» »

Sedem uporabnikov Amazona napisalo 20.000 lažnih recenzij

Sedem uporabnikov Amazona napisalo 20.000 lažnih recenzij

Financial Times - Amazon je te dni pobrisal približno 20.000 recenzij različnih izdelkov, potem ko je Financial Times ugotovil, da so bile plačane. Številni najplodovitejši ocenjevalci so pisali recenzije za malo znane kitajske prodajalce, ki so jim izdelke pošiljajo zastonj, da so jih potem preprodajali dalje. Najaktivnejši recenzent Justin Fryer je avgusta ocenil za 15.000 funtov izdelkov, torej je v povprečju vsake štiri ure pritisnil pet zvezdic. Večino teh izdelkov je na Ebayu prodal naprej in zaslužil 20.000 funtov. Čeprav je objavljanje plačanih recenzij zanikal in dejal le, da so nekatere morda podvojene, je po začetku vprašanj pobrisal svoje recenzije. Podobno so storili še nekateri sumljivi recenzenti. Kasneje je Amazon pobrisal vse recenzije in začel temeljito preiskavo.

Celotna preiskava je razkrila, da je bilo kar deveti izmed prvih desetih ocenjevalcev sumljivih. Izdajali so jih nenavadno visoko število recenzij s petimi zvezdicami, ki so jih dobili v glavnem kitajski prodajalci z malo opravljenimi prodajami in malo znanimi izdelki. Številne izmed teh izdelkov je bilo moč najti v različnih skupinah, kjer so bile ponudbe za plačilo recenzij. Incident preiskuje tudi britanski Competition and Markets Authority.

Lažne recenzije in ocene niso nič novega in jih je britanskem Amazonu več kot drugod, pojasnjuje Saoud Khalifah iz Fakespota. Zanimivo je, da je epidemija koronavirusa vplivala na problematiko, saj se je močno povečalo število nakupovalcev prek spleta, s tem pa tudi število nezanesljivih ocen. Problematika naj bi bila najhujša maja, ko je bila tudi epidemija na vrhuncu.

Toda Amazon naj bi bil na nedostojno početje Fryerja opozorjen že v začetku avgusta, a je reagiral šele po preiskavi Financial Timesa. Tedaj so umaknili le nekaj njegovih ocen, sicer pa širšega pregleda ni bilo - pa čeprav je ocenil 10 kupljenih prenosnikov in še nekoliko več sesalcev. Eden izmed problemov je tudi algoritem, ki močno povečuje pomen ocen, zato se seveda prodajalci na vse načine - tudi nezakonite - prizadevajo za čim višje.

36 komentarjev

LeQuack ::

Večje firme itak plačajo direktno Amazonu da pobriše negativne ocene.
Quack !

Machete ::

Mene itak zanimajo samo negativne in pa 2 **. Pozitivne so samo bonus.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Gregor P ::

Dejansko sam začnem brati od 3 zvezdic navzdol; ampak najbrž bodo tudi to pogruntali in začeli še tam pisati, kako odličen je produkt :P
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zimonem ::

Začneš brati od spodaj navzgor. Pri negativnih ocenah je pa spet svoj smeh. Večinoma o podpori prodajalca ali pa opisujejo nek drug izdelek.

winterriver ::

Saj smo to ze videli tudi na slo-techu, v temi o robotskih sesalnikih na primer (fake propagiranje "najboljsih" izdelkov - na ZPS si lahko preberete koliko vas je nategnil, imajo ravno review robotskih sesalnikov), kjer se je doticni okoriscal preko afiliate linkov (ker so pac dandanasnji webshiti in userji premalo razlgedani, da bi razumeli, da nekdo sluzi, ce link izgleda takole zanicizdelek.si/1231245122?idoglasevalca=123 ali pa gre cez link shortening "servis" in se potem resolva v enako) in preprican sem, da je tega po forumu se polno, za temo o skirojih bi sel skoraj stavit.

Pac dandanasnji gnojni izcedki clovekovega razvoja, se poizkusajo okoristiti na vse mozne nacine, clovestvo pa je pregloboko v idiokraciji, da bi vecina to dojela.
Eat shit, millions of flies can't be wrong.

