» »

programersko podjetje je dalo moje podatke drugim

programersko podjetje je dalo moje podatke drugim

slovencl ::

Pozdravljeni,

Vas lahko prosim za nasvet, kaj lahko naredim v mojem primeru. Programersko podjetje je zame razvilo program v katerega vnašam svoje podatke - baza je pri njih. Sedaj pa je te podatke dalo na razpolago tudi drugim podjetjem, brez moje privolitve.

Kaj lahko naredim? Programersko podjetje me ignorira. Katera pravna sredstva imam na razpolago.

shadeX ::

Kaj sploh dela program oz. Cemu je namenjen? Prav zate osebno so razvili? V kakšni vezi si ti s tem podjetjem? Zakaj si jim dajal podatke? Kakšno korist si ti od tega imel? Kako veš da so podatki na voljo drugim podjetjem?

Daj povej malo več ker manjka dost konteksta.

Zimonem ::

Kakšna je pa pogodba?

johanblond ::

Ter kakšni podatki?
če so osebni -> GDPR

sandmat ::

podaš prijavo na informacijskega pooblaščenca. Podjetje se bo začelo javljati zelo hitro :D

Zimonem ::

Ki bo v najboljšem primeru stvar ustavil. Ampak če je povzročena poslovna škoda(podatki so že zbežali), se pa s tem ip ne bo ukvarjal. Če je osnova za tožbo, advokata potem se bodo pa hitro zmigali.

sandmat ::

Kazni zna tudi talat v tem primeru. Odškodninska pa nima veze z državnimi organi.

Zimonem ::

sandmat je izjavil:

Kazni zna tudi talat v tem primeru. Odškodninska pa nima veze z državnimi organi.

Prizadetemu to bolj malo pomaga. Z enim takim pobegom podatkov ti lahko uničijo posel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

crucial ::

Šola za naprej. Podatki v nobenem primeru ne smejo zapustiti mojega računalnika. Oblak (kar je le fancy ime za server, pogrevanje župe iz 70 in 80 let prejšnjega stoletja, potem so ugotovili, da to ne gre) si lahko nekam vtaknejo.
https://acu2020.org/english-versions/

Zimonem ::

Saj ti tudi iz tvojega compa lahko poberejo podatke. Barabe je treba prijet. Oblak je zgolj orodje.

slovencl ::

Mogoče sem praj malo površno napisal: podatki so bili fizično pri meni - baza, ampak so imeli oni dostop. In so naredili kopijo podatkov in so jo dali/prodali drugemu podjetju, ki mi sedaj konkurira na osnovi teh podatkov. Gre pa tudi za osebne podatke.

Se pravi, če prav razumem, ker gre tudi za osebne podatke, gre tudi za kršitev GDPR in to lahko oddam prijavo informacijski pooblaščenki v vsakem primeru. Kaj pa oni potem lahko naredijo?
Drugo pa je, da je programersko podjetje brez moje privolitve naredilo kopijo podatkov in jo dalo/prodalo drugemu. Kaj pa glede tega lahko naredim - moram v tožbo in ga tožit za škodo?

Moj cilj je, da čim prej preprečim nadaljnjo uporabo mojih podatkov.

Zimonem ::

Advokata. Pa naračunaj približno škodo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

mn ::

> podatki so bili fizično pri meni - baza, ampak so imeli oni dostop. In so naredili kopijo podatkov in so jo dali/prodali drugemu podjetju, ki mi sedaj konkurira na osnovi teh podatkov

Kaj ni to kaznivo dejanje? Nisem pravnik, ampak tole je bolj povod za kazensko ovadbo kot pa kak GDPR in informacijski pooblaščenec.

Definitivno advokata!

Zimonem ::

Na informacijsko daj pa vseeno prijavo. Podatki izvirajo od tebe ne boš na koncu ti kaj kriv za tuja dejanja.

Zimonem ::

Pa preden se kaj greš, backup in plan kako naprej. Nebo naenkrat vse čudežno izginilo.

matevz1337 ::

To je kaznivo dejanje, tako da gres lahko kar na policijo:


Napad na informacijski sistem
221. člen

(1) Kdor neupravičeno vstopi ali vdre v informacijski sistem ali kdor neupravičeno prestreže podatek ob nejavnem prenosu v informacijski sistem ali iz njega, se kaznuje z zaporom do enega leta.

(2) Kdor podatke v informacijskem sistemu neupravičeno uporabi, spremeni, preslika, prenaša, uniči ali v informacijski sistem neupravičeno vnese kakšen podatek, ovira prenos podatkov ali delovanje informacijskega sistema, se kaznuje za zaporom do dveh let.

c3p0 ::

Če je to res in lahko dokažeš poslovno škodo, si lahko obetaš lepo zmago na sodišču.

Zimonem ::

Eh tisto bo krilo zgolj škodo. Je pa treba takšne ustavit. Neke hude cifre op ne bo dobil. Bodo pa štrafal nepridiprave. Pa še en kup dela bo z selitvijo podatkov, novo aplikacijo in vsem ostalim.

c3p0 ::

"Zgolj škoda" je lahko tudi milijoni.

Furbo ::

Najdi si odvetnika in potem jo bo verjetno kmalu mahnil na policijo oddati prijavo.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

d4vid ::

Obstaja kaksna pogodba med tabo in podjetjem? Da nisi podpisal kakšnega drobnega tiska...
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Ales ::

Kje se sploh to programersko podjetje nahaja, v Sloveniji ali..?

shadeX ::

"Programersko podjetje" heka računalnike nekih ljudi, potencialno delavcev, strank.. whatever. Svašta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Zimonem ::

Ne rabijo nič hekat so imeli dostop.

solatko ::

futrate trola
Delo krepa človeka

oemdzi ::

Tu manjka nekaj podatkov oz. kakšna ključna infromacija, ker nobeno resno programersko podjetje tega ne bo naredilo, ker je iz vesolja jasno, da to pomeni njihov konec.
*Črna grafična kartica z rumeno lučko in varčnim hladilnikom*
Neslišen intel procesor iz lepe modre škatle* 2 enakomerno ploščata rama*
*overclockan napajalnik in varno ohišje z modro lučko* Hofer gamer copate*


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Transparentna Slovenija #5: Spletni trgovini s spolnimi pripomočki razkrili svoje kup (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
12546917 (24631) Saul Goodman

Fi-fi kill

Oddelek: Omrežja in internet
5896 (709) Mavrik
»

Spremembe kazenskega zakonika na obzorju (II)

Oddelek: Novice / Varnost
4113302 (11791) poweroff
»

Zakonodaja glede pridobivanja podatkov iz javnih share-ov

Oddelek: Informacijska varnost
7987 (815) poweroff
»

WPA razbit

Oddelek: Novice / Varnost
296430 (4423) Ziga Dolhar

Več podobnih tem