» »

Plačilo nadur

Plačilo nadur

Temo vidijo: vsi

mujek ::

Pozdravljeni,

Kako se obračunajo nadure?
Kje je določen znesek (odstotek urne postavke)?
Sprašujem za "navadne" nadure - med tednom (recimo, vsak dan namesto 8h delaš 9h).

Sem zaposlen v elektro stroki. Pred tem še nisem imel nadur in se nisem poglabljal. Na spletu pa nisem našel dovolj zanesljivih informacij.

Hvala

kixs ::

Navadno lahko te "nadure" porabis - gres prej domov. Ce se jih nabere za 8ur, vzames en dan prosto. Ce je dela prevec in ur ne mores koristiti, potem sele pride do obracuna in tudi izplacila. Nadurna postavka je lahko 1:1 ali 1:1,5 ali tudi 1:0,1. Torej se potem vprasas ali se sploh splaca delat nadure.

mujek ::

kixs je izjavil:

Nadurna postavka je lahko 1:1 ali 1:1,5 ali tudi 1:0,1.

Torej, zakonodaja ne določa (najnižje) nadurne postavke? Vse je v dogovoru z delodajalcem?

brbr21 ::

kixs je izjavil:

Navadno lahko te "nadure" porabis - gres prej domov. Ce se jih nabere za 8ur, vzames en dan prosto. Ce je dela prevec in ur ne mores koristiti, potem sele pride do obracuna in tudi izplacila. Nadurna postavka je lahko 1:1 ali 1:1,5 ali tudi 1:0,1. Torej se potem vprasas ali se sploh splaca delat nadure.

Ne klobasaj. Nadure so urejene z zakonom o delovnih razmerjih in nobena pogodba/dogovor/uredba ni nad njim.

@mujek: tule si preberi več na to temo.

Lonsarg ::

Minimalne so določene jasno, @brbr21, najbrž si hotel link postat pa si pozabil. Za dejanske bo pa treba kako pogodbo pogledat.

Kar se pa tiče koristenje vs izplačilo pa je vse dogovor. Dogovor je lahko tudi da med tednom ni nadur in da si si sam kriv če ne greš pravočasno domov, to ima precej firm tako.

MadMicka ::

Se pravi, prva stvar je ta, da ni vsaka ura preko 8 ur na dan nujno nadura. Če pa je nadura, je pa dodatek za nadurno delo določen v kolektivni pogodbi. Recimo KP za elektro stroko, kot praviš, določa dodatek v višini 40%, v večini drugih panožnih pogodbah pa je dodatek določen v višini 30%.

http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred...

brbr21 ::

Ja res je, manjka link: https://mojaplaca.si/delovno-pravo/nado...

Kot pravi @MadMicka vsaka ura nad 8 ni nadura. Ne moreš se ti zmišljevati in viseti v firmi ob drkanju Fortnite, ter od delodajalca zahtevati izplačila nadur, kot tudi delodajalec ne more brez argumentiranih razlogov (določenih v zakonu) in v nedogled zahtevati dela preko 8ih ur.

Drugače pa je moje stališče, da je beleženje ur in plačilo po količini ur tvoje prisotnosti ena največjih anomalij, da ne rečem bedarij. Plača je od opravljenega dela in ne prisotnosti (izjeme kot vratar ipd. izvzete). Je pa to težje usklajevati, nadzorovati... in vredno čisto ločene teme. :)

          ::

Nadure mora delodajalec zahtevati pisno, razen v izrednih situacijah, ko jih lahko ustno in pisno zahtevo poda kasneje. Zaposlenemu nadur ni potrebno opraviti. Nadure so plačane po višji postavki. Če nekdo samoiniciativno dela več kot 8 ur dnevno to niso nadure, ampak višek salda ur.
Količina nadur je zakonsko omejena dnevno, tedensko in mesečno.

Zgodovina sprememb…

mujek ::

Se zahvaljujem za odgovore.
Dejstvo, da nadure morajo biti (v naprej) dogovorjeno je jasno. Samoiniciativno delo več kot 8 ur na dan je pač "dobra volja delavca" (ali pa idiotizem).

Torej, sedaj mi je jasno, da kolektivna pogodba definira nadurno postavko.
Kaj pa če podjetje ne spada pod nobeno koletivno pogodbo?

Namreč (uradno) nevem pod katero kolektivno pogodbo spadam. Sicer predvidevam, da je "Kolektivna pogodba za dejavnost elektroindustrije Slovenije".
Smo manjše podjetje in nikoli se (zaposleni) nismo s tem ukvarjali.

mujek ::

Sem povprašal v podjetju, in pravijo, da ne spadamo pod nobeno kolektivno pogodbo. Ter da so nadure plačane 25% ker so se tako odločili.

No pa sem se jaz odločil, da več nebo nadur z moje strani :)

St235 ::

Sem povprašal v podjetju, in pravijo, da ne spadamo pod nobeno kolektivno pogodbo.

malo verjetno, je pa možno da višina postavke ni določena v vaši kolektivni.

Ter da so nadure plačane 25% ker so se tako odločili.

imajo do tega vso pravico, če to ni določeno v kolektivni/individualni pogodbi.

No pa sem se jaz odločil, da več nebo nadur z moje strani :)

pazi, da pri tem ne kršiš pogojev delovnega razmerja in/ali zakon o delovnem razmerju in daš delodajalcu osnovo za odpoved iz krivdnih razlogov.

Zaposlenemu nadur ni potrebno opraviti.

POZOR: tole je resno in nekorektno zavajanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

          ::

Ja, imaš prav, sem malo pomešal. tukaj je člen zakona, ki to obravnava.

Ales ::

mujek je izjavil:

... nadure plačane 25% ...

Je bilo morda mišljeno 25% več kot redne ure?

mujek ::

St235 je izjavil:

Sem povprašal v podjetju, in pravijo, da ne spadamo pod nobeno kolektivno pogodbo.

malo verjetno, je pa možno da višina postavke ni določena v vaši kolektivni.

Na vprašanje pod katero kolektivno pogodbo spadamo sem dobil odgovor: pod nobeno. Sam dvomim, da ne spadaamo pod nobeno kolektivno pogodbo, vendara se nebom več s tem ukvarjal.

Ales je izjavil:

mujek je izjavil:

... nadure plačane 25% ...

Je bilo morda mišljeno 25% več kot redne ure?

Ja drži - 25% več kot redna ura.

Saj drugače so delovni pogoji v mejah normale. Plača je tudi primerna.

kixs ::

Dokler je govora o pravih nadurah, ki so dogovorjene z vodjem, je sigurno tako. Ko pa delavci vidijo visek ur in jih jemljejo kot nadure, je pa drugo. Poznam primere, ko so viske ur na koncu leta enostavno rezali. Torej visek cca 200 ur so enostavno izbrisali. V drugem primeru so jih izplacali, vendar za smesno nizko urno postavko. Zalostno pa je, da se ljudje iz tega nic ne naucijo in imajo spet po 200 ur viska.

Gagarin ::

in zakaj dvomiš da v podjetju ne spadate pod nobeno kolektivno pogodbo? Ogromno podjetij ne spada, ker niso pristopili k nobeni, v podjetju pa verjetno tudi nimate sindikata.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odpoved pogodbe o zaposlitvi (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7517996 (8032) val46
»

Obračun nadur v službi

Oddelek: Loža
478457 (5423) solatko
»

Manjša plača (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12228163 (20923) Mato989
»

Koriscenje viska ur v sluzbi

Oddelek: Loža
357005 (5510) deltacqb
»

Prevoz do dela (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12126827 (22913) Invictus

Več podobnih tem