Zgodovina sprememb…

zasekaroza ::

Gregor P je izjavil:

Dejansko sam začnem brati od 3 zvezdic navzdol; ampak najbrž bodo tudi to pogruntali in začeli še tam pisati, kako odličen je produkt :P

oziroma bodo pri konkurenčnem izdelku pisali da je slab

globoko grlo ::

Rešitev je na dlani, kupuj domače al kako že gre to :)

ps
pa verjetn večino čunga lunga zadevc itak ne rabte
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

Kvinta ::

Amazon poznam od začetka do danes pa nikoli ne berem komentarjev ,ker če je nekomu toalno brezveze to ne pomeni ,da more bit še meni če mi je všeč kupim.
A.C.A.B

Utk ::

Eden izmed problemov je tudi algoritem, ki močno povečuje pomen ocen, zato se seveda prodajalci na vse načine - tudi nezakonite - prizadevajo za čim višje.

Slotech ali Slovenske novice? Kaj točno je tu nezakonitega? Bo šel kdo v zapor, plačal kazen? Ali samo trolate? Če bi kdo kaj takega trdil v komentarju, bi zahteval vir ali bi ga pa kar direkt - upravičeno - izbrisali, v novicah pa lahko piše karkoli zgleda...

darkolord ::

Kvinta je izjavil:

Amazon poznam od začetka do danes pa nikoli ne berem komentarjev ,ker če je nekomu toalno brezveze to ne pomeni ,da more bit še meni če mi je všeč kupim.
Torej se odločaš izključno na podlagi reklame proizvajalca?

masevc ::

Na UK accountu sem to dozivel sam. Nekdo je oddajal ogromne količine dobrih ocen preko mojega računa. Menjal geslo, nastavil 2FA, ni pomagalo.

Na koncu sem jim sicer poslal dispute na omenjen email, vendar ni bilo bolje.

Potem se vprašam, kako druge stvari vzdrzujejo (recimo podatke BK), če imajo že tu tak odnos in luknje v sistemu.

Poldi112 ::

darkolord je izjavil:

Kvinta je izjavil:

Amazon poznam od začetka do danes pa nikoli ne berem komentarjev ,ker če je nekomu toalno brezveze to ne pomeni ,da more bit še meni če mi je všeč kupim.
Torej se odločaš izključno na podlagi reklame proizvajalca?


Internet je precej velik, ni se ti treba omejiti zgolj na opis prodajalca in proizvajalca. Tudi jaz nikoli ne berem recenzij pri prodajalcu. Novice, kjer uporabniki služijo s pisanjem recenzij, niso nove.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

digitalcek ::

Influencerji? Pa tudi "mnenjski" voditelji? Ha ha ha.

Dajmo se pustiti nategovat.press.

Parafrazirana in prevedena, predvsem pa LEGENDARNA izjava Vojislava Šešlja na sodišču v Hagu se v zvezi s tem glasi:
Tudi tu boste/bodo ljudje požrli ves drek, ki ste/so ga izsrali!

Glugy ::

Amazon more mal pozitivne medijske pozornosti dobit češ da se bori proti Kitajcem. Ker to je zdej popularno. Nočejo se Trumpu še bolj zamerit kot so se že pol pa sledijo njegovi politiki zaostrovanja politike do vsega kar je kitajskega.

Drgač pa prav da so skenslal te lažne recenzorje. Sam to je odločno premalo ; posamezni primeri namesto ureditev zadeve na bolj sistemski ravni.

mahoni ::

Se vsakic, ko sem kupil izdelek, ki je imel 4+ oceno se je izkazal za odlicen izdelek. Vse kar je pod 4 ne povoham. Probal tudi taksne izdelke in dejansko nikoli vec.

gruntfürmich ::

đe slabše so spletne strani, ki niso za nič drugega kot reklamirat zanič izdelek in jih kao primerjat, link pa vodi do amazona.

ampak hej, po drugi strani se tudi ne morem zanesti na menje povprečnega janeza na slo-teku, ker je prezabit že samo za navodila prebrat, kaj šele kvalitetno uporabljati in objektivno oceniti izdelek !
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

SaXsIm ::

Utk je izjavil:

Eden izmed problemov je tudi algoritem, ki močno povečuje pomen ocen, zato se seveda prodajalci na vse načine - tudi nezakonite - prizadevajo za čim višje.

