» »

Elektroinštalacija stanovanja 30m2

Elektroinštalacija stanovanja 30m2

1
2
3

starfotr ::

Narobe gre lahko marsikje in marsikaj.

Zategneš izolacijo, namesto vodnika, narediš slab spoj, pozabiš kje kaj privijačit, zvrtaš luknjo in raniš kabel (pa še vedno vse dela samo rpesek je manjši), zacvikaš kje kak kabel (se ti naredi kaka šlinga ali podobno)... napak in izvedb le teh kolikor hočeš.

Meritve so obvezne. V tehnični smernici lepo piše. Tehnična smernica je pa obvezen dokument.

Ja, lahko ti naredi nek fušar popoldne. Prihraniš 9,5 % davka. Medtem, ko za material daš 22 % davka. Misliš, da fušar štromar popoldne bo pa imel manjšo urno postavko, kot s.p.? Misliš, da ne električarji ne znajo cenit svojega znanja?

Računa nimaš. Meritev tudi ne, ker kdo pa to rabi. Tako kot folk ne rabi plačevat dimnikarjev. Ker so baje nateguni. In ker vse znajo sami spucat, ker to delajo že od nekdaj. V resnici pa vsako leto zagori ogromno dimnikov, mnogo preveč za ta sodoben svet v katerem živimo.

https://www.zurnal24.si/pod-streho/varc...

s1m0n ::

Odvisno kako se stvari lotevaš...
Torej, da informacije kako se stvari izvede pridobiš od ljudi, ki se s tem ukvarjajo.
Če nisi prav preveč leve narave lahko stvari urediš bolje kot kak lokalen inštalater.
No saj ne pravim, da njihova storitev ni izvedena po predpisih in smernicah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

starfotr ::

Seveda, nekdo, ki vsak dela to, naredi slabše, kot nekdo ki to dela 1x v lajfu. Baš ste vsi ponosni na svoje sposobnosti.

facepalm ::

S.P. bo sparal na materialu kjer bo le lahko. Naredil bo "dovolj" dobro.
Ti se bos zase maksimalno potrudil. Kaksne so tvoje sposobnosti pa je druga zgodba.
Meni je tezko dati doloceno stvar delat mojstrom, ker so povrsni in mnogo jih nima potrebnega znanja (govorim o gradbenistvu nasploh).
Pac ne zaupam.
Cesar se lotim sam, se pa predhodno dobro pozanimam o potencialnih zahebih.

starfotr ::

Ne, vgradil bo tak material, kot ga boš plačal. Če ti je pač pomembna samo najnižja cena, bo temu primerno tudi izbran material.

Recimo, danes če se držiš nekih pametnih odločitev, pa izbereš npr. omaro hager, odklopnike ETI, drobni material TEM, ne moreš falit. Če pa greš v bauhaus ali odklikaš na aliexpressu in kupiš najceneje možno, potem pa pač to ni to.

matobeli ::

Ni res. Doze, kable, kanale... vse to nabavi inštalater in seveda nabavi najcenejše v lokalni štacuni, kjer ima 50% rabat.

Če kupuješ zase pa vzameš prek spletnih trgovin, lahko tudi tujina (CZ,SK) in dobiš za enako ceno modernejšo in kvalitetnejšo opremo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

s1m0n ::

Naš trgovec ti bo želel prodati to kar ima na zalogi ali to kar zastopa.
Mi smo večino materiala (razen doz, kanalov) vzeli v tujini. Cenovno prekašajo naše, tudi pri naših mastnih popustih :) Kor primer uraden zastopnik pri nas za X firmo je bil skoraj 60% dražji za enak material kot uradni zastopnik malo severneje. To se pri materialu kar pozna, če ga je veliko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

floyd1 ::

facepalm je izjavil:

Ti se bos zase maksimalno potrudil. Kaksne so tvoje sposobnosti pa je druga zgodba.
Meni je tezko dati doloceno stvar delat mojstrom, ker so povrsni in mnogo jih nima potrebnega znanja (govorim o gradbenistvu nasploh).
Pac ne zaupam.

