» »

Kripto trading in davki 2020

Kripto trading in davki 2020

««
4 / 14
»»

realize ::

Hvala za tako izčrpne odgovore. Kako pa se ovrednosti, če trguje s Futures, torej leverage? Se to šteje kot trading? Za moje pojme se, da slišim še vaša mnenja?

DegenGambler ::

To je seveda trading.

bulplux ::

Seveda je trading.

Ne razumem pa zakaj bi si sploh nakazoval dol na svoj trr po par 100 eur ali par k eurov? Enostavno si pošlji na binance, daj v card wallet in z binance kartico plačuj vse kar pač kupiš v trgovinah.

Tody ::

S kartico kupis stanovanje?

ubermensch ::

bulplux je izjavil:

Seveda je trading.

Ne razumem pa zakaj bi si sploh nakazoval dol na svoj trr po par 100 eur ali par k eurov? Enostavno si pošlji na binance, daj v card wallet in z binance kartico plačuj vse kar pač kupiš v trgovinah.


Vsak bančni račun v tujini moraš prijaviti FURSu. Če ne prijaviš, gre za utajo. Kaj ni tako? Kako je tu drugače?

bulplux ::

To ni bančni račun.

Tody je izjavil:

S kartico kupis stanovanje?


Ne govorimo o 100k eur.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bulplux ()

dexterboy ::

Vezano na spodnji text;
6. Fizična oseba tekom celega leta doseže dohodek iz rudarjenja virtualne valute v višini 3.000EUR, npr. 250 EURmesečno. Računalnik, ki je dovolj zmogljiv tudi za rudarjenje, uporablja ga pa tudi za osebne potrebe, je kupila sama. Fizična oseba ni vlagala sredstev v namensko opremo in druga sredstva za opravljanje dejavnosti ter ni vlagala sredstev v pridobivanje informacij, znanj in tehnologij. Rudarjenje je izvajal sama in ne v neki organizacijski strukturi, kjer je obstajala delitev dela med več osebami.
V obravnavanem primeru se dohodek, ki ga fizična oseba v obliki virtualne valute pri kreiranju oz. rudarjenju, obdavči kot drugi dohodek po 105. členu ZDoh-2 in ne gre za opravljanje dejavnosti. Fizična oseba sredstev ni vlagala za nakup namenske opreme za rudarjenje, prav tako ni vlagala sredstev za pridobitev znanja oziroma za izobraževanje s področja rudarjenja virtualnih valut.

Od kje FURSU podatek, da sem narudaril za par čukov evrov? Jim to mora sporočiti NiceHash, kjer sem (sedaj mi je žal) dal moje osebne podatke, ker jaz te satošije ne prenašam na moj TRR. Na srečo številke TRRja nisem vnesel... Sploh pa, kaj poreče FURS na to, da se eni dejansko ogrevajo z rudarjenjem? Saj če pokažeš položnico upravnika, kjer je ogrevanje 0 evrov... Vse skupaj ni logike, da se spravijo nate za "dobižek" evrov...

Kar se tiče bank; vse kar je nad 4000 ojrov, pade v sistem pranja denarja. Pri osebnem pologu nad 15k (če sem si prav zapomnil) moraš napisati od kod je denar, mislim, da ti drugače delavka na okencu lahko tudi zavrne polog gotovine.

Še ena v "Mato" stilu pranja denarja; ATM mašine; imajo 10% provizije, ampak ni nobenih osebnih podatkov. Kako je pa s tem?
( ni osebno, Mato, da ne boš zameril... )
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Jerry000 ::

Še ena stvar me zanima. danes sem zvedel da je fork obdavčen. Ampak ne vem kako bojo to gledal, na primer 2016 sem kupil ETH in BTC, 2017 se je naredu BTC fork in je nastal BTC Cash (al nekaj takega). Ta BTC Cash sem nato pretvoril v ETH in jih dodal zraven obstoječih....kako to obdavčijo?

Mato989 ::

120% jerry.. Tak da vzami kredit
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Tody ::

Jerry če pokličeš na furs in rečes da bi rad da ti obdavčiji fork in ne dobis smeha nazaj ali spusčene slušalke ti dam 100 eur. Bolje daj ti kr men svoje kriptote, ker te bodo spravili v grob.

