» »

Prevelik IPS Glow/BLB?

Prevelik IPS Glow/BLB?

nazri ::

Pozdravljeni,

v petek sem kupil svoj prvi IPS monitor. Bral sem o IPS glow-u in backlight bleed, nikoli pa še nisem videl v živo in sedaj ko igram igre v temni sobi, se v temnih prostorih v spodnjem levem kotu vidi svetloba, ki malo že vleče na rumenkasto barvo. Spodaj prilagam sliko, upam da se dobro vidi. V zgornjih kotih je tudi nek glow vendar je bolj modre barve in me ne moti, ta rumenkasta barva mi pa nekako pade v oči. Model monitorja je AOC 27G2U/BK. Ima kdo izkušnje s tem, je to normalno pri IPS monitorjih ali je to preveč kar se vidi pri meni?

hojnikb ::

tole je kr normalno, sploh pr cenejsih modelih..
#brezpodpisa

Han ::

IPS paneli niso za temne prostore...

neocodexx ::

Moj je še hujš LG 34UC79G, ma takšen bleed s vseh 4 strani. Te monitorji preprosto niso za temne prizore. Sem imel prej VA monitor in tole je bila kar šokantna razlika. Še danes iščem spodoben VA ultrawide 144hz panel v HD resoluciji, ta je bil eden redkih...

Ja žal, če boš hotel igrati kaj temnega kot je Metro ali karkoli kar se dogaja v temi, te monitorji popolnoma popušijo. Jaz sem sicer preigral tanovega Deus Exa na njem pa niti bilo tako hudo, ker kljub temu da se cela igra odvija ponoči so vsi prizori dovolj osvetljeni da bleed res ni bil opazen. Kakšen Overwatch pa s takim IPS monitorjem pa sploh ni problem, nikoli ne opaziš. V bistvu niti ni veliko špilov tako temnih, da bi to res opazil, za skoraj vse ostalo kar ni rts ali fps pa jaz raje igram na TVju ki ima veliko boljše kontraste in črne, sploh ni za primerjat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: neocodexx ()

nazri ::

@neocodexx Ja res sem to prvič opazil ko sem igral Metro in zdaj ko vidim je težko tega ne videti :D Večinoma ko sem pred računalnikom, sem v temnem prostoru, bi bilo potem bolj smiselno zamenjati za VA monitor?

Mogoče za tegale: https://www.mimovrste.com/led-monitorji...

neocodexx ::

Ja sigurno. Mogoče poglej še kakšne reviewe na tftcentral.

Horas ::

jaz nimam nobenih problemov z aoc ips vwf8 al kk je že, saj vete za kerga gre. lepa črna v filmih in igrah

Xserces ::

Jaz sem mojega u2412m vrnil in so mi ga zamenjal. Prvi ki sem ga dobil je na vseh 4 kotih svetil. Drugi je veliko boljši in komaj opazim kaj.
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

neocodexx ::

Nisem si mislil da bi ti ga na podlagi tega kar tako zamenjali. Kje so pa bili tako ustrežljivi?

Xserces ::

Mimovrste. Vrnil izdelek in naročil drugega.
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

neocodexx ::

Aja saj res, 14 dni tista fora. Si pa mel zaupanje v IPS da bo sploh kak napredek. Sem bral situacije na forumih da je folk vračal TVje in dobil še slabše v drugo:) bi se še vedno dali vrniti če že tako v drugo jamraš?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: neocodexx ()

Xserces ::

Bi ga vrnil in vzel kupnino nazaj kot pri 1. Bil sem 100% da slabšega nebom dobil ker je bilo porazno pri 1.
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

nazri ::

Načeloma sem zelo zadovoljen z monitorjem, samo če ne bi ta rumenkasta svetloba ob strani motila. Tudi jaz premišljujem da bi vrnil in vzel novega, v primeru na ne bo bolje pa vračilo kupnine...

tikitoki ::

Sem mi zdi, da je z nižjimi cenami prisla tudi nižja kvaliteta.
Če te moti zamenjaj, je pa k loterija.

