» »

Elektroinštalacija stanovanja 30m2

Elektroinštalacija stanovanja 30m2

«
1
2 3

MIMI333 ::

Pozdravljeni.

Potrebujem pomoč. Zanima me kakšne so kaj cene celotne elektroinštalacije 30m2 stanovanja in izdelava nove elektro omarice?

Magic1 ::

Zelo odvisno od veliko faktorjev. Verjetno nekaj med 2000€ in 6000€. Za boljšo oceno, boš moral povedati več podatkov, od lokacije, zahtev,...
Magic

ameba ::

fikus_ ::

Stanovanje 6 prostorov, 12 luči, ~20 vtičnic, 3 UTP vtičnice, . . . cena brez računa 1200€. Pa ni bila LJ.

slo81 ::

če boš sam delal nebo drago,jaz sem si napravil v celi hiši-220m2.

fikus_ ::

+ omarica

kuglvinkl ::

Sodelavec je dal za komplet novo inštalacijo okol 3000 evrov, dobrih 30m2.
Your focus determines your reallity

IL_DIAVOLO ::

To pa ja sam naredis večino zadev. Zveze ti pa le naj mojster.

MIMI333 ::

Hvala vsem na odgovoru. Govorila sem z znancem pa mi ponudil ceno 1.200€, ker pa ne poznam cen sem raje preverila kaj to pomeni. Vidim da mi je ponudil potem takem zelo ugodno ceno in sem lahko samo vesela in mu dam se kaj za povrh. :) Sem previdna tudi, če so znanci, prijatelji je bilo že dosti primerov ko so ljudje na koncu več plačali le tem kot pa bi neki tretji osebi. Lahko se poznaš z nevem kom ampak nikoli pa ne moreš vedeti kakšna je ta oseba ko je denar v igri razen, če je ne poznaš zelo dobro zato sem srečna, da je v mojem primeru vse normalno. Hvala vam še enkrat za pomoč. Kot oseba ženskega spola pa se tega ne morem lotiti ravno sama. :)

MadMen ::

In kaj ima tvoj spol veze s tem?

solatko ::

MIMI333 - Imam nekaj prijateljic, ki jim zamenjava elektro inštalacije ni nikakršen problem (partnerje imajo električarje). Upaj le še to, da zadeve obvlada, da te ne bo ubilo, ko boš hotela skuhat kofe.>:D
Delo krepa človeka

MIMI333 ::

Seveda ima veze nemorem sama štemat in delat kanalov in podobno kot to lahko počnete moški in s tem ogromno naredite tudi sami že in je tudi cena tako nižja. ?

Seveda se strinjam, če imajo partnerje električarje ali prijatelje od partnerjev, sorodnike je super. Hehe sj to ja upam, da obvlada in da bo šlo vse tako kot mora. ?

mamstrok ::

Mimi, preveri, da ni v ceni samo groba elektro instalacija, brez fine montaže, da ne bo na koncu slaba volja.

MIMI333 ::

Hvala vam. Je v ceni tudi fina montaza vseh stikal, vticnic, luci. :)

fikus_ ::

In preden se začne delo, točno določita, kje se kaj montira (vtičnice, stikala, luči, . . .), narišita na zid.
Če imaš 3 faze v stanovanju, obvezno vse tri do kuhinje za pečico, indukcijo.

starfotr ::

Predvsem pa, po končanem delu naroči preglednika inštalacij, da ti pregleda izvedene zadeve in naredi meritve ter naredi poročilo. To je najpomembnejši korak pri vsem tem. Ne bo veliko koštalo, bo pa miren spanec in varno bivališče.

MIMI333 ::

O hvala za nasvet tega nebi vedela sploh, da moram narediti. Bom naročila preglednika vsekakor tako bo meni zelo lažje, da mi oseba katera se nato spozna potrdi, da je vse uredu narejeno.

Na steno pa sva vse narisala. Hm nevem koliko faz imam uporaben podatek bom mu tudi to naročila. Hvala.

solatko ::

starfotr - Malo preveč kompliciraš. Kakšen preglednik, lahko vse preveriš sam, pri njej naj pač pogleda kak prijatelj (ozemljitve in da ni kakšnega šmelcajna v dozah), saj nima doma firme, v 30-ih kvadratih. Ima vse skupaj štiri in bo imela po novem verjetno kakšnih 8 varovalk.
Delo krepa človeka

fikus_ ::

Domača "trotlzihr" varianta testiranja inštalacije je, da si pripraviš luč z navadno 60W žarnico in namesto nula-nula vežeš nulo-ozemljitev na vtikaču ter greš testirat vse vtičnice. Ampak to je nasvet za nekoga, ki ve kaj dela! Ne delat v lastni režiji!

