» »

Nadstreški in pergole

Nadstreški in pergole

Tody ::

Živjo!

Tole bi sicer dal na podsvojostreho forum ampak je šel čist v kurac, tko da mislim da je tudi tukaj nekaj ljudi, ki si je kak nadstrešek naredilo.

Rabim nadstrešek nad teraso. Idealno bi sicer bile Bio pergole ampak so predrage (10.000 eur za 15m2). Torej naredimo nadstrešek iz kovinskega ali lesenega ogrodja. Večje dileme imam glede kritine. Nebi rad dal neko plastiko gor potem pa še vedno bil v hiši ker bi preveč žgalo pod nadstreškom. Torej ali se te polikarbonati dobr obnesejo al je treba dat še kaj spodaj... Kaj ste vi dal? Kaj bi bilo price performance, + in -

Hvala za vaša mnenja.

weasel ::

2 leti nazaj, leseno ogrodje (okoli lesena ograja) + bele motne polikarbonatne plosce. Nic dodatnega spodaj in tudi ne zge. Stroska se pa ne spomnim zal.

IL_DIAVOLO ::

En majster ti naj naredi rust, potem pa lepo tegolo gor.

Nam drži ze 10 let.

Mas svoj les?

Tody ::

Ne, nimam niti žage :)

IL_DIAVOLO ::

Potem pa bo drago :)

fikus_ ::

Najprej na UE po lokacijsko info, verjetno se bo zakpmpliciralo, ker bo del hiše. Naprej je odvisno od sosedov. Če ste v slabih odnosih, boš moral delat z ustreznimi papirji.

Za oceno vrednosti nadstreška dobiš enega mojstra za lesene konstrukcije, da to pove. Za izvedbo strehe je najceneje, da podeskaš in tegola. Imaš dve kvalitete tegole, poceni iz "papirja", če ni vetrovno bo držala, ali z dodatkom steklenih vlaken, dražja in boljša, drži dalj časa.

Razne polikarbonatne strehe so poleti neprimerne, ker pripeka skoz in je vroče, lahko to delno rešiješ s kakšnimi senčili.

Tody ::

Živjo! Smo se potem odločili za "pergotendo" nek mešanc med vsemi zadevami. Kjer se streha ko je ne rabiš pospravi v škatlo notri. Pa baje je zadeva obstojna do 160 kmh vetra.

perpetum ::

Kaksna pa je okvirna cena ?

Tody ::

4.5 k za 20 m2

IL_DIAVOLO ::

Rust, podeskas in vrzes gor tegolo.

Ne vem ce te pride 1.5k. Verjetno ne.

+ lahko kasneje tudi preuredis v dnevni prostor, ce zelis. Tako bi jaz naredil.

Cange ::

Če lahko konstrukcijo vpneš v bajto, potem betonski stebri, gor les, čimvečji čelni kap, proper barvanje, tegola (mogoče še "izotek" prej).

UganiKdo ::

Pri vpenjanju v bajto pazi, ker rabiš gradbeno dovoljenje za vse kar je več kot 4m2 (vetrolov).

Če je samostojen objekt potem gradbeno praviloma ni potrebno oziroma je dovolj enostavno GD (odvisno od kvadratov/konstrukcije seveda).

Tac20 ::

Samo nasvet, če boš postavljal nadstrešek večji od kvadrature ki zajema enostavne objekte (glede na to da omenjaš 20m2 predvideam da ciljaš na enostavni objekt), se pripravi na papirologijo, ki niti ni tako nedolžna, čeprav gre za manj zahtevni objekt. Vse to zavisi sicer od UE kjer se tvoja hiša nahaja, ampak če te kaj zanima kaj vprašaj.

Tale pergotenda zgleda zelo OK, mi imamo sicer jekleno konstrukcijo, streha sendvič paneli (5cm izolacija).

Tody ::

Am ja vi si kr delajte neke hude konstrukcije :) jaz bom ostal pri tem, zadeva ne rabi nobene papirologije. Če jo jo potem vsak arafat in šotor.

SeMiNeSanja ::

Tody je izjavil:

Am ja vi si kr delajte neke hude konstrukcije :) jaz bom ostal pri tem, zadeva ne rabi nobene papirologije. Če jo jo potem vsak arafat in šotor.

Tudi mene zanima, koliko norcev gre zaradi pergole po gradbeno dovoljenje.
Istočasno pa brez dovoljenja drugi prizidajo pol bajte....

Dve skrajnosti, obe mimo zdrave pameti.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

UganiKdo ::

Problem nastane, ko si ljudje pod pergolo zamislijo 60m2 veliko temeljeno konstrukcijo in potem pisano gledajo, ko pride inšpektor.

Tac20 ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Tody je izjavil:

Am ja vi si kr delajte neke hude konstrukcije :) jaz bom ostal pri tem, zadeva ne rabi nobene papirologije. Če jo jo potem vsak arafat in šotor.

Tudi mene zanima, koliko norcev gre zaradi pergole po gradbeno dovoljenje.
Istočasno pa brez dovoljenja drugi prizidajo pol bajte....

Dve skrajnosti, obe mimo zdrave pameti.


Imaš v OPN čisto lepo definirano kam spada tak tip objekta. Za pergolo rekel da je to ista kategorija kot nadstrešek (morda pa ni). Tam pa veljajo pravila.