Jerry000 ::

Danes je bilo predavanje o kriptovalutah in je bilo to rečeno (predno kdo vskoči, ja, sem hotel vprašat dalje ampak ni bilo časa - zoom in to). In ker sem že v preteklosti slišal o tem sprašujem. In oprosti ker se zanimam za stvari

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jerry000 ()

Meridian ::

Jerry000 je izjavil:

Danes je bilo predavanje o kriptovalutah in je bilo to rečeno (predno kdo vskoči, ja, sem hotel vprašat dalje ampak ni bilo časa - zoom in to). In ker sem že v preteklosti slišal o tem sprašujem. In oprosti ker se zanimam za stvari


Dohodek, ki ga doseže fizična oseba na podlagi t.i. “airdropov”, kjer se v zameno za lastništvo oziroma hrambo določene virtualne valute prejme določena količina druge virtualnih valute, ali Bitcoin Cash, Bitcoin gold, ki ga imetnik Bitcoina prejme ob njegovi razcepitvi, se po 105. členu ZDoh-2 šteje za drug dohodek, od katerega se izračuna in plača dohodnine po stopnji 25 %, če ga fizična oseba ne dosega v okviru opravljanja dejavnosti. Višina dohodka v evrih se določi upoštevaje vrednost “airdropa” oz. virtualne valute v evrih v času, ko je ta prejet.

Po 15. členu ZDoh-2 se obdavčujejo dohodki fizične osebe, ki so bili pridobljeni oziroma doseženi v davčnem letu, ki je enako koledarskemu letu. Dohodki so vsi dohodki in dobički, ne glede na vrsto, če ni s tem zakonom drugače določeno. Za dohodek se šteje vsako izplačilo oziroma prejem dohodka, ne glede na obliko, v kateri je izplačan oziroma prejet. Dohodek, prejet v naravi, se določi na podlagi primerljive tržne cene, če ni z zakonom drugače določeno. Dohodek je pridobljen oziroma dosežen v davčnem letu, v katerem je prejet, če ni s tem zakonom drugače določeno. Šteje se, da je dohodek prejet, ko je izplačan fizični osebi ali je kako drugače dan na razpolago fizični osebi.

V kolikor zavezanec prejme enoto virtualne valute na podlagi »airdropa« v okviru opravljanja dejavnosti, vrednost tako prejete virtualne valute povečuje davčno osnovo (akontacije) dohodnine od dohodka iz dejavnosti oziroma davka od dohodkov pravnih oseb. Povečuje jo skladno s pravili računovodske obravnave.

Jerry000 ::

Torej če to prav razumem, se plača 25% dohodnine od forka če nisi označen za dejavnost. Ampak...kako bodo oni ugotovil koliko je bilo to takrat evrov? In kako sploh ugotovijo če imaš kakšen "fork kovanec"?

Tody ::

Glede na to kar je napisal Meridian mores plačati 25 procentov če ti sosed privleče do tebe posekano deblo.

Jerry000 ::

Jah sori, sem pač zabit za te naše zakone ker so super napisani. Zato pa sprašujem. Še enkrat, se opravičujem ker se zanimam za stvari da potem ne bom jokal (po vaše)

Tody ::

Ni problem da se zanimaš za stvari. Problem je ker so zakoni tako napisani, da te lahko opalijo v vsakem primeru. Če ne z enim členom pa z drugim. Naj si cesar vzame kar je cesarjevega, ne mu pa samovoljno ponujat stvari.

Jerry000 ::

Zato pa sprašujem, ker jih ne razumem najbolje, čeprav je napisano "vse", ni pa napisano navadnemu uporabniku prijazno. Kratko, jedernato v alinejah. In sem 100%, da bo še komu to prav prišlo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jerry000 ()

Mato989 ::

Jerry, ne boš prišel do konca... Ti bi rad to kar jaz, ampak tega ne bo:

Jaz bi tudi rad da se enostavno napiše:

Več kot ŽNJ tradov letno = dejavnost
Več kot ŽNJ trgovalnih dni = dejavnost
Če Holdaš več kot ŽNJ dni = brez davka
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

GupeM ::

Ker očitno ni enoznačnega odgovora, je najbolje, da imaš v mislih vedno 30% davka. Ne glede na število dni, tradov itd. Ko si nakažeš nek znesek na TRR, enostavno "plačaš" teh 30 % davka nogavici pod vzglavnikom. Če po 5 letih FURS od tebe nič ne zahteva, pa pač "najdeš" tistih 30 %, oz to vzameš kot "vrnjeno preveč plačano akontacijo dohodnine."

Če torej za stanovanje rabiš 30.000 eur, s "plačanim davkom" pa ven dobiš samo 28.000 eur, moraš pač še malo našparat. Čez 5 let bo dodatnih 12.000 eur prišlo prav, ko bo treba zamenjat kavč in kuhinjo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

Meridian ::

Jerry000 je izjavil:

Torej če to prav razumem, se plača 25% dohodnine od forka če nisi označen za dejavnost. Ampak...kako bodo oni ugotovil koliko je bilo to takrat evrov? In kako sploh ugotovijo če imaš kakšen "fork kovanec"?

