» »

IPv6 problem z A1 na LTE

IPv6 problem z A1 na LTE

Voluharr ::

Precej tem je že odprtih na temo IPv6 vendar nisem našel nobenega pametnega odgovora.
Želel sem si postavit IPv6 omrežje z Miktroik routerjem priključenim na A1 LTE.
Ok router dobi IPv6 naslov na LTE vmesniku.
Problem pa nastane, ko želim nastaviti ostalo omrežje saj imam samo /64 na LTE vmesniku brez možnosti dodelitve bloka, ki bi ga lahko uporabil v ostalem omrežju.

Po oddanem zahtevku za pomoč in neuporabnem povratnem klicu njihovega tehnika sem izvedel, da je to splošna konfiguracija in da kaka druga varianta ni možna.
Poleg tega se IPv6 zamenja ob vsaki prekinitvi seje, če pa želim statičnega moram doplačat slaba 2€, ker definitivno ne pride v poštev.

Torej iz tega sklepam, da je na A1 LTE IPv6 povezljivost omogočena samo na direktno povezani napravi ali sem kakšno stvar spregledal ?

steev ::

A ni /64 kar velik blok?
:|

Voluharr ::

steev je izjavil:

A ni /64 kar velik blok?

Blok je velik, pa vendar ne dovolj velik, da bi lahko ostalim vmesnikom oziroma ostalim segmentom omrežja dodelil /64, kar naj bi bil najmanši IPv6 blok.
Kolikor berem stran od RIPEja naj bi se dodeljeval končnim uporabnikom /56, saj kolikor berem RIPe: https://www.ripe.net/publications/docs/...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Voluharr ()

sunshine403 ::

Najmanjsi je sicer /128 ampak to ne igra vloge. Point je v tem, da je ta subnet dodeljen na en port in ga ti ne mores prosto po presernu razbijati in routati naprej na notranje porte. Edina opcija je, da ti na ta ip zroutajo dodaten subnet, kar pa na mobilnem omrezju nihce ne dela, sploh pa ne zastonj.

XS!D3 ::

Ja če hočeš naprej dodeljevat /64 (network ima sicer komot manj od /64, ampak boš polomil SLAAC in podobne zadeve), rebiš več od /64 oziroma nek povezovalni segment + /64 ali večji segment (tipično /56 ali /48), tako se tudi dodeljuje zadeve na fiksnih priključkih.

Na mobilnih je /64 standard, ker imaš načeloma gor eno napravo. Že to da dodeliš vsakemu telefonu svoj /64 (torej 2 64 naslovov) je kar potratno ampak marsikaj tudi poenostavi. Ti pa še vedno precej zakomplicira hotspot, za kar je, kolikor vem, predvideno da naprava "ukrade" en naslov za sebe in naprej delegira kar isti /64. Vprašanje samo če ti bo to uspelo skupaj sestavit na mikrotiku. Lahko se pa probaš zmenit, da ti dajo povezovalni segment + /56 enako kot na fiksnem priključku.

Voluharr ::

Ma kaj ni običajno da se za povezovalni segment dodeli /127 in ostalo routa ?

SeMiNeSanja ::

Voluharr je izjavil:

steev je izjavil:

A ni /64 kar velik blok?

Blok je velik, pa vendar ne dovolj velik, da bi lahko ostalim omrežjem dodelil /64, kar naj bi bil najmanši IPv6 blok.

A /64 is a standard size IPv6 subnet as defined by the IETF. It is smallest subnet that can used locally if auto configuration is desired. Typically, an ISP assigns a /64 or smaller subnet to establish service on the WAN. An additional network is routed for LAN use.

Skratka... štos tistega /64 je v autokonfiguraciji. Če stvari konfiguriraš ročno, imaš lahko tudi bistveno manjše segmente, tako kot tisti /126, ki mi ga je ISP dodelil na WAN strani.

Ugibam, da ti za tista dodatna 2EUR dodelijo en /128 naslov + /56 segment, da se potem lahko igraš z /64 segmenti na interni strani (žal le ugibam...).

Voluharr je izjavil:

Ma kaj ni običajno da se za povezovalni segment dodeli /127 in ostalo routa ?