Točno tako, super povedano.
Tisto boldano pa sem že prevečkrat doživel.

s1m0n ::

Ne vem zakaj bi bilo tako težko posebej pri novogradnji v lastni režiji položit cevi in potegnit vodnike do doz? Vezavo omarice še ti vedno lahko izvede kdo drug. Kar se pa odklopnikov in el. materiala tiče je pri nas tako kot se že omenja ETI, Schrack in Hager.
Mi smo bili pač pri izboru materiala malo izbirčni pa je ves material kupljen v tujini tudi zaradi cene in samega nabora.

St235 ::

Pri novogradnji ne pozabit na papirologijo ob samogradnji, če hočeš prit do hišne številke.

facepalm ::

s1m0n je izjavil:

Ne vem zakaj bi bilo tako težko posebej pri novogradnji v lastni režiji položit cevi in potegnit vodnike do doz? Vezavo omarice še ti vedno lahko izvede kdo drug. Kar se pa odklopnikov in el. materiala tiče je pri nas tako kot se že omenja ETI, Schrack in Hager.
Mi smo bili pač pri izboru materiala malo izbirčni pa je ves material kupljen v tujini tudi zaradi cene in samega nabora.


Smem vprasati cigava stikala/vticnice si nabavil? Sklepam, da modularna. V prejsnjem stanovanju sem imel od TEM Catez in nisem bil zadovoljen (cenen obcutek, podpovprecna stikala).
Trenutno se nagibam k Gewiss.

starfotr ::

Saj je vseeno kaj vzameš, samo da ni najceneje. Vzameš uveljavljeno znamko, srednji do višji razred. Tudi uveljavljene znamke s produkti z nizko ceno niso biser in je kakovost slaba, ravno tako občutek.

Gewiss, vimar, lagrand... Ne moreš zgrešit. Tudi s TEM ni nič narobe.

Vedno je, kolikor denarja, toliko muzike.

s1m0n ::

Večina je iz JUNG programa (JUNG)
Smo tudi imeli TEM na izboru, a se za njih nismo odločili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

Dag ::

Dobrih mojstrov, ki se potrudijo, kot bi delali zase, je malo. Veliko je šalabajzerjev, ki delajo po pregovoru "drži vodu dok majstori odu". Ali pa naredijo svoj del korektno, ampak kaj, ko zraven ne pazijo in poškodujejo steno, parket, okenski okvir ... in potem se dajaj z njimi.

Mi smo imeli že v osnovni šoli pri tehničnem pouku in fiziki osnove elektrotehnike. Ali so to potem ukinili? Ker mlajše generacije ne ločijo niti med enosmernim in izmeničnim tokom, kaj šele, da bi bile sposobne kakšne enostavne vezave. No, saj za ekonomijo je to bolje ...

mamstrok ::

starfotr je izjavil:


Računa nimaš. Meritev tudi ne, ker kdo pa to rabi. Tako kot folk ne rabi plačevat dimnikarjev. Ker so baje nateguni. In ker vse znajo sami spucat, ker to delajo že od nekdaj. V resnici pa vsako leto zagori ogromno dimnikov, mnogo preveč za ta sodoben svet v katerem živimo.

https://www.zurnal24.si/pod-streho/varc...

Gledaš samo iz tiste strani katera tebi paše. To, da se precej dimniških požarov zgodi kakšen teden po obisku dimnikarja ti pa ne diši napisat.

Meritve elektroinstalacij so popularne zadnje čase, ker folk misli da je popolnoma varen, če ima lepo mapco s številkami v rokah. Koliko vas je takih, da bi šel v banjo polno vode sedet, pa da notri pade prižgan fen za lase sušit? Bo izmerjeni FID oz KZS odklopil v predpisanem času? Ga ni junaka, ki bi šel to testirat.
Pa nisem laik, sem dolga leta delal meritve in točno vem zakaj se gre.

floyd1 ::

Tako kot folk ne rabi plačevat dimnikarjev.

