» »

Gradnja med finančno krizo

Gradnja med finančno krizo

Drevesce ::

Trenutno sem v postopku pridobivanja vse potrebne dokumentacije za gradnjo hiše (bo še kar trajalo nekaj časa). V naslednjih dveh letih imam plan graditi v vsakem primeru (kriza ali ne), vsaj ploščo, če že ne drugega. Mudi se mi ravno ne.

Zdaj ogromno je govora o finančni krizi, ki bi nas znala prizadeti po koncu epidemije. Sam sicer nekoliko dvomim, da bo prišlo do krize že v tem letu. Ponavadi pride takrat, ko ljudje to najmanj pričakujejo. Morda v naslednjem letu, ko se bodo začeli kazati znaki (pozitivni in negativni) ukrepov, ki jih bodo vlade ter centralne banke sprejemale letos. Ampak dobro, se tako ali tako ne mislim kreditirati, morda med krizo kakšen ugoden kredit če bo zmanjkalo 10-20k.

Me pa vseeno zanima, ima kdo od vas izkušnje z gradnjo nepremičnin med finančno krizo (naprimer tisto leta 2008). Takrat res nisem sledil cenam. Koliko se zna poznati na končni ceni gradnje? Naprimer na mojem primeru, imam plan graditi enostavno mansardno hišo tam med 150-200m2 max.
Kaj so pozitivne strani gradnje med finančno krizo, na kaj je potrebno biti dodatno pozoren ipd.? Bi bil zelo vesel kakšnega nasveta.

To temo, če želite lahko uporabite tudi za druge debate, ki se ne tičejo mojega primera.

starfotr ::

Cene dela padejo, več je finančnih nategov, v smislu pobašejo denar in ne naredijo ali pa ne plačajo dobavitelju opreme. Je pa res, da je do mojstrov lažje in hitreje priti, ker so manj zasedeni.

blackbfm ::

Zdaj ogromno je govora o finančni krizi, ki bi nas znala prizadeti po koncu epidemije. Sam sicer nekoliko dvomim, da bo prišlo do krize že v tem letu. Ponavadi pride takrat, ko ljudje to najmanj pričakujejo


Po koncu? Nevem kaj ti sanjaš, kriza ne-videnih razseznosti je ze v polnem teku, cakamo udarni val

showsover ::

To pa se strinjam, da je potrebno gledati proti izhodu, ne samo trepetati, kaj bo z nami.
Madona, vseh nas pa nas ne bo neslo, ali?
No, če nas bo, pa tisti kupi denarja, ki jih imate, itak nič ne pomenijo.

koyotee ::

Ce imas zagarantirano sluzbo, kar je v tem trenutko nima skoraj noben, bodo krediti verjetno zelo poceni, ko se stvar malo stabilizira.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

showsover ::

Na tem svetu imas samo eno garancijo - da nisi za vedno.
No, pa se eno - davke v taksni ali drugacni obliki vedno placas.
Kar sploh ni problem, ce se smotrno porabijo.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: BorutK-73 ()

IL_DIAVOLO ::

Če ze kaj, potem bi se splacalo kupiti rabljeno hiso, ko bo folk rabil kes, ko bojo hteli na hitro prodat.

Alfa Dog ::

Jaz sem zacel graditi leta 2010, ravno nekaj takega kot opisujes.
Poklical sem par izvajalcev, vsi so z veseljem prisli na ogled in dali ponudbe. Nobeden ni niti omenil kakega avansa. Izbrani izvajalec je nato pricel graditi cez par mesecev, tocno tako kot smo se dogovorili. Cene pa so bile takrat nizke, en kolega je lani placal za en manjsi prizidek 75% cene ki sem jo jaz placal za celo hiso (3 faza).
En drug kolega je hotel zacet gradit lani jeseni, pa mu niti ponudb ni uspelo dobiti.

showsover ::

Alfa, cestitke. Ja dober timing je tako pomemben kot lokacija. Ce imas moznost izbirati.

jakan123 ::

Jaz imam plan graditi, takoj ko mi poštemplajo papirje, ponudbe pa zbiram že nekaj časa in sta me dva izvajalca prejšnji teden že klicala, da se je sprostilo nekaj terminov, da lahko takoj začnejo z delom in poslali so novo bolj ugodno ponudbo. Tako, da bo sigurno ceneje, če poči kriza. Če imaš še varno službo, je to potem kar dobra kombinacija.

kamiKaZaA ::

Bom izkoristil to temo, čeprav sem še daleč oddaljen od gradnje hiše.