Na t-2 imam /126 na povezovalnem segmentu.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Zgodovina sprememb…

Voluharr ::

T-2 daje /126 ker ne vem zakaj ampak po mojem ne uporabijo ...00 in ...11
Kar se tiče samega uplinka mi je vseeno če je /256 samo blok za moj LAN naj mi routajo ne pa bluzijo o tem da je to splošna konfiguracija in da se to ne da.
Koliko userjev mora začet tečnarit, da se to spremeni ?
Za tista 2€ dobiš odprt firewall in zagotovilo, da dobiš vedno isti /64 blok na LTE interfaceu.

Čisto razumljivo, da en telefon ne potrebuje svojega /56 routanega bloka, sam telefon tudi če za hotspot dela nek bridge med WiFijem in LTEjem me nič ne moti.
Za samo konfiguracijo omrežja preko normalnega routerja (Mikrotik) pa je to čisto nemogoče.

XS!D3 ::

Voluharr je izjavil:

T-2 daje /126 ker ne vem zakaj ampak po mojem ne uporabijo ...00 in ...11
Kar se tiče samega uplinka mi je vseeno če je /256 samo blok za moj LAN naj mi routajo ne pa bluzijo o tem da je to splošna konfiguracija in da se to ne da.
Koliko userjev mora začet tečnarit, da se to spremeni ?
Za tista 2€ dobiš odprt firewall in zagotovilo, da dobiš vedno isti /64 blok na LTE interfaceu.

Čisto razumljivo, da en telefon ne potrebuje svojega /56 routanega bloka, sam telefon tudi če za hotspot dela nek bridge med WiFijem in LTEjem me nič ne moti.
Za samo konfiguracijo omrežja preko normalnega routerja (Mikrotik) pa je to čisto nemogoče.

/256 boš bolj težko dobil na 128bitnem naslovu ampak ok :)
Zakaj /126? Verjetno zato, kjer je prvi naslov v subnetu subnet router anycast naslov in imaš lahko problem, če s /127 povežeš dva routerja. RFC6547 je sicer obsolete in naj bi naprave sedaj subnet router anycast naslov za /127 izklopile:
Routers MUST support the assignment of /127 prefixes on point-to-
point inter-router links. Routers MUST disable Subnet-Router anycast
for the prefix when /127 prefixes are used.

tako da se v praksi uporablja tudi /127, še vedno je pa vrjetno /126 bolj ziher, če nočeš problemov s kako starejšo škatlo.... V končni fazi je za tebe čisto vseeno, problem je to, da takšnega setupa v tvojem primeru sploh nimaš. Sigurno se da kaj zmenit, težko pa vrjamem, da zastonj.

Bakunin ::

na statično dodeljen /64 dobiš usmerjen še /56

vsaj na a1fix le-tega dobiš ko tvoj CPE ali tvoj router pošlje ipv6 dhcp PD zahtevek.

Bakunin ::

Voluharr je izjavil:


Poleg tega se IPv6 zamenja ob vsaki prekinitvi seje, če pa želim statičnega moram doplačat slaba 2€, ker definitivno ne pride v poštev.
...
Torej iz tega sklepam, da je na A1 LTE IPv6 povezljivost omogočena samo na direktno povezani napravi ali sem kakšno stvar spregledal ?


TANSTAAFL :-)

Voluharr ::

Bakunin je izjavil:


TANSTAAFL :-)


Saj mi je jasno, da se računa za statični javni IPv4, kateri se prodajajo po cca 18~19€ za kos v /24 bloku.
Kakšnen utemeljen strošek se pa lahko nanaša na IPv6, kateri naslovni prostor se dodeljuje brezplačno ?

Bakunin ::

še enkrat - TANSTAAFL

https://www.ripe.net/publications/docs/...

Annual fee: EUR 1,400 per LIR account + (EUR 50 per Independent number resource assignment - see definition above)
Sign-up fee: EUR 2,000

ergo - tudi IPv6 naslovni prostor ni "zastonj".

ne vem sicer kakšna je politika glede dodeljevanja statičnega IPv6 naslova na a1 mobil, ampak na a1 fix je statični ipv6 zastonj = 0,00€.
dobiš /64 ter /56 via DHCPv6 IA_PD.

