» »

Strestirate nov HDD pred uporabo?

Strestirate nov HDD pred uporabo?

famos ::

Sem ravno zasledil komentar na Amazonu:

"Always Test Your New Hard Drives!!!

Whenever you get a new hard drive, run a badblock scan, preferably the default 4 pass write/read test. If impatient, run for 2 passes, or control-c when its done checking the 2nd/3rd pass. Then check the S.M.A.R.T. data to see if there are any: Reallocated Sector Count*, Reallocation Count*, Current Pending Sector Count*, Uncorrectable Sector Count*, Write Error Rate, 0 to small amount of read error rate (some fields and values vary across drives and manufactures, but the sector/reallocated fields should always be 0). Once you start getting bad sectors, replace the drive ASAP.

To test the drive:

Download and boot up a Linux distro. This process will take many hours to days to complete depending on the drive speed, drive size, USB vs SATA, chipset and computer, etc.

Open a terminal (or not already at a shell), then type:

sudo badblocks -wsv -b 4096 (or 512 if its an old drive..type 'fdisk -l' to show if its 512 or 4096 sector format) /dev/sdX (X is your particular device) , example: sudo badblocks -wsv -b 4096 /dev/sda. There is an optional -c which specifics the amount of blocks at a time to process, it may or may not increase the speed. If you use it try -c 131072 or -c 65536, or -c 32768, or -c 16384. Might come in handy if testing multiple drives at once.

Try running it for 10-20 seconds with a -c [xxxxxx] or leaving it out, and ctrl-c after 20 seconds--do that for 3-4 different block speeds to determine which one progresses the furthest @ 20 seconds (or whatever interval you count to). For me, leaving the -c option out worked best.

What you are doing is exercising the drive and writing all: 00000000s, 11111111s, 10101010s, and 01010101s patterns across the entire space of the drive, and verifying that it correctly wrote every single bit that writes to the platter. Usually (not always) if a drive is bad, it will show up sooner than later, so you are giving the new drive a solid workout to determine if the drive is defective or not.

These are mid-level desktop drives with only a 2-year warranty. Mid-Level HDDs used to have a 3 year (sometimes 5) year warranty. Yeah, it's not a bad idea to get into the mindset that when you buy a new HDD, don't expect to be able to use if for a few days until after you test it! It's only your data . . .
"


Kaj porečete na tole? Naredite kaj takega ali slepo zaupate, da je novokupljeni HDD v dobrem stanju?

Lp

jype ::

Ne. Preveč jih je, itak se par odpovedi nikjer ne pozna.

Daliborg ::

Ne, so prepocen da bi se šel take pikolovske fore.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

tikitoki ::

Ne, ker enostavno predolgo traja.

flyby ::

kdo ima čas za to? to je nekaj kar bi moral opraviti proizvajalec

Han ::

Ne kupujem več HDD, le še SSD. ;)

famos ::

Dobro, se pravi tega ne počnete, ker predolgo traja. In so diski prepoceni. In ker bi to moral narediti proizvajalec. In ker HDDjev ne kupujete več.
Če pustimo vse te (lenobne) argumente ob strani, tak test verjetno vseeno lahko odkrije defekten disk že v štartu, da te potem lepega dne ne preseneti? Ali odkrije takle test slabih sektorjev zgolj le slabe sektorje, število katerih še ne pove veliko o zdravju diska? Pa razumem, backup je nujen, pa pri NASu se enega itak ne pogreša itd itd...

nsa_ag3nt ::

Splača se (časovno) narediti short test z orodjem proizvajalca.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Nikonja ::

Mogoče ni slaba ideja ampak pisanje i preverjanje vsakega bita na npr. 4TB HDD bo trajalo par dni, in iskreno tega nobeden ne bo počel.

rabelj5 ::

počnem odkar sem enkrat dobil pokvarjen nov disk, samo 2 prehoda, traja kak dan

MIHAc27 ::

Tega ne delamo. Pokvarjenega diska še nismo dobili, v najslabšem primeru je crknil po 6 mesecih.

Bi pa seveda šel v testiranje, če bi SMART karkoli javljal ali pa da bi disk delal počasi.

kixs ::

Vedno testiram full read in full write. Oba testa trajata cca 24 ur pri 8TB disku.

DePalmo ::

Ne testiram. Tudi če disk kaže znake slabih sektorjev ga ponavadi ne testiram, ker v moji glavi velja pravilo da če je en slab sektor, jih bo kmalu mnogo in je tak disk potrebno čimprej zamenjat.

Kar se pa tiče odpovedi. Dvomim bi lahko takole preveril če bo disk odletel. Boš našel slab sektor, ne boš pa mogel predvidet kdaj bo disk odletel oz. če bo odletel kmalu.

bajker ::

Jaz (še) vedno uporabljam preclear_disk.sh od Unraida.
Sicer stara zadeva, a deluje dobro tudi za nove diske.
Vedno testiram vse HDDje, ki gredo v NASe. Sem vrnil že nekaj novih diskov, ki so pri preclear-u takoj pridelali bad sektorje.
Je pa postopek počasen, seveda odvisen od hitrosti diska. V firmi imam posebno staro mašino, namenjeno testiranju diskov. Ne rabiš sistema, bootaš Unraid z USB pomnilnika.

Trupl0 ::

Dobil enega HGSTja 1TB, nov, in je že imel reallocated sector count (8) v crystaldiskinfu.
se zgodi :/
If you are going through Hell, keep going !

famos ::

Sem pognal:
sudo badblocks -wsv -b 4096 /dev/sdX
Če si na linuxu, samo odklopiš pogon in poženeš v terminalu. Računalnik pa med tem normalno uporabljaš.
Za 4TB je porabilo skoraj točno 24h. Opravijo se trije zaporedni testi.

