» »

Sensor vlage in tranzistor - kako?

Sensor vlage in tranzistor - kako?

cegu ::

Doma se igram z avtomizacijo in za te zadeve uporabljam arduino ali pa PI.

Sedaj pa bi rad naredil nekaj preprostega, tranzistor, ki bi odpiral in zapiral 220V rele glede na vlago za ventilator v WCju.

Zdi se mi, da je poganjati celoten Linux streznik na PIju za nekaj takega en velik overkill, zato me zanima, ce ima kdo kaksen nasvet kako se tega postopiti?

Gejspodar ::

Poganjaš home assistant na Pi-ju in z njim avtomatiziraš celotno bajto.

techfreak :) ::

Najlazje bo z Arduinotom, Arduino Nano dobis ze za 3 EUR iz Kitajske. Sicer odvisno od senzorja, ampak ce je analogni, in izhodno napetost varira glede na vlaznost, potem lahko sledis temu: https://learn.sparkfun.com/tutorials/so...

Ce res zelis lahko resis brez mikrokontrolerja, ampak tu ti bo moral kdo drug svetovati.

floyd1 ::

cegu je izjavil:

Doma se igram z avtomizacijo in za te zadeve uporabljam arduino ali pa PI.

Sedaj pa bi rad naredil nekaj preprostega, tranzistor, ki bi odpiral in zapiral 220V rele glede na vlago za ventilator v WCju.

Zdi se mi, da je poganjati celoten Linux streznik na PIju za nekaj takega en velik overkill, zato me zanima, ce ima kdo kaksen nasvet kako se tega postopiti?

Vem, da hočeš narediti sam, ampak za WC v tem primeru pač kupiš ventilator s senzorjem vlage. Sicer pa če je samo WC - ne vem, zakaj bi sploh meril vlago. Tisto je bolj za kopalnico. Ventilator na WC-ju pa se pri nas prižge ob vklopu luči in izklopi 5 minut za tem, ko se tudi luč ugasne.

KraitPay ::

 komparator

komparator



Na spletu poišči vezje z komparatorjem. Če imaš senzor z analognim izhodom je to par € vreden projekt.

Peter18 ::

cegu ::

Hvala vam za vse odgovore.

Kakor sem rekel, se mi tudi Arduino zdi en overkill za kaj takega.

Sem kupil takega z merilcem vlage, ampak je neuporaben. Nisem omenil da sem 2 ventilatorja vzporedno povezal tako, da je eden v kopalnici, drug pa 2m visje v cevi (2 wcja si delita cev in morata zarado tega oba zalavfati ko se katerikoli od njiju prizge. ampak to sedaj ni tako pomembno).

Mislil sem tudi da bi to lahkp bil en preprost projekt za analogno elektroniko

Silici ::

Komperator rabiš da ti ne bo obremnjevalo releja ko bo blizu vrednosti za vklop ventilatorja. 8 nogic ima 741 komperator čip ;)

Highlag ::

Problem je že zračno vlago merit. Zato so dobri senzorji komplicirani in imajo zato nek digitalni vmesnik. I2C ali kaj podobnega. Če pa hočeš iz tega uporabne podatke dobit rabiš neke vrste procesor, ki ga lahko povežeš na digitalni vmesnik.
Never trust a computer you can't throw out a window


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Avtomatika za sončni kolektor (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5510724 (6888) FX6300B
»

Kako zrealizirati preprost projekt

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
212822 (2197) SkIDiver
»

Merjenje napetosti akumulatorja z Arduinom

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
449133 (7861) Red_Mamba
»

pomoč pri izbiri komponente

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
121628 (1175) cefizl88

Več podobnih tem