» »

home server nasvet

home server nasvet

rađo ::

Postavljam si homeserver, gor nameravam laufati kar nekaj zadev, zato iščem nekaj malo boljšega (i5, 16gb ram itd...)

Gledam razne kitajce na aliexpressu na primer:
https://www.aliexpress.com/item/3303161...
https://www.aliexpress.com/item/3291445...

i5 7260U
16gb ram
128gb ssd

zraven bi priklopil še kak HDD (ali ok, da jih povezem kar preko usb vhoda? ali te zadeve omogočajo sata priklop?)

Ima kdo izkušnje s tem? ali pa mi predlaga kaj drugega

na napravi bi imel kar nekaj zadev, naprimer:
pihole, openvpn, rocket.chat, nextcloud, kodi / plex, torrent client ipd...

rabelj5 ::

zakaj pa ne bi raje vzel normalne škatle/procesorja? če hočeš imet neko normalno število diskov (6+) se ti ne splača teh mini variant + 7260U ni pravi i5 (2c/4t, pravi i5 je pa 6c/6t) + namesto i5 9600 vzameš raje ryzena 2700x za manj denarja

Vuli ::

uff.. sestav en normalen dektop z amdjem, tista jajčka, ne vem, če bodo zmogla vse našteto.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

rađo ::

Je pa namenjeno za domačo uporabo. 1 - 4 uporabniki.

Mi svetujete kakšno konfiguracijo? Cilj mi je čim manjša škatla ki jo vklopim zravn Routerja in je ne slišim in je čimbolj skrita.

klinker ::

Imam podobne zahteve in ze dlje casa neuspesno iscem kaj res majhnega in z vec jedri, pa da ne kosta ledvice. Sem se odlocu pocakat na next gen AMDjevih APUjev, ki upam da bom videl vsaj 6/12 varjanto in vtaknu zadevo v ohisje In-Win Chopin. Malo downclocka, ker ne rabim take hitrosti za svoje taske in bi mogla zadeva solidno in varcno spilat.
Ce imas dovolj 4/8, so ti na voljo 2400g in 3400g, poknes v eno tako malo ohisje in je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

Karen ::

Za Pihole ne vem, ampak ostalo (ali ekvivalenti) bi znalo delat na kakšnem NASu - qnap ali synology - če ravno ne rabiš laufat točno teh programov ampak so ti ekvivalenti ok zna bit to najbolj tiho in varčno (cca. 15W porabi v standby-u NAS)... odvisno kaj rabiš. Jaz sem tudi najprej mislil da rabim server, pa sem ugotovil da je NAS čisto zadovoljiv ekvivalent.

hojnikb ::

za tale namen in 1-4 uporabniki, bo rpi4 preko zadost.
mam za podobn namen (sans pihole in chat) pa fura pi bp. Torrent prenosi bp cez 200Mbit/s in hkratno stramanje preko sambe.

Poskusi, ce ti ni dovolj, si v najslabsem primeru spuso 40e
#brezpodpisa

rabelj5 ::

kako pa na rpi4 obesiš dovolj diskov za stremanje? že desktop plate s 6 sata porti jih imajo premalo

rađo ::

imam rpi 3b+ in je za moje trenutne potrebe čisto premalo...
rad bi imel mašino na kateri se lahko igram + laufam zadeve za dejansko dnevno uporabo. In raspberryu se pri tem zatakne....

Bom šel vseeno v nakup rpi4 4gb verzijo, da vidim česa je zmožna. bi pa za domačo rabo vseeno imel
intel procesor, ram, usb3.0 itd...

Tako da sem se odločil da vzamem nekaj iz aliexpressa. če kupujem po komponentah nebom nikoli prišel na tako nizko ceno, kot jo imajo naprave na aliexpressu.

Imam pa nekaj vprašanj:
- USB3.0 ali je to dovolj za priklop diskov? verjetno bom kupil en ohišje za par diskov in jih priklopil na server.
- kako je s carino iz aliexpresssa če kupujem tak računalnik?

matobeli ::

Verjetno boš moral plačat DDV in cca 12€ stroškov. Torej se ti ne splača več.

Naroč iz mindfactory najcnejši build na Ryzen 3 platformi pa bo zih bolje delovalo. Ohišje in napajalnik imaš pa zih kje doma, drugač pa skoč do deponije/centra ponovne uporabe.

WhiteAngel ::

rađo je izjavil:

Postavljam si homeserver, gor nameravam laufati kar nekaj zadev, zato iščem nekaj malo boljšega (i5, 16gb ram itd...)

Gledam razne kitajce na aliexpressu na primer:
https://www.aliexpress.com/item/3303161...
https://www.aliexpress.com/item/3291445...

i5 7260U
16gb ram
128gb ssd

zraven bi priklopil še kak HDD (ali ok, da jih povezem kar preko usb vhoda? ali te zadeve omogočajo sata priklop?)

Ima kdo izkušnje s tem? ali pa mi predlaga kaj drugega

na napravi bi imel kar nekaj zadev, naprimer:
pihole, openvpn, rocket.chat, nextcloud, kodi / plex, torrent client ipd...


Kako imaš backup rešen? Jaz bi dal dva diska v RAID. Torej v osnovi sinology, potem pa še dodatno servici, ki jih omenjaš in tečejo bp na njem.

rađo ::

nisem razmišljal še o backupu...

rađo ::

nisem razmišljal še o backupu... je kdo tako dober, da mi sestavi nek example build?
Po moznosti iz EU ali pa SLO trgovine?
Sem programer, pri HWju sem bolj slab -> nevem kaj trenutno ponuja najboljši p/p....

Če si iz Ljubljane lahko častim pivo ali dva :D

klinker ::

WhiteAngel je izjavil:

rađo je izjavil:

Postavljam si homeserver, gor nameravam laufati kar nekaj zadev, zato iščem nekaj malo boljšega (i5, 16gb ram itd...)

Gledam razne kitajce na aliexpressu na primer:
https://www.aliexpress.com/item/3303161...
https://www.aliexpress.com/item/3291445...

i5 7260U
16gb ram
128gb ssd

zraven bi priklopil še kak HDD (ali ok, da jih povezem kar preko usb vhoda? ali te zadeve omogočajo sata priklop?)

Ima kdo izkušnje s tem? ali pa mi predlaga kaj drugega

na napravi bi imel kar nekaj zadev, naprimer:
pihole, openvpn, rocket.chat, nextcloud, kodi / plex, torrent client ipd...


Kako imaš backup rešen? Jaz bi dal dva diska v RAID. Torej v osnovi sinology, potem pa še dodatno servici, ki jih omenjaš in tečejo bp na njem.


Od kdaj je pa raid backup?

Gagatronix ::

Saj ni, nekdo mu je samo prodal RAID kot buzzword. Bi ga rad videl z RAID 0