Ugotavljat, če imaš kakšen fork kovanec, FURs ne more, dokler ti tega bodisi ne izplačaš oz. prijaviš davkariji. Ugotavljat ceno in vrednost airdroppa ob forku je enostavno preko price tracking agregatorjev, največji problem boš v bistvu le imel zaradi začetne cenovne volatilnosti ob airdropu, kjer je verjetno dosti možnosti za davčno optimizacijo, če si najdeš dober računovodski servis.

klavdijL ::

Kako je pa s tem čez večje obdobej? Ker vse kar najdem se nanaša na obdobje obdavčitve. Primer 2014 ter 2020 sem v kripto položil nekaj sredstev. Vmes sem cca dvakrat po pol leta aktivneje trgoval. Letos nekaj malega. Če bi želel drugo leto vse skupaj dvignit, kako se gleda obdobje znotraj katerega se določa, ali je šlo za dejavnost ali ne?

Jerry000 ::

GupeM je izjavil:

Ker očitno ni enoznačnega odgovora, je najbolje, da imaš v mislih vedno 30% davka. Ne glede na število dni, tradov itd. Ko si nakažeš nek znesek na TRR, enostavno "plačaš" teh 30 % davka nogavici pod vzglavnikom. Če po 5 letih FURS od tebe nič ne zahteva, pa pač "najdeš" tistih 30 %, oz to vzameš kot "vrnjeno preveč plačano akontacijo dohodnine."

Če torej za stanovanje rabiš 30.000 eur, s "plačanim davkom" pa ven dobiš samo 28.000 eur, moraš pač še malo našparat. Čez 5 let bo dodatnih 12.000 eur prišlo prav, ko bo treba zamenjat kavč in kuhinjo.

A ni davek manj, tole se mi zdi previsok davek 30% o_O

Jerry000 ::

Mato989 je izjavil:

Jerry, ne boš prišel do konca... Ti bi rad to kar jaz, ampak tega ne bo:

Jaz bi tudi rad da se enostavno napiše:

Več kot ŽNJ tradov letno = dejavnost
Več kot ŽNJ trgovalnih dni = dejavnost
Če Holdaš več kot ŽNJ dni = brez davka

Ja, to bi rad in še marsikaj. Sedaj mi tudi glede forka ni jasno kak kurca bodo oni to ugotovil. A sploh iščejo to? Sploh ne vem kakšen je postopek. Zato sem tudi že 100x vprašal če je kdo med vas izplačal 40k+, pa ne frend ali frend od frenda, direktno kdo od vas da pove iz prve roke postopek. Ker še vedno, da 30% davka hranim pri sebi 10 let je "neumno". Zato pa sprašujem kakšen je potek, če se to javlja na furs, da si po 1 mesecu brez skrbi, ne pa 10 let ne veš kaj bo. Ne vem kje, ampak mislim da sem nekje opazil 5% davka, ne 30. Spet, preverjam to tukaj kjer ste "poznavalci".
Spet drugo je, trgovalni dan, naredim en nakup in potem trejdam v eno valuto. S tem enim trejdom se sproži več transakcij, a to pomeni vsaka ta mala transakcija se že šteje ali paket.
No, saj bom šel do kakšnega društva za kriptovalute, mamo vsaj 3 kolikor sem gledal in tam povprašal še, na koncu pa še na furs klical. Ker ne vidim fore da si izplačam in čakam 10 let...res ne. Ajd, po 5k vsak teden dol da me ne dobijo bi bilo lažje...sam dolgotrajno...

Meridian je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

Torej če to prav razumem, se plača 25% dohodnine od forka če nisi označen za dejavnost. Ampak...kako bodo oni ugotovil koliko je bilo to takrat evrov? In kako sploh ugotovijo če imaš kakšen "fork kovanec"?

Ugotavljat, če imaš kakšen fork kovanec, FURs ne more, dokler ti tega bodisi ne izplačaš oz. prijaviš davkariji. Ugotavljat ceno in vrednost airdroppa ob forku je enostavno preko price tracking agregatorjev, največji problem boš v bistvu le imel zaradi začetne cenovne volatilnosti ob airdropu, kjer je verjetno dosti možnosti za davčno optimizacijo, če si najdeš dober računovodski servis.

Kaj s tem misliš, da jaz izrecno prijavim samo ta fork? Kaj pa če ne povem, ker itak sem ves fork pretvoril v ETH. Ter naj plačam in kompliciram še za računovodski servis sam za en tale fork? Kaj bodo sploh naredili tam? Popisali kolikšna je vrednost in koliko davka in čau? Saj na fork potem plačam samo na začetno vrednost, ne na toliko kolikor je zrastlo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jerry000 ()

Meridian ::

Vprašali bi te, od kje ti ta ETH. Tvoja naloga je, da davčni prijaviš smiselni potek dogodkov in transakcij in oni glede na predstavljeno potem modelirajo, če so tvoje trditve skladne s preteklim nihanjem cen. To vse, če sam nisi sposoben podati vseh transakcij v kakšnem .csv fajlu, bodisi ker nimaš dostopa do CEXa (MtGox fore...) ali kakšni drugi opravičeni razlogi, ki bo pokazali do decimalke natančno tvoje transakcije in konec koncev tudi tvoj dobiček in izplačilo na TRR. Za večje vrednosti izplačil ne vem, zakaj bi se igral in mešetaril, ker boš na koncu glih zaradi tega imel največ sivih las.

