» »

Ekspanzijska posoda in tlaki

Ekspanzijska posoda in tlaki

AntonL ::

Pozdravljeni!

Zanima me ali mi lahko kdo svetuje in utemelji, koliko bi moral biti nastavljen tlak v ekspanzijski posodi in v vodnem delu sistema centralnega ogrevanja?

Sistem je visok 3,5 metra, kotel ima 20 kW in volumen ekspanzijske posode je 25 litrov, sistem pa 90/70°C (kurilno olje).

Če prav razumem, spodnji članek, če se motim me prosim popravite:

http://www.zmes.si/wp-content/uploads/2...

Bi pri hladnem in napolnjenem sistemu moral biti tlak zraka v ekspanzijski posodi 0,85 bar (slika 3a)?

Vendar sedaj ne vem naprej in me zanima:

1. Kolikšen mora biti tlak vode? Enak tlaku v ekspanzijski posodi?

2. Ima na tlak vode kaj vpliva dejstvo, da je manometer tega tlaka montiran 1,5 m nad priključkom ekspanzijsko posodo, ki predstavlja najnižjo točko sistema?

Upam, da sem podal dovolj podatkov za konkreten odgovor, če pa še kaj manjka pa sporočite.

LP, Anton
  • poskusilo klonirati: AntonL ()

TheBlueOne ::

Nisem nek ekspert, sem pa ze delal DIY centralno. :)

Kakor razumem zadeve, naceloma visina ne bi smela igrati vloge, ce je sistem zaprt. Tlak bi moral biti povsod enak. Ce imas v raztezni posodi na obeh straneh enak tlak bi membrana morala biti v nevtralnem polozaju. Jaz bi v raztezno dal enak tlak kot ga imas, ko je voda hladna. Lepo kompeziras gretje in na drugi strani izgube, ki jih imas s casom.

Ti pa svetujem, da das pred raztezno ventil. Potem ce moras kdaj menjati raztezno ni treba prazniti celotnega sistema.

AntonL ::

Hvala za odgovor. Drži, sistem je zaprt in odzračen.

Naj povem kaj me muči in nisem prepričan, če delam prav.

Ko sem najprej nastavil oba tlaka na 0,85 bar, je pri ogrevanju sistema tlak najprej naraščal lepo enakomerno, pri 60°C pa je šel gor vedno bolj strmo. Razlika 0,5 bar.

Pri nastavitvi na 0.8 bar te težave ni bilo. Sprememba tlak pa je bila od mrzlega do ogretega sistema 0,35 bar.

Preden pa je mojster menjal ekspanzijsko posodo pa je bil tlak vode 0,75 bar v hladnem stanju, ne vem pa koliko je bil tlak zraka. sprememba tlaka zaradi ogrevanja pa še malo manjša. Vse omenjene spremembe tlaka so mišljene pri ustavljeni obtočni črpalki.

Nekako se teorija in praksa ne ujemata in ne vem zakaj.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

prenizek tlak v sistemu ogrevanja

Oddelek: Loža
2619075 (13088) telexdell
»

Debelina "glavne" vodovodne cevi v hiši (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7921091 (8687) floyd1
»

Centralna v hiši

Oddelek: Loža
418831 (1379) mancini
»

Hladilna tekočina izginja a ne vemo kam... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
10141602 (37786) Telbanc
»

Črpalka za črpanje vode iz vrtine

Oddelek: Loža
2910254 (4614) marjan_h

Več podobnih tem