Kupiš parcelo, katera ima status "zazidljiva posest" in ima priključke ob posesti. Koliko časa potrebuješ, da dobiš gradbeno dovoljenje? Tak od oke, ni treba natančno. Ali je res, da če nimaš priključkov direkt na parceli, ampak so ob parceli, da moraš pridobiti neka dovoljenja za gradnjo od najbližjih sosedov in če se oni ne strinjajo, da si zgradiš hišo z ravno streho, se lahko greš žvižgat in moraš prilagoditi gradnjo njihovemu izgledu hiše? To mi je malo čudno, kar sem od nekaterih slišal, nisem pa šel preverjat. Na kaj še je treba biti pozoren, ko kupiš posest, katera ima status "zazidljiva"?

Hvala vsem za odgovore.

kloko ::

@kamiKaZaA
predvsem je treba paziti, da je zazidljivo po občinskih planih, ne samo po lepih besedah prodajalca
smernice za gradnjo določajo občine za svoja področja. ne sosedje
sosede se vpraša za soglasje, če kaj koplješ po njihovem, ali če zidaš blizu meje
itd...

L.p., Kloko

Invictus ::

Glede teh privatnikov so dvojne zgodbe...

Eni si zaradi karantene ne upajo priti, drugi pa so takoj na voljo, če imajo material..
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kamiKaZaA ::

@kloko
Hvala za konkreten odgovor.

Torej pred nakupom te posesti se gre na občino in tam preveri, kaj se sme zidati na tej posesti? In tudi tam dobim vse informcije? Logično mi je tudi, da se naredi vpogled v zemljiško knjigo, da še niso kakšne bremenitve gor ali pa da ni lastništvo 100% dorečeno in je več lastnikov gor, ter da je res zazidljiva parcela in ne navaden travnik. Namreč strah me je, če bom prišel enkrat tako daleč, da nebom nategnjen in da bom potem še 10 let urejal vso dokumentacijo, preden se bo zapičila prva lopata.

Drugače sem iz Maribora in pišem tudi konkretno za Maribor.

IL_DIAVOLO ::

Zazidljiva parcela in priključki na parceli, to glej. Na občini vprašaj kaksen je komunalni prispevek in kaksen tip hiše je dovoljen. Da ne bos imel celega plana bajte, potem pa jovo na novo.

Dober dan ::

Tudi jaz sem v fazi zidanja. Papirje že imam, temeljno ploščo smo pa vlili februarja. Sedaj pa se je zataknilo zaradi Korone. Do nadaljnega čakam.. kar se tiče gradnje, mislim da bomo kar nekaj prišparali. Upam samo, da bomo imelo redne prihodke..

kamiKaZaA ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Zazidljiva parcela in priključki na parceli, to glej. Na občini vprašaj kaksen je komunalni prispevek in kaksen tip hiše je dovoljen. Da ne bos imel celega plana bajte, potem pa jovo na novo.

Trenutno je takih parcel malo. Meni zanimive pa imajo takšen opis:

Priključki za zemljišče se nahajajo ob glavni cesti. Parkiranje in dostop do parcele je urejen.

ali pa

Vsi priključki so ob parceli.

Kakšne komplikacije z gradnjo lahko imaš, če kupiš parcelo, kjer ni priključkov na parceli?

Dober dan ::

Iskanje dovoljenj. Prvo za dostop do parcele, dovoljenje za kopanje vodovoda, dovoljenje za kopanje elektrike, pa telefona, pa mogoče še kaj. Nič od tega seveda ne vzame veliko časa, če imaš za sosede ljudi.. v nasprotnem primeru pa si naj***l.

kamiKaZaA ::

Dober dan je izjavil:

Iskanje dovoljenj. Prvo za dostop do parcele, dovoljenje za kopanje vodovoda, dovoljenje za kopanje elektrike, pa telefona, pa mogoče še kaj. Nič od tega seveda ne vzame veliko časa, če imaš za sosede ljudi.. v nasprotnem primeru pa si naj***l.

