» »

Zakaj je Slovenija zadnja leta tako privlačna tujcem?

Zakaj je Slovenija zadnja leta tako privlačna tujcem?

«
1
2

enemon ::

Zadnja leta se mi zdi, da se je v Slovenijo priselilo ogromno tujcev. Včasih, ko grem v trgovino, imam občutek, kot da sem tujec, saj se nihče ne pogovarja v slovenščini. Po glavnem mestu paradirajo grupe mulcev in se pogovarjajo v nekem tujem jeziku.

Kaj se torej dogaja v zadnjih letih? So razlogi za to:
- socialni turizem,
- poslovne priložnosti,
- ali kaj tretjega?
  • zaklenil: BigWhale ()

Gagatronix ::

Nisi odrascal v Jugoslaviji in ne razumes srbohrvascine ?

enemon ::

Gagatronix je izjavil:

Nisi odrascal v Jugoslaviji in ne razumes srbohrvascine ?


Ti znaš albansko?

Barakuda1 ::

enemon je izjavil:

Gagatronix je izjavil:

Nisi odrascal v Jugoslaviji in ne razumes srbohrvascine ?


Ti znaš albansko?


8-O

kako pa veš, da je albanski;)
Preden se razburiš pomisli, če ne gre morda za sarkazem

enemon ::

Barakuda1 je izjavil:

enemon je izjavil:

Gagatronix je izjavil:

Nisi odrascal v Jugoslaviji in ne razumes srbohrvascine ?


Ti znaš albansko?


8-O

kako pa veš, da je albanski;)


Ne vem, sklepam. :p

Gre se za to, da pišem o tujcih, ker nobene skupine ne bi rad posebej izpostavil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: enemon ()

MasterTade ::

pač ne grejo vsi v avstrijo, nemčijo in švico. Ampak mi je zanimivo kako sem iz območja kjer je menda velik albancev ampak še nikoli nisem imel občutka da je več tujcev kot slovencev
Mors omnia aequat

enemon ::

MasterTade je izjavil:

pač ne grejo vsi v avstrijo, nemčijo in švico. Ampak mi je zanimivo kako sem iz območja kjer je menda velik albancev ampak še nikoli nisem imel občutka da je več tujcev kot slovencev


Naše območje baje nima veliko Albancev, ampak prisežem, da v lokalnem Hoferju razen prodajalke nihče ni govoril slovensko, ko sem bil noter. Pa zanimivo, da ne gredo raje v Avstrijo, 100 km bolj severno za 2x večjo plačo. Nemščina pa je zanje podobno težka se za naučiti kot slovenščina verjetno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: enemon ()

VelkBla ::

Večinoma poslovni in ekonomski, marsikatero slovensko podjetje je v rokah tujcev, ce ne vecina kar iz bivse Jugoslavije. Smo idealni kot odskocna deska tujcev, ki gredo potem delati v Avstrijo/Nemcijo ali kam drugam, ali pa ostanejo tukaj in delajo v tujini (se ne preselijo) preko posrednikov.


Iz ekonomskega stalisca je mogoce bolj ocitno, da se vec posameznikov in druzin vkljucno s svojimi babicami in tetkami preselijo in tega je bolj masovno in ocitno Albanski jezik toliko bolj izstopa. Zgleda folk ne moti sam jezik, razen izjem, ampak, da se obnasajo tako, da je vse njihovo in da so edini.

kow ::

enemon je izjavil:

Zadnja leta se mi zdi, da se je v Slovenijo priselilo ogromno tujcev. Včasih, ko grem v trgovino, imam občutek, kot da sem tujec, saj se nihče ne pogovarja v slovenščini. Po glavnem mestu paradirajo grupe mulcev in se pogovarjajo v nekem tujem jeziku.

Kaj se torej dogaja v zadnjih letih? So razlogi za to:
- socialni turizem,
- poslovne priložnosti,
- ali kaj tretjega?


Demografska piramida + dovolj velik BDP na prebivalca. Next.

