» »

Western Digital ne ve, kaj pomeni RPM

Western Digital ne ve, kaj pomeni RPM

Slo-Tech - Pri diskih je, vsaj tako je velik del kupcev verjel, označevanje jasno. RPM pomeni število obratov na minuto (revolutions per minute) in predstavlja frekvenco, s katero se vrtijo plošče. A Western Digital si je celo tako nedvoumno metriko predstavljal po svoje. Njihovi diski, ki imajo oznako "5400 RPM Class", se v resnici vrtijo s 7200 obrati na minuto. A tako v specifikacijah kakor celo v atributih SMART piše 5400 RPM.

To ni povsem nedolžno zavajanje, saj višja frekvenca ne prinaša le krajših dostopnih časov, temveč predvsem več hrupa, porabe energije in s tem povezanega segrevanje, v končni fazi pa vpliva tudi življenjsko dobo diskov. Na redditu so ugotavljali, da diski iz družine WD Red Network Attached Storage oddajajo zvok s frekvenco 120 Hz, kar ustreza 7200 RPM. Če bi se vrteli s 5400 RPM, bi bila ta frekvenca 90 HZ, in seveda vsi višji harmoniki.

Odziv iz Western Digitala je bil neprepričljiv. Zapisali so, da že leta hitrost označujejo kot "razred RPM" in ne dejanskega vrtenja plošč. Prav tako v opis vključijo natančne podatke o porabi energije, hitrosti prenosa podatkov in hrupu, tako da kupci vse pomembne informacije vidijo. To drži, a vseeno je sila nenavadno izumiti novo definicijo, kaj pomeni RPM.

Le nekaj mesecev je od afere, ko je Western Digital prodajal diske s tehnologijo SMR, ne da bi to razkril. Ti so zaradi načina zapisa podatkov v nekaterih primerih bistveno počasnejši, zato so neprimerni za NAS, za kar pa jih je Western Digital vseeno tržil.

33 komentarjev

Ales ::

Tepci.

Ne vem, kaj še drugega sploh reči na tako početje.

Na žalost tudi niso edini pri takih marketinških podvigih...

LuiIII ::

Po drugi strani pa to nekateri, ki vemo to s pridom izkoriščamo. Namreč za ceno 5400 rpm diska dobiš 7200rpm disk. Sam sem letos nabavil nekaj telih WD elements diskov in jih dal v domači ZFS NAS. Za medijsko vsebino so super.

vostok_1 ::

Prodajali so več za manjšo ceno? That would be a first.

Razen hrupa in optike dogodka, ne vidim tako hude škode.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

#000000 ::

kolk je padlo na račun, da se določene stvari malo zamolči ?

zadeva bi morala bit PREPOVEDANA vsaj 15 let nazaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

fujtajksel ::

Se pravi, jih več stane delat posebne prave 5400 RPM diske in rajši del z iste proizvodne linije prodajo kot cenejšo serijo, hehe

Pac-Man ::

fujtajksel je izjavil:

Se pravi, jih več stane delat posebne prave 5400 RPM diske in rajši del z iste proizvodne linije prodajo kot cenejšo serijo, hehe


Ni prvi tak primer v IT-ju. Od procesorjev do grafik, RAMa in še kaj se najde.
The ideal subject of totalitarian rule is not the convinced Nazi or
the convinced Communist, but people for whom the distinction between fact and
fiction and the distinction between true and false no longer exist.

zasekaroza ::

Lagali so glede smrja, obratov..

Kdo ve o čem vse še lažejo

Vetrolov ::

Pac-Man je izjavil:

fujtajksel je izjavil:

Se pravi, jih več stane delat posebne prave 5400 RPM diske in rajši del z iste proizvodne linije prodajo kot cenejšo serijo, hehe


Ni prvi tak primer v IT-ju. Od procesorjev do grafik, RAMa in še kaj se najde.


Po novem tudi mercedesi, saj boš dodatno elektronsko opremo lahko dokupil s klikom na lcd zaslonu v avtu

Drugače se pa "laganju" oz. nepoznavanju popolnoma jasnih izrazov reče kreativni marketing :D

stara mama ::

Vetrolov je izjavil:

Pac-Man je izjavil:

fujtajksel je izjavil:

Se pravi, jih več stane delat posebne prave 5400 RPM diske in rajši del z iste proizvodne linije prodajo kot cenejšo serijo, hehe


Ni prvi tak primer v IT-ju. Od procesorjev do grafik, RAMa in še kaj se najde.