Torej če prav razumem, če ni priključkov na parceli, so recimo ob parceli, si odvisen od dobre volje bodočih sosedov, kateri te ne poznajo? Nice.

Zdaj mi je tudi jasno zakaj se določene dobre parcele že 5+ let prodajajo, pa imajo dokaj realno ceno ali pa še -10% nižjo, kot jo ima kakšna konkurenčna.

Ni mi pa jasno zakaj v tem času ni lastnik uredil, da bi bil priključek na parceli in da bi sam postavil eno leseno lopo, katera bi bila priključena na elektriko in imela priklop vode, ter kanalizacijo, če že prodaja parcelo za 100.000+ €, mu teh 10.000-20.000€ (sem not sem štel vse paprije z prispevki vred za gradnjo) nebi predstavljal neki strošek. Sedaj pa bo pomoje to parcelo prodajal 100 let in je nebo prodal.

Dober dan ::

Zakaj bi urejal? Parcela je gradbena, to je pa to. Kako si boš ti priključne vlačil, pa ni problem prodajalca. Da je pa parcela gradbena, morajo bit pa neki pogoji izpolnjeni. Mislim da dovoz do parcele je prvi pogoj, drugi pogoj pa je, da ni predaleč od ostalih zgradb. Parcela mora biti dovolj velika, mislim da mora bit zgradba vsaj 4 metre od meje s sosedom. Malo sem pozabil že, kako to gre.

kamiKaZaA ::

Mene hipotetično zanima (nimam še takšnih financ), če jaz kupim takšno parcelo (priključki ob parceli) ali bom lahko začel graditi na njej, brez da me sosedi ovirajo?

To da se čaka na gradbeno dovoljenje od 6-24 mesecev ni takšen problem, če veš, da ko boš dobil vse papirje, lahko štartaš z gradnjo. Problem nastane, če te lahko bodoči sosed ovira pri gradnji. V takem primeru takšne parcele ne povoham, kaj šele da bi jo kupil.

Torej? So komplikacije pri takšni parceli ali niso?

Zgodovina sprememb…

jakan123 ::

kamiKaZaA je izjavil:

Bom izkoristil to temo, čeprav sem še daleč oddaljen od gradnje hiše.

Kupiš parcelo, katera ima status "zazidljiva posest" in ima priključke ob posesti. Koliko časa potrebuješ, da dobiš gradbeno dovoljenje? Tak od oke, ni treba natančno. Ali je res, da če nimaš priključkov direkt na parceli, ampak so ob parceli, da moraš pridobiti neka dovoljenja za gradnjo od najbližjih sosedov in če se oni ne strinjajo, da si zgradiš hišo z ravno streho, se lahko greš žvižgat in moraš prilagoditi gradnjo njihovemu izgledu hiše? To mi je malo čudno, kar sem od nekaterih slišal, nisem pa šel preverjat. Na kaj še je treba biti pozoren, ko kupiš posest, katera ima status "zazidljiva"?

Hvala vsem za odgovore.



Če sosedje ne težijo, lahko dobiš vse skup kar hitro. Rabiš dobiti služnost za priključke. V mojem primeru se bo vleklo priključke s ceste, tako da za to ne rabim soglasja sosedov, sem pa potreboval soglasje enega soseda, ker bo rob strehe 3m od meje. Ampak niso komplicirali. Bolj se je kompliciralo na občini glede dovoza. Od kar smo končno vložili vlogo za gradbeno dovoljenje pa čakamo že tretji mesec zdaj.
Projekt se je drugače začek risati pred enim letom, potem smo pa pol leta kockali skupaj papirje, soglasja, mnenja (arso, elektro, itd). Tako da ja, ne gre tako hitro kot bi želel in sploh ne tako hitro, kot sem planiral, ampak nimamo kaj :)

kamiKaZaA ::

jakan123 je izjavil:



1. V mojem primeru se bo vleklo priključke s ceste, tako da za to ne rabim soglasja sosedov,

2. Bolj se je kompliciralo na občini glede dovoza.

Super odgovor. Takšne informacije sem potreboval. Še samo dva odgovora bi prosil in potem lahko zaključim in pustim OP-ju temo.