Sem menjal laptop zaradi tega in dobil še slabšega. Ker se mi je mudilo, sem sprejel 15 popusta na prvega in vrnil drugega.

Va ima boljši kontrast, črnino in nima ips glowa, ima pa druge pomanjkljivosti.

Xserces ::

Sem pa cca 2 meseca nazaj kupil dell u2415 za kolega in sem ga sam imel doma cca 1 tedn in sem bil zelo zadovoljen. Minimalni glow.
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

nazri ::

Evo dobil drug monitor in je po mojem mnenju veliko bolj sprejemljiv, ker ni rumenih robov.

GR2 ::

hojnikb je izjavil:

tole je kr normalno, sploh pr cenejsih modelih..

To si napisal kot da imajo do npr. 500€ vsi glow, nad tem pa ne, se pravi kot da je 50/50 in odvisno samo od cene.
Ampak temu ni tako, glow ima vsak LG AH-IPS, Samsung PLS in AUO AHVA panel.
https://www.tftcentral.co.uk/articles/p...
PLS - From a wide angle dark content has a pale / white glow to it like modern IPS panels, again leading to a fair amount of so-called "PLS-glow" which can be distracting to some users.
AHVA - a pale glow is visible on dark content from an angle like with IPS/PLS

Pa to mi je že eden tukaj napisal:
https://slo-tech.com/forum/t641919/p660...

Kateri točno z visoko ceno nimajo teh problemov? Ta problem ima še najdražji 65" ASUS ROG Swift PG65UQ za 4000€, pač IPS.

Sicer res obstajajo modeli, ki nimajo glowa ali pa so low glow, ampak jih lahko prešteješ na prste ene roke. Kdor ne ve za točno te modele, bo vedno dobil monitor z glowom, ne glede na to koliko odšteje zanj.

En znan primer povsem brez glowa je ta:
https://www.tftcentral.co.uk/reviews/ei...
On a black image we were very pleasantly surprised. We expected to see the normal "IPS-glow" from this screen but actually there was basically no glow at all. The black image remained dark, and no obvious white glow was introduced. Excellent news here.

Low glow pa ti trije:
https://www.tftcentral.co.uk/reviews/ei...
On a black image there was a slight white glow from an angle which can be problematic on some IPS panels. If you are working in darkened room conditions and with dark content on the screen this may prove difficult. As you change your line of sight the white, silvery glow appears across the panel. This wasn't actually too bad at all on this screen, much like we'd seen from the similar Dell U2414H as well in fact, and in normal lighting conditions didn't seem to be a problem at all. The "IPS glow" was quite minimal here which was pleasing. We'd like to refer to these as "Low Glow" IPS panels.

https://www.tftcentral.co.uk/reviews/de...
On a black image there was a slight white glow from an angle which can be problematic on some IPS panels. If you are working in darkened room conditions and with dark content on the screen this may prove difficult. As you change your line of sight the white, silvery glow appears across the panel. This wasn't actually too bad at all on this screen, much like we'd seen from the P2414H as well in fact, and in normal lighting conditions didn't seem to be a problem at all. The 'IPS glow' was quite minimal here which was pleasing.

https://www.tftcentral.co.uk/reviews/de...
On a black image there was a slight white glow from an angle which can be problematic on some IPS panels. If you are working in darkened room conditions and with dark content on the screen this may prove difficult. As you change your line of sight the white, silvery glow appears across the panel. This wasn't actually too bad at all on this screen and in normal lighting conditions didn't seem to be a problem at all. The 'IPS glow' was quite minimal here which was pleasing.

Cene vseh pa so bile (2014 modeli, ne delajo več) povsem normalne, okoli 250€ za 24" in 600€ za 27".