Saj večini ljudi je jasno, da so kurilne naprave pregledane zaradi naše varnosti. Ampak način... Doma bodite takrat in takrat, odsotnost javite na tel. ta in ta. Rezervni termin bo naknadno dogovorjen. Če imate novo peč, bo potrebno še dodatno blablabla kar stane toliko in toliko. Leta 2014? Halo? Cena seveda zasoljena, konkurence pa ni (dimnikarski rajoni, posledično nezmožnost izbire dimnikarja). Skratka - to ni bilo OK.
Ko smo porušili vse dimnike na hiši in je prišlo obvestilo o obveznem čiščenju in pregledu kurilnih naprav, smo z dimnikarji hitro zaklučili. Kot so po našem kratkem dopisu sami ugotovili, pri nas več nimajo kaj delati. Kot mastercard - neprecenljiv občutek. Dosti let smo to (pre)plačevali.

facepalm ::

Jaz gledam na meritve kot na nekakrsno "zavarovanje odgovornosti".
Ce je kaj narobe vezano, se bo ugotovilo na meritvah. Ce pride do pozara imas s tem papirjem vecjo moznost izplacila skode. Ce ti kuhalisce ubije zeno, bos verjetno manj nahebal:)

s1m0n ::

Saj tudi tisti, ki ti opravlja te meritve / pregled ti ne bo papirja kar tako podal, če z inštalacijo ne bo tako kot je to potrebno.
Verjamem pa, da se tudi pri meritvah "fuša", a verjetno v manjšem številu kot pri samih inštalacijah.

floyd1 ::

Ce ti kuhalisce ubije zeno, bos verjetno manj nahebal:)

Zaradi pogojev garancije sem priklop pomivalca 20 let nazaj zaupal majstru (pooblaščen serviser). In ta ni priklopil ozemljitve, ker sta bila samo 2 drota na drugi strani (ničenje). Na kovinskih gumbih je pajtlalo kar precej :|. Ko sem ga poklical in povedal za zajeb, me je vprašal, če sem to že popravil in zablestel še z izjavo "Zakaj pa me pol sploh kličete?" preden je odložil telefon. Svašta.

Dag ::

Počasi postajamo kot Amerika. Važen je papir, da si pravno pokrit, čeprav je stvar narejena za en kurc.

Približno tako, kot na homologaciji predelave avta preglednika zanimajo papirji, medtem pa je lahko spojler s čigumijem priliman gor.

Do zdaj sem se naučil, da najbolj zaupam sebi, najmanj pa tistim, ki opletajo okrog s šopom papirjev, certifikatov in ISO standardov. Ker slednje v glavnem zanima, da 'papirji štimajo', ostalo ni pomembno.

starfotr ::

Ne, ne. Papirji štimajo, če je pravilno in ne obratno.

mamstrok ::

@starfotr, ti pa glih nimaš veliko stika s tem poslom?
Glede na to, da sem dolgo časa delal velike projekte z veliko stanovanji (bloki, stanovanjske soseske...) vem, kako so sem ter tja zgledali tehnični pregledi. Včasih se je ekstremno mudilo in je bilo treba dat meritve na mizo ob tehničnem pregledu, pa stanovanje ni imelo še vtičnic zmontiranih, niti elektro priključka. Kakšne so bile meritve??? :O Kako varno instalacijo je imelo novo stanovanje? Pa se je podpisal nadzor in sodni izvedenec na koncu!
Zato pravim, da so te meritve zgolj papir za dober občutek stranke.
Se pa strinjam, če dela instalacijo nek znanec od znanca, da za kontrolo naročiš še merilca, ki ti naredi lepo mapco.:D

tony1 ::

Tistemu, ki je spraševal o pouku tehnike: že sredi 90ih ni bilo več osnov elektrotehnike.