Glede konstrukcije če je letelo na moj post, ne vem če je lahko bolj enostavna konstrukcija kot pa jeklena pri montažnem nadstrešku.

Če boš pa ti pergolo montiral s špagami na drevo, je pa to tvoj problem.

Tody ::

No da ne bomo kle slepomišili ...

https://www.uradni-list.si/glasilo-urad...

V 2. členu navedene pomožne objekte se sme graditi brez lokacijskega dovoljenja, če so za to izpolnjeni naslednji splošni in posebni pogoji:
.
.
.
- pergole: ob obstoječih objektih ali na njihovem funkcionalnem zemljišču, tlorisna površina maksimalno 30 m2,
- nadstrešek nad dostopom oziroma uvozom v objekt in nadstrešek za potrebe parkiranja osebnega avtomobila, mopeda, motorja, prikolice: lokacija pri individualnih stanovanjskih objektih, površina pokritega prostora največ 20 m2,

Torej ne rabiš, če si pa delaš nadstrešek, ki rabi statični izračun in nevem kako konstrukcijo za streho pač rabiš... jebiga... moja rešitev teh težav nima.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tody ()

Tac20 ::

No to pa super potem, nisem vedel da je pergola izvzeta iz tega.

UganiKdo ::

Tody je izjavil:

No da ne bomo kle slepomišili ...

https://www.uradni-list.si/glasilo-urad...

V 2. členu navedene pomožne objekte se sme graditi brez lokacijskega dovoljenja, če so za to izpolnjeni naslednji splošni in posebni pogoji:
.
.
.
- pergole: ob obstoječih objektih ali na njihovem funkcionalnem zemljišču, tlorisna površina maksimalno 30 m2,
- nadstrešek nad dostopom oziroma uvozom v objekt in nadstrešek za potrebe parkiranja osebnega avtomobila, mopeda, motorja, prikolice: lokacija pri individualnih stanovanjskih objektih, površina pokritega prostora največ 20 m2,

Torej ne rabiš, če si pa delaš nadstrešek, ki rabi statični izračun in nevem kako konstrukcijo za streho pač rabiš... jebiga... moja rešitev teh težav nima.


Ustavi konje, to je odlok občine Sežana! Pa še to zastarel odlok iz leta 1997, ki ni skladen z novo zakonodajo.

Tako, da osnovno vodilo je še vedno zakon o graditvi objektov, ki definira kaj je za kak tip objekta pomembno. Pergole praviloma sodijo pod enostavne objekte (gradbeno ni potrebno), če kumulativno izpolnjujejo sledeče pogoje pogoja: 1 etaža, manj kot 4m višine, nosilni razpon manj kot 4m.

Dodatno je pa seveda potrebno pogledat ali občinski prostorski načrti uvajajo dodatne omejitve (pri nas je recimo omejitev za enostaven objekt max 3m višine).

Tac20 ::

Mogoče pa je iz Sežane:)

Za manj zahtevne objekte ne rabiš nobenih preračunov, dovolj je da izpolniš tole:

https://e-uprava.gov.si/.download/vloge...

in tole

https://e-uprava.gov.si/.download/vloge...

če je objekt nad kvadraturo ki presega kvadraturo pod katerim je objekt smatran kot še enostaven (zavisi od občine, nekateri do 20m2, ponekod tudi do 30m2). Seveda lahko da so pergole spet izvzete iz tega, ampak dvomim po letu 2018 so vse te zadeve še bolj zakomplicirali (čeprav so jih baje poenostavili). Npr. tudi nezahtevni objekti potrebujejo prijavo začetek del itd.

Sicer pa vse brezveze, če si prepričan da te nihče ne bo prijavil si itak miren.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tac20 ()

UganiKdo ::

Tudi če je iz Sežane mu odlok iz leta 1997 bore malo koristi.

drugače pa pri enostavnih objektih (pa tudi vseh ostalih) lahko občine samo zaostrijo pogoje, ne morejo pa mimo zakonskih omejitev. Torej 30m2 enostaven objekt (če govorimo o nadstreških, pergolah in podobno) je no go, pa ni važno kje. Tudi ne more se občina odločit, da določen tip objekta klasificira milejše kot to določa zakon.

Pazit treba tudi na omejitev 4m med nosilnimi stebri.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

videc ::

Med nosilnimi stebri je omejitev 5m, če se ne motim.

;-) ::





8x8cm kvadratne cevi zavarjene, streha je pokrita z 10cm sendvic ploscami, po tleh pa imamo terasne deske kar bor.

Strosek 500€

mayrek2020 ::

tody: jaz tudi gledam pergotendo..pri komu si vzel?

Sc0ut ::

mayrek2020 je izjavil:

tody: jaz tudi gledam pergotendo..pri komu si vzel?


Tud mene zanima, pri komu in katero?
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Večja obnova hiše

Oddelek: Loža
142347 (1657) Invictus
»

Ali je postaviti majhno hiško na zazidljivi parceli legalno?

Oddelek: Loža
184773 (3475) SebyDiamant
»

Vikend, nezazidljiva parcela, dovoljenja?

Oddelek: Loža
4925526 (24024) Magic1
»

Izdelava Vikenda

Oddelek: Loža
75808 (5332) letmein
»

Kako legalno postaviti čebelnjak na kmetijsko zemljišče

Oddelek: Loža
4826633 (23320) estons

Več podobnih tem