IL_DIAVOLO ::

Ce bos sla po vseh birokratskih poteh, kot nekateri predlagajo, bos preplacala.

Povprašaj malo sodelavce, sorodnike, ce poznajo koga ki to dela za male pare. Za 30 m2 je se 500 evrov prevec, ce se le malo znajdes.

starfotr ::

Bedaki, kakšne predloge dajete!

Ljudje umirajo, ker jim kaj zagori ali pa ker so pametni in vežejo sami, nato jih pa ubije.

Meritve, ki jih opravi preglednik niso drage.

Stiskači si pač zaslužite Darwina in Matildo.

solatko ::

starfotr - V SLO je pa res toliko teh primerov, da je stanje zaskrbljujoče (morda nekaj v 10-ih letih, pa še tam so sami packali po inštalaciji, ni to delal električar).
Kaj pa opravi preglednik več, kot to opravi vsak električar ob instalaciji? Vsak električar odgovarja za svoje delo!
Delo krepa človeka

starfotr ::

S kom pomeri elektičar? Z žarnico?

Glej, lahko v fasngi zašravfaš izolacijo, namesto gole žice. Luč bo delala. Vse bo ok.

Brez meritev ne moreš najti take napake. In nihče ni nezmotljiv. Dober električar naroči meritve za svojim delom. In naroči jih nekje drugje, ne dela jih sam.

Meritve so obvezne pri vsakem posegu v inštalacijo.

St235 ::

Meritve so obvezne z razlogom, prav tako je razlog zakaj meritve izvaja drug kot je naredil inštalacijo. Zneski takih meritev so nizki. Seveda pa je treba šparat pa naj stane kar hoče, tako da štemarico v roke pa udri. Ko pa kabla zmanjka je pa povsem normalno, da se zemlja porabi namesto faze ali nule, saj bodo luči ja plastične in je ozemljitev brezveze.

IL_DIAVOLO ::

Vsak električar ima instrument, saj pa ne dela na blef. To pa ja zna vsak vzdrževalec.

ice queen ::

Ko smo že pri tej temi... Lahko priporočite kakšnega elektroinstalaterja v lj ali okolica za napeljavo elektro instalacije po novi 120m2 hiši. Dobila sem predračun za 5000 eur+1700 eur za fino montažo. Načrti so že izdelani.

starfotr ::

Inštrument za pregled inštalacije ni enak multimetru.

V ozadju so izobraževanja, kalibracije merilnih inštrumentov in podobno. In ne, tega ne zna in ne more narediti vsak električar ali vzdrževalec.

joggi79 ::

MIMI333 je izjavil:

Seveda ima veze nemorem sama štemat in delat kanalov in podobno kot to lahko počnete moški

Ne to niti pod razno ne drzi... ni da ne mores, pac pa noces. Ko sva z zeno obnavljala hiso, je polovico stvari naredila ona... vkljucno s stemanjem in ometavanjem. Tako da brez problema lahko to dela tudi zenska... ce seveda hoce

IL_DIAVOLO ::

Nekatere zenske so bolj tehnicni tipi, tudi bolj od marsikaterega deda :)

kuglvinkl ::

joggi79 je izjavil:

MIMI333 je izjavil:

Seveda ima veze nemorem sama štemat in delat kanalov in podobno kot to lahko počnete moški

Ne to niti pod razno ne drzi... ni da ne mores, pac pa noces. Ko sva z zeno obnavljala hiso, je polovico stvari naredila ona... vkljucno s stemanjem in ometavanjem. Tako da brez problema lahko to dela tudi zenska... ce seveda hoce


Dej no, ta pa lahko da sexa k nora, res pa je, da ne zna zvezat fasnge :).
Your focus determines your reallity

c3p0 ::

Če ti zagori zaradi el. instalacije in nimaš narejenih meritev, zna zavarovalnica verjetno tudi kaj zakomplicirat.

facepalm ::

A niso cene meritev v rangu par 100€?
Zakaj si jih nebi privoscil in mirno spal?

solatko ::

In kaj točno te meritve ugotovijo?
Da imaš dovolj velike vodnike, da je ozemljitev urejena tako, kot mora bit in kaj še?
Slabih vezav ne pokaže, saj se ti požar zgodi, praviloma, zaradi zaradi slabih stikov v vezalnih dozah, tega pa nobena meritev ne ugotovi, saj pride do tega zaradi zrahljanja v spojih, po nekaj letni uporabi in gretja vodnikov v vezavi, tako, da se ta zrahlja.