Na airdrop plačaš samo davek na začetno vrednost, to da si pretvoril v ETH nima vpliva na dodatno davčno obveznost, razen če padeš v dejavnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Meridian ()

GupeM ::

Jerry000 je izjavil:

A ni davek manj, tole se mi zdi previsok davek 30% o_O

Kakor želiš. Zaradi mene lahko ta odstotek daš na 0, ali pa na 100. Pa vse vmes. 30 sem pač rekel, da si na safe side. Lahko pa daš 1 % na stran, si pa na not-so-safe side.

Če bi se zadeva štela normalno v dohodnino, je ta odstotek odvisen od ostalih tvojih prihodkov. Gre pa vse do 50 %. Ampak glede na to, da ti je 40k eur veliko denarja, sklepam, da nisi v tako visokem razredu.

Jerry000 ::

Meridian je izjavil:

Vprašali bi te, od kje ti ta ETH. Tvoja naloga je, da davčni prijaviš smiselni potek dogodkov in transakcij in oni glede na predstavljeno potem modelirajo, če so tvoje trditve skladne s preteklim nihanjem cen. To vse, če sam nisi sposoben podati vseh transakcij v kakšnem .csv fajlu, bodisi ker nimaš dostopa do CEXa (MtGox fore...) ali kakšni drugi opravičeni razlogi, ki bo pokazali do decimalke natančno tvoje transakcije in konec koncev tudi tvoj dobiček in izplačilo na TRR. Za večje vrednosti izplačil ne vem, zakaj bi se igral in mešetaril, ker boš na koncu glih zaradi tega imel največ sivih las.

Na airdrop plačaš samo davek na začetno vrednost, to da si pretvoril v ETH nima vpliva na dodatno davčno obveznost, razen če padeš v dejavnost.

CSV fajle imam od borz, to šteje? Kaj je pa CEX pa nimam pojma. Trenutno dajem vse CSV v google sheet da imam vsaj združeno vse...ali bojo povprašali konkretno po CSV fajlih?
Koliko si ti izplačal? Torej si šel po tem opisanem postopku? Po kolikšnem času te je FURS kontaktiral?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jerry000 ()

Meridian ::

Jerry000 je izjavil:

CSV fajle imam od borz, to šteje? Kaj je pa CEX pa nimam pojma. Trenutno dajem vse CSV v google sheet da imam vsaj združeno vse...ali bojo povprašali konkretno po CSV fajlih? Koliko si ti izplačal? Torej si šel po tem opisanem postopku? Po kolikšnem času te je FURS kontaktiral?


CEX je borza in če imaš svoje trade spravljene v CSV fajle potem imaš večino že narjeno. Če po fajlu lahko sklepaš, da imaš manj kot 100 trgovalnih dni in 1000 naročil (ne tradov, naročilo se lahko sprovede v več tradih) v enem letu, potem imaš velike šanse argumentirati da nimaš dejavnosti. In preden vprašaš, ne, ni to za ziher. Če si boš na banko nakazal manjšo vrednost se niti ne sekirej, drugače pa razmišljaj o računovodskem oz. pravnem servisu, ki se s tem ukvarja. Če te FURS povpraša po detajlih in jim ti ne bodo všeč, lahko še vseeno argumentiraš in znižaš, če ne celo izničiš davčno obveznost, sploh če imaš za sabo nekoga, ki pozna terminologijo, pravo in računovodske izkaze. Kot drugo je pa bolje, da banko pred večjim nakazilom obvestiš in po potrebi informiraš, da ti ne zamrzne nakazila zaradi AML postopkov.

Jerry000 ::

Meridian je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

CSV fajle imam od borz, to šteje? Kaj je pa CEX pa nimam pojma. Trenutno dajem vse CSV v google sheet da imam vsaj združeno vse...ali bojo povprašali konkretno po CSV fajlih? Koliko si ti izplačal? Torej si šel po tem opisanem postopku? Po kolikšnem času te je FURS kontaktiral?


CEX je borza in če imaš svoje trade spravljene v CSV fajle potem imaš večino že narjeno. Če po fajlu lahko sklepaš, da imaš manj kot 100 trgovalnih dni in 1000 naročil (ne tradov, naročilo se lahko sprovede v več tradih) v enem letu, potem imaš velike šanse argumentirati da nimaš dejavnosti. In preden vprašaš, ne, ni to za ziher. Če si boš na banko nakazal manjšo vrednost se niti ne sekirej, drugače pa razmišljaj o računovodskem oz. pravnem servisu, ki se s tem ukvarja. Če te FURS povpraša po detajlih in jim ti ne bodo všeč, lahko še vseeno argumentiraš in znižaš, če ne celo izničiš davčno obveznost, sploh če imaš za sabo nekoga, ki pozna terminologijo, pravo in računovodske izkaze. Kot drugo je pa bolje, da banko pred večjim nakazilom obvestiš in po potrebi informiraš, da ti ne zamrzne nakazila zaradi AML postopkov.


