» »

Ne morem dostopati več do particije + ekstremna počasnost

Ne morem dostopati več do particije + ekstremna počasnost

affa ::

Živjo,

pišem vam v upanju, da se bo našla rešitev za moj laptop oz. da bom vsaj lahko dostopala do izgubljene particije na disku. Se že 3 dni ukvarjam s tem, kako bi rešila težavo, ampak sem laik na tem področju in mi ne gre:|

Torej, 3 dni nazaj se mi med čist običajnim delom (spet!) sesuje računalnik- BSOD z napisom KERNEL MODE HEAP CORRUPTION. To se mi je v zadnjem mesecu kar nekajkrat dogajalo. Lih sem si kupila zunanji disk, da bi dala gor podatke in potem reinstalirala winse ali nekaj. Vsakič se je normalno nazaj zagnal, le tokrat ne. Zaganjal se je ful dolgo in še pisalo je "Scanning and repairing T:"
Disk imam namreč razdeljen na 2 particiji, C: in T:. Na C: so vsi programi (in nekaj datotek), na T: pa imam vse datoteke. Kao, to je bil nasvet, da v kolikor se ti kaj s programi sfučka, ti datoteke še vedno ostanejo. No, zdaj nisem več v to prepričana;((

Ko se laptop ponovno zažene, je bilo videti vse normalno, ampak delal je tako zelo počasi, da prej penzijo dočakaš, res. Samo, da se mi je odprla mapa, je trajalo 5 min. Grem preverit, če dela tudi particija T: in po vsaj 10 min "odpiranja", napiše: T: ni na voljo. The parameter is incorrect.

Potem sem poskušala rešiti nekaj podatkov, ki sem jih imela na C-ju, a se ni dalo, ker preprosto mi je na zun. disk kopiralo en mičken fajl celo večnost. In pol se je zgodilo, da so izginila vsa imena map in tudi, če sem želela odpret karkoli drugega, ni imelo več črk:O

Pole sem poskušala s temi zadevami vzpostavit normalnost:
- v cmd s /scannow in je pisalo Win resource protection didn't find any integrity violations
- restore point- je ni
- popravilo zagona, kjer je pisalo, da ni mogel popraviti računalnika
- obnovitev- ponastavitev računalnika s tem, da pač ohrani vse fajle.

S slednjo funkcijo so šli dol pač vsi programi, fajli ostali in potem je celo delal za odtenek bolje kot prej, tako da mi je uspelo vse fajle s C: prekopirat dol. Trajalo je sicer en cel dan za to8-O

Do T: pa še vedno ne morem dostopat, ker je kao velik 0 B, če pogledam pod lastnosti. Ko sem šla v upravljalca diskov, kaže, koliko je dejansko velik in piše, da je c celoti nezaseden ;((

Ker ne vem, kako tukaj na forum naložit slike, sem naredila eno stran na wix, kamor sem naložila vse te slike, ki sem jih naredila med delom: https://enaunatam.wixsite.com/laptop

Upam, da sem kolikor toliko razumljivo napisala, kaj je problem.
Sedaj me zanima, če ima kdo kakšno idejo, kako naj pridem do T: ter svojih datotek? Ali se jih še sploh da rešit?;(( Razmišljam tudi, če bi se dalo, da vzamem disk ven in ga priklopim kot zunanji disk na drug PC (OK, seveda nimam konektorjev za to, ampak verjetno se jih da kje dobit, I guess:|). Če bi pač na tak način sploh prišla lahko do te particije, v kolikor ni izgubljena. Seveda bi pa prej probala rešit tkole, če se sploh da.

Ima kdo kakšno idejo, kaj sploh se je zgodilo, da dela tako zelo počasi. Določenih zadev sploh nisem mogla narest, recimo tudi, da sem samo cmd zagnala, je bilo potrebno nekajkrat restartat in klikat ter čakat.

Hvala za vaš čas in trud ;)

darkolord ::

Kako pomembni so ti podatki, ki so na disku?

Najboljši nasvet je to, da neseš disk k nekomu, ki se na to spozna.

Glede na opisane simptome obstaja velika možnost, da se podatke da dobiti nazaj. VENDAR POZOR, z laičnim poskušanjem (ali že z nadaljevanjem uporabe) lahko hitro narediš nepopravljivo škodo.

Torej, če so ti podatki pomembni, disk prenehaj uporabljati in ga daj nekomu, ki se na to spozna!

Možnosti sta dve:
- enostavno reševanje podatkov, kjer se poskuša narediti kopijo diska z običajno opremo in podatke rešiti na tak način
- profesionalno reševanje podtakov, kjer imajo usposobljene strokovnjake in specialno opremo za to

Prva opcija je cenejša, a obstaja možnost, da se v tem času disk še bolj okvari in potem preostane samo še druga možnost, ki je zaradi dodatnih okvar še dražja.

Druga opcija je (lahko zelo) draga, a zanesljiva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

affa ::

Hvala za odgovor.