Niti meritev ne more predvidit, da boš ti na vtičnici stalno kuril termoakumulacijsko peč, na max A in bo čez dve leti, ta linija, lahko vzrok za požar.
Delo krepa človeka

floyd1 ::

saj pride do tega zaradi zrahljanja v spojih,

Jaz sem po kakih 3 mesecih šel vse (vijačne) spoje še enkrat skozi, lepo sistematično. Omarice, razvodnice, vse sem še malo zategnil.
Kaj pa lahko okrog tega naredim pri vtičnicah? Ker te so velikokrat "šivane" ena na drugo (brez razvodnic) in sistem priklapljanja je tisti brez vijakov.
Tolažim se pa s tem, da tako picajzlarsko verjetno noben električar ne dela, kot delam jaz zase in da vtičnica verjetno ne more kar zagoret. Ali pač?

koyotee ::

500€ brez računa
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

MTB ::

solatko je izjavil:

In kaj točno te meritve ugotovijo?
Da imaš dovolj velike vodnike, da je ozemljitev urejena tako, kot mora bit in kaj še?
Slabih vezav ne pokaže, saj se ti požar zgodi, praviloma, zaradi zaradi slabih stikov v vezalnih dozah, tega pa nobena meritev ne ugotovi, saj pride do tega zaradi zrahljanja v spojih, po nekaj letni uporabi in gretja vodnikov v vezavi, tako, da se ta zrahlja.

Niti meritev ne more predvidit, da boš ti na vtičnici stalno kuril termoakumulacijsko peč, na max A in bo čez dve leti, ta linija, lahko vzrok za požar.


O, marsikaj lahko ugotovijo. Za vse pa res ne moreš biti strokovnjak, zato lahko kaj prepustiš tudi drugim.

c3p0 ::

floyd1 je izjavil:

sistem priklapljanja je tisti brez vijakov.


Tako imajo ponavadi stikala za luči, vtičnice pa vijak, ki ga moraš precej zategnit.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Killermode ()

solatko ::

floyd1 - Šivajo vtičnice v glavnem leni štromarji in home made mojstri.
c3p0 - Veliko novih vtičnic nima vijakov, razen za ozemljitev. Predvidene pa so za 1X2,5 kable, tako, da je 1,5 zelo na rahlo not in zna šemlcat že od vsega začetka.
Delo krepa človeka

c3p0 ::

Zanimivo, takih jaz ne bi kupil, ker ni zadostne površine stika med vodnikom in kontaktom.

floyd1 ::

solatko je izjavil:

floyd1 - Šivajo vtičnice v glavnem leni štromarji in home made mojstri.

Tu na forumu daješ veliko dobrih nasvetov in te cenim, ampak tu si pa kresnil čisto mimo.
1. Imam precej kolegov z novogradnjami. Povsod šivane vtičnice
2. Sem se pogovarjal s štromarji. Razvodnic se ne dela že 10 (in še nekaj) let
3. Šivanje je ok, če veš kaj delaš
4. Kot "home made mojster" sem naredil vsako stvar 10x boljše kot prepotenten s.p. s papirji za opravljanje dejavnosti. Npr. takšen, ki mi je za 5 minut dela dobro zaračunal, pozabil pa priklopiti ozemljitev. Veliko takih sem že doživel, tako da...

c3p0 je izjavil:

Zanimivo, takih jaz ne bi kupil, ker ni zadostne površine stika med vodnikom in kontaktom.

To sem takrat rekel tudi jaz. Potem pa greš v trgovine, vidiš izbiro in...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

starfotr ::

St235 ::

https://www.dnevnik.si/1042760610/kroni...

Tale se bo res lahko hvalil koliko je prihranil pri električaju...

IL_DIAVOLO ::

Saj pravim, zato se pa dobi old school štromarja, ki ve kaj dela in opravi delo brez računa in nasploh brez nekih dodatnih ur v pisarni, ki njemu da lepo plačo, tebi pa nič bolje narejeno delo, samo tanjšo denarnico. SP-jevci so nateguni, najdi si popoldanca, ki to dela za dodatni zaslužek in ne kot edini vir prihodka. On bo vesel dodatnega zaslužka, ti pa ugodno narejenega dela.

Vredu premisli, 1000 evrov in več, je norost, to na mojem koncu računajo za celo bajto.

matobeli ::

Da vas s temi članki iz dnevnika ne bo slučajno kdo resno jemal...
...ne pa tudi velikega televizorja z ravnim zaslonom, ki se bohoti v vaši sodobni dnevni sobi, in drugih kompleksnejših naprav, ki potrošijo veliko energije.