O šalabajzerskih mojstrih pa: v bloku imam v 10 let starem stanovanju tako pipo za pralni kot za pomivalni stroj vgrajeno nad električno vtičnico...

s1m0n ::

Mi smo pred lastno izvedbo za mnenja povprašali lokalnega merilca ali je to od ozemljitve (pri nas je ta temeljna), prenapetostne zaščite (pri nas je ta tip 1 ter tip 2) ter tudi ločene / vmesne omarice med omarico el. distributerja ter glavne nameščene v strojnici, da si lahko celotno hišo tudi ločiš.
Omarica je trenutno v "izdelavi" je bilo prvo treba takšno velikanko dobit, da bo v njej dovolj prostora :). No sama izvedba je bolj po "nemško" (vsi dovodi/odvodi na sponkah, ne vem zakaj se tega ne uporablja pri nas bolj pogosto pri hišnih inštalacijah saj stvari naredi veliko bolj praktične ter pregledne).
Dodaten strošek so bile edino klešče za stiskanje votlic saj so vsi kabli v el. omarici finožični in brez votlic nimajo kaj iskat v odklopnikih...

floyd1 ::

Koliko te je približno prišla tako izvedena prenapetostna?
To s sponkami mi ni čisto jasno - torej vse žice (tudi "nule" in "zemlje") prekineš nekje ob uvodu v omarico in potem od tam vežeš dalje na varovalke?

s1m0n ::

Gre za vrstne sponke pri nas imaš Wago ter Phoenix contact... Se pogosto uporablja v industriji, a vedno bolj tudi "doma" vsaj pri naših severnih sosedih (avstrija, nemčija) pri obširnejših inštalacijah. Je veliko manj zmešnjave, nula je lepo povezava z bakreno palico, ozemljitev preko same DIN letve... Torej z eno sponko pokriješ en kabel (Fazo, nulo in ozemljitev). Sponke so zelo ozke tako, da ne zavzamejo veliko prostora naredijo pa inštalacijo v el. omari veliko bolj "čisto".

 Tole je Wago sistem

Tole je Wago sistem



Prenapetosna zaščita pa je od DEHN+SÖHNE skupen strošek je bil nekje 500€ (Tip 1 ter ločen Tip 2).

floyd1 ::

Res je pregledno, je pa spet en kontakt več na poti. Pa malo več dela verjetno. Torej plusi in minusi.

s1m0n ::

Prednost je bila tudi, da se je omaro lahko skoraj v celoti pripravilo v ležečem položaju izven objekta čez zimo na toplem kraju.

Kakšno slabost / minus prinaša tale dodaten kontakt si težko prestavljam. Priznam pa, da je v začetku več dela pa tudi ceno izvedbe dvigne (baker ni poceni).

Omaro bo nam tudi merilec pregledal s termovizijsko kamero, če bi že kje imeli kak slab kontakt, a težko verjamem ker te votlice skoraj, da izničijo to možnost se pa vedno lahko kje kaj slabo "stisne".

mamstrok ::

Ko boš indukcijsko plato en cajt fural na max, se bojo tele fensi sponke s časom začele pohat. Termo vizijsko kamero imej kar doma in sproti glej kako lepo se začnejo gret. :))

s1m0n ::

A je indukcijska mogoče 30A?
Preko tega so tudi motorji gor tako, da ni panike, da se bo kaj "pohalo".

Plošča ima lepo 2 fazi in dve 16A varovalki tako kot "potrebuje"...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

floyd1 ::

Dober stik ni problematičen. Ce je narejeno tudi za industrijsko uporabo... Tam so malo drugačni tokovi ;)

solatko ::

starfotr - To kar si nalimal, je pri dobrem miljonu instaliranih odjemalcev, res hudo problematična zadeva.
Prvi primer - nestrokovna montaža štedilnika ali zamenjava žic v razdelilni dozi - home made mojster.
Drugi primer - lepo piše stara instalacija in novi odjemalci, gre težko skupaj, še celo, če gre za povite aluminjast vodnike.