MasterTade ::

če se ne motim bi naše prebivalstvo padalo če ne bi bilo priseljencev :D
Mors omnia aequat

enemon ::

Je pa možno, da jih je toliko raje pri nas kot v Avstriji tudi zato, ker pri nas razne inšpekcije in podobne službe niso tako učinkovite in se da mutne posle lažje delat. Mi je zanimivo, da so v okolici pekarnice vedno parkirani pregrešno dragi Mercedesi, očitno gre za velike biznise ali pa so peki pač tako dobro plačani. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: enemon ()

Barakuda1 ::

enemon je izjavil:


Nemščina pa je zanje podobno težka se za naučiti kot slovenščina verjetno.


...ne nujno.
Albanščina ima poleg slovenščine pravtako dvojino.
Tudi zgradba stavka, je dokaj podobna
Preden se razburiš pomisli, če ne gre morda za sarkazem

MasterTade ::

enemon je izjavil:

Je pa možno, da jih je toliko raje pri nas kot v Avstriji tudi zato, ker pri nas razne inšpekcije in podobne službe niso tako učinkovite in se da mutne posle lažje delat.


Zakaj jih je pol toliko v Švici
Mors omnia aequat

enemon ::

MasterTade je izjavil:

enemon je izjavil:

Je pa možno, da jih je toliko raje pri nas kot v Avstriji tudi zato, ker pri nas razne inšpekcije in podobne službe niso tako učinkovite in se da mutne posle lažje delat.


Zakaj jih je pol toliko v Švici


Tam so ta pošteni. :D

Barakuda1 je izjavil:

enemon je izjavil:


Nemščina pa je zanje podobno težka se za naučiti kot slovenščina verjetno.


...ne nujno.
Albanščina ima poleg slovenščine pravtako dvojino.
Tudi zgradba stavka, je dokaj podobna


OK, ampak saj pri nas itak najemajo učitelje in zdravnike z znanjem albanščine, tako da se jim z jezikom niti ni treba truditi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: enemon ()

MasterTade ::

Sicer pa ni problem v inšpekciji ampak precej ohlapni zakonodaji ki omogoča da žena živi tukaj in prejema soc. pomoč mož pa gre naprej gor delat. Drugo pa je nivo znanja jezika za prejem pomoči. Nemci imajo to porihtano, zato jim še Turki govorijo sprejemljivo nemščino, čeprav se med sabo pogovarjajo še zmeraj po svoje
Mors omnia aequat

enemon ::

MasterTade je izjavil:

Sicer pa ni problem v inšpekciji ampak precej ohlapni zakonodaji ki omogoča da žena živi tukaj in prejema soc. pomoč mož pa gre naprej gor delat. Drugo pa je nivo znanja jezika za prejem pomoči. Nemci imajo to porihtano, zato jim še Turki govorijo sprejemljivo nemščino, čeprav se med sabo pogovarjajo še zmeraj po svoje


Se strinjam, zanimivo, da se nihče ne upa pritakniti te zakonodaje. Pa to, da se jih sto lahko prijavi v enem stanovanju, mislim...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: enemon ()

MasterTade ::

Se upajo, v Kranju je župan prosil to vlado naj naredijo kaj. Ampak samo s twittanjem ne bo kaj dosti
Mors omnia aequat

donvito ::

Prepozno, jih je že preveč, so se v parih letih namnožili kot ... :P

MasterTade ::

donvito je izjavil:

Prepozno, jih je že preveč, so se v parih letih namnožili kot ... :P


Podatki pravijo drugače
Mors omnia aequat

Kayzon ::

Strinjam seda jih je enostanvo preveč. Pojdite v btc npr pa boste videli kako je s tujci,nikoga ne motijo asimilirani ampak ti k delajo zdraho in se obnasajo kot kavboji.

enemon ::

Kayzon je izjavil:

Strinjam seda jih je enostanvo preveč. Pojdite v btc npr pa boste videli kako je s tujci,nikoga ne motijo asimilirani ampak ti k delajo zdraho in se obnasajo kot kavboji.