Voluharr ::

Zastonj, mislim ja to RIPE članstvo je tako ali tako v vsakem primeru,torej tudi v primeri dinamičnega IPv4, ki ga rešujejo z NATom, in IPv6.

In za statični IPv4 morajo dejansko rezervirat javni naslov in ne enega iz privat nabora.
Pri IPv6 pa že tako ali dobiš javni naslov in zato da bi dobil statičnega, bi moral plačat?
Torej če je že nek strošek, da mora nekdo nekaj obkljukat, je to enkratni strošek in ne mesečni.

Da ne bomo preveč zašli iz teme...

Je kdo z domačim LTEjem na IPv6 in dobi normalen blok za LAN?

starfotr ::

Če ti na fiksnem priključku lahko dajo /48 za privatno rabo, potem bi lahko to isto dobil tudi na mobil. Ali pa /56.

Pošlji email na podporo in razloži zakaj rabiš, pa bodo uredili.

Mogoče bodo pa spremenili svojo politiko, ko bodo videli, da so izbrali napačno, ker se ne držijo priporočil in s svojimi odločitvami samo otežujejo uporabnikom pametno izkoriščanje vseh prednosti v6.

Voluharr ::

starfotr je izjavil:

Pošlji email na podporo in razloži zakaj rabiš, pa bodo uredili.

Mogoče bodo pa spremenili svojo politiko, ko bodo videli, da so izbrali napačno, ker se ne držijo priporočil in s svojimi odločitvami samo otežujejo uporabnikom pametno izkoriščanje vseh prednosti v6.


Sem jim že pisal in me je po parih dneh poklical tehnik in razložil, da se to ne da. Ker imajo splošno konfiguracijo, ki po njihovo normalno deluje in da ne morejo nič uredit.

Če to ni možno uredit, sem jim zastavil vprašanje naj mi potem pošljejo neko konfiguracijo za Cisco ali Mikrotik router, katera bi normalno delovala pa še čakam odgovor.

SeMiNeSanja ::

Voluharr je izjavil:

starfotr je izjavil:

Pošlji email na podporo in razloži zakaj rabiš, pa bodo uredili.

Mogoče bodo pa spremenili svojo politiko, ko bodo videli, da so izbrali napačno, ker se ne držijo priporočil in s svojimi odločitvami samo otežujejo uporabnikom pametno izkoriščanje vseh prednosti v6.


Sem jim že pisal in me je po parih dneh poklical tehnik in razložil, da se to ne da. Ker imajo splošno konfiguracijo, ki po njihovo normalno deluje in da ne morejo nič uredit.

Če to ni možno uredit, sem jim zastavil vprašanje naj mi potem pošljejo neko konfiguracijo za Cisco ali Mikrotik router, katera bi normalno delovala pa še čakam odgovor.

Pa še to naj pojasnijo, kaj so si mislili pri oblikovanju te svoje 'konfiguracije', če v njej niso upoštevali malenkost bolj zahtevnih uporabnikov - ob tem, da promovirajo LTE kot odlični backup (ali celo zamenjavo) za klasične 'zemeljske' povezave.

Ponujajo routerje za LTE, imajo flatrate pakete, networking oz. routing pa kot da bi imeli samo telefone na mobilnem omrežju. Neresno in kratkovidno.

Ali pa se 'da'... a samo za poslovne stranke, ob posebnem doplačilu xxx€?
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Lonsarg ::

Ruterji res ne znajo enega subneta ki ga dobijo (/64) razdelit tako da dajo sebi en IP in ostale razdelijo? Ker če tko logično pomisliš večina home user-casov je en subnet, zakaj komplicirati z en subnet za ruter + drugi subnet za dejanski subnet.

Drgač pa IPv6 podpira tudi dobri stari DHCP torej teoretično gledano ni nobene omejitve na /96 ali kaj podobnega svoj subnet postavit, bo pač DHCPv6 namesto SLAAC, sj vsi klienti podpirajo oba protokola za dodaljevanje.