V večstanovanjski stari hiši, kjer sva z ženino babico, nekaj časa bivala, je sosed v babičini dozi na hodniku, zamenjal vodnika in, seveda ob ničenju, so bili vsi minus kontakti pod elektriko. Ko sem prišel domov iz službe, je babi sedela v kotu in povedala, da je hotela skuhat kosilo, pa jo je šporget orenk zrukal.
Preizkuševalc toka je na polno zasvetil. Šel sem do sosedov in spraševal, če se je kdo kaj igral z elektiko in je sosed rekel, da mu je nekaj vrgno ven in je v svoji dozi, ponovno zvezal žice (naj bi bile zrahljane). Ko sem mu rekel, da naj mi pokaže v kateri dozi je delal, je pokazal na babičino dozo in v petih minutah, sem stanje vzpostavil nazaj, sosedu pa povedal, da je skoraj ubil babico in naj drugič raje električarja pokliče.

To je pač napaka večstanovanjskih hiš iz 19-tega stoletja, ko so naknadno napeljevali elektriko in so med števcem in stanovanjem, obvezno dali še eno razdelilno dozo, namesto da bi bila v stanovanju prva. Po teh hišah je bilo tudi največ kraje elektrike saj se je čisto enostavno z zadnje strani dodal še kak uporabnik.

Praviloma naj bi se s štromom ukvarjali ljudje, ki to znajo in so usposobljeni. Seveda je pa prvo pravilo, ki ga morajo home majstri upoštevat, da s preizuševalcem (fazenpriferjem) preverijo vse kovinske dele elektro naprav, da v ohišju ni faze, ob ugasnjeni in prižgani napravi.
Potem babice, žene, otroka ali mojstra, ne more ubit. Če je kaj drugega narobe zvezano, naprava pač ne deluje in ni problema.
Delo krepa človeka

mirator ::

MIMI333 je izjavil:

O hvala za nasvet tega nebi vedela sploh, da moram narediti. Bom naročila preglednika vsekakor tako bo meni zelo lažje, da mi oseba katera se nato spozna potrdi, da je vse uredu narejeno.

Na steno pa sva vse narisala. Hm nevem koliko faz imam uporaben podatek bom mu tudi to naročila. Hvala.

Pravilno. Upoštevaj dobrohotni nasvet @starfotr. Meritve niso nobena birokracija, niso drage in opozorijo na eventualne napake. Z meritvami se med drugim ugotavlja:
- galvanske povezave v sistemu izenačevanja potebcialov,
- čase izlopov posameznih varovalk, inštalacijskih odklopnikov ter FID stikala itd.

Vsega tega se s fazenpriferjem (kakor trdi nekdo, ki niti tega ne ve, da pri izmeničnih tokokrogih ni minus kontaktov), ne da ugotavljati

solatko ::

mirator - Bejž no. A ti imaš na ohišju pralnega stroja, ko ga vklopiš, fazo. +-z so normalne oznake elektro vodnikov na izmeničnem in enosmernem štromu. Kako bi pa ničlali (kar se je dolgo časa počelo v mestih, kjer so ozemljeni transformatorji), če bi bil v vodniku enkrat tok, drugič ne?

Razlika je samo v tem, da pri enosmernem toku, ta teče vedno v isto smer.

Ko so začeli napeljevati elektriko, ni bilo nobenih meritev pa tudi ozemljitve ne - to se je pričelo delat šele takrat, ko so prišli kovinski uporabniki elektrike - veliko elektro naprav ima še danes samo vtiče s samo dvema poloma - brivniki, tranzistoji,..... brez ozemljitve.
Ti lahko izvedeš ne vem kakšne študije na električni napeljavi, če bo uporabnik na eni liniji priključil več velikih uporabnikov, bo varovalko vrglo ven, če pa ima premočno, bo pregrevalo vodnike.
Delo krepa človeka

matobeli ::

Enim je pa res težko v lajfu.

mirator ::

Solatko, če uživaš, da se smešiš, imaš vso pravico. Pa oprosti, če sem mogoče žaljiv, kar ni moj namen, ampak takšnih nebuloz pa od tebe res nisem pričakoval.

solatko ::

mirator - glede na to, da pišeš v skrivalnicah, bi lahko pojasnil, kje se motim. Vsa hišna inštalacija je izmenična, vendar imaš (ob pravilni napeljavi) napetost samo na levi luknji vtičnice, desna je brez. Po tvojem razumevanju izmenične napetosti, bi morala napetost skakat iz ene v drugo luknjo.