Po novem tudi mercedesi, saj boš dodatno elektronsko opremo lahko dokupil s klikom na lcd zaslonu v avtu

Take zadeve se dogajajo marsikje drugod, sploh v avto industriji že vsaj 25+ let :)
Proizvodnja in razlika med materiali je samo zelo mali del celotne cene, ki jo plača kupec.

Zgodovina sprememb…

GR2 ::

To sem jaz bral že par mesecev nazaj, ko sem za vse svoje diske ugotavljal rpm in ostale specifikacije:
https://aphnetworks.com/reviews/western...
Za ostale nisem siguren, rabil bi podatke še za WD80EFAX, WD100EFAX in WD120EFAX. Glede na glasnost svojih bi rekel da je WD80EFAX 100% 7200rpm, WD120EFAX sem pa 80% da je 5400rpm, ni šans da je 7200rpm tako tih. Za enega od teh sem bral mislim da na Reddit, da je eden meril s telefonom z neko aplikacijo, ampak meni ni uspelo dobit nekih rezultatov.

MIHAc27 ::

Mislim, da je večini uporabnikov bolj važno, da je disk 7200rpm kot 5400.

dexterboy ::

Raje vidim, da je disk 5400, če ga kupim kot 5400 disk.
7200 povzroča več hrupa in več toplote....
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Poldi112 ::

MIHAc27 je izjavil:

Mislim, da je večini uporabnikov bolj važno, da je disk 7200rpm kot 5400.


Ja, ziher so zavajali zato, da stranke ne bi ugotovile, da so dobile boljši disk od oglaševanega.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

stara mama ::

Boljši v smislu varčnosti in tišine?

Markoff ::

zasekaroza je izjavil:

Lagali so glede smrja, obratov..

Kdo ve o čem vse še lažejo

Oni ne lažejo. Razen ko odprejo usta ali napišejo izjavo za javnost.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

MrStein ::

Saj niso prvi. Točka tistemu, ki najde ime diska, ki se je že pred leti prodajal z oznako "do 7200 rpm" imel pa krepko manj.
Se mi zdi da je bil Quantum.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Ashrack ::

V primeru da kupujem 5400 RPM disk je razlog predvsem glasnost ter toplota in ne koncna hitrost. Za kaj takega so sedaj v vecini primerov primernejsi SSDji.
Tako da tale novi WD skandal je ponovno nov zebelj v njihovo krsto.
....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ashrack ()

kixs ::

MrStein je izjavil:

Saj niso prvi. Točka tistemu, ki najde ime diska, ki se je že pred leti prodajal z oznako "do 7200 rpm" imel pa krepko manj.
Se mi zdi da je bil Quantum.


Quantum diskov ni ze 20 let.

Sicer pa je veljalo prav za WD Green serijo, da WD ni dal tocnih specifikacij za obrate in je marsikje pisalo 7200 RPM, ceprav temu ni tako.

bbbbbb2015 ::

vostok_1 je izjavil:

Prodajali so več za manjšo ceno? That would be a first.

Razen hrupa in optike dogodka, ne vidim tako hude škode.


Morda ne bi škodilo, če se ta goljufija o oglaševanih RPM da v kontekst.
Diski do leta 2001 (tu nekje) so se prodajali 5400 RPM, bili so še eni super silent 4500 RPM. Vsaj takrat so vsi proizvajalci imeli (približno enako) gostoto zapisa. 4500 RPM diski so bili seveda počasnejši, samo super tihi.
Posledično so bili vsi 5400 RPM diski približno enako hitri, so se razlikovali v hitrosti dostopa v ms (milisekundah), v grobem tudi po kešu. IBM je vgrajeval senzorje, kar so predvsem vgrajevali v Thinkpade, ter sicer tudi v poslovne računalnike.

Prvi, ki je začel s 7200 RPM diski, šef vseh šefov, đek vseh đekov, najjači in sploh najboljši je bil Seagate Barracuda.

Sun je v delovne postaje imel možnost vgraditi 5400 RPM ali 7200 RPM diske.
Ko si vgradil barakudo v delovno postajo ali še bolje, ko si vgradil dve barakudi...