Slotech ali Slovenske novice? Kaj točno je tu nezakonitega? Bo šel kdo v zapor, plačal kazen? Ali samo trolate? Če bi kdo kaj takega trdil v komentarju, bi zahteval vir ali bi ga pa kar direkt - upravičeno - izbrisali, v novicah pa lahko piše karkoli zgleda...


Nazadnje, ko sem bral KZ-1 RS (kdaj si ga pa ti nazadnje?), je bila goljufija še vedno tam (211. člen, da se ne boš preveč utrudil).
SaXsIm

bbbbbb2015 ::

Zimonem je izjavil:

Začneš brati od spodaj navzgor. Pri negativnih ocenah je pa spet svoj smeh. Večinoma o podpori prodajalca ali pa opisujejo nek drug izdelek.


Jaz recenzij sploh ne berem. Kot prvo, mnenje in okus nekoga je lahko čisto drugačen. Kot drugo, kupujem večinoma definirane tehnične izdelke, ne nekaj mejnega za hujšanje ali da ti zrastejo lasje na pleši.

Kot tretjič, da se recenzije fejkajo je tako vabljivo, da je samo vprašanje, kdo fejka koga. Kot četrtič, toliko influencerjev je, ki "preizkušajo" izdelje, pa youtubajo pa kaj vem kaj še ne, ma tega te toliko, da glava boli.

Kar pa včasih počnem je, da recimo želim kupiti laptop, pa je nejasno koliko slotov za RAM ima, če ima slot za SD card reader ali kaj podobnega. Potem berezm reviewe (kar sicer ni recenzija), pa še tam je tako, da take detajle spustijo skoz. Včasih moram pogledati 4-5 reviewjev, da detajl točno ugotovim.

Utk ::

SaXsIm je izjavil:

Utk je izjavil:

Eden izmed problemov je tudi algoritem, ki močno povečuje pomen ocen, zato se seveda prodajalci na vse načine - tudi nezakonite - prizadevajo za čim višje.

Slotech ali Slovenske novice? Kaj točno je tu nezakonitega? Bo šel kdo v zapor, plačal kazen? Ali samo trolate? Če bi kdo kaj takega trdil v komentarju, bi zahteval vir ali bi ga pa kar direkt - upravičeno - izbrisali, v novicah pa lahko piše karkoli zgleda...


Nazadnje, ko sem bral KZ-1 RS (kdaj si ga pa ti nazadnje?), je bila goljufija še vedno tam (211. člen, da se ne boš preveč utrudil).

A bejž. Potem je vsaka reklama kaznivo dejanje, ker v vsaki prekomerno hvalijo svoj izdelek. In v marsikateri se pojavijo "uporabniki", ki to niso. Še na tvju, ne samo na internetu. In če je to kaznivo dejanje, bo šel nekdo v zapor. Super. Ampak zaenkrat so ga samo izbrisali. Pa še to ne vseh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

darkolord ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Jaz recenzij sploh ne berem. Kot prvo, mnenje in okus nekoga je lahko čisto drugačen. Kot drugo, kupujem večinoma definirane tehnične izdelke, ne nekaj mejnega za hujšanje ali da ti zrastejo lasje na pleši.
Ampak tudi pri definiranih tehničnih izdelkih lahko prebereš praktična opažanja uporabnikov.

Na primer, nazadnje sem kupoval pištolo za vroče lepljenje. Sem si rekel, da tokrat kupim malenkost boljšo, ne ravno tiste za 5 eur. Sem si izbral eno od Boscha, cena je OK, Boscheva reklama je kul, po specifikacijah izgleda super. Preberem še recenzije, ocena sicer 4.5/5, v opisih se pa zelo veliko ljudi pritožuje, da iz nje kaplja, da ne stoji pokonci in da ni preveč natančna; torej v bistvu točno to, česar nisem hotel in čisto nič boljša od tiste najcenejše. Seveda sem potem kupil drugo.