1. Torej, če se pozanimam (V Mariboru je sigurno tak v večini ulic), če so vsi priključki na cesti, je to potem win situacija in nisem več odvisen od sosedov?

2. Lahko bolj podrobno ali pa vsaj neko smernico. Lahko tudi na ZS.

Dober dan ::

Gradbenega dovoljenja ne dobiš, dokler nimaš mnenja vodovodarjev, mnenja električarjev, mnenja občine, gradbenega načrta, urejenega dovoza, geodetski posnetki, še žličkarji morajo potrdit podlago trdoto podlage, itd. Da lahko zidaš, moraš imeti vse rešeno. Po novem še ta brezvezni PZI, samo da ti inšpektorji ne najedajo..
Malo se pozanimaj, zame je vse uredila Arhitektka. Nisem rabil nič hodit okoli, samo vsake tolko kak evro in podpis.

Zgodovina sprememb…

kamiKaZaA ::

Torej, če imaš denar, pred nakupom najameš arhitekta, kateri oceni vse skupaj glede zazidljive posesti in možnih opcij, nato kupiš in ti on vse papirje ureja, seveda proti plačilu. Bo to držalo?

Šimpanz ::

Še en hec. Če želiš kredit, banka zahteva pravnomočno gradbeno dovoljenje. Ti dobiš gradbeno dovoljenje, potem pa še na to pritoži bližnji sosed zato ni pravnomočno. Banka posledično ne da kredita. Nočna mora.

jakan123 ::

kamiKaZaA je izjavil:

Torej, če imaš denar, pred nakupom najameš arhitekta, kateri oceni vse skupaj glede zazidljive posesti in možnih opcij, nato kupiš in ti on vse papirje ureja, seveda proti plačilu. Bo to držalo?


To je kar obvezno. Oziroma projektanta rabiš, da ti spelje vso papirologijo in, da je projekt sestavljen,tako kot treba. Da prideš do gradbenega dovoljenja gre kar nekaj denarja. Tudi komunalne prispevke plačaš pred izdajo gradbenega dovoljenja.
Če nimaš denarja niti za papirologijo, je gradnja no go.
Tudi, če vzameš kredit, recimo da se gradi na ključ. Kredit pokrije hišo, ti moraš pa poskrbeti še za plato, vse priklope in potem moraš hišo še opremiti in seveda tudi okolico. Potem pa računaj koliko EUR gre v to... :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jakan123 ()

Dober dan ::

No, ni vse tako črno. Jaz sem najprej stopil do sosedov, nato pa na občino. Ko sem imel vsa mnenja, seveda črno na belem, sem se sprehodil do arhitektke. Od tam naprej je vse uredila ona. Naj pa bo vsem graditeljem jasno, da moraš imeti vsaj 10k svojega denarja na kupu za papirje. Torej načrt, pzi, komunalni prispevek, žličkarje, geometre. Pa tu in tam kakšna malenkost. Ko imaš vso dokumentacijo in jo neseš predložit na občino, ti vzamejo 300€, da sploh vzamejo papirje na okencu..

sandmat ::

Med krizo se je načeloma gradnja pocenila. Pri 115milio projektu se je recimo v tistih časih pocenila za 40 milijonov € (in to celo v okviru javnih razpisov, kar je čudež).

Invictus ::

Na privat objektih se zdaj ne sme delat. Sosedje prijavljajo, in policija piše kazni.

Lahko se pa dela na objektih podjetij...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

D3m ::

Jaz sem pogodbo podpisal konec Januarja. Pridobivanje gradbenega dovoljenja se bo začela Januarja 2021.

Kaj po potlej bom pa videl. :)
|HP EliteBook|R5 6650U|

-ninja-91- ::

Invictus je izjavil:

Na privat objektih se zdaj ne sme delat. Sosedje prijavljajo, in policija piše kazni.

Lahko se pa dela na objektih podjetij...