So pa obe zgoraj omenjene možnosti teoretične in če nek ruter tega ne podpira ti to res nič ne pomaga.. Razen da svojo kišto postaviš pa tko skonfiguriraš :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

XS!D3 ::

Lonsarg je izjavil:


Drgač pa IPv6 podpira tudi dobri stari DHCP torej teoretično gledano ni nobene omejitve na /96 ali kaj podobnega svoj subnet postavit, bo pač DHCPv6 namesto SLAAC, sj vsi klienti podpirajo oba protokola za dodaljevanje.

Vsi razen večine telefonov in tablic, ker se je Google odločil, da je DHCP brez veze, saj imaš na mobilnem omrežju itak svoj /64 in je SLAAC good enough?? Ali sem kaj zamudil in se je to končno spremenilo v zadnjem času? Če so končno dodali DHCPv6 v Android super :)

Sicer pa če routerja ne moreš tako skonfiruritat da bi delegiral naprej isti subnet, ti tudi DHCPv6 nič ne pomaga, ker v njegovem primeru nima nobenega usmerjenega segmenta, ampak samo segment v katerem se nahaja interface usmerjevalnika. Sigurno se da nehekat z bridge konfiguracijo ampak bo ugly. Mogoče bi se dalo drugače, sploh če imaš statičen /64, ampak bi moral probat. Teoretično bi lahko interface proti ISPju pustil brez unique global naslova (al pa mu v končni fazi ročno dodeliš en IP iz /64), za default gateway uporabiš link local naslov routerja na drugi strani, cel /64 pa ponucaš v interni mreži. Zgolj razmišljam....

SeMiNeSanja ::

Če smo realni - karkoli delaš (na strani ISP), mora biti nekaj, kar podpira praktično vsak kolikor tolikor spodoben router z IPv6 podporo.

Vse drugo je predprogramirana polomija (ali protekcionizem kakšnega proizvajalca, kateri edini podpira nek čuden protokolski hack)
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Bakunin ::

starfotr je izjavil:

Če ti na fiksnem priključku lahko dajo /48 za privatno rabo, potem bi lahko to isto dobil tudi na mobil.



sancta simplicitas - eno je GPRS core network @ Wikipedia drugo pa pppoe preko DSL/FTTH/...

zbe- ::

Voluhar, a ti je ratal zrihtat kej? Imam namrec isti problem. 1 dan so rabil da so mi ipv6 vklopil, ko sem pa pogruntal, da je /64 premalo in ponovno pisal...pa ne duha in sluha o odgovoru.

Se pa ze tedn dni zajebavam, da bi nekak razdelu na /80 na LAN pa /126 na WAN, vse staticn.. enivej, ni mi najbolj jasno. Itak tud, ce rata, bo neuporabn, ker dobis dinamicn /64.
A oni bi pa 2 evra racunal za staticn ipv6 lol? Dva /29 majo v registru - to je miljon /48 subnetov.

SeMiNeSanja ::

zbe- je izjavil:


A oni bi pa 2 evra racunal za staticn ipv6 lol? Dva /29 majo v registru - to je miljon /48 subnetov.

Že že, da imajo miljone subnet naslovov - ampak mora nekdo stvari skonfigurirati, da delujejo. Torej ne plačaš IP naslov, temveč 'delo' in 'znanje'.
No, načeloma bi si mislil, da je to enkratni poseg, pa da so stvari potem urejene. Toda verjetno nekdo tam sedi in ves čas moli, da zadeva nebi crknila, ker se potem ne ve, kako stvar nazaj spraviti k delovanju....?

Ma ni to... kasirajo ker lahko.
Pa ker ljudje to tudi plačujejo.
Nekako po logiki "zakaj bi puščali denar na mizi?". Seveda bi bilo lepše, če bi bilo vse to zastonj, toda če ni konkurence, ki bi to isto ponujala brezplačno, pa da bi jim uporabniki bežali, potem bi v bistvu bili butasti, če nebi zaračunavali kar lahko. Nenazadnje niso neko dobrodelno društvo.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

starfotr ::

Zadostni naslovni prostor ni noben nadstandard. To je osnova in tega ne bi smeli zaračunavat. Oziroma bi to moralo biti v ceni osnovne storitve.

Isto kot, da bi moral doplačat vodovodu, da imaš zadosten tlak, če ne bi plačal, pa bi ti samo malo curljalo iz pip, namesto normalno teklo.

