» »

Kako najbolj učinkovito začasno odstraniti predinštalirane Windowse

Kako najbolj učinkovito začasno odstraniti predinštalirane Windowse

Bojan xxxx ::

Pred kratkim sem kupil notebook s predinštaliranimi Windows home. Jaz tega ne uporabljam, uporabljam Linux. Bo pa najverjetneje Windowse uporabljal moj otrok, ki bo čez, recimo 2 leti podedoval ta notebook.
Še preden sem prvič prižgal notebook sem ven vzel celoten NVMe in ga spravil v predal.
Zdaj, ta reč ima aktivacijsko kodo, preinstalled OS licence (...) zapisano nekje v BIOSu, možno tudi da v TPM 2.0 čipu (???).
A kdo ve, na kaj moram pazit, da bom lahko čez cca 2 leti v notebook vtaknil originalen NVMe in brez problemov naredil prvi zagon Windowsov. Npr., razmišljal sem o tem, da bi kriptirni ključ za LUKS particijo spravil v TPM čip.

TheBlueOne ::

Si mislim, da tudi ce uporabis kar star NVMe za Linux in kasneje instaliras Winse z enako aktivacijsko kodo, kot jo imas sedaj, bi zadeva morala normalno delati.

Bojan xxxx ::

Ker so bili Windowsi predinštalirani jaz aktivacijske kode nimam. Ta je samo zapisana v BIOSu/EFI, mogoče tudi v TPM čipu. Ne vem. Pač, ne bi rad povozil te kode.

njyngs ::

AFAIK windows naredi avtomatsko instalacijo na podlagi hardware signaturja. Torej ne rabiš nič vpisovati, ker bo sam videl, da je že xy časa nazaj bil legit instaliran na tem laptopu.

TheBlueOne ::

njyngs je izjavil:

AFAIK windows naredi avtomatsko instalacijo na podlagi hardware signaturja. Torej ne rabiš nič vpisovati, ker bo sam videl, da je že xy časa nazaj bil legit instaliran na tem laptopu.


Lol, kje so casi, ko smo ponovno isntalirali OSe. :D Good to know, da je se lazje...

Bojan xxxx ::

To pomeni, da mi sploh ni treba kupovat novega NVMe-ja. Super. Thanks!!!

njyngs ::

AFAIK windows naredi avtomatsko instalacijo na podlagi hardware signaturja.

Pardon, mislim sem avtomatsko aktivacijo. Ampak ja, če je bil enkrat prej legalen aktiviran windows gor, potem bi glede na hardware signature morala delat aktivacija brez kode. Med instalacijo samo preksočiš vpis in to je to.

Bojan xxxx ::

Hja, ampak kam se zapiše ta signature. Nekam lokalno, upam da ne v TPM čip ali nekam na Microsoftove serverje? Sori, Windowsov nisem uporabljal že cca 20+ let.

Je priporočljivo, da vsaj enkrat zaženem Windowse na tem notebooku, da se zadeva aktivira?

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

Menda nikamor. Kolikor vem, ce nisem za casom, je licenca vezana na strojno opremo.

Bojan xxxx ::

Aha, potem je to, kar vidim v BIOSu (Preinstalled OS licence) celotna zgodba ... in se nimam česa bati. Uporabljam dokler pri meni ne odsluži svojega in potem otrok lepo prične uporabljat svoj priljubljeni OS. D-best.

opeter ::

Bojan xxxx je izjavil:

Aha, potem je to, kar vidim v BIOSu (Preinstalled OS licence) celotna zgodba ... in se nimam česa bati. Uporabljam dokler pri meni ne odsluži svojega in potem otrok lepo prične uporabljat svoj priljubljeni OS. D-best.


Koliko vem, ja. Ko, oz, če boš čez kakšno leto, dve ali tri želel na ta prenosnik naložiti Windows 10, bi se moral ta brez težav samodejno aktivirati/odkleniti.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Han ::

Za vsak primer bi bilo dobro obstoječ Windows aktivirat, da se podatki o napravi shranijo na MS strežniku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Bojan xxxx ::

OK, thanks, bom to naredil.

carovnik1900 ::

Kakšni problemi :) Tako kot so ti povedali. Aktiviraj Windowse. Potem lahko mirne duše tudi SSD pobrišeš. Ni nobene potrebe po tovarniški namestitvi. Edino kar je, kakšni čunga lunga laptopi nimajo gonilnikov za NVME diske poleg pa moraš gonilnik ročno prenest iz neta na nov instalacijski medij (ni raketna znanost).

Bojan xxxx ::

Lenovo, ThinkBook. Kaj jest vem ali je to čungalunga ali ne ... all the same to me. Dela. Čez ene 2 leti bo otrok dovolj star, da se popolnoma samostojno zafrkava z iskanjem najbolj optimalnih gonilnikov; to (vsaj upam da) ne bo več moj problem :)

solatko ::

Bojan xxxx - Predinštalirani windows ostane v računalniku do nejgovega izdiha, ne rabiš kode ali česa drugega - digitalna licenca. Gonilniki, ki jih najde OS so čisto dovolj. To ni XP.
Delo krepa človeka

Zimonem ::

Aktiviraj, sformatiraj pa je, nikoli ne veš kdaj se je spomne spremenit registracijo Windowsow.

hojnikb ::

Slic certifikat je vzgan v biosu, tako da lahko formatiras do onemoglosti pa bo aktivacija ostala. Also, microsoft si tudi na aktivacijskih serverjih shrane id pcja, tako da ko se naslednjic priklop za aktivacijo, se aktivira sam, brez serijske, tut ce nimas v biosu.
#brezpodpisa


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Lenovo ideapad 100s bitlocker

Oddelek: Operacijski sistemi
6699 (444) bobi004
»

Izteka se možnost brezplačne nadgradnje na Windows 10 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7124199 (17395) orreel
»

Razlika med encr. key na USB in uporabo TPM

Oddelek: Informacijska varnost
122412 (1812) Mr.B
»

Raziskovalci uspeli zaobiti BitLocker zaščito tudi ob uporabljenem TPM modulu

Oddelek: Novice / Varnost
155122 (3938) Looooooka
»

Reinstalacija licenčnih WinXP na nov PC?

Oddelek: Operacijski sistemi
91986 (1868) PhotoBlaz

Več podobnih tem