Ko se je barakuda zagnala, pa to si gledal vun skozi okno kje reaktivni avion nizko leti. Disk je cvilil s tistim motorjem in klopotal, prav slišal si 'trrrrrrr'. Samo ni samo klopotal, to je mašina letela.

Potem so s 7200 RPM začeli vsi ostali. 7200 RPM disk je postal sinonim za nekaj kar leti, samo brni pa kot reaktivni avion.

Potem so prišli ležaji na oljnem filmu. Skratka, disk ni imel več klasičnih lagerjev, ampak je letel na oljnem filmu. Tudi tu ni šlo brez težav, včasih se je tista usrana mast strdila in diski se niso hoteli štartati.
Vseeno je barakuda na oljnem filmu renčala, ter še vedno klopotala. 'trrrrr'.

Potem se je začela gostota zapisa zviševati, ter 5400 rpm diski so kmalu dohiteli 7200 rpm. Potem je šlo še samo z gostoto navzgor, ter 7200 rpm disk razen višjega magnetnega impulza ni ponujal nobene otipljive prednosti. Prišli pa so še 10k in 15k disk. Na oljnem filmu to ni bilo tako strašno, ker so vmes plošče večinoma zamenjali za lahke materiale.

V grobem mislim, da so 7200 RPM OPTIMALNI glede zanesljivosti, kvalitete zapisa, gretja. Samo stranke pogosto ne cenijo tega in hočejo 5400 RPM DISKE, KI SO SICER res malo tišji, samo današnje razlike dejansko opaziš z mikrofonom in naknadno obdelavo zvoka.

To je WD verjetno vodilo v to čudno potvarjanje obratov.

P.S.: Reče se jim fluidni (tekočinski) ležaji: https://hddsurgery.com/blog/hdd-motor-b...

To sem komaj našel. Zaradi teh ležajev, visoke gostote zapisa (malo plošč) in lahkega materiala (aluminij) plošč praktično ni razlike med 5400 in 7200 rpm glede hrupa.

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

kixs je izjavil:

MrStein je izjavil:

Saj niso prvi. Točka tistemu, ki najde ime diska, ki se je že pred leti prodajal z oznako "do 7200 rpm" imel pa krepko manj.
Se mi zdi da je bil Quantum.


Quantum diskov ni ze 20 let.

Sicer pa je veljalo prav za WD Green serijo, da WD ni dal tocnih specifikacij za obrate in je marsikje pisalo 7200 RPM, ceprav temu ni tako.

Ja, saj to je stara "fora".

Primer:
Quantum Fireball lct20

Uradni opis:
https://web.archive.org/web/20010105195...

Citiram:
Drive Class (RPM) Sub-7,200

Dejanski vrtljaji: 4500 RPM
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

kixs ::

Zanimivo. Najdem pa datasheet, kjer lepo pise 4500 RPM:
https://www.seagate.com/staticfiles/max...

Medtem ko za WD Green tudi v datasheetu tega ne pise - ampak "IntelliPower":
http://www.farnell.com/datasheets/57641...

MrStein ::

GR2 je izjavil:

To sem jaz bral že par mesecev nazaj, ko sem za vse svoje diske ugotavljal rpm in ostale specifikacije:
https://aphnetworks.com/reviews/western...
Za ostale nisem siguren, rabil bi podatke še za WD80EFAX, WD100EFAX in WD120EFAX. Glede na glasnost svojih bi rekel da je WD80EFAX 100% 7200rpm, WD120EFAX sem pa 80% da je 5400rpm, ni šans da je 7200rpm tako tih. Za enega od teh sem bral mislim da na Reddit, da je eden meril s telefonom z neko aplikacijo, ampak meni ni uspelo dobit nekih rezultatov.


Da se izmeriti direktno na disku. Je več tool-ov za to. Recimo hdubench.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

tikitoki ::

Odvetniki so pristrigli z usesi in zaceli pisati povabilo zrtvam prevare v skupinsko tozbo. Not smart INTEL, not smart.

Miha 333 ::

Zaradi vsega tega (in SMR škandala) sem namesto planiranih WD Red danes kupil 2 nova Seagate IronWolf diska, čeprav sem se pred leti zaklel, da Seagate diskov ne kupim več. No, baje so kar OK, predvsem pa so vsi podatki na voljo črno na belem.

