» »

Nov tišji ventilator za projektor - kateri ? (4000RPM, 53FCM)

Nov tišji ventilator za projektor - kateri ? (4000RPM, 53FCM)

Rekuperator ::

Par let star Benq W1110 mi je zadnje čase moteče glasen. Nič posebnega, dela normalno, ampak tuhtam, če se ga da kaj utišati.
Ima tri ventilatorje. Dva na desni, ki vlečeta ven in eden da levi, ki vleče not. Ta, ki vleče not, je, kot sem opazil, ves čas izklopljen, ker imam na projektorju izbran EcoMode. Še vedno, tista dva, ki vlečeta zrak ven, sta mi preglasna. Sploh zvečer, ko kaj gledaš zelo potihem.
Sem razdrl in našel not ta dva:

Glavni, ki odvaja vročino od žarnice:
Sunon ef80251SX-Q010-G99
• DC Axial Fan80x80x25mm
• Rated Voltage:12 VDC
• Rated Current:270 mA
• Rated Power :3.24 WATTS
• Rated Speed:4000RPM ± 10%
• Acoustic Noise:43 dB(A)
• Air Flow:53.3 CFM (= 90m3/h)
(vir: https://www.sunon-invni.com/product/24/... )

Malo bolj zadaj vzporedno je še eden, ki odvaja vročino od ostalih črev projektorja:
ADDA AD0812UX-A76GL 80MM Fan
• ADDA AD0812UX-A76GL
• Dimensions: 80x80x25 MM
• Voltage: DC 12V
• Current: 0.3A
• Speed: 3700 RPM
• Air Flow: 46 CFM (=78m3/h)
• Bearing: Hypro
• 3-Pin Connector
(vir: https://store.cwc-group.com/ad0812ux1.h... )
o Presure:0.226 Inches
o Noise Rating:38.5dB/A

Se da dobiti kaj tišjega? Torej 80x80x25 dimenzije. Moram biti na kaj pozoren poleg pretoka?
Kakšna noctua-nf-a8-flx je očitno prešvoh. (https://www.mlacom.si/noctua-nf-a8-flx)

Poznate kakšne kvalitetne znamke industrijskih ventilatorjev?

Hvala.

Steinkauz ::

Noctua so super, samo meni se zdijo predragi. Oziroma dobiš malo boljše, cena je pa x2 al pa clo x3.

Glasnost je skor direkt povezana z obrati.
Manj kot jih je, tišji bo.
Zdej 80mm je težko full tih.
Zdej pa pretok pa tko. Če se ti full greje zadeva pol boš težko z tihimi pršu čez ker bomo mel vsi premali pretok.

Tole si mal poglej:
https://geizhals.eu/?cat=coolfan&xf=355...

Pa se igraj z min air flow pa max db pol pa najdi neki kar ti še ustreza.

Rekuperator ::

Se mi zdi, da bo res težko kaj najti.
Vsi ventilatorji, ki jih prodajajo naši računalniški trgovci, so nižjih obratov oz. nižjega pretoka, verjetno namenjeni bolj hlajenju PCja.
Takih, da bi imeli pretoka 53.3 CFM (= 90m3/h), še nisem zasledil. Če že, kakšnega nepoznane znamke kje na ebayu ali amazonu. O kvaliteti katerega nimam pojma oz. ne morem vedeti, ali bo čez pol leta že ves brenčal in tulil.
Z nižjim pretokom se pa ne bi igral. Žarnica se pri teh projektorjih ornk greje, poleg tega nimam feedbacka, koliko stopinj je v projektorju.
Torej:
12V
80x80x25
pretok vsaj 53.3 CFM (= 90m3/h)
decibili pa manj kot sedaj, torej manj od 43 dB(A)

Če kdo pozna kakšne kvalitetne znamke ventilatorja takih kriterijev, sem poln ušes :)
Sam se v poplavi raznih azijskih znamk ne znajdem.