Gre za drugačno obnašanje električnega toka in naprave narejene za izmenično napetost, ne delujejo na enosmernem toku, tudi če je dovolj napetosti in moči. Pralni stroj ti na enosmernem toku ne bo zavrtel motorja, se pa bo hitro začelo kaditi ven.

Sicer pa si poglej kakšno staro napeljavo v kakšni stari hiši v vukojebini, da ti bo zgodovina elektro instalacij malo bolj jasna.
Delo krepa človeka

mirator ::

Lej, motiš se v vsem, kar si napisal, zato ti v tej temi težko pojasnjujem. Če te pa vseeno zanima, pa odpri novo temo z naslovom n.pr. Princip el. inštalacij, ali Skrivnosti zaščite pred električnim udarom ali V čem je razlika med enosmerno in izmenično napetostjo ali pač nekaj podobnega. Tam se bom z veseljem razpisal in ti pojasnil.

solatko ::

mirator - Električne instalacije niso znanstvena tema, saj je potrebno za kvalitetno delo na tem področju, samo tri leta šolanja (ali nekaj let priučevanja), ter nekaj prakse. Največji problem v tem segmentu so komplicirane sistemske vezave, katerih pa v stanovanjskih instalacijah na 220V praktično ni, razen križne vezave stikal. Ne delat znanost tam, kjer ni potreb.

Elektrika je resda smrtonosna zadeva, če se z njo ukvajajo laiki, tudi do požara lahko pride (v gospodinjstvu je to redkost) in mora bit po predpisih in pravilno pripeljana do porabnikov, ni pa to tako zahtevno, da bi pri menjavi inštalacije na 30m2 v garsonjeri, potreboval znanstvene meritve, da nebi šlo kaj narobe.

Pri novogradnji ali popolni zamenjavi instalacije na starejših objektih, preverbo naredi Elektro ob priključitvi, brez kakšenga posebnega naročila in, če ni vse v redu, objekta ne priključi.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

111111111111 ::

solatko je izjavil:

mirator - Električne instalacije niso znanstvena tema, saj je potrebno za kvalitetno delo na tem področju, samo tri leta šolanja (ali nekaj let priučevanja), ter nekaj prakse. Največji problem v tem segmentu so komplicirane sistemske vezave, katerih pa v stanovanjskih instalacijah na 220V praktično ni, razen križne vezave stikal. Ne delat znanost tam, kjer ni potreb.

Ti jaz povem, kaj dobiš po treh letih šolanja: slabega vajenca. Križna vezava stikal pa ni komplicirana sistemska vezava, ampak nekaj kar pričakuješ od vajenca da bo znal.

solatko je izjavil:


Elektrika je resda smrtonosna zadeva, če se z njo ukvajajo laiki, tudi do požara lahko pride (v gospodinjstvu je to redkost) in mora bit po predpisih in pravilno pripeljana do porabnikov, ni pa to tako zahtevno, da bi pri menjavi inštalacije na 30m2 v garsonjeri, potreboval znanstvene meritve, da nebi šlo kaj narobe.

Ma kake znanstvene meritve? Meritve lahko naredi vsak, ki ima ustrezno izobrazbo, certificiran inštrument in je certificiran za meritve.
Pa da ne bomo lapali na pamet, predelaj teme in se potem oglasi:
Pravilnik o tehniških normativih za nizkonapetostne električne inštalacije
Zakonu o graditvi objektov (ZGO)

solatko je izjavil:


Pri novogradnji ali popolni zamenjavi instalacije na starejših objektih, preverbo naredi Elektro ob priključitvi, brez kakšenga posebnega naročila in, če ni vse v redu, objekta ne priključi.