OK.d ::

Vetrolov je izjavil:

Pac-Man je izjavil:

fujtajksel je izjavil:

Se pravi, jih več stane delat posebne prave 5400 RPM diske in rajši del z iste proizvodne linije prodajo kot cenejšo serijo, hehe


Ni prvi tak primer v IT-ju. Od procesorjev do grafik, RAMa in še kaj se najde.


Po novem tudi mercedesi, saj boš dodatno elektronsko opremo lahko dokupil s klikom na lcd zaslonu v avtu

Drugače se pa "laganju" oz. nepoznavanju popolnoma jasnih izrazov reče kreativni marketing :D

Pri Citroenu temu pravijo; "creative technologie".
Drugače je ta WD že zrel zaradi zavajanja, za kakšno par miljardno kazen.
No Bruseljčani, če kdo to bere lahko dobi idejo;)
LPOK.d

dexterboy ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Morda ne bi škodilo, če se ta goljufija o oglaševanih RPM da v kontekst. Diski do leta 2001 (tu nekje) so se prodajali 5400 RPM, bili so še eni super silent 4500 RPM. Vsaj takrat so vsi proizvajalci imeli (približno enako) gostoto zapisa. 4500 RPM diski so bili seveda počasnejši, samo super tihi. Posledično so bili vsi 5400 RPM diski približno enako hitri, so se razlikovali v hitrosti dostopa v ms (milisekundah), v grobem tudi po kešu. IBM je vgrajeval senzorje, kar so predvsem vgrajevali v Thinkpade, ter sicer tudi v poslovne računalnike.
Prvi, ki je začel s 7200 RPM diski, šef vseh šefov, đek vseh đekov, najjači in sploh najboljši je bil Seagate Barracuda. Sun je v delovne postaje imel možnost vgraditi 5400 RPM ali 7200 RPM diske. Ko si vgradil barakudo v delovno postajo ali še bolje, ko si vgradil dve barakudi... Ko se je barakuda zagnala, pa to si gledal vun skozi okno kje reaktivni avion nizko leti. Disk je cvilil s tistim motorjem in klopotal, prav slišal si 'trrrrrrr'. Samo ni samo klopotal, to je mašina letela. Potem so s 7200 RPM začeli vsi ostali. 7200 RPM disk je postal sinonim za nekaj kar leti, samo brni pa kot reaktivni avion. Potem so prišli ležaji na oljnem filmu. Skratka, disk ni imel več klasičnih lagerjev, ampak je letel na oljnem filmu. Tudi tu ni šlo brez težav, včasih se je tista usrana mast strdila in diski se niso hoteli štartati. Vseeno je barakuda na oljnem filmu renčala, ter še vedno klopotala. 'trrrrr'. Potem se je začela gostota zapisa zviševati, ter 5400 rpm diski so kmalu dohiteli 7200 rpm. Potem je šlo še samo z gostoto navzgor, ter 7200 rpm disk razen višjega magnetnega impulza ni ponujal nobene otipljive prednosti. Prišli pa so še 10k in 15k disk. Na oljnem filmu to ni bilo tako strašno, ker so vmes plošče večinoma zamenjali za lahke materiale. V grobem mislim, da so 7200 RPM OPTIMALNI glede zanesljivosti, kvalitete zapisa, gretja. Samo stranke pogosto ne cenijo tega in hočejo 5400 RPM DISKE, KI SO SICER res malo tišji, samo današnje razlike dejansko opaziš z mikrofonom in naknadno obdelavo zvoka. To je WD verjetno vodilo v to čudno potvarjanje obratov.
P.S.: Reče se jim fluidni (tekočinski) ležaji: https://hddsurgery.com/blog/hdd-motor-b...
To sem komaj našel. Zaradi teh ležajev, visoke gostote zapisa (malo plošč) in lahkega materiala (aluminij) plošč praktično ni razlike med 5400 in 7200 rpm glede hrupa.

Hvala za poučno branje iz zgodovine računalništva ;)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Mohimm ::

Ko v tower ohišje daš 10+ diskov ti je precej pomembno da so počasnejši :)
Ne samo da je tišina, manj vibracij & toplote, tudi diski so "deklarirani" da jih imaš lahko v enem ohišju/racku/.. največ "n". Ponavadi manjša kot je hitrost, več jih lahko tlačiš...

Kar je IMO največji problem je to, da WD to počne na RED seriji, ki jo uporabljajo vsaj hobijisti & zanesenjaki. In kar nekaj teh je zardi SMR zadeve vzelo konkurenco...