SeMiNeSanja ::

starfotr je izjavil:

Zadostni naslovni prostor ni noben nadstandard. To je osnova in tega ne bi smeli zaračunavat. Oziroma bi to moralo biti v ceni osnovne storitve.

Isto kot, da bi moral doplačat vodovodu, da imaš zadosten tlak, če ne bi plačal, pa bi ti samo malo curljalo iz pip, namesto normalno teklo.

Ni res. Tlak je predpisan.

Plačuješ pa mastno za različen presek cevi, po kateri ti pripeljejo vodo do hiše.

Smo na poslovni stavbi zmanjšali presek za eno stopnico in se nam je račun za vodo ZNATNO zmanjšal.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

starfotr ::

No, saj pri v6 imamo tudi "predpisane" zadeve.

https://www.ripe.net/publications/docs/...

SeMiNeSanja ::

starfotr je izjavil:

No, saj pri v6 imamo tudi "predpisane" zadeve.

https://www.ripe.net/publications/docs/...

To ni noben predpis, je zgolj 'najboljša praksa' ali 'priporočilo'. Kaj pa ti potem delaš, je pa čisto tvoja stvar.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Lonsarg ::

V praksi je tko da bo vedno več ruterjev preprosto moralo podpirati sub /64 subnete ker pač bo to lažje doseči kot prepričati vse operaterje da bi dajali kaj več kot /64 na posamezno SIM kartico.

Malo je bedno edino glede statičnih IPjev, tam je edini workaround DynamicDNS proxy kar pač ni idealna rešitev.

SeMiNeSanja ::

Lonsarg je izjavil:


Malo je bedno edino glede statičnih IPjev, tam je edini workaround DynamicDNS proxy kar pač ni idealna rešitev.

Si mislil "dinamičnih" ?!? Bolj počasi tipkat! :))
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

starfotr ::

SeMiNeSanja je izjavil:

starfotr je izjavil:

No, saj pri v6 imamo tudi "predpisane" zadeve.

https://www.ripe.net/publications/docs/...

To ni noben predpis, je zgolj 'najboljša praksa' ali 'priporočilo'. Kaj pa ti potem delaš, je pa čisto tvoja stvar.



Če ISPji ne upoštevajo teh osnov, ki so jih napisali (tudi) naši strokovnjaki, potem je pač treba z njimi delat bolj trdo. In tu bi morala biti neka regulacija, ker očitno so ISPji nesposobni delat karkoli pametnega.

zbe- ::

SeMiNeSanja je izjavil:

starfotr je izjavil:

No, saj pri v6 imamo tudi "predpisane" zadeve.

https://www.ripe.net/publications/docs/...

To ni noben predpis, je zgolj 'najboljša praksa' ali 'priporočilo'. Kaj pa ti potem delaš, je pa čisto tvoja stvar.


Ze res, da je 'priporocilo', samo boljse od zacetka konfigurirat tko kot se zagre, kot pa cez 10 let popravljat vso sranje - takrat bo sele izgovorov, zakaj se to in ono ne da..

---

Sej men je naceloma vseen, rad bi se samo malo poglobil v ipv6, da ne ostanem povsem za casom. Tako da, me bolj zanima, ce je sploh mozno da rocno razdelim ta /64 pa nekak routam to u Mikrotiku (prek bridge-anga huawei-a).
Sem ze pregooglu vse pa ne najdem nic pametnega. Slucajno naletu na tole temo. Sm se hotu registrirat, pa mam zgleda ze racun odprt. huh :D

SeMiNeSanja ::

Saj tukaj ni veliko za 'popravljati' za ISP-je.
Vsa stvar je v routing tabelah. Popolnoma nič več dela ni, če v tabelo zapišeš routing za manjši ali večji segment. Še celo po številu tipk, ki jih moraš pritisniti, ni nobene razlike.

Ne vem, zakaj si je nek super-brihtnež izmislil, da se po avtomatizmu dodeljuje manjše segmente. Morda ravno zato, da bi se lahko kasneje zaračunavalo, če bi nekdo želel večjega.
To pa potem tudi že v osnovi predpostavlja, da ne boš čez 10 let karkoli popravljal. 'Popravljal' boš le za tiste, ki bi naročili in plačali 'nadstandardni' segment. V tem primeru pač ne boš mogel obdržati aktualnega naslova, temveč ti bodo enega dodelili iz območja, ki se ga 'reže' na večje kose.