Super odgovor, hvala. CSV sem si ravnokar shranil vse, kot dokazila (screenshot mobilne banke) iz leta 2016 kjer je vidno koliko denarja in kam sem nakazal). Me pa zanima, aj se sklepa kot večje nakazilo? Je 40-50k sklepano kot veliko ali je to malo? No, zame je dosti :). Ja, problem CSVjev je ta ker niso enotni, vsaka borza ma nek svoj format in je težko (zame) videt koliko naročil (ja, imam ene 8 borz med katerimi sem prenašal, ampak ne redno).
Torej, je 40-50k znesek pri katerem se razmišlja o računovodskem oz. pravnem servisu? Koliko to sploh stane?
In da bom 100% torej naročilo konkretno je, ko kupim ETH z BTC (na primer)? V tem naročilu se pa izvede več tradov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jerry000 ()

Jerry000 ::

A kdo pozna firmo Bit Quidity (poslovalnica je tudi v LJ - BTC pod emporiumom)? Baje menjajo fiat v kripto in obratno. Je kdo slišal za to?

DegenGambler ::

Se je glede slovencev v kriptu vzadnjih letih ze kej spremenilo, ali jih je se zmeraj 99.9% cistih scamov?

Machete ::

Daj vazi začni tečt maratone, da te vsaj 4 ure ne bo na dežurstvu trolanja.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Meridian ::

Jerry000 je izjavil:

Me pa zanima, aj se sklepa kot večje nakazilo? Je 40-50k sklepano kot veliko ali je to malo? No, zame je dosti :). Ja, problem CSVjev je ta ker niso enotni, vsaka borza ma nek svoj format in je težko (zame) videt koliko naročil (ja, imam ene 8 borz med katerimi sem prenašal, ampak ne redno). Torej, je 40-50k znesek pri katerem se razmišlja o računovodskem oz. pravnem servisu? Koliko to sploh stane?


Odvisno od banke do banke in njihove PPDFT politike. Zakon o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma (ZPPDFT-1) določa mejo pri 15.000 EUR (CTRL+F 15.000), kjer so banke obvezane preverjati izvor in identiteto. Ni pa to nujno, če banka posumi kakšne fore, lahko preverja za nižje zneske (~5000+ EUR) oz. če nisi problematičen, tudi za višje zneske od 15.000 (to zadnje je nepreverjeno in morebiti netočno). Banka to transakcijo umesti in preverja glede na tvoje osebne okoliščine, se pravi tvoje redne prilive iz plač, rent ali ostalih dohodkov. Predvidevam, da, če je to enkratni vir, je manj problemov, kot pa če se več prilivov pojavlja skozi daljšo časovno obdobje iz raznih (nerednih oz. neznanih) virov. Za servise nisem ziher, verjetno pa nič ne stane povprašati o zmožnostih le tega in okvirni ceni svetovanja.

Jerry000 je izjavil:

In da bom 100% torej naročilo konkretno je, ko kupim ETH z BTC (na primer)? V tem naročilu se pa izvede več tradov.

Jap. Recimo da hočeš kupiti 1 BTC. Na borzi daš market buy 1 BTC z evri: 0.5 BTC-ja se ti pofilla po ceni 34.163 EUR/BTC, 0.3 BTC-ja po 34.170 EUR/BTC in 0.2 BTC-ja po 34.177 EUR/BTC. Trije tradi, eno naročilo.

OracleDev ::

Zanima me nekaj glede Revoluta. Nimam ga še. Kot sem videl pri prijatelju omogoča nakup delnic in sicer tudi "delčke" delnic. Prej sem kupoval delnice drugje, kjer si normalno lahko kupil samo "cele" delnice in si jih dejansko kupil kot take. Ali to pomeni da prek revoluta ne kupiš dejanske delnice ampak deluje podobno kot etoro? Če je to res, ali moraš tudi če kupuješ preko Revoluta tudi izpolniti "napoved za odmero dohodnine od vrednostnih papirjev"?

jesskoman ::

Kako ta davek na rudarjenje zgleda v praksi?
Npr. če rudariš na nicehashu in ti nagrade na račun nakazujejo v btc, moras prijavit vsak satoshi, ki ga dobiš in ta se obdavči s 25% njegove vrednosti ob prejemu?
To storiš na koncu leta, ko prijavljaš drug dohodek?
Kako veš koliko je bil vreden vsak satoši ob vsakem času, ko si ga prejel?
A potem, ko btc prodaš na borzi, še enkrat plačaš davek?
Kaj se lahko zgodi v najslabšem primeru, če rudariš in samo holdaš ter nič ne prijaviš?