Zgodovina sprememb…

bbf ::

Blagor onim, ki verjamejo, da so recenzije objektivne.. Dečki, vse to mahanje po tipkovnicah je subjektivna percepcija ali pa plačan oglas. Tudi ta moj zapis, tko da se ne rabte sekerat, če ni po vaše.

gruntfürmich ::

bbf je izjavil:

Blagor onim, ki verjamejo, da so recenzije objektivne.. Dečki, vse to mahanje po tipkovnicah je subjektivna percepcija ali pa plačan oglas. Tudi ta moj zapis, tko da se ne rabte sekerat, če ni po vaše.

če si malo pameten in se poznaš na podobne zadeve, lahko iz recenzij marsikaj koristnega zveš; seveda pa jih moraš prebrati recimo 20 da iz enega izmed teh dobiš kakšno koristno informacijo ki jo iščeš...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

bbf ::

"kakšno koristno informacijo ki jo iščeš." Če informacije, ki jo iščeš, ni ob oglasu izdelka, se ni smiselno obešati na teh 5% možnosti, da ima tisti 1 od 20ih enako subjektivno percepcijo, kot ti.

Zmajc ::

Zamne ali je ne izdelek vredno kupiti ali ne, nikoli ne bom baziral na nekih "user" reviewsih. To smatram po defaultu vse kot fejk. Raje grem na splet, reddit, pogledat različne (nesponzorirane) reviewsie in se probam odločiti tako.

darkolord ::

bbf je izjavil:

"kakšno koristno informacijo ki jo iščeš." Če informacije, ki jo iščeš, ni ob oglasu izdelka, se ni smiselno obešati na teh 5% možnosti, da ima tisti 1 od 20ih enako subjektivno percepcijo, kot ti.
Potem se v bistvu zanašaš edino na navedbe proizvajalcev in prodajalcev.

Zmajc je izjavil:

Zamne ali je ne izdelek vredno kupiti ali ne, nikoli ne bom baziral na nekih "user" reviewsih. To smatram po defaultu vse kot fejk. Raje grem na splet, reddit, pogledat različne (nesponzorirane) reviewsie in se probam odločiti tako.
Kako pa na spletu, redditu in ostalih reviewih veš, da ni fake?

Zgodovina sprememb…

T-h-o-r ::

Kaj takega.

Saj tudi CIA ima / je imela en wiki account, ki je odgovoren za desettisoče editov wiki člankov - sem pozabil, kako se je že reklo temu "userju".
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: T-h-o-r ()

mtosev ::

Zelo redko ali sploh kadarkoli, da sem dal kakšen pomen reviewom na websitih trgovin. V google napišem review po pogledam, če najde kaj na kakšnem znanem websitu.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

pirat ::

V bistvu lahko problematiko teh 7 recenzentov razširiš še na marsikaj drugega, kar se dogaja na spletu.
V real-life se en človek pojavlja v enem izvodu, ima na volitvah en glas, je lahko le na enem mestu hkrati in ima eno življenje.
Na spletu imaš pa lahko n+1 uporabniških imen ter n+1 življenj. In posameznik (ali manjša skupina le-teh) z dovolj časa lahko na spletu na tak način doseže vtis, da je njihovo osebno mnenje že kar "večinsko" mnenje. Zato je toliko "presenečenj" potem po vsakih volitvah v resničnem svetu in se zgodijo "nepričakovani Brexit", "nepričakovano naraščanje vpliva desnice v EU parlamentu", "nepričakovana izvolitev Trumpa", itd.

MrStein ::

bbf je izjavil:

"kakšno koristno informacijo ki jo iščeš." Če informacije, ki jo iščeš, ni ob oglasu izdelka, se ni smiselno obešati na teh 5% možnosti, da ima tisti 1 od 20ih enako subjektivno percepcijo, kot ti.