Poleg teh imajo low glow tudi TV-ji, pa tudi nimajo problemov z BLB. Jaz sicer nisem redno v Big Bangu, tako da lahko za sigurno rečem samo za domača 2 LCD TV-ja, noben od teh dveh nima niti malo backlight bleeda.
Sony 2008 S-IPS je praktično brez glowa, LG 2009 AH-IPS je pa precej boljši kot moj U2711 AH-IPS, če gledaš iz naravnost in iz dlje kot enega metra, ga ni videti.
Ampak monitor ne verjamem da se kateri primerja, razen profesionalnih Eizo in podobnih.
99% IPS monitorjev, ki jih lahko danes kupiš bo povsem enakih kot v prvem postu. Če ne kar 100%, dokler kdo ne posta slike brez glowa, ali svoje ali iz kakšnega foruma, pač ne verjamem.

tikitoki ::

Jam bas nam pomagajo 6 leti stari modeli.

yayo ::

moj stari Dell U2412m je, ko je bil nov, imel precej opazen blb. Zanimivo, z leti je popolnoma zginil. Pogosto blb povzroča neenakomeren pritisk okvirja in ohišja na display. S časom, z raztezanjem in krčenjem materialov zaradi temperature in s statično, vertikano postavitvijo monitorja se pritiski nekako poravnajo.

GR2 ::

neocodexx je izjavil:

Moj je še hujš LG 34UC79G, ma takšen bleed s vseh 4 strani. Te monitorji preprosto niso za temne prizore. Sem imel prej VA monitor in tole je bila kar šokantna razlika. Še danes iščem spodoben VA ultrawide 144hz panel v HD resoluciji, ta je bil eden redkih...

Jaz sem šel konec 2012 iz S-PVA na Dell U2412M in mi tudi ni bilo nič jasno. S-PVA so na žalost nehali delati že nekje 2010, razlog sigurno ni bila slaba kvaliteta slike, ampak očitno predraga proizvodnja.
Potem sem zamenjal za U2711. Je sicer boljši, nima modrega glowa katerega imajo pomoje samo ti poceni 6-bit (z FRC sicer 8-bit) e-IPS. Ampak sem že 2013 začel iskati VA modele, ampak so bili samo 27" 1920x1080. Pred kratkim sem ugotovil, da so 32" 2560x1440 delali med 2014 in 2018, ravno takrat ko nisem imel zanimanja za monitorje.

tikitoki je izjavil:

Jam bas nam pomagajo 6 leti stari modeli.

Vem da ne, ampak eni pišejo kot da se sedaj za dober denar dobi IPS monitorje brez glowa, jaz pa izpodbijam te trditve.
Drugače pa če kdo rabi IPS brez glowa, se Eizo EV2736W dobi na ebay.de. Jaz že imam 27" in bi rad 32", tako da mi ne pride v poštev.

Še najlažje ta problem z glowom rešiš, če kupiš VA. Ampak tisto je tudi eno sranje, Samsung SVA ima sploh kup enih težav, pa tudi ima nek srednji glow, MVA je s koti tako slab kot TN, tako da ostane samo AMVA.
Te sedaj preučujem, če mi še ta ne bo všeč, bom šel pa spet na IPS.

To da je imel nazri prej rumeno in sedaj ne, je poleg glowa še posledica BLB.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GR2 ()

neocodexx ::

Jaz bi samo rad ultrawide v hd, mogoče qhd ampak ne uhd, z 144hz in brez glowa, tudi ce je ips... pod 1000eur če sploh obstaja, verjetno ne :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LG 34WK95U

Oddelek: Zvok in slika
5623 (420) LeQuack
»

Kateri monitor priporočate do 200€?

Oddelek: Strojna oprema
4814877 (13421) webmojsterrr
»

Monitor Dell U2412M težave??

Oddelek: Zvok in slika
172840 (2323) safast
»

nakup očesu prijaznega LCD monitorja

Oddelek: Kaj kupiti
445489 (3954) adisitko69
»

Monitor

Oddelek: Kaj kupiti
5914 (812) ST-777

Več podobnih tem