Hvala in LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jesskoman ()

Mato989 ::

jesskoman je izjavil:

Kako ta davek na rudarjenje zgleda v praksi?
Npr. če rudariš na nicehashu in ti nagrade na račun nakazujejo v btc, moras prijavit vsak satoshi, ki ga dobiš in ta se obdavči s 25% njegove vrednosti ob prejemu?
To storiš na koncu leta, ko prijavljaš drug dohodek?
Kako veš koliko je bil vreden vsak satoši ob vsakem času, ko si ga prejel?
A potem, ko btc prodaš na borzi, še enkrat plačaš davek?
Kaj se lahko zgodi v najslabšem primeru, če rudariš in samo holdaš ter nič ne prijaviš?

Hvala in LP


Nic se ne zgodi ker ne bos narudatil dovolj da bi te sploh kdo preverjal

Ce pa bos narudatil za 10k letno pa bos mel tudi 500e za racunovodjo in odvetnika da ti tole uredi pravno za furs
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

jesskoman ::

Recimo da narudarim 0,333 bitcoina (trenutno cca 10k €) do konca leta 2021. Ves čas samo holdam (nič ne prodajam in si nakazujem na TRR). Furs, glede na to, da moram nicehashu providat davčno številko, lahko dobi podatke o prihodkih btc, s strani nicehasha. Če ne naredim nič, lahko zadevo ignorirajo in minam naprej še 10 let, lahko pa se čez 5 let spomnijo, da moram za vsako transakcijo za nazaj predložiti dokazila (koliko btc in kolikšna je bila takratna protivrednost v €) in za vsako od njih plačam 25% davka?

Kako pa je v primeru, da imam na koncu leta narudarjenega 0,33 btc, do takrat vrednost bitcoina strmo pade in je teh 0.33 btc vredno le 1000 €. Plačam 25% od teh 1000 €, ali za vsako transakcij za njeno takratno protivrednost v eurih (kar je lahko več kot 1000€) ?

V primeru, da je temu tako, kako je taka dokazila sploh mogoče pridobiti? Nicehash nakazila se izvajajo vsakih nekaj ur (3-4?), torej je potrebno računati za 8x31x365 transakcij davek, ob upoštevanju vrednosti ob trenutku vsake transakcije posebej?

Če sam fursu ob koncu leta ne predložim ničesar, in narudarim za 10000€ btc-ja in se furs spotakne ravno ob mene. Plačam samo tistih 25% davka, ali me čaka še kakšna kazen? Kaj če se to zgodi čez X let?

Mato989 ::

Vedno placas davek na ceno ki je bila ko si zadevo prejel to je osnovna logika vsega... Tudi vrednost delnic je pri prejemu in prodaji ne pa konec leta ali neka imaginarna cifra

Dajte si vsaj osnove prebrat
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Lonsarg ::

Za valute se plača davek ko jo dobiš (po takratnem tačaju iz X valute v EUR). Za "asset" se plača davek takrat ko ga prodaš (= spremeniš v valuto). Težko bodo bitcoin obdavčili drugače kot asset (bi bilo birokratsko retežko, saj niti uradnega tečaja bitcoina FURS ne vodi da bi glede na datum preračunal), torej bi bila obdavčitev takrat ko ga spremeniš v EUR in ne takrat ko ga dobiš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Mato989 ::

Lonsarg je izjavil:

Za valute se plača davek ko jo dobiš (po takratnem tačaju iz X valute v EUR). Za "asset" se plača davek takrat ko ga prodaš (= spremeniš v valuto). Težko bodo bitcoin obdavčili drugače kot asset, torej bi bila obdavčitev takrat ko ga spremeniš v EUR in ne takrat ko ga dobiš.


Po tej logiki ce ga nikoli ne prodas in zamenjas za neko dobrino ni davka ker nisi nikol evrov dobil
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Lonsarg ::

Seveda, saj tudi če kupiš hišo pa naraste iz 100k na 2000k v roku 40 let plačaš 0EUR davka, dokler ne prodaš torej 0.

Lahko da se kdaj davčna odloči da je bitcoin valuta, samo potem morajo oni tudi uradno vodit tečaj za celo zgodovino nazaj in tudi uradno zahtevati od vseh firm ki imajo bitcoin transakcije da jih prijavljajo fursu. Tega pa zaenkrat nimajo in torej nimajo predpogojev to obdavčiti kot obično valuto. Razn če kaj ornh spalamudijo..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Mato989 ::

Lonsarg je izjavil:

Seveda, saj tudi če kupiš hišo pa naraste iz 100k na 2000k v roku 40 let plačaš 0EUR davka, dokler ne prodaš torej 0.