Če se odločim za to, da podatkov ne dobivam dol, potem enostavno povozim z win in jih inštaliram na novo in bo to ok, ali je tukaj govora o takšni napaki na disku, da je le ta fuč?

Sem namreč pred tem incidentom lih razmišljala, da si dokupim ram, ker je trenutno samo 4GB, nenazadnje je laptop star 7 let... Kar kolebam zdaj, koliko še investirat vanj ali razmišljam raje o nakupu drugega :|

Vuli ::

jah, T: ni navoljo ker se očitno particija podrla, zato je tudi v RAW formatu. Drugače bi bila v NTFS oz FAT32.
Mogoče bi se dalo s kakim softverom pregledat to particijo in jo pol na novo postavit.

malo prebrskaj google s ključno besedo : raw partition repair without losing data
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

darkolord ::

Glede na to, da ni samo izginil disk T:, ampak se pojavljajo še druge napake, bi rekel, da je disk dejansko v okvari.

Slik na zgornji spletni strani ni več, ampak če se prav spomnim, gre za HDD in ne za SSD. V vsakem primeru se ti najbolj splača - bolj kot RAM - disk zamenjati s SSD. Po tem bo računalnik delal res neprimerljivo hitreje.

affa ::

darkolord je izjavil:

Glede na to, da ni samo izginil disk T:, ampak se pojavljajo še druge napake, bi rekel, da je disk dejansko v okvari.

Slik na zgornji spletni strani ni več, ampak če se prav spomnim, gre za HDD in ne za SSD. V vsakem primeru se ti najbolj splača - bolj kot RAM - disk zamenjati s SSD. Po tem bo računalnik delal res neprimerljivo hitreje.


Zanimivo, meni stran in slikce še odpre. Ja, je HDD disk. A lahko vprašam, kateri disk bi bil primeren za moj laptop Lenovo G510? Mogoče kakšen link, kateri bi bil OK, da ne kiksnem?:D

darkolord ::

Aha, moja napaka, slike so res še tam.

Če bi ti 500 GB bilo dovolj, potem je odličen tale SSD, Crucial MX500.

ST-777 ::

affa je izjavil:

... Razmišljam tudi, če bi se dalo, da vzamem disk ven in ga priklopim kot zunanji disk na drug PC ...]
Jaz bi vzel disk iz prenosnika in ga vtaknil v PC (kot notranji disk s priključkom na sata in ne kot zunanji disk). Še prej pa bi odklopil vse druge diske, ki so v PC. Če bi se disk normalno zagnal in bi se pokazale obe particiji, težava ni v disku. Vsekakor pa bi HDD zamenjal za nov SSD.

ST-777 ::

affa je izjavil:

... A lahko vprašam, kateri disk bi bil primeren za moj laptop Lenovo G510?...
Uporabljam Samsung SSD in sem z njim zadovoljen. Na spletu se dobi tudi brezplačni programček, ki je le za Samsungove SSD. Če ti ustreza Samsung SSD, je ena od trgovin: https://www.ideo.si/SSD_diski/SSD_disk_...

jukoz ::

ST-777 je izjavil:

affa je izjavil:

... Razmišljam tudi, če bi se dalo, da vzamem disk ven in ga priklopim kot zunanji disk na drug PC ...]
Jaz bi vzel disk iz prenosnika in ga vtaknil v PC (kot notranji disk s priključkom na sata in ne kot zunanji disk). Še prej pa bi odklopil vse druge diske, ki so v PC. Če bi se disk normalno zagnal in bi se pokazale obe particiji, težava ni v disku. Vsekakor pa bi HDD zamenjal za nov SSD.


Disk vsekakor ven, v drug komp.

Potem pa ddrescue - https://www.gnu.org/software/ddrescue/d...

Skopirati vse podatke na drug disk in pogledat kaj se da dobiti dol - magari z recuvo. Original disk pa prišparat, da se bo dalo kasneje kaj dol prepisati.

Za profi storitve pa ZS =)

affa ::

Hvala za pomoč, fantje :)
Moram zdaj res razmisliti, kako in kaj naprej. Disk vsekakor kupim, no, pa tudi rame- sicer to še tudi ne vem, katere. Moram še preverit, če je dodatna reža. Najprej sledi odpiranje laptopa... prvič delam to... upam, da preživi :))

ST-777 ::

affa je izjavil:

... tudi rame- sicer to še tudi ne vem, katere. ...
Jaz sem izbral rame tako, da sem šel na spletno stran matične plošče in pogledal, katere priporočajo.

darkolord ::

Laptop ima ...

Han ::

... star 7 let, cenejši vstopni model s slabim ekranom. Jaz vanj ne bi vlagal, ker bo čez najkasneje 3 leta šel na odpad.

Odpiranje je dokumentirano posneto na Youtubu.

affa ::

Han je izjavil:

... star 7 let, cenejši vstopni model s slabim ekranom. Jaz vanj ne bi vlagal, ker bo čez najkasneje 3 leta šel na odpad.