Evo, nič napak, torej lahko mirno spim. Za tako minimalno dela res ne vem, zakaj tega ne bi naredil. Do tega, da bi si potencialne probleme čez recimo pol leta racionaliziral s tem, da "saj diski danes niso dragi", "se zgodi", "saj je še v garanciji", "saj imam backup", mi pa ni.

Kar seveda še vedno ne pomeni, da bo vekomaj delal brezhibno, ampak ej, enega tistih redkih defektnih pa očitno le nisem dobil.

Lp

darkolord ::

Trupl0 je izjavil:

Dobil enega HGSTja 1TB, nov, in je že imel reallocated sector count (8) v crystaldiskinfu.
se zgodi :/
A si 100% da je nov? S HGST-ji sem se enkrat "nategnil", ker so bili prodani kot novi, v resnici so pa bili pa nekaj let v uporabi, samo SMART je bil nekako resetiran. Na srečo zgodovina SMART self-testov ni bila počiščena ...

Trupl0 ::

nov nov, ker je bil v ps4.
Zaženem novo konzolo ne dela dobr pa štrajka med uporabo in updejti.
Disk ven, na ohišje in pc... reallocated sector count...
If you are going through Hell, keep going !

janezvalva ::

"strestirate"? a je to sploh beseda?
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

specing ::

Sedaj je

bbbbbb2015 ::

Za nove diske redko, oziroma sploh ne. Včasih je pa tako, da dam server ali laptop iz uporabe, ga "osvežim", recimo updatam firmver, BIOS, stestiram RAM, CPU, GPU, ter tudi diske.
Za serverske diske se itak pojavi warning v nadzorni plošči, če je kaj narobe.

To, da dolgo traja, ne pomeni nič. Pustiš ga čez vikend, da premelje in disk in RAM recimo.
Dostikrat stare diske dam iz uporabe in jih ponovno dam v uporabo za kakšen požarni zid.

Če pa gre inštalacija narobe, recimo da crkne sredi instalacije ali blu skrin, potem probam še enkrat, če se le da, z bolj konzervativnimi vrednostmi, če pa to ne pomaga, gre računalnik nov/rabljen, skozi temeljit test.

Problem so morda take skrite napake, ki znajo človeku požreti živce - recimo power supply je bil poškodovan, verjetno od prenapetosti v omrežju, ni držal v redu enosmernih napetosti (ne vem, katere če 3,3 5 ali 12), kar se je manifestiralo, da so diski odpovedovali za sekundo at random.

bbbbbb2015 ::

darkolord je izjavil:

Trupl0 je izjavil:

Dobil enega HGSTja 1TB, nov, in je že imel reallocated sector count (8) v crystaldiskinfu.
se zgodi :/
A si 100% da je nov? S HGST-ji sem se enkrat "nategnil", ker so bili prodani kot novi, v resnici so pa bili pa nekaj let v uporabi, samo SMART je bil nekako resetiran. Na srečo zgodovina SMART self-testov ni bila počiščena ...


Jaz recimo nove diske za IBM/Lenovo serverje kupujem samo direkt na Kitajskem, no eBay... Ker so fizično novi, kar se vidi na kontaktih.

Zvezdica27 ::

home user. ne stestiram, ne bi pa škodilo... že dvakrat kupil novega in se sploh ni mountal. tudi kak drugi po pol leta crknil. Če me spomin ne vara, je bilo največ težav z WD

Zdaj kupujem smao še ssd in ni težav, sam pa, kot pravim, home user.

zz

darkolord ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Jaz recimo nove diske za IBM/Lenovo serverje kupujem samo direkt na Kitajskem, no eBay... Ker so fizično novi, kar se vidi na kontaktih.
Tisti moji fejk so bili kupljeni v nemški štacuni - Computeruniverse.

MrStein ::

A ni badblocks unmaintained in ne podpira novih diskov?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

Aha, ne podpira več kot 4 milijarde blokov. Workaround je opcija -b z dovolj visoko vrednostjo.

https://www.ixsystems.com/community/thr...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

specing ::

Sam testiram vse diske med uporabo, cca. enkrat na mesec z

btrfs scrub start /mountpoint

Zgornje preveri ujemanje zgoščenih vrednosti vseh datotek s shranjenimi.

MrStein ::

No meni to počne avtomatsko (ReFS).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

nsa_ag3nt ::

MrStein
ReFS imaš na win-system particiji ?
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

m0LN4r ::

Ocitno imam sreco in se nisem naletel na nov disk, ki bi bil pokvarjen. Se mi pa pokvarijo po nekaj letih zaradi selitev, transporta, udarcev, potovanja sem in tja.

Za boga pa imam en 80GB disk iz 2006 pa je ze prezivel vsega in svasta pa se kr dela brez problemov, se celo crystaldisk kaze, da je vse super xD

Sem pa imel en 4TB Seagate, sem ga malo bolj grdo pogledal pa je ze tiktakal lol.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

MrStein ::

nsa_ag3nt je izjavil:

MrStein
ReFS imaš na win-system particiji ?

Ne, system ne more biti na ReFS.

m0LN4r, to je z vsakim izdelkom tak. Eni crknejo takoj, eni nikoli.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

HDD garancija

Oddelek: Pomoč in nasveti
363747 (3162) Xserces
»

Trdi disk umira? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5112372 (9623) radmannsdorf
»

Problem z diskom

Oddelek: Pomoč in nasveti
404654 (3514) jonystar
»

Opozorilo za disk

Oddelek: Pomoč in nasveti
396087 (5390) fr4nc
»

26037 obratovalnih ur diska, menjava kliče?

Oddelek: Pomoč in nasveti
202288 (1399) gavro

Več podobnih tem