» »

Črpalka za črpanje vode iz vrtine

Črpalka za črpanje vode iz vrtine

bruderbauc ::

Doma imam hidroforno črpalko za črpanje pitne vode iz vrtine:

http://www.dilex.si/sl/Products/tabid/1...

Imam pa problem, da mi črpalka noče črpati vode. V navodilih piše, da jo moraš pred zagonom napolnil z vodo, kar sem tudi naredil.
Ko pa jo vklopim, pa se samo v prazno vrti, voda pa ne teče (tudi tlak v posodi se ne poveča).

Malo nejasno pa v navodilih piše tudi, da moraš pred zagonom preveriti neki zračni tlak v posodi za vodo in da je ventil na zadnji strani posode za vodo. Ta tlak naj bi bil tovarniško nastavljen na 1,5bar.

Nekaj sem eksperimentiral z večanjem in manjšanjem tega zračnega tlaka (na ventil lahko priklopiš navadno pumpo za gume pumpati), ampak črpalke mi vseeno ni uspelo usposobiti. Vmes sicer je nekaj vode pljuvala pa tudi tlak vode se je malo povečal, ampak vse to le za kratek čas.


Kakšen je torej natančen postopek zagona takšnih črpalk? A moraš napumpati zrak v posodo za vodo? A moraš v posodo naliti tudi vodo? V kakšnem vrstnem redu moraš narediti to dvoje?
Jaz mislim, da ne smeš nalivati vode v to posodo, saj je cev, ki vodi v posodo, nad tisto luknjo v katero moraš pred zagonom vliti vodo. Ali se mogoče motim?
A morata pred zagonom biti obe cevi polni vode (sesalna in povratna)? Pri meni sta bili vedno obe polni.

AngelOfDeath ::

Nisi navodil dobil poleg ?
edit: Slovnica

bruderbauc ::

Sem jih dobil ampak so malo nejasna glede nekih zadev. Zato sem pač malo improviziral in upal, da bo delovalo (kar pa očitno ni, saj zdaj na forumu sprašujem za nasvete).
Predvsem me zanima, če je kdo že imel kdaj opravka s takšnimi črpalkami in kako jo je zagnal.

Pyr0Beast ::

Očitno nisi napolnil kakor treba.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

bruderbauc ::

Navodila so nejasna predvsem glede zračnega tlaka in tistega ventila na zadnji strani posode.
Za vodo pa lepo piše, da jo moraš v luknjico na gornjem delu črpalke nalivati tako dolgo, dokler ne začne teči ven. Tega torej verjetno nisem naredil narobe.

Pyr0Beast ::

Tisti ventil je za izklop pumpe pri doseženem tlaku, to ti itak ne bo naredilo, ker tlaka nimaš.

Dokler zadeva ne potegne vode tudi ne bo delovala.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

bruderbauc ::

A ne izklopi črpalke tlačno stikalo? Tlačno stikalo bi naj bilo montirano v tisti črni škatli na strani črpalke (glej sliko v gornjem linku). Ko govorim o ventilu imam v mislih tistega, ki je na zadnji strani posode v kateri se zbira voda. Ventil je čisto navaden ventil (takšen kot je na avtomobilskih pnevmatikah).

KandazaR ::

Kaka je pa globina vrtine oz. koliko nad nivojem vode v vrtini je postavljena ta črpalka?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KandazaR ()

bruderbauc ::

Črpalka je postavljena približno 15m nad nivojem vode.

RockyS ::

Si poskusil mogoče na ravnem? Da potegne vodo iz kake posode?

V črpalko si nalil vodo ja, ampak si jo nalil tudi v cev katera je "namočena" v vodo? Zato, ker če je ta cev prazna seveda ne more potegnit.

barbarpapa1 ::

Pozdrav

Na višino 15m ti ne bo nobena črpalka "potegnila" vode. Grobo gledano je max. teoretična sesalna višina 10m, praktična pri črpalkah pa 7~8m. Višje ne gre, ker črpalka ustvarja podtlak, oziroma ti jo v črpalko tišči atmosferski tlak. Prej ali slej se podtlak izenači z uparjalnim tlakom vode pri dani temperaturi - torej voda tudi pri lastni temperaturi 20°C zavre in "pumpanja" ni več...