Lahko da se kdaj davčna odloč


Ja ampak po tej logiki ce bi hiso po 5 mesecih ko naraste vrednost iz 100k na 200k samo menjal blago za blago recimo 3 vikende bi blo 0 davka pa veva da to ni res promet je potrebno placat pa davek verjetno tudi
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Lonsarg ::

Če menjaš hišo za 3 vikende plačaš davek na razliko vrednosti + 2% davek na promet. Če razlike vrednosti ni plačaš zgolj 2%.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Mato989 ::

Lonsarg je izjavil:

Če menjaš hišo za 3 vikende plačaš davek na razliko vrednosti + 2% davek na promet. Če razlike vrednosti ni plačaš zgolj 2%.


Ja in kako bo furs to nasel ce nardis enako z bitcoinom pod pogojem da ni nepremicnina ampak nekaj kar ne posiljas pogodbe fursu
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Lonsarg ::

Nepremičnine so bile samo specifični primer in so posebne. Nepremičnine imajo posebni zakon z 2% prometnim davkom. Prometni davek (torej govorimo o sivem trgu) na avte je recimo 0%, prav tako je 0% na bitcoin dokler ne rečejo drugače. Medtem ko:
- če je bitcoin plačilno sredstvo pričakujejo od tistega, ki prejme plačilo da pretvori v EUR in poknjiži kot EUR in plača ustrezni DDV
- če je bitcoin asset, ki ga posameznik proda in s tem spremeni v valuto pričakujejo od tistega, da to prijavi kot kapitalski dobiček glede na datum prodaje, enako kot delnice. Imajo pa zelo slabe vzvode to trenutno preverjati. Noben ti sicer ne more garantirat da ne bodo kdaj za nazaj šli kaj preverjat, osebno sicer dvomim, da bi več kot za leto dni nazaj karkoli preverjali.
- če je bitcoin podarjen pričakujejo darilno pogodbo ki ima spet svoja pravila glede davkov

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Route66 ::

Mene pa zanima kako je v tovrstnem primeru (mislim da primer še ni bil podan). Recimo da sem "freelencer" in da sem izredno dober prevajalec, kjer prevajam razne brošure in članke itd iz enega v drug jezik. Plačajo mi v kovancih oziroma plačilo je možno tudi v dolarjih. Zdaj me zanima kaj se zgodi v primeru da jaz ta dobiček od dela (kot Freelencer) takoj investiram v kripto. Glede nato da bi vse skupaj držal, mi davka nebi bilo potrebno plačati. Ampak kaj se potem zgodi s tistim denarjem na začetku, ki sem ga prejel z delom, ali bi se zdaj ko sem ga vložil v kripto, izognil plačilu davka v tisti prvi fazi?

Mato989 ::

Lonsarg je izjavil:

Nepremičnine so bile samo specifični primer in so posebne. Nepremičnine imajo posebni zakon z 2% prometnim davkom. Prometni davek (torej govorimo o sivem trgu) na avte je recimo 0%, prav tako je 0% na bitcoin dokler ne rečejo drugače. Medtem ko:
- če je bitcoin plačilno sredstvo pričakujejo od tistega, ki prejme plačilo da pretvori v EUR in poknjiži kot EUR in plača ustrezni DDV
- če je bitcoin asset, ki ga posameznik proda in s tem spremeni v valuto pričakujejo od tistega, da to prijavi kot kapitalski dobiček glede na datum prodaje, enako kot delnice. Imajo pa zelo slabe vzvode to trenutno preverjati. Noben ti sicer ne more garantirat da ne bodo kdaj za nazaj šli kaj preverjat, osebno sicer dvomim, da bi več kot za leto dni nazaj karkoli preverjali.
- če je bitcoin podarjen pričakujejo darilno pogodbo ki ima spet svoja pravila glede davkov


Ampak ne vemo kaj je in kako poteka prodaja ce za avto vzames 7 kokosi in svinjo ali pa reciva 1 btc in 7 etrov

Ali je dolzan oni kmet javit da je menjal 7 kokosi in svinjo in odvest davek enako je potem vprasanje za btc saj nikoli nisi knjizil evre v namisljenih primerih ampak gre tehnicno gledano za blagovno menjavo
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Jerry000 ::

Meridian je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

Me pa zanima, aj se sklepa kot večje nakazilo? Je 40-50k sklepano kot veliko ali je to malo? No, zame je dosti :). Ja, problem CSVjev je ta ker niso enotni, vsaka borza ma nek svoj format in je težko (zame) videt koliko naročil (ja, imam ene 8 borz med katerimi sem prenašal, ampak ne redno). Torej, je 40-50k znesek pri katerem se razmišlja o računovodskem oz. pravnem servisu? Koliko to sploh stane?