Se povsem strinjam. Res ne morejo pričakovati, da se bo večina prilagajala njim.

Meiniken ::

Predvidevam da zato, ker je slovenija "vrh podna". Ves balkan beži v slovenijo, ker so tu razmere za dostojno življenje še najboljše. Odskočna deska, skratka.

Kako moteči se zdijo je stvar posameznika, je pa kar malo zastrašujoče, ko prebereš kakšno je stanje po sloveniji (kranj, velenje,...). Zanimivo bi tud blo procentualno vidit kakšne številke koliko prebivalstva v državi je dejansko slovencev in koliko tujcev.
Če sistem dopušča, da se ga zlorablja bo ta tudi zlorabljen. Brez izjeme.

Kayzon ::

kar je se dodatno zalostno je to da imajo vec pravic kot nativni slovenski drzavljani,od socialne pomoci pa do samih neprofitnih stanovanj.

Irbis ::

Barakuda1 je izjavil:


...ne nujno.
Albanščina ima poleg slovenščine pravtako dvojino.
Tudi zgradba stavka, je dokaj podobna

Dvojino? Dvojino ima arabščina, albanščina pa ne.
Podobno je to, da lahko izpuščaš osebek, da imaš lahko predmet na začetku stavka, da imaš kup naslonk.
Po drugi strani pa ima pridevnike za samostalniki, podobno kot italijanščina, in kup členov.
Je pa po nekaterih raziskavah slovenščina res jezik, ki je leksikalno najbližji albanščini:
https://www.openculture.com/2017/08/a-c...
Ampak to ne pomeni prav veliko, ker je albanščina po tej raziskavi osamelec, ki je približno enako oddaljen od slovenščine, romunščine in grščine.

SuperKripto ::

Mislim, da je op odprl predvsem zarad opaznega priseljevanja albancev v manjse kraje. Ker je pred kaksnim dnem bila o tem debata v drugi temi o zivljenju v posavju. Razlog za priseljevanje je zelo slabo gospodarsko stanje na kosovu. Pa tudi makedoniji, albaniji. Bral sem, da so ljudje tako obupani, da na desettisoce se izseljuje celo na crno. Ali pa si skusa pridobit vizume ali dovoljenja za bivanje na razne nacine. Nekateri si skusajo pridobit srbski potni list. Ker s srbskim potnim listom je dost lazje kot s kosovskim. Nekateri pridejo v slovenijo in skusajo pridobit slovensko dovoljenje. Potem pa ko dobijo slovensko, nekateri skusajo iz Slovenije nekako prit do Svice.

profii ::

Tukaj imate malce vpogleda v realno sliko:
https://www.jssmol.si/objave-in-razpisi...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: profii ()

Utk ::

Tolk časa so hoteli svojo državo, zdaj ko je imajo, pa bežijo iz nje. Kdo bi si takrat to mislil...vsak normalen?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

SuperKripto ::

Kar se tice Svice. Dovolj je , da se porocijo s tamkajsnim prebivalcem. Vecinoma je to kar pripadnik iste narodnosti, torej albanske. Albanci so med sabo bistveno bolj povezani kot katerkoli narod iz bivse jugoslavije ali celo evrope. Z albanci se lahko kosajo le crnogorci iz notranjosti, kateri se delijo se vedno na pripadnike razlicnih plemen. Pa morda italijani iz najbolj juznih delov italije se lahko primerjajo s povezanostjo. Zato kot narod drzijo vedno skupaj in si med sabo pomagajo. Slovenci bi se lahk marsikaj naucili od albancev, vsaj kar se tice povezanosti in pomaganjem.

Zgodovina sprememb…

janezvalva ::

enemon je izjavil:

Zadnja leta se mi zdi, da se je v Slovenijo priselilo ogromno tujcev. Včasih, ko grem v trgovino, imam občutek, kot da sem tujec, saj se nihče ne pogovarja v slovenščini. Po glavnem mestu paradirajo grupe mulcev in se pogovarjajo v nekem tujem jeziku.