Kritični časi so bila 70-80, stare napeljave in aparati ki so res porabljali energijo. Elektro šporgeti, sesalci, bojlerji, kaloriferji...

facepalm ::

Jaz ravno klikam po spletu in pridno dajem material v kosarico. Napeljal bom 2 mali stanovanji vse na novo (do zadnjega cm vodnikov).
Vticnice obvezno z vijaki. Varovalke klase "B", 2x FID 0.03 (1x kopalnica, 1x vse ostalo) + FID 0.3 (cela napeljava) A/AC (brez KZS).
V nacrtu imam zgolj eno razvodno dozo (za trial split klime). Vse ostalo "sivano". Imajo tudi vticnice "placa" za 2 zili vsakega vodnika.
Bom pa dal tudi 2.5mm2 na 16A za luci. Bodo kabli drazji ampak, ce bo kdaj potrebna dodatna vticnica, lahko vlecem iz kjerkoli bo blizje.

Sama omarica me bo prisla 250€/stanovanje. Vodniki 3x0.25€/m, najdrazje pa bodo vticnice/stikala, cca 10€ na dozo. Meritve me bodo prisle okoli 400€.

Moram pa se na elektru uredit, da mi menjajo priklop na 3F in povecat prikljucno moc. To me skrbi, da bo drago:)

floyd1 ::

Pri bajti se splača delat sam. Prišparaš mimogrede 5 jurčkov. Seveda če veš kaj delaš, drugače pač pride dodaten račun kasneje.

111111111111 ::

facepalm je izjavil:



Moram pa se na elektru uredit, da mi menjajo priklop na 3F in povecat prikljucno moc. To me skrbi, da bo drago:)

Začni delat na tem. Ker papirologija traja cca. 2 meseca strošek pa je cca. 600€ :D + mesečna položnica bo nekaj € višja. :D

Vsi ki nekaj bluzite. Meritve je treba opravit. To je kmečka pamet. Jaz sem za celo hišo 150m2, plačal 4500€ komplet meritve, štemanje, polaganje pred plato, pod estrihom, fino montaža, 10 vgradnih led žarnic, priklop in zagon toplotne črpalke, z vsem vključenim materialom. Pa se mi ni zdelo drago.

Za 30m2, se mi zdi razumna cena okoli 1200€, če je vključena finomontaža z vsem štemanjem.

Meritve je fino imet, že zaradi zavarovalnice. Če se kaj vžge v napeljavi.

s1m0n ::

Te cene so različne od izvajalca do izvajalca...
Mi smo jih imeli na izboru kar nekaj pa se je cena gibala od 4-7kEUR za hišo.
Na koncu smo inštalacijo naredili sami (no še ni zaključena) prvotno ne zaradi cene ponudnikov vendar zaradi nestrinjanja z izvedbo. Meritve pa zahteva distributer te pa se gibljejo pri nas od 200EUR naprej (odvisno od velikosti objekta ter dodatnih meritev ie. strelovod, el. polnilna postaja...).

Se mi pa zdi, da se pri teh stvareh težko naredi kaj narobe (vsaj kar se polaganja vodnikov tiče in njihovega priklopa).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

floyd1 ::

Se mi pa zdi, da se pri teh stvareh težko naredi kaj narobe (vsaj kar se polaganja vodnikov tiče in njihovega priklopa).

To je kar pogumna trditev ;). In si (nehote) sprožil plaz na slotech-u.
Tako kot si rekel, tudi jaz še vedno trdim tole:
Pri bajti se splača delat sam. Prišparaš mimogrede 5 jurčkov. Seveda če veš kaj delaš, drugače pač pride dodaten račun kasneje.

matobeli ::

Pri polaganju lahko marsikaj zajebeš. Ampak to so taki zajebi ki jih še rajš delajo stari fotri.

npr: vgradiš doze ki nimajo luknje za vijake vtičnice/stikala, ne potegneš še ene cevi za komunikacijski kabl, montiraš samo eno vtičnico pri TV omarci...
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Priklop Bosceve kuhalne plosce

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
266129 (5434) starfotr
»

Priklop štedilnika - kako? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
11942605 (29198) borut_p
»

Me je električar nategnil?

Oddelek: Loža
4411520 (10043) johnnyyy
»

Se lahko sam lotim instalacije razdelilne omarice? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5319105 (17195) Aljaz1980
»

Električna napeljava (homemade ali strokovnjak?) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7443206 (37337) smile-

Več podobnih tem