Odvisno od banke do banke in njihove PPDFT politike. Zakon o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma (ZPPDFT-1) določa mejo pri 15.000 EUR (CTRL+F 15.000), kjer so banke obvezane preverjati izvor in identiteto. Ni pa to nujno, če banka posumi kakšne fore, lahko preverja za nižje zneske (~5000+ EUR) oz. če nisi problematičen, tudi za višje zneske od 15.000 (to zadnje je nepreverjeno in morebiti netočno). Banka to transakcijo umesti in preverja glede na tvoje osebne okoliščine, se pravi tvoje redne prilive iz plač, rent ali ostalih dohodkov. Predvidevam, da, če je to enkratni vir, je manj problemov, kot pa če se več prilivov pojavlja skozi daljšo časovno obdobje iz raznih (nerednih oz. neznanih) virov. Za servise nisem ziher, verjetno pa nič ne stane povprašati o zmožnostih le tega in okvirni ceni svetovanja.

Jerry000 je izjavil:

In da bom 100% torej naročilo konkretno je, ko kupim ETH z BTC (na primer)? V tem naročilu se pa izvede več tradov.

Jap. Recimo da hočeš kupiti 1 BTC. Na borzi daš market buy 1 BTC z evri: 0.5 BTC-ja se ti pofilla po ceni 34.163 EUR/BTC, 0.3 BTC-ja po 34.170 EUR/BTC in 0.2 BTC-ja po 34.177 EUR/BTC. Trije tradi, eno naročilo.

Ful lepo razloženo, hvala ti ful za tale odgovor!
Torej trgovalni dan se pa šteje kot 1 trgovalni dan, neglede na to ali imaš 1 ali 10 naročil v tistem 1 dnevu?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jerry000 ()

jesskoman ::

Ok, prebral in pregledal sem (relativno) veliko na to temo, pa vendar.

Jasno mi je, da je rudarjenje obdavčeno v vsakem primeru. Ker nimam dejavnosti moram prijavit drugi dohodek, ki se kot računovodski dogodek pripozna ob njegovem nastanku. V tem primeru vsake 4 ure, ko nicehash na moj wallet nakaže XX satoshijev v vrednosti X eur. Torej za odmero dohodnine, moram poslati excel tabelo z vsemi temi seštetimi vrednostmi (lahko enkrat na leto ali bolj pogosto? To je cca. 6*31*365 nakazil v enem letu), ki jo potem oni obdavčijo po veljavni dohodninski stopnji (26% nad 8500EUR in 33% nad 25000EUR skupnih neto dohodkov, dlje predvidevam, da ne bom prišel).

Jaz si teh satoshijev oz. btc ne izplacujem v fiat, temveč jih vztrajno hodlam, do trenutka (čez npr. 5 let), ko btc masivno naraste in jaz ves portfelj (500K ali 1mio *(i wish, ampak humor me prosim)) izplacam na TRR. Moram nato ponovno plačati davek na karkoli? Dobiček? Moram računat razliko vrednosti za vsak satoshi od trenutka pridobitve do trenutka prodaje in na to razliko ponovno plačati davek (na dobiček)?

Kaj če ves ta čas ne prijavljam ničesar in si čez 5 let nakažem 500k, furs me pozove, da priložim dokazila, ki jih lahko imam, lahko ne. V primeru, da jih imam plačam vso dohodnino za nazaj + kazni in obresti, ali jo odnesem samo s plačilom dolga davka na dohodnine?

Če dokazil nimam, plačam 70%?

Upam, da ne kompliciram preveč. Rad bi si le razčistil pojme, kajti zakonodaja in različne razlage le te (sploh za kripto) mi niso najbolj razumljive.

Zgodovina sprememb…

Machete ::

Še manj so jasne Fursu. Zato se ne obremenjujte. Kupite kaj direkt s crypto ali pa prodjate za keš na roke. Ne bit taki Cankarji. Ceste bodo slabe v vsakem primeru.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

jesskoman ::

Trenutno res ne. Ne želim se pa znajti v situaciji, kjer bi lahko čez 10 let po nekem neverjetnem srečnem naključju ravno moje narudarjeno čudo bilo vredno precej denarja, pa ga ne bom upal oz. mogel uporabit (stanovanja, avtomobila, ipd. ne moreš kupit z kripto, oz bo slej ko prej nekdo moral dokazovat izvor)
««
4 / 14
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nov predlog za obdavčitev kriptovalut (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
9516766 (9639) Jerry000
»

Obdavčitev kripovalut - kako spraviti na minimum? (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Kriptovalute in blockchain
993167849 (78335) CaqKa
»

Obdavčitev kriptovalute vprašanje

Oddelek: Kriptovalute in blockchain
197213 (6108) Cubaka
»

Kako FURS in ATVP regulirata kriptožetone in kriptovalute (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
507147291 (111437) Aquafriend

Več podobnih tem