In od kje pride razlika oz podlaga za kazen? Gradbišča po LJ laufajo naprej:
https://vimeo.com/399701349

Ghost7 ::

Dober dan je izjavil:

Gradbenega dovoljenja ne dobiš, dokler nimaš mnenja vodovodarjev, mnenja električarjev, mnenja občine, gradbenega načrta, urejenega dovoza, geodetski posnetki, še žličkarji morajo potrdit podlago trdoto podlage, itd. Da lahko zidaš, moraš imeti vse rešeno. Po novem še ta brezvezni PZI, samo da ti inšpektorji ne najedajo..
Malo se pozanimaj, zame je vse uredila Arhitektka. Nisem rabil nič hodit okoli, samo vsake tolko kak evro in podpis.


Sam sem kupil parcelo z že gradbenim dovoljenjem (preveriš na UE, kjer je izdan, če je res še veljaven!!), trenutno sem pri zidanju kleti. Gradbenik je rekel, PZIja ne rabim, vendar boš še kakšni dve plači še dal arhitektu, da sploh lahko prijaviš gradbišče. Stalo me je 3500 za mapo, katero nihče ne rabi razen, spet UE. Vse kar je razlike med PGD je v manjšem merilu. Pomoje dela za en šiht. To so si arhitkti priborili, da še enkrat zakasirajo. Pred nekaj leti, tega ni bilo. Bil je samo PGD (projekt gradbeno dovoljenje).

dvojka ::

V mojem primeru gradnja v zimskem času 2015 (na srečo bila lepa zima). Celotna zidarska dela za 320 m2 z materialom so me stala 37.600€ Sedaj za urejanje okolice čakam na bolj ugodne čase. Za 700 m2 izvajalci tudi pogledati ne pridejo :)

Dober dan ::

Poleti jih boš mel, koliko jih boš hotel ?

kamiKaZaA ::

Še enkrat bi se vsem zahvalil, ker sem v tej temi dobil super koristne informacije.

Tody ::

Pzi bos rabil ko bos hotel dobiti uporabno dovoljenje, ce tega ne bo ne bo hisne stevilke. Pa srečno

dvojka ::

Pa ne samo PZI. Zelo dobro se pozanimaj, če je novogradnja kaj vse rabiš na koncu za uporabno dovoljenje in hišno številko. Časi, ko si hišo zgradil in je bilo to to so mimo. Arhitekt mi je razložil, da je potrebno na koncu gradnje prištet še tam do 10k€, da se dobi uporabno dovoljenje. Potrebuješ recimo PID, ki ga navadno računajo v višini PGD, rabiš imeti vse meritve, skladnost vgrajenih materialov... Tega se nabere precej in ni poceni.

Drevesce ::

kamiKaZaA je izjavil:

Še enkrat bi se vsem zahvalil, ker sem v tej temi dobil super koristne informacije.


Se strinjam, lepo se je razvila debata. Pa kot opozorilo tistim, ki gradite na Rudniku oziroma na Barju, pa niste seznanjeni s tem območjem. Leseni piloti (lahko tudi betonski) so MUST. Žalostno je tu gledati hiše, ki so grajene brez teh in visijo že po parih letih. Dejansko celo kakšni arhitekti niso s tem seznanjeni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Drevesce ()

nejcek74 ::

Drevesce je izjavil:

kamiKaZaA je izjavil:

Še enkrat bi se vsem zahvalil, ker sem v tej temi dobil super koristne informacije.


Se strinjam, lepo se je razvila debata. Pa kot opozorilo tistim, ki gradite na Rudniku oziroma na Barju, pa niste seznanjeni s tem območjem. Leseni piloti (lahko tudi betonski) so MUST. Žalostno je tu gledati hiše, ki so grajene brez teh in visijo že po parih letih. Dejansko celo kakšni arhitekti niso s tem seznanjeni.


no ja, to je bolj stvar statika in geomehanskega poročila. Ponavadi pa manjka, ker narocniki sparajo nan pacnih mestih, recim da teh stvar ne izvajajo / narocajo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

gradbeno dovoljenje

Oddelek: Loža
419911 (1058) bemfa
»

mobilne hiške - zakonodaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8747595 (30493) liberluminus
»

Ali obstaja služnost? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5221176 (12427) St235
»

Parcela

Oddelek: Loža
296053 (5004) floyd1
»

Izračun komunalnih prispevkov in cena gradbenega dovoljenja ?

Oddelek: Loža
2533507 (2702) tony1

Več podobnih tem