Morda je 'izvorni greh' v nekdanji miselnosti, da bodo na mobilnem omrežju priključene predvsem posamezne naprave, vsaka s svojo lastno SIM kartico - ne pa usmerjevalniki in različni prehodi ali strežniki, kateri bi potencialno potrebovali več naslovnega prostora ali celo za seboj skrivali cela omrežja.

Ker je dolgo kraljeval IPv4, so se tu tudi (predolgo) zanašali na klasični NAT, za tiste primere, ko bi nekdo prilkučil mobilni hotspot ali usmerjevalnik.
Vso zgodbo in miselnost pa je potem poteptal IPv6, ki se v osnovi ne navdušuje nad NAT-om (a se mu tudi ni mogel izogniti).
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Lonsarg ::

Res je izvorni greh je v tem da je pač LTE omrežje v glavah tistih ki so zadolženi za IPv6 mišljeno kot končno omrežje na katerega priklopiš končne naprave ne pa ruterje. To seveda ne drži za home internet pakete.

Je pa tko da tudi če v prihodnosti rata popularno /64 razbijati na več subnetov to ni tak grd hack kot NAT. Se pa proizvajalci opreme zaenkrat izogibajo podpiranju temu, ampak bodimo realni, ISPji so masovno po svetu začeli /64 na SIM dodaljevat in tega ne gre več izkoreniniti, too late.

SeMiNeSanja ::

Lonsarg je izjavil:

Res je izvorni greh je v tem da je pač LTE omrežje v glavah tistih ki so zadolženi za IPv6 mišljeno kot končno omrežje na katerega priklopiš končne naprave ne pa ruterje. To seveda ne drži za home internet pakete.

Je pa tko da tudi če v prihodnosti rata popularno /64 razbijati na več subnetov to ni tak grd hack kot NAT. Se pa proizvajalci opreme zaenkrat izogibajo podpiranju temu, ampak bodimo realni, ISPji so masovno po svetu začeli /64 na SIM dodaljevat in tega ne gre več izkoreniniti, too late.

Ne vem zakaj naprave to nebi podpirale. Je pač routing kot routing. Še več (vsaj pri T-2) - če imaš /56 segment dodeljen, imaš poleg njega tudi poseben povezovalni segment velikosti /126.
Če torej nebi bili podprti manjši segmenti na opremi - kako bi potem T-2 barantal s temi povezovalnimi segmenti?
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Lonsarg ::

Gogovorim o podpori subnetinga na ruterjih, to kar OP poskusa naredit pa mu ne rata. Out of the box ne znajo delat subnetov ce dobijo zgolj /64. Jaz mislim da bodo ruterji slej ko prej morali to podpreti.

Ena teoreticna opcija je to resit z /96 subneti in DHCPv6(ki ga sicer Android ne podpirajo se, fun), se boljsa opcija pa je da ruter pametno isti /64 segment uporabi tako na wan kot lan interfacu in so LAN naprave srecne ker imajo SLAAC.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

zbe- ::

Lonsarg je izjavil:

Gogovorim o podpori subnetinga na ruterjih, to kar OP poskusa naredit pa mu ne rata. Out of the box ne znajo delat subnetov ce dobijo zgolj /64. Jaz mislim da bodo ruterji slej ko prej morali to podpreti.

Ena teoreticna opcija je to resit z /96 subneti in DHCPv6(ki ga sicer Android ne podpirajo se, fun), se boljsa opcija pa je da ruter pametno isti /64 segment uporabi tako na wan kot lan interfacu in so LAN naprave srecne ker imajo SLAAC.


RFCji niso glih za brezveze, tko da, ce se bo kdo mogu prilagodit so to taki butasti operaterji, ki jih ne upostevajo.

Uglavnem, ce kdo rabi ipv6, si lahko nastima 6to4 tunnel. Na https://tunnelbroker.net/ se registriras, pa dobis /64 link pa routan /48 - zastonj, u treh minutah. A1 bi pa 2 evra za staticn /64 lol....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zbe- ()

starfotr ::

Dokaz nesposobnosti operaterjev je tudi, da svojih lastnih mail serverjev nimajo na v6, prav tako ne spletnih strani ipd.

