se dobro. Predvsem za te ki so bolj skeptičnih do novih cepiv.
Izi ::
Ali je kakšna možnost da vsbuje tudi aktiviran virus zaradi napak pri proizvodnji?
Mislim, da ne more. Kolikor je meni znano je to takole:
V tem cepivu so popolnoma mrtvi virusi. V laboratoriju viruse pobijejo tako da jih pomočijo v neko kemijsko tekočino, kjer prav noben virus ne more preživeti.
Tako cepivo ima nekaj dobrih in tudi nekaj slabih lastnosti.
Verjetno je za naše telo mrtvo cepivo precej bolj varno, kot tisto z oslabljenimi virusi in tudi precej bolj obstojno, kar se tiče skladiščenja in transporta.
Slabo pa je, da je to cepivo malo manj učinkovito. Ker telo proizvede manj protiteles je imunost precej krajša kot pri oslabljenih virusih, ampak tukaj verjetno to ne bo problem, ker tovrstni virusi hitro mutirajo in bo tako ali tako treba ponavljati cepljenje vsako leto ne glede na vrsto cepiva.
Večji problem tega cepiva je, da zaradi manjšega števila protiteles ti sam sicer ne boš zbolel, ampak v tvoji sluznici bo pa še vedno dovolj virusov da jih boš širil naokoli. S tem cepivom torej zaščitiš samo sebe, okolice pa ne.
Zgodovina sprememb…
- spremenil: Izi ()
Ahim ::
V tem cepivu so popolnoma mrtvi virusi. V laboratoriju viruse pobijejo tako da jih pomočijo v neko kemijsko tekočino, kjer prav noben virus ne more preživeti.
Drugi stavek ni resnicen (dolocen delez dolocenih virusov "prezivi" tovrstno obdelavo z BPL, torej lahko se vedno povzroci infekcijo; npr. vir za dolocene viruse gripe).
Posledicno je povsem mozno, da je neresnicna tudi tvoja prva trditev v citatu zgoraj.
t-zonaz ::
Na Kitajskem in po svetu so z njim cepili že približno 65 milijonov ljudi.
Kako je to možno. Od 1,4 mldr ljudi samo toliko cepljenih?
t-zonaz
gus5 ::
Drugi stavek ni resnicen (dolocen delez dolocenih virusov "prezivi" tovrstno obdelavo z BPL, torej lahko se vedno povzroci infekcijo;Nobeno od cepiv ne preprečuje infekcije, "le" reprodukcijo virusa v telesu & s tem razvoj bolezni. Tudi če bi ostal kak virus aktiven, to ni problem, če je večina inaktivna in imunogena.
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: gus5 ()
Step2en Wolf ::
Step2en Wolf ::
"Cepivo Sinopharm je zasnovano bolj podobno klasičnim cepivom, saj uporablja inaktivirani virus. "
Sliši se dobro. Predvsem za te ki so bolj skeptičnih do novih cepiv.
Približno 90 različnih cepiv je trenutno v razvoju (od tega jih je 8 odobrenih, 6 omejeno odobrenih).
Ločijo se v 4 glavne družine:
- genetska (kamor sodijo tudi informacijski RNA),
- vektorska (drug virus služi kot vektor),
- proteinska (eno odobreno v Turkmenistanu in omejeno v Rusiji.. največ pa obeta Novovax)
- klasična z oslabljenim ali deaktiviranim virusom.
Glej: https://www.nytimes.com/interactive/202...
Vredno ogleda ...
Tema | Ogledi | Zadnje sporočilo | |
---|---|---|---|
Tema | Ogledi | Zadnje sporočilo | |
» | WHO pogojno odobril tudi kitajsko cepivo proti covidu-19Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija | 5132 (3370) | Step2en Wolf |