» »

FURS: vzdrževani družinski člani

FURS: vzdrževani družinski člani

con28 ::

Ali se bolj splača vlogo vložiti do začetka februarja ali kot ugovor na informativni izračun? Doselj vedno ugovarjal na informativni izračun. Kako to počnete ostali?

MoRp ::

Oddam elektronsko, dobim izračun v drugem krogu in izplačilo malo prej (zaradi elektronske oddaje).

val46 ::

Zakaj bi čakal na informativni izračun in šele potem podal ugovor? Zato da potem čakaš na svoj denar še kak mesec dlje? Res ne razumem nekaterih...

con28 ::

Hvala za odgovore. Ali lahko med druge uveljavljam tudi brata, ki trenutno nima službe in živi v istem gospodinjstvu?

A110 ::

Mislim da lahko posameznega člana uveljavlja samo en član gospodinjstva. Recimo oba starša nemoreta uveljavljati vsak vseh otrok

con28 ::

A110 je izjavil:

Mislim da lahko posameznega člana uveljavlja samo en član gospodinjstva. Recimo oba starša nemoreta uveljavljati vsak vseh otrok


To vem, ampak med navodili ne najdem, če je možno uveljavljati tudi bratov, sester, le starše...

con28 ::

con28 je izjavil:

A110 je izjavil:

Mislim da lahko posameznega člana uveljavlja samo en član gospodinjstva. Recimo oba starša nemoreta uveljavljati vsak vseh otrok


To vem, ampak med navodili ne najdem, če je možno uveljavljati tudi bratov, sester, le starše...


Ni nobene možnosti uveljavljati tudi bratov, sester kot vzdrževane člane?

logik ::

Glede na opcije, kjer označiš sorodstveno razmerje, bi rekel da ne.
https://edavki.durs.si/OpenPortal/Dokum...

FoxKnox ::

Midva z ženo redno vsako leto oddava vlogo za vzdrževane družinske člane, otroke, ne glede na to, da koristiva olajšave med letom. Otroke malo premetavaš med enim in drugim toliko časa, da se pokaže pri obeh pozitiven izplen, to je najvišje vračilo pri dohodnini. Npr, žena prijavi otroke za 10 mesecev, jaz pa za 2 meseca in je vračilo npr 250 evrov, ki ga drugače ne bi bilo.Seveda pa lahko med letom nebi koristila olajšav in bi bilo vračilo 1500 evrov in pač nižje izplačilo mesečno pri obeh.Itak ti pri vračilu dohodnine vrnejo tvoj denar, ki ti ga mesečno trgajo kot akontacijo dohodnine

bastadu ::

Na kakšen način izračunati, kateri starš in kdaj naj ima prijavljene otroke, da se najbolj izplača? A ni avtomatsko tako, da se tistemu z višjimi dohodki bolj splača?

FoxKnox ::

bastadu je izjavil:

Na kakšen način izračunati, kateri starš in kdaj naj ima prijavljene otroke, da se najbolj izplača? A ni avtomatsko tako, da se tistemu z višjimi dohodki bolj splača?


Ni nujno. Med letom ne moreš balansirati z olajšavami za otroke, lahko pa z vlogo do konca februarja.Če ti rata dohodke s tem zbiti v nižjo obdavčitev je win win situacija.

con28 ::

Če vlagaš preko edavki in te na začetku vpraša: Ali želite uveljavljati posebno olajšavo za vzdrževanega družinskega člana? Verjetno dam DA?

Se opravičujem za začetniško vprašanje. Prvič to delam preko edavkov.

gost987 ::

Zanima, me kako je za ženo ki je bila brez zaposlitve od decembra 2018 do decembra 2020. Od zavoda je prejemela nadomestilo do marca 2020. Dam pod vzdrževanje družinskega člana od aprila do decembra, ali celo leto?
[url=http://www.zasebnidetektiv.si/]

MadMicka ::

con28, daš DA, če si tisti z večjo plačo. gost987, prijaviš jo za celo leto. Namreč FURS ima vse potrebne baze podatkov in ti bodo po potrebi odšteli za prve tri mesece. Najnižje nadomestilo na zavodu bi moralo biti višje od posebne olajšave, zato jo verjetno za prve tri mesece ne moreš uveljavljati.

matobeli ::

Praviloma napišeš od aprila do decembra, že res da ti bo furs prav zračunal, možno pa da ne in boš moral oddajat ugovor, pol pa dobiš denar velik kasnej

delavec44 ::