Kaj se torej dogaja v zadnjih letih? So razlogi za to:
- socialni turizem,
- poslovne priložnosti,
- ali kaj tretjega?

so zavohali, da lahko tukaj počnejo stvari, katere niti pod razno ne bi mogli kje drugje v EU.
npr. državne ustanove (javna uprava), katere uvažajo delavce in jih zaposlujejo za stalno. adijo pamet.
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

SuperKripto ::

A se vam zdi, da so slovenci , vsaj iz mest, cisto nasprotje albancem? Ker albanci si med sabo pomagajo, zelo. Slovenci iz urbanih okolij pa si nasplosno mecejo polena pod noge. Albanci s ponosom dvigajo zastave povsod v tujini kamor pridejo, na svoje bajte. Slovenci iz urbanih okolij pa smatrajo, da je izobesit svojo zastavo sred ljubljane kot nekaksen sramoten cin? Ali je to Karma?

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Saj na vasi ni nič bolje...

A zdaj boš pa Albance hvalil? Svašta... Očitno nič ne veš o njih...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SuperKripto ::

Ne hvalim, samo primerjam. Univerzalni zakon vesolja ne podpira ljudi, ki si ne pomagajo. Dejstvo. Zacnite si pomagat drug drugemu. Povezujte se. Ni delitev. Albanci imajo vsaj 3 uradne vere. Pa verjetno se kaksno neuradno. Ampak se ne delijo na albance muslimanske, katoliske in pravoslavne vere. Ceprav jih je v Albaniji dost tudi katolikov in pravoslavnih albancev.

Zgodovina sprememb…

MadMen ::

enemon je izjavil:

Zadnja leta se mi zdi, da se je v Slovenijo priselilo ogromno tujcev. Včasih, ko grem v trgovino, imam občutek, kot da sem tujec, saj se nihče ne pogovarja v slovenščini. Po glavnem mestu paradirajo grupe mulcev in se pogovarjajo v nekem tujem jeziku.

Kaj se torej dogaja v zadnjih letih? So razlogi za to:
- socialni turizem,
- poslovne priložnosti,
- ali kaj tretjega?

Mitcho as si to ti?

Nerdor ::

Malo kosti za glodat. Veliko je tujcev iz Rusije in Ukrajine. Vsaj v Ljubljanskem območju. Celotno območje v Bežigradu je poseljeno z rusi in ukrajinci.
... for lifetime!

Freezy ::

Ja, res. Tudi jaz slišim veliko Rusov in Ukrajincev v Ljubljani. So mi precej prijetni in jih rad slišim. Kar se tiče integracije se mi zdijo najbolj primerni. Bi podpiral, da se jih še kaj privabi sem.

D3m ::

Enako.

Sem pa spoznal Angleža (Newcastle), ki je migriral z ženo sem v Šentvid LJ.

Razlog: afrikanizacija Anglije.

Dodatni razlog....Slovenija je še bela. :D
|HP EliteBook|R5 6650U|

Valvoline ::

Agencije/siptarski big bossi imajo proste roke za uvoz siptarskih suznjev. Poznate kakega slovenskega zidarja,elektrikarja,vodovodarja,voznika itn mlajsega od 50 let? Tu mate odgovor. To je sele zacetek, prava siptarizacija se komaj zacenja. Ampak ja, slovenci pac ne bomo nic delal, vsi rinili na faxe, polnili JU/JS, za tiste k ni placa tam pa na socijalo. Recept za popoln uspeh.
Btw siptar z kosova ni enako albancu iz albanije. Edino kar majo skupnega je jezik.

Zgodovina sprememb…

mkk20 ::

Upam, da vsaj tole začnejo čimprej izvajat:
https://www.24ur.com/novice/slovenija/s...