Za take globine se uporabljajo posebne potopne črpalke, ki se vstavijo v samo vodno vrtino ali vodnjak...

LP

bruderbauc ::

Sem odvil obe cevi in sta obe bili polni vode.

Za to črpalko piše, da je njena sesalna globina 25m. Torej tudi, če je to malo idelizirana številka bi skoraj moralo delovati pri 15m. Ali se motim?

barbarpapa1 ::

Pozdrav

Ali ekslicitno piše sesalna ali tlačna višina? 1 Bar (recimo da je to normalni atmosferski pritisk) tlaka predstavlja 10,197m stebrička H2O pri 4°C (največja gostota vode). Višje vode ni možno niti teoretično sesati, praktično pa ti zavreje že mnogo prej. Poslušaj, če v črpalki šumi. To je lahko znak kavitacije - vretja vode na delih tekača črpalke, kjer je največji podtlak...

Črpalke pa lahko naredijo dosti večji nadtlak (tlačna višina) in seveda dostavijo vodo višje, kot 10m, precej višje.

LP

Jože

bruderbauc ::

sesalna globina = 25m
potisna višina = 30m

misek ::

Maksimalni tlak (bar) 4,2
Sesalna globina do (m) 25
Potisna višina do (m) 30

barbarpapa1 ::

Pozdrav

Če ni kakšne "finte", pri normalni hidrodinamični črpalki sesalna višina 25m ni možna. Fizika ne dopušča. Razen če dvigneš (na kakšen način) tlak atmosfere na 2,5 bar....Imam podobno, sesa okoli 7 m visoko...

LP

Jože

AngelOfDeath ::

Product description
The pressure booster system WPEm 3351/20G Profi Line 230V is designed to easily solve suction heigh problems. Due to the return lead to the injector, placetd on the suction point, it's suitable for suction from a maximum 25m depth and can deliver water up to 30m high.


Slovensko:

Črpalka reši problem črpalne višine, s pomočjo povratnega voda do inektorja, ki je potopljen na točki sesanja, črpa vodo iz globine 25m in jo potisne do višine 30m.


Koliko cevi imaš ti od črpalke do točke sesanja ?
edit: Slovnica

Zgodovina sprememb…

bruderbauc ::

Cevi sta dolgi okoli 15m.

Barbarpapa kako si ti zagnal tvojo črpalko. A imaš ti tudi na zadnji strani posode za vodo kaki ventilček.

Pyr0Beast ::

Tist ventilček je za odzračevanje/filanje ekspanzijske posode.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

bruderbauc ::

In kdaj naj bi odzračeval/filal ekspanzijsko posodo.

Jaz vso to zadevo razumem tako, da moraš s pomočjo tega ventilčka najprej narediti pravi pritisk v ekspanzijski posodi (zrak izpustiš ali pa ga dopumpaš, da dobiš 1,5bar). Nato pa naliješ vodo in zaštartaš črpalko. Ali se motim?

A moraš v ekspanzijsko posodo tudi naliti vodo?

Pyr0Beast ::

V ekspanzijsko posodo ne rabiš nalivat nič. In tudi izpuščati ven ne.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

bruderbauc ::

PyrOBeast a lahko prosim malo bolje razložiš kdaj in zakaj se torej uporablja tisti ventilček zadaj.

V navodilih za uporabo piše, da moraš pred zagonom preveriti neki tlak v ekspanzijski posodi in da je ventil na zadnjem delu posode.