Po mojih izkušnjah pa na leto gledajo, ne na mesec. In če letne omejitve ne preseže jo lahko uveljavljaš za vseh 12 mesecev, če pa presežeš pa ne moreš recimo za tiste mesece kjer ni imela dohodka. Vsaj tako je bilo pri meni.

gost987 ::

Bom dal kar celo leto, itak majo podatke pa naj naredijo izračun.
[url=http://www.zasebnidetektiv.si/]

Primozzz ::

A je mogoče kdo zasledil ali se tudi za 2020 lahko uveljavlja vzdrževane družinske člane tudi če niso prijavljeni na istem stalnem bivališču?

delavec44 ::

delavec44 je izjavil:

Po mojih izkušnjah pa na leto gledajo, ne na mesec. In če letne omejitve ne preseže jo lahko uveljavljaš za vseh 12 mesecev, če pa presežeš pa ne moreš recimo za tiste mesece kjer ni imela dohodka. Vsaj tako je bilo pri meni.


Ni mi dalo miru in sem danes brskal na to temo. Lahko da se v mojem zgornjem sporočilu motim. Jaz sem oddal za celo leto in so mi zavrnili, ker je letni dohodek presegal znesek letne olajšave. Če bi dal samo za 3 mesece v katerih dohodka ni bilo bi šlo mogoče skozi. Nisem pa dal ugovora potem, kar je verjetno moja napaka.
Torej, če uveljavljaš letno olajšavo verjetno sami ne bodo šli preverjati po mesecih in bo potreben ugovor. Če uveljavljaš mesečno (manj kot jan-dec), mogoče sami potem izločijo neustrezne mesece.

Naj še kdo napiše, ki ima več izkušenj s tem.

matobeli ::

Primozzz je izjavil:

A je mogoče kdo zasledil ali se tudi za 2020 lahko uveljavlja vzdrževane družinske člane tudi če niso prijavljeni na istem stalnem bivališču?


Lahko, no, vsaj sistem spusti skoz in prejšnja leta je šlo. Jaz imam stalno na A, moj družinski član na B, živimo pa na C. Imamo pa vsi začasno na C. Tudi za drugega člana sem že uveljavljal za par mesecev ko ni bil redno zaposlen.

Kumbaja ::

gost987 je izjavil:

Zanima, me kako je za ženo ki je bila brez zaposlitve od decembra 2018 do decembra 2020. Od zavoda je prejemela nadomestilo do marca 2020. Dam pod vzdrževanje družinskega člana od aprila do decembra, ali celo leto?

Pravilno je od aprila do decembra, ce bos dal leto se zna zgodit da bo furs celotno olajsavo ven vrgel in bos moral vlagat ugovor.

Primozzz je izjavil:

A je mogoče kdo zasledil ali se tudi za 2020 lahko uveljavlja vzdrževane družinske člane tudi če niso prijavljeni na istem stalnem bivališču?


Odvisno za kaksega vzdrzevanega druzinskega clana gre. Pri dolocenih kategorijah (recimo a4) je skupno stalno prebivalisce pogoj. Vecinoma pa ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kumbaja ()

Karen ::

Dva faktorja sta pri uveljavljanju otrok, ki jih je dobr gledat. Običajno se bolj splača uveljavljati tistemu z višjimi dohodki - to je splošno pravilo. Ker pa so stopnje obdavčitve različne glede na višino dohodka, z otrokom pa si osnovo lahko znižuješ, lahko pride tako da ravno en starš preseže cenzus za višjo obdavčitev, in plača večjo odstotek kot če bi bil v nižji stopnji. Takrat se splača mu dat toliko mesecev da si zniža osnovo na nižjo stopnjo, sploh ker pri drugemu običajno ne pride do iste točke, recimo je v vsakem primeru v isti stopnji obdavčitve, ne glede na to ali daje otroka v olajšavo ali ne. Skratka par minut igranja z informativnim izračunom v eDavkih pa je hitro jasno.

buttcrack ::

prvi dve leti se je vedno bolje meni izplačalo uveljavljati olajšavo, ker je bila žena malo ja malo nezaposlena ali pa par 100€ nižje dohodke.
lani je napredovala in je bil za oba najbolj ugodna delitev otrok. mislim, da je bilo razlike za cca 250€


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dohodnina (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
28442644 (2091) feryz
»

Dohodnina / vzdrževani družinski člani

Oddelek: Loža
346521 (4160) harvey
»

dohodnina vprašanje

Oddelek: Loža
143748 (3201) smacker
»

Dohodnina

Oddelek: Loža
213649 (2723) [D]emon
»

Davčna olajšava - član družine

Oddelek: Loža
195443 (4688) harmony

Več podobnih tem