Kar se dogaja v Kranju in okolici je precej tragično, naravna katastrofa. To da se jih je v zadnjih 2. letih preselilo toliko, nikakor ne more biti nenadna posledica podvojenega/potrojenega povpraševanja po gradbenih delih in povišani prodaji bureka. Enostavno jim paše sistem, ki se ga da nategovat od spredaj in zadaj!

Jaz jih imam za sosede, ne jebejo žive sile, za njih ne velja NIČ, razen papir iz socialne.:(
V stanovanju jih je preveč, ne upoštevajo pravil: divjajo z dragimi avti po ulici, ne upoštevajo javnega miru od 22-6, derejo se pod našimi okni, večkrat z avti blokirajo ulico, ker je vse njihovo, ločevanje je za njih španska vas ( fukne tja, kjer je frej), ko pride smetar se mutijo okoli njih, ne vem mogoče tudi kaj podmažejo. Žvižgajo za našim ženskam. Karantena! Kaj je to? Družijo se, objemajo, ljubijo, ko se vračajo od dol, karantena, razen za babo, ki ima življenjsko, ne velja. Ko pride revirni policaj, mu lastnik kaže avto, na koncu si data kepco. Za volit imamo pa nosilca prištinskega doktorata in albansko princeso. Žalostno. :(

Horas ::

mkk20 v velenju in šoštanju je isto! sicer v firmi kateri delam so oni tapridni ki so se lepo asimilirali pa so šele nekje 3-5-10let v sloveniji. ampak ostali, taki ki NE delajo tisti so pa resnični problem. torej razlika je tapošteni vejo da morejo delat in delajo.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

gruntfürmich ::

Horas je izjavil:

mkk20 v velenju in šoštanju je isto! sicer v firmi kateri delam so oni tapridni ki so se lepo asimilirali pa so šele nekje 3-5-10let v sloveniji. ampak ostali, taki ki NE delajo tisti so pa resnični problem. torej razlika je tapošteni vejo da morejo delat in delajo.

saj to je vedno tako.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

njyngs ::

Par let sem v stanovanju živel ob šiptarjih iz Kosova (next-door-neighbours), ki imajo tudi gradbeno podjetje. Nimam niti ene graje. Prijaznost na maksimumu, čisto niti ene težave z njimi, vedno mirni in nikoli niso ropotali. Hkrati so bili edini sosed od katerega sem dobil vabilo na kavo in tudi šel. Hkrati so me presenetili z izjavo, če karkoli potrebujem, naj povem.

Dokler bodo takšni migrirali k nam nimam nič proti.

Drugače pa ne vem zakaj v osnovi takšno vprašanje: ljudje iščejo boljše pogoje že od pradavnine. Cel kup slovencev dela v tujini zaradi boljših pogojev oz. plač. Cel kup balkana se je preselilo v srednjo in severno evropo. Cel kup evropejcev je šlo v US ali kanado - prav tako kontra. Tudi če hodiš po katerem tujem mestu boš slišal v pol ure vsaj 10 jezikov, razen, če bodo ljudje tiho :)))

SaXsIm ::

Sej to, da si pacient, ni pogojeno z narodnostjo. Poglej tole temo in njene komentatorje. Sami Slovenci, precej pacientov.
SaXsIm

gruntfürmich ::

SuperKripto je izjavil:

A se vam zdi, da so slovenci , vsaj iz mest, cisto nasprotje albancem? Ker albanci si med sabo pomagajo, zelo. Slovenci iz urbanih okolij pa si nasplosno mecejo polena pod noge. Albanci s ponosom dvigajo zastave povsod v tujini kamor pridejo, na svoje bajte. Slovenci iz urbanih okolij pa smatrajo, da je izobesit svojo zastavo sred ljubljane kot nekaksen sramoten cin? Ali je to Karma?

