Ars Technica - Kot Samsung, bo tudi Motorola očitno morala svoj prvi upogljivi telefon - letošnjo inačico Razrja - še dodobra izpopolnjevati, kajti v le nekaj dneh od izida je splet že poln pričevanj o pokvarjenih napravah. Na tapeti je predvsem poklopni mehanizem.
6. februarja je Motorola v ZDA lansirala letošnjo preporojeno različico svojega legendarnega poklopnega telefona Razr, ki ima v tej inkarnaciji upogljiv zaslon. Ta se za razliko od Samsungovega Folda prepogne prečno (clamshell), obenem pa je imela družba priložnost, da se uči iz napak tekmecev, zato so mnogi z zanimanjem čakali Razrjev prihod. A tudi Motorola bo očitno morala priznati, da je snovanje naprav s prepogljivim zaslonom presneto težko, kajti na socialnih omrežjih že mrgoli negodovanj nad okvarami teh naprav. Tokrat je največ prstov uperjenih v poklopni mehanizem, ki mu po videnem sodeč manjka vzdržljivosti, zato se pri nekaterih nesrečnežih začne hitro oglašati s praskanjem, zapiranje pa postane oteženo. A tudi upogljivi zaslon se kvari; med drugim zato, ker so bili oblikovalci očitno slepi za Samsungove neljube izkušnje in je med panelom ter mehanizmom ogromno prostora, v katerega hitro zaide umazanija.
Pri CNETu so se zopet dokopali do stroja FoldBot, s katerim so mučili že Folda, in mu naložili serijsko pregibanje Razrja. Medtem ko je Fold podlegel po blizu 120.000 poklopih, pa so morali eksperiment z Razrjem prekiniti že po dobrih 27.000 zaprtjih - zaradi zgoraj opisane togosti mehanizma. Treba je opozoriti, da gre vsekakor za premajhen vzorec, da bi sodili o napravi kot taki. Obenem za razne malenkosti, kot je pogled na uro, Razrja ni potrebno odpreti. Toda ob podatku, da ljudje povprečno na telefon gledamo okrog 50-krat dnevno, se zdi verjetnost, da bo v Razrju pričelo praskati pred menjavo z naslednikom, neprijetno visoka - vsaj za 1500 dolarjev vreden telefon. V Motoroli odgovarjajo, da imajo še vedno polno zaupanje v dizajn naprave in da gre v opisanih primerih za običajne tegobe, CNETov robot pa da ni bil pravilno nastavljen; namesto tega so pokazali, kako mehanizem testirajo sami. Prihajajoči tedni bodo pokazali, ali je to res.
Mene fascinira optimizem in neusahljivo zaupanje kupcev/early adopterjev v tehnološko rešitev, katere izvedba je tako očitno in predvidljivo še vedno izjemno problematična :)
Kakor so mojstri pri cnetu vpeli ta telefon v mašino je čudno, da je sploh zdržal 27.000 prepogibov. Obe polovici trdo vpeti, os prepogiba telefona pa izven osi prepogiba robota ... Pa ne da imam denar za take igrače, ampak nek izdelek firme, v katerega podjetje vloži velik denar, na tak način uničit pred začetkom prodaje je pa podn od "novinarstva". In vsi se privoščljivo muzamo.
Ampak uradni test je narejen pa spet čisto narobe. Se pravi tako, da nikoli ne obremenijo nobenega dela, kar seveda niso realni pogoji uporabe, ljudje včasih malo bolj na trdo zaprejo, pa kdaj jim kam pade pa kdaj..... Ne razumem pa najbolje novice. "Probleme imajo z vzdržljivostjo" pri čemer najbrž lahko vzamemo srednjo oceno obeh testov in rečemo, da ima nekje 4 leta življenjske dobe, preden je treba menjati pant. To ni nobena katastrofa.
če je treba po štirih letih menjat kar cel telefon dandanes to ni nič nenavadnega... Maš apple fane, ki vsako leto do dve kupijo nov telefon v tem cenovnem razredu. Kako lahko kdorkoli reče, da je prepogibanje dandanašnjih ogromno predimenzioniranih telefonov nepraktično? Še kako leto razvoja manjka, pa bodo to doterali dovolj daleč, da bo tudi cenovno bolj dostopno in takrat definitivno to kupujem, ker mi gre na živce, da ne morem niti ključev pospravit v isti žep kjer mam telefon... Seveda pa bodo te zadeve drage zdaj, ker je še vedno treba pokrit stroške razvoja in ker gre za novost na tržišču. Upam pa, da ko bo razvoj dovolj daleč, da se bo še kdo odločil za varianto pametnega telefona, ki se prepogne na pol in gre v žep, ne pa varianto pametnega telefona, ki se odpre in postane tablica. Ker me bolj interesira tista prva varianta. Če bom rabil tablico, bom tudi kupil tablico in ne bom pričakoval, da jo bom lahko v žepu nosil okoli...
Kakor so mojstri pri cnetu vpeli ta telefon v mašino je čudno, da je sploh zdržal 27.000 prepogibov. Obe polovici trdo vpeti, os prepogiba telefona pa izven osi prepogiba robota ... Pa ne da imam denar za take igrače, ampak nek izdelek firme, v katerega podjetje vloži velik denar, na tak način uničit pred začetkom prodaje je pa podn od "novinarstva". In vsi se privoščljivo muzamo.
tole me je zelo motilo in seveda hitrost prepogibanja... Že material mislim, da se prične segrevati, če tako hitro prepogibaš
ampak senzacija je senzacija in treba tržit in delat všečke, ogledančke
Mehanizem se pokvari, če ga 27000krat grdo odpreš in zapreš. Dobro je.
dodaj še prah in pesek pa boš vidu kako dobr zdrži. začne zadeva grdo praskat.
Ni treba. Dovolj je, da jo enkrat odpreš do konca in še malo navreš. V momentu crknejo kontakti in zaslon. Videno na koncu posnetka. Vse tisto z vodo, metanje po tleh, praskanje z olfanožem, pesek, žganje, je brez veze.
Sami Lcdji kot taki,ne bodo preživeli vsakodnevnega prepogibanja,ker so kontakti FLEX kabla tovarniško zalepljeni na zaslon in zgubijo stik,zato se bodo pojavljale navpične črte in okvare ekranov. Ta tehnologija nima prihodnosti,vsaj v takšni zasnovi ne kot je sedaj,ker je preslaba.