Vesoljc ::

A mora projektor lepo zgledat? :)
Na zgornjem/spodnjem pokrovu odrezi 120/140mm luknjo pa daj proper ventilator gor...
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

LeQuack ::

Sunon in ADDA sta OEM proizvajalca ventilatorjev, skoraj vsak laptop ali brand name računalnik bo imel najbrž ventilatorjev, ki so teh znamk. Ponavadi jih težko dobiš direktno ampak samo preko rezervnih delov. Kot si ugotovil pa večina teh PC fanov ni nujno up to the task, mogoče bi kak tišji znal celo hladiti isto ampak bi moral ekperimentirati.

Sicer ta tvoj BenQ model ima deklarirano glasnost: Noise levels 29/27dB(A) (Standard/Eco)
Tako da kaj dosti tišjega v smislu projektorjev boš že težko dobil, to je že kar na spodnji meji tišine. Ali pa bo dražje, recimo novejši projektorji z laserjem namesto žarnice.
Quack !

Rekuperator ::

Ja, se mi zdi da samo z menjavo ventilatorja ne bom veliko naredil. Sploh ker sumim, da tudi barvno kolo precej zvoka oddaja - če ne celo večji del zvoka (bi moral res točneje locirati vir zvoka).

Izrezovanje večje luknje za 120/140 ventilator je opcija, a umazana in vprašanje če zelo učinkovita. Zdajšnja čreva projektorja imajo plastične prekate, oblikovane za 80x80 ventilator, da se res ves zrak usmeri ven. Če režem, bi posegal v vse to, ne le ohišje. Raje ne bi.
Moje stanje:


Če še koga zanima, sem našel, da nekateri delajo t.i. HUSH BOXe, t.j. zunanjo leseno škatlo z zvočno izolacijo, prekati in vgrajenimi ventilatorji. Kar naj bi precej utišalo projektor, oz. ujelo zvok.
Primer:

Zgodovina sprememb…

melvin ::

Lahko pogledaš še Papst.
https://www.ebmpapst.com/de/en/products...
Gigabyte Z690 Gaming X | i5-12600KF | Noctua NH-D15S | 32GB |
Gigabyte GTX 1070 G1 | 512GB 970 PRO | RM750X | Meshify C |

LeQuack ::

Rekuperator je izjavil:

Ja, se mi zdi da samo z menjavo ventilatorja ne bom veliko naredil. Sploh ker sumim, da tudi barvno kolo precej zvoka oddaja - če ne celo večji del zvoka (bi moral res točneje locirati vir zvoka).

Izrezovanje večje luknje za 120/140 ventilator je opcija, a umazana in vprašanje če zelo učinkovita. Zdajšnja čreva projektorja imajo plastične prekate, oblikovane za 80x80 ventilator, da se res ves zrak usmeri ven. Če režem, bi posegal v vse to, ne le ohišje. Raje ne bi.
Moje stanje:


Če še koga zanima, sem našel, da nekateri delajo t.i. HUSH BOXe, t.j. zunanjo leseno škatlo z zvočno izolacijo, prekati in vgrajenimi ventilatorji. Kar naj bi precej utišalo projektor, oz. ujelo zvok.
Primer:


Drugače je še en ventilator tam levo od leče če nisi videl. In tudi color wheel zna oddajati zvoke seveda, po nekem času se tudi tam lahko zrabi ležaj (vsaj če ni oddajal zvokov ko je bil nov).
In ja HUSH boxi so najbolj popularni homemade projekti za tišanje projektorjev, sploh tisti ki imajo dedicated movie room.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

Rekuperator ::

Pismo ne bi še enkrat razdiral, ampak če se prav spomnim je levo od leče (in desno od žarnice) barvno kolo. Res pa od zgoraj zgleda kot ventilator.

Barvih koles pa kot kaže ni lahko dobiti: https://www.avforums.com/threads/benq-w...
Vsja ne originalnih...

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

napajalnik - zamenjava ventilatorja

Oddelek: Pomoč in nasveti
225195 (4397) nightbird
»

Tih ventilator za napajalnik

Oddelek: Strojna oprema
71137 (962) GrimReaper
»

ventilator

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
8838 (697) dwinxp
»

najbolj tih vent

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
161864 (1503) morphling1
»

80 mm vent - velika izbira na SLO trgu, vendar kaj kupiti

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
111321 (1041) the_unborn

Več podobnih tem