ne dojameš da ima pomoč tudi drugo plat medalje (tako kot vsaka stvar), namreč to da po drugi strani ostale dol tišči.
zato takšne egalitarne družbe vedno tavajo v temi in kameni dobi, so debilni in se zaprti v ozke skupine. kot slovenčki včasih po vaseh.
to pa je druga plate 'družbe'
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Valvoline ::

Sfukal so Kosovo ter Makedonijo. To so zdaj siptarski getoji, vlada mafija in narkokarteli. Naslednja bo slovenija, ce se bo tako nadaljevalo. Pridno in tiho so dokler so v manjsini, ko se to spremeni pa stala. Prodane zupanske kurbe prvorazredni izdajalci masovno siptarizacijo podpirajo, ker dobijo gnar za vsakega prebivalca prijavljenega v obcini.

Zgodovina sprememb…

x128 ::

V Kranju je sedaj povsem običajno, da se po trgovinah, poštah, mestu, občini ... sliši več albanščine ter srbohrvaščine kot slovenšine. Tu sploh ne gre za nikakršno vprašanje strpnosti do tujcev, kot se to rado pridiga, ampak pri trenutni intenzivnosti za pravico Slovencev do lastne jezikovne in kulturne identitete v domovini. Kar se zdaj dogaja - poleg vsem jasnega izkoriščanja socialnih inštitucij (medtem pa nimamo za domove za ostarele ipd.) - je praktično kolonizacija in socialni inženiring. A res ni nikogar v aktivni politiki, ki bi se lotil urejanja teh očitnih absurdov?

Argument, da so tujci ljudje kot mi, da iščejo boljše razmere itd. tu nima nobene vloge: kako bi recimo videli to, da bi naselili v Slovenijo 800000 ultra-pridnih in prijaznih Kitajcev? S tem da tu ignoriramo vpliv masovnega izkoriščanja sociale. Kako bi Evropa gledala na to, če bi se v recimo Gambijo, ki je po velikosti populacije blizu Slovenije, naselilo pol milijona Skandinavcev v obdobju 30 let? Upravičeno bi jo imenovali uničevanje kulture in kolonizacija, ampak enaki vatli ne držijo v obe smeri ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: x128 ()

Valvoline ::

Tanja Fajon.

SuperKripto ::

Nerdor je izjavil:

Malo kosti za glodat. Veliko je tujcev iz Rusije in Ukrajine. Vsaj v Ljubljanskem območju. Celotno območje v Bežigradu je poseljeno z rusi in ukrajinci.

Jasno saj ime BeziGRAD zveni zelo rusko. :D

Invictus ::

Slovenija je tudi zanimiva za južnjake, ker dobijo EU delovno vizo, ko podkupijo uradnika, ali pa je uradnik celo naturaliziran Albanec.

Potem gre lahko delat v Nemčijo.

Slovenija je bila celo opozorjena s strani EU...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Wazzaa ::

Slovenija je zanimiva za južnjake, ko podkupijo uradnika ali pa je uradnik celo naturaliziran Albanec? :))

Južnjaki podkupijo "albanskega" uradnika v Sloveniji, nikakor pa ne Slovenca :)) :))




mkk20 je izjavil:

Upam, da vsaj tole začnejo čimprej izvajat:
https://www.24ur.com/novice/slovenija/s...


To pomeni več Albancev. Tudi otroški dodatek naj ukinejo, če otrok ni v Slovenij.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Wazzaa ()

Argica ::

Zakaj?

Poceni delovna sila, socialni transferji....

Slovenijo bomo izgubuli v roku generaciej ali dveh.

Glavno mesto slovenske Albanije KRANJ, kjer jih je že 5000 in raste cifra.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Argica ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Politična kriza v Makedoniji (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
15324610 (20984) kuglvinkl

Ljubljana - najlepše mesto Balkana (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13926976 (24228) dzinks63
»

Levica spreminja RTVSLO v Jutel oz. RTV Jugoslavijo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
13422603 (18653) jype
»

Brezvizni režim BIH

Oddelek: Problemi človeštva
316122 (5340) guest #44

Več podobnih tem