Na Blue & Green naj pišejo pravljice, pa se verjetno ne bo nobeden pritoževal, samo da bo 2 centa cenejše...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mohimm ()

e-marko ::

Tudi sam sem vzel IronWolf-a namesto WD Red, ki mi je v NAS izdihnil. Moram reči, da slišim razliko v glasnosti. Sedaj je NAS tišji. Pa ne mislim zaradi same hitrosti vrtenja ampak manj je tistega glasnega škrtanja ob skakanju glave sem in tja.
...somebody, somewhere...

GR2 ::

Prav tako v opis vključijo natančne podatke o porabi energije, hitrosti prenosa podatkov in hrupu, tako da kupci vse pomembne informacije vidijo.

Jaz gledam WD Red PDF, pa se iz tega še vedno ne znajdem. Hitrost imajo 8-14TB vsi 198-210MB/s. Gostota plošč je 1.4-1.75 TB/ploščo, tako da je že glede tega razlika v hitrosti. Hrup je pri večini 20/29 dB.
Če sklepam po tem kar piše tukaj:
https://aphnetworks.com/reviews/western...
So zame potemtakem vsi od 8TB naprej 7200rpm?

Pri Blue ni nobenih classov, samo pri Red in Black. Čeprav pri black ni problem, ker piše 7200 rpm class in vsak ve da so black 7200.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GR2 ()

MrStein ::

Miha 333 je izjavil:

Zaradi vsega tega (in SMR škandala) sem namesto planiranih WD Red danes kupil 2 nova Seagate IronWolf diska, čeprav sem se pred leti zaklel, da Seagate diskov ne kupim več.

In enako bo se nekdo danes zaklel, da WD več ne kupi, čez dve leti pa bo "obrnil ploščo". ;)

e-marko je izjavil:

Tudi sam sem vzel IronWolf-a namesto WD Red, ki mi je v NAS izdihnil. Moram reči, da slišim razliko v glasnosti. Sedaj je NAS tišji. Pa ne mislim zaradi same hitrosti vrtenja ampak manj je tistega glasnega škrtanja ob skakanju glave sem in tja.

Skoraj vsak disk ima izbiro nastavitve med "tiho" in "hitro (škrtanje)".
Pri enih je default eno, pri drugih pa drugo.

Je pa res, da so proizvajalci včasih pametni in ne pustijo spremeniti nastavitve. Zato zgoraj beseda "skoraj".
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Ales ::

GR2 je izjavil:

... Čeprav pri black ni problem, ker piše 7200 rpm class in vsak ve da so black 7200.

To "vsak ve" pri WD-ju pol kurca kaj pomeni. Že jutri lahko stlačijo not 5400 ali 5900 RPM disk in se z nekim izgovorom potem vlečejo ven, da je to "class". Ali pa so že.

Očitno ne kapirajo in ne bodo, dokler jih po zajetni kazni ne bo skelela tazadnja.

Dejansko pa tem njihovim "podatkom" ne moreš čisto nič zaupat in se lahko zanašaš le na dejanski test s strani neodvisne revije, posameznika, kogarkoli...

darkolord ::

Dejansko pa tem njihovim "podatkom" ne moreš čisto nič zaupat in se lahko zanašaš le na dejanski test s strani neodvisne revije, posameznika, kogarkoli...
Tudi to ti pomaga samo pri testiranem primerku, drug disk z isto oznako je pa lahko čisto nekaj drugega ...

Furbo ::

Tudi tisti podatki o hrupu so nateg, sem kupil nov wd disk, po tehničnih listih naj bi bil tišji od starega EARS, v praksi je kot golf 2 dizel.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Western Digital prinaša helij v domače diske

Oddelek: Novice / Diski
4211554 (8591) MrStein
»

Seagate ukinja 2,5-palčne trde diske s 7200 rpm

Oddelek: Novice / Diski
265410 (3905) SuperVeloce
»

2,5" S-ATA trdi disk za prenosika...

Oddelek: Kaj kupiti
131705 (1556) lopov
»

disk??

Oddelek: Kaj kupiti
151214 (952) nodes
»

rabim nov disk, kaj kupiti ?

Oddelek: Kaj kupiti
191284 (997) Yohan del Sud

Več podobnih tem