V oglasu nikoli ni vseh informacij. Objektivnih informacij. V review pa jih je več. Pa če zgolj pomotoma v video kader ujamejo podrobnost, ki te zanima.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

digitalcek ::

pirat je izjavil:

V bistvu lahko problematiko teh 7 recenzentov razširiš še na marsikaj drugega, kar se dogaja na spletu.
V real-life se en človek pojavlja v enem izvodu, ima na volitvah en glas, je lahko le na enem mestu hkrati in ima eno življenje.
Na spletu imaš pa lahko n+1 uporabniških imen ter n+1 življenj. In posameznik (ali manjša skupina le-teh) z dovolj časa lahko na spletu na tak način doseže vtis, da je njihovo osebno mnenje že kar "večinsko" mnenje. Zato je toliko "presenečenj" potem po vsakih volitvah v resničnem svetu in se zgodijo "nepričakovani Brexit", "nepričakovano naraščanje vpliva desnice v EU parlamentu", "nepričakovana izvolitev Trumpa", itd.


Dobro razmišljanje. Bravo!

In potrditev mojega razmišljanja, da ne bi bilo z ukinitvijo intereneta (razen nekaj deset tisoč samomorov bolestno odvisnih od spleta), kakšne večje škode.

Sem pa že tako star, da se dejansko ne spomnim, po kakšnih kriterijih smo se za nakupe odločali recimo leta 1970.

Je pa bila odločitev vsekakor dosti lažja, kot danes!
Recimo: ali si kupil moped Tomos, ali pa kolo s pomožnim motorjem Pony express.

In v križišču se je nedvomno dosti laže odločiti, če gre ena cesta levo, druga pa desno, kot če gre iz križišča v razne smeri osem cest...

Zmajc ::

darkolord je izjavil:

Kako pa na spletu, redditu in ostalih reviewih veš, da ni fake?


Tbh je pogosto težko, ponavadi pogledam najprej različne "priporočene" top 10 izdelke na različnih seznamih, iste izdelke, ki se več krat pojavljajo na različnih seznamih pa potem grem še individualno poiskat različne reviewe.

Najdeš tudi youtube reviewe raznih wannabe youtuberjev, kjer jasno pokažejo slabosti in prednosti.

Včasih tudi obupam in ne kupim nič :))

darkolord ::

No saj vsi našteti večinoma živijo od reklam, plačanih reviewov in affiliate linkov.

Zmajc ::

digitalcek je izjavil:

Sem pa že tako star, da se dejansko ne spomnim, po kakšnih kriterijih smo se za nakupe odločali recimo leta 1970.

Je pa bila odločitev vsekakor dosti lažja, kot danes!
Recimo: ali si kupil moped Tomos, ali pa kolo s pomožnim motorjem Pony express.


Ko smo imeli na izbiro med 2-3 izdelki je bila odločitev dosti enostavnejša kot danes ko jih je 50-100 ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zmajc ()

showsover ::

Stalin was right all the time.

Golden eye ::

Če to uporabljaš je potem OK?
https://reviewmeta.com/

Nikonja ::

Težko je danes dobit objektiven review na spletu, preveč je sponzoriranih tudi če rečejo da niso.
Med ocenami na Amazonu lahko vidiš uzorec, če npr. 20% review trdi da je ventilator na grafični super hrupen, pol pa je kar velika šansa da je to res. Ni nujno da je, ampak statisično gledano najbrž je res. Zdaj ali boš riskiral ali poiskal kaj podobnega je samo na tebi.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sedem uporabnikov Amazona napisalo 20.000 lažnih recenzij

Oddelek: Novice / Ostale najave
366738 (3833) Nikonja
»

Kdo bo ustavil Recenzenta 2?

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
154699 (2281) McHusch
»

Pa saj smo že vedeli: Amazon preplavljen z lažnimi ocenami

Oddelek: Novice / Ostale najave
427821 (5147) AgiZ
»

Na Amazonu velik problem lažne recenzije

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
237150 (4648) Jst
»

OCZ manipuliral z uporabniškimi mnenji na Geizhalsu

Oddelek: Novice / Ostale najave
4411503 (8670) CaqKa

Več podobnih tem