» »

Garancija na zamenjano komponento

Garancija na zamenjano komponento

bastadu ::

Hipototično me zanima, kako je z garancijo v primeru, ko kupiš nek izdelek - za lažje razumevanje recimo da gre za nakup avta - z 2-letno garancijo, malo pred potekom 2-letne garancije pa odpove motor (bistvena komponenta), popraviti se ga ne da in ga morajo zamenjati z novim. Ali mora imeti ta nova komponenta, v tem primeru motor, znova 2 leti garancije ali pač še vedno velja samo prvotna 2-letna garancija do izteka? Znano mi je, da če ti cel izdelek zamenjajo z novim, da garancija prične teči znova ... Hvala za nasvete!

Unava1lable ::

Imel sem primer s Philips zobno ščetko ko sem uveljavljal garancijo par mesecev pred iztekom 2 let. Ker se ščetke ni splačalo popravljati so mi jo zamenjali z novo. Z novo ščetko so sem dobil tudi ponovni 2 leti garancije. Jaz mislim da ti ob zamenjavi izdelka pripada, da garancija začne teči iz 0.

Alien123 ::

Pri avtih je verjetno drugače, ker potem bi imel garancijo do konca življenja.

TheBlueOne ::

Za del menda pravtako, ampak znajo kar lukavo zabelezit. Pri meni so menjavo trackpada opisali kot popravilo naprave.

Pri avtih verjetno ni drugace.

Podaljšanje garancijskega roka:

http://pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa...

483. člen

(1) Pri manjšem popravilu se garancijski rok podaljša za toliko, kolikor časa kupec ni mogel uporabljati stvari.

(2) Če pa je bila stvar zaradi nepravilnega delovanja zamenjana ali bistveno popravljena, začne garancijski rok teči znova od zamenjave oziroma od vrnitve popravljene stvari.

(3) Če je bil zamenjan ali bistveno popravljen le kakšen del stvari, začne garancijski rok znova teči samo za ta del.

Unava1lable ::

Ja to pa možno da je tak primer le pri manjših/manj vrednih izdelkih.

TheBlueOne ::

Ne vem, na najdem kaksnega razlikovanja med vrednostmi v OZju. Morda najdes kje drugje?

bastadu ::

TheBlueOne je izjavil:

Za del menda pravtako, ampak znajo kar lukavo zabelezit. Pri meni so menjavo trackpada opisali kot popravilo naprave.

Pri avtih verjetno ni drugace.

Podaljšanje garancijskega roka:

http://pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa...

483. člen

(1) Pri manjšem popravilu se garancijski rok podaljša za toliko, kolikor časa kupec ni mogel uporabljati stvari.

(2) Če pa je bila stvar zaradi nepravilnega delovanja zamenjana ali bistveno popravljena, začne garancijski rok teči znova od zamenjave oziroma od vrnitve popravljene stvari.

(3) Če je bil zamenjan ali bistveno popravljen le kakšen del stvari, začne garancijski rok znova teči samo za ta del.

To je to, hvala!
Namreč proizvajalec trdi, da se ob menjavi motorja garancija na avto ali motor ne podaljša, torej očitno me tukaj zakon ščiti, da mi mora kljub temu vsaj na motor dati novo garancijo. Spet pa nikjer ne piše ali mi je dolžen dati ponovno garancijo 2-leti na motor (kot je bila dolžina osnovne garancije) ali samo 1-leto kolikor je minimum ...

TheBlueOne ::

Ce prav razumem OZ, jim je ni traba dati ampak jo avtomaticno imas.

Kakor pa sem omenil, sem opazil, da ko podjetja kaj popravijo v garanciji, popravijo korektno ampak tega ne napisejo na kaksno porocilo. Vcasih enostavno dobis zadevo nazaj in morda nek opis v smislu, napaka odpravljena. Potem se verjetno v drugi rundi kar konkretno boris, da dokazes, kaj tocno je bilo menjano.

Sklepam, da je tista garancija, ki je na garancijskem listu tista, ki se uposteva.

tikitoki ::

bastadu je izjavil:

Hipototično me zanima, kako je z garancijo v primeru, ko kupiš nek izdelek - za lažje razumevanje recimo da gre za nakup avta - z 2-letno garancijo, malo pred potekom 2-letne garancije pa odpove motor (bistvena komponenta), popraviti se ga ne da in ga morajo zamenjati z novim. Ali mora imeti ta nova komponenta, v tem primeru motor, znova 2 leti garancije ali pač še vedno velja samo prvotna 2-letna garancija do izteka? Znano mi je, da če ti cel izdelek zamenjajo z novim, da garancija prične teči znova ... Hvala za nasvete!


Glede na zakon, imaš izgleda, da najmanj novo garancijo na motor. Morebiti pa celotno vozilo, kar pa lahko oceni nekdo, ki pozna prakso.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Garancija in pravne osebe (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
519757 (8356) St235
»

Vprašanje glede podaljšane garancije

Oddelek: Pomoč in nasveti
6869 (816) frudi
»

Kaj bi vi storili?

Oddelek: Pomoč in nasveti
223651 (2773) drzni86
»

Garancija

Oddelek: Loža
373500 (2426) Šimpanz
»

Po uporabljeni garanciji, nova garancija ali nadaljevanje stare?

Oddelek: Pomoč in nasveti
101126 (1033) Keyser Soze

Več podobnih tem