In tak ti potem flanca o nekih pametnih odločitvah kar se tiče omrežja. Cccccc

Bakunin ::

Če prav preberem je 1.99€ za statičen IPv4.
Nikjer ni govora o cnei za IPv6. 8-)

starfotr ::

Nikjer ni govora o tipu. Lahko je za eno ali drugo ali oboje.

https://prnt.sc/upq9sp

Definitivno pa je neumnost, kar delajo. Ne ponujajo proper rešitev za v6 na mobilni mreži, hkrati bi pa računali za v4 (ali za v6 tudi, ne vem).

Lonsarg ::

A ni tko da so LTE naprave ponavadi IPv6 only in se zanašajo na podporo NAT64 za IPv4 (IPv4 pakete se pošilja preko IPv6 do centralnega ISPjevega NAT64 strežnika), vsaj ameriški LTE vem da so vsi taki. To seveda pomeni da je onemogočen ves inbound promet preko IPv4 na takih povezavah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Voluharr ::

zbe- je izjavil:

Voluhar, a ti je ratal zrihtat kej? Imam namrec isti problem. 1 dan so rabil da so mi ipv6 vklopil, ko sem pa pogruntal, da je /64 premalo in ponovno pisal...pa ne duha in sluha o odgovoru.

Se pa ze tedn dni zajebavam, da bi nekak razdelu na /80 na LAN pa /126 na WAN, vse staticn.. enivej, ni mi najbolj jasno. Itak tud, ce rata, bo neuporabn, ker dobis dinamicn /64.
A oni bi pa 2 evra racunal za staticn ipv6 lol? Dva /29 majo v registru - to je miljon /48 subnetov.


Ne meni se nič uspelo.
Po ponovnem emailu so me ignorirali.

link_up ::

zbe- je izjavil:

A1 bi pa 2 evra za staticn /64 lol....


jah glej, ugibam... mogoce se grejo biznis?
In and Out

Bakunin ::

link_up je izjavil:

jah glej, ugibam... mogoce se grejo biznis?


Ne bi rekel. Na ne-mobile delu je (statični) IPv4 zastonj.
Ne poznam operaterja (na svetu?), ki bi zaračunaval dodelitev IPv6.

Voluharr ::

Sem zastavil še na A1 forumu in tule je njihov odgovor: https://forum.a1.si/mobilni-internet-25...

Uglavnem vsaj še kar lep čas ne bo iz tega nič...
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

jl ::

To kar OP rabi je DHCPv6 prefix delegation. Glede na to, da je bilo ze 15 let nazaj govora o nujnosti prehoda na IPv6, je zalostno, kako se stvari pocasi premikajo, tako na strani ISP, content providerjev kot proizvajalcev opreme (vecina soho opreme ima zelo okrnjene opcije za v6).

Voluharr ::

jl je izjavil:

To kar OP rabi je DHCPv6 prefix delegation. Glede na to, da je bilo ze 15 let nazaj govora o nujnosti prehoda na IPv6, je zalostno, kako se stvari pocasi premikajo, tako na strani ISP, content providerjev kot proizvajalcev opreme (vecina soho opreme ima zelo okrnjene opcije za v6).

Kdo pa je OP ?
Offtopic pa vseeno: Celo github ni dosegljiv na IPv6.
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

jl ::

Voluharr je izjavil:


Kdo pa je OP ?


Original Poster?

Voluharr ::

jl je izjavil:

Voluharr je izjavil:


Kdo pa je OP ?


Original Poster?

No, če bi prebral celotno temo, bi verjetno vedel, kdo to je.
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Siol IPV6 in Mikrotik

Oddelek: Omrežja in internet
215145 (4689) Lonsarg
»

Innbox F50 -> Mikrotik in IPv6

Oddelek: Omrežja in internet
416973 (4721) XS!D3
»

IPv6 - Imam ga, mnogo njega

Oddelek: Omrežja in internet
243852 (2785) darkolord
»

Deveto slovensko IPv6 srečanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5011852 (9470) Bakunin
»

Jutri svetovni dan IPv6 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
9916817 (13813) Spock83

Več podobnih tem