Kako naj si torej razlagam ta navodila? Ima kdo kakšne ideje?

barbarpapa1 ::

Pozdrav

Ja, nisem dobro pogledal linka (my bad :-( ). Z injektorjem v sesalnem košu je pa to možno. Injektor deluje kot mala črpalka na samem mestu sesanja vode....

Pri mojem hidroforju (je klasičen), uporabljam ga za črpanje deževnice iz podzemnega rezervoarja, sem v popolnosti zalil sesalno cev in pa črpalko, zadevo pognal in to je to. Nimam nobenega ventilčka (ali pa ga jaz nisem opazil). Inštaliral sem pred tremi leti, čez zimo odklopil elektriko in izpraznil tlačni vod (gre ven na vrt, da mi ni zamrznil), sesalnega pa sem pustil polnega. Spomladi samo vklopim elektriko, zadeva se zažene in nabije do tlaka izklapljanja, potem pa pozabim nanjo....

Oblikovno je pa zelo podobna, ista raztezna posoda, ista barva, edino motor je 850W, pa priključki na črpalko so drugače izvedeni. Moja je neka "žnj"craft (kitajska roba) blagovna znamka, koštala pa me je nekih 80€...Za ta denar dela dobro (sploh ne vem zanjo...)

LP

Jože

Pyr0Beast ::

PyrOBeast a lahko prosim malo bolje razložiš kdaj in zakaj se torej uporablja tisti ventilček zadaj.


Običajno se ga sploh ne uporablja. Tisti ventil služi samo praznenju in filanju samega piskra, zato ima tudi ventilček od zračnice gor. Sam zrak deluje kot vzmet, da se hidrofor ne vklaplja vsakič ko odpreš pipo. Če ga ni, zadeva ne bo delala in se bo vklopil takoj ko pipo odpreš.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Vikking ::

Imaš vse pravilno priklopljene cevi. Nisi pozabil na inektor, ki je potopljen na točki sesanja. IMO je možno da si vse skupaj zvezal na stare cevi pa gasa.
probaj nekaj črpat iz posode.

Sploh pa tile poceni hidropaki ki so v bistvu turbo črpalke niso kaj prida, kot le za pretakanje vode. Kar se tiče kvalitete kupi Grundfos. Meni je vodovodar, odsvetoval vse hidropake ki se gibajo v cenovnem rangu tja do 200€.

marjan_h ::

Jaz imam vprašanje glede tlačne višine;

Če je tlačna višina, višina do katere lahko črpalka prečrpa na enoto tlaka. Zakaj se tlačna višina manjša ko se dvigujemo od nadmorske višine? Tam je zrak redkejši in bi tako lahko dosegli večjo višino kar pomeni večja tlačna višina.

Hvala.

konspirator ::

Ker je tam zračni tlak še manjši in ne večji kot na 0 m nv.
--

marjan_h ::

Hmm, če je tlak manjši pomeni da je manj zraka, ki tišči navzdol vodo recimo v cevi katero črpamo navzgor.

N0t0ri0us ::

vodo tišči dol gravitacija in ne zračni tlak. Gravitacija se zanemarljivo spreminja glede na zračni tlak.

Problem je, ker voda zavre v vakuumu (ko vodo sesaš več kot 10m), medtem ko v ekonom loncu voda zavre pri višji temperaturi in lahko vodo potiskaš tudi 1km visoko.

marjan_h ::

Aja, torej hočete povedati da ker se spremeni agregatno stanje v plin, črpalka ne zmore več?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Hladilna tekočina izginja a ne vemo kam... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
10141433 (37617) Telbanc
»

Obnova vodnjaka

Oddelek: Loža
206753 (6315) ...:TOMI:...
»

Višina vleka/črpanja vode

Oddelek: Loža
215910 (5558) korenje3
»

Vodovod v vikendu

Oddelek: Loža
165867 (5454) Pyr0Beast
»

Visokotlačni čistilci za stoječe vode

Oddelek: Kaj kupiti
82579 (2446) Saladin

Več podobnih tem