Odpiranje je dokumentirano posneto na Youtubu.


Ja, sem se že podučila na YT :D

Sej to je dilema, ane. Ker recimo že samo konektorji za ekran so mi že 2x crknili, samo na srečo je bilo to še v času garancije. Pa ohišje je na enem delu počeno, čeprav mi ni nikoli kam padel ali se butnil, ker res pazim. Spet po drugi strani pa dati zdaj cca 60€ za disk ali 1000€ za novega... hmmm:|

ST-777 ::

affa je izjavil:

... recimo že samo konektorji za ekran so mi že 2x crknili, samo na srečo je bilo to še v času garancije. Pa ohišje je na enem delu počeno, čeprav mi ni nikoli kam padel ali se butnil, ker res pazim. Spet po drugi strani pa dati zdaj cca 60€ za disk ali 1000€ za novega...
Lahko kupiš tudi rabljen prenosnik (A+ kvalitete) za manj kot 300 €, ima SSD in naložene Win. V Sloveniji je veliko firm, ki jih prodajajo.

affa ::

ST-777 je izjavil:

affa je izjavil:

... recimo že samo konektorji za ekran so mi že 2x crknili, samo na srečo je bilo to še v času garancije. Pa ohišje je na enem delu počeno, čeprav mi ni nikoli kam padel ali se butnil, ker res pazim. Spet po drugi strani pa dati zdaj cca 60€ za disk ali 1000€ za novega...
Lahko kupiš tudi rabljen prenosnik (A+ kvalitete) za manj kot 300 €, ima SSD in naložene Win. V Sloveniji je veliko firm, ki jih prodajajo.


Res? Katere firme pa to prodajajo?

ST-777 ::

affa je izjavil:

... Katere firme pa to prodajajo?
Vpiši v Googla: rabljeni prenosnik in boš dobila veliko zadetkov.

So firme, ki nudijo tudi garancijo. Na tvojem mestu bi izbral firmo, ki je blizu kraja, kjer prebivaš in si šel prenosnike pogledat. Izbral bi prenosnik s procesorjem, ki se malo greje, morda z Intelovim procesorjem. Še prej pa bi na internetu pogledal test (review) izbranega prenosnika. Nekateri prenosniki z AMD procesorjem se namreč precej grejejo, ali pa je ventilator za hlajenje precej hrupen, kar je nadležno.

affa ::

Sem kupila SSD, ki mi ga je priporočal darkolord, zamenjala, počistila ventilator in sedaj šiba, ko urca 8-) Edino nekje moram še kapljico termalne paste dobit, da še to menjam...

In sedaj vprašanje- torej gre priklopit HDD od laptopa v PC? Ali moram kakšne posebne konektorje nabavit za to? Imam 2 PC-ja, no, enega moram prej še popravit, ker mi je napajalnik šel k vragu kak mesec nazaj;((

darkolord ::

Ja, disk se priklopi čisto enako kot tavelik disk - ima popolnoma enak priključek.

Rabiš SATA in napajalni kabel. Če nimaš nobenega kabla viška, je najlažje uporabiti kabel od optičnega (CD/DVD) pogona, ker je enak kot za disk. Odklopiš optično enoto in namesto nje priključiš disk.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

affa ::

darkolord je izjavil:

Ja, disk se priklopi čisto enako kot tavelik disk - ima popolnoma enak priključek.

Rabiš SATA in napajalni kabel. Če nimaš nobenega kabla viška, je najlažje uporabiti kabel od optičnega (CD/DVD) pogona, ker je enak kot za disk. Odklopiš optično enoto in namesto nje priključiš disk.



Da javim, kako se je zgodba odvila...8-) Sem priklopla ta "okvarjen" disk od laptopa kot dodatni disk v PC in do ene particije je šlo dostopat takoj, T: pa sem samo spremenila iz RAW v NTFS in sem lahko čist normal dostopala do vseh podatkov, nič ni bilo okvarjeno, vse deluje, sem skopirala. Še sreča, da nisem nosila h komu, da mi reši podatke, ker bi ful €€€ odštela, un bi imel pa 3 min dela :)) No, ampak verjamem, da v nekaterih primerih je res potrebno več dela, a moj disk očitno ni bil tako okvarjen kot se je not v laptopu delal:D

Hvala še 1x za vso pomoč8-)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prenosnik ne dovoli inštalacije Windowsev na SSD

Oddelek: Pomoč in nasveti
182292 (1549) martinko18
»

Prenosnik in problem? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
504468 (3571) solatko
»

Reševanje podatkov s trdega diska - kje, za kakšno ceno? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5122895 (8995) darkolord
»

Čuden zvok trdega diska (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
678071 (6628) ngc2392
»

Hard disk error 303 quick

Oddelek: Pomoč in nasveti
322795 (2105) Riff

Več podobnih tem