Sedaj pa govoriš neumnosti. Novodgradnjo sem priklopil in je elektro zahteval meritve, meritve pa je naredil lokalni štromar z vsemi potrebnimi certifikati.

fikus_ ::

Oprosti Solatko, ampak elektrika ni tvoje področje. Res da " Električne instalacije niso znanstvena tema" , ampak po tri (štiri ali več) letni elektro šoli je potrebno nekaj kilometrine, da je človek sposoben narediti inštalacijo v nekem stanovanju. Veliko je odvisno od interesa človeka, kdaj osvoji znanje in spodsobnosti.

solatko ::

Pravi vajenec prvega letnika, je pri pravem mojstru, dovolj usposobljene za zamenjavo instalacij v garsonjeri. Dajte mi znanstveniki razložit, kaj v garsonjeri lahko fali, razen to, da stikala montira v kopalnici, namesto zunaj.
Napeljava za luči 1,5mm2, vtičnice 2,5mm2, nekaj doz in to je vsa znanost.
Delo krepa človeka

mirator ::

Spet se motiš. To ni vsa znanost, ampak prilagojena znanost:)

fikus_ ::

Za elektroinštalacije v kopalnici obztajajo "smernice" (ne vem točno kako se uradno reče), tako da ne moreš kar tako čarat.

s1m0n ::

Za kopalnice obstajajo cone. Dokler se teh določil držiš bo težko, da boš naredil kaj napačno vsaj kar se postavitve vtičnic/stikal tiče. Ozemljitve pip in podobno pa so odvisne tudi od same vodovodne inštalacije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

solatko ::

Včasih se je zemljilo na vodovodno cev, že precej dolgo pa se to ne dela več. Sicer pa moraš pazit na oddaljenost od vodovodne in centralne napeljave. Obvezna so stikala zunaj kopalnice, razen tista na omaricah. Za pralni stroj in infra peči, je obvezno stikalo zunaj kopalnice, ki mora ob delovanju svetit. Problem so svetila, saj je za kopalnico izredno slaba izbira. Bojler mora imeti svoj priklop po navodilih proizvajalca.
Delo krepa človeka

s1m0n ::

Pri nas je stikalo v kopalnici... Res, da nizkonapetostno (SELV), ker varianta s stikali izven ni bila izvedljiva (primerna/praktična).

tony1 ::

fikus_ je izjavil:

Za elektroinštalacije v kopalnici obztajajo "smernice" (ne vem točno kako se uradno reče), tako da ne moreš kar tako čarat.


Tipični primer (o katerem sem že pisal zgoraj), ki ga zaje6e nekdo, ki to dela prvič (pustimo to, da je cel blok narejen enako): vtičnico za pralni stroj zmontira direktno pod pipo za pralni stroj.

Utk ::

Ja, cel blok je nekdo delal prvič. In nihče ni tega opazil, niti ni bilo v nasprotju z nobenim načrtom.
Pa tudi tu smo že videli slike, ki so jim delali "mojstri", ki so naredili podobno neumnost.
Sprijaznite se, tudi med "mojstri" so cvetke.

tony1 ::

To implicira, da je elektro napeljavo delal zidar ali pa parketar. Kar je še bolj problematično.

Za nadzor pa dam roko v ogenj, da tega ni videl, ker ga ni zanimalo (zakaj, si lahko vsak predstavlja). Verjetno nadzornik ni niti stopil v blok. Morda do glavne električne omarice v pritličju, to pa je bilo vse.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Priklop Bosceve kuhalne plosce

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
266134 (5439) starfotr
»

Priklop štedilnika - kako? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
11942633 (29226) borut_p
»

Me je električar nategnil?

Oddelek: Loža
4411527 (10050) johnnyyy
»

Se lahko sam lotim instalacije razdelilne omarice? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5319114 (17204) Aljaz1980
»

Električna napeljava (homemade ali strokovnjak?) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7443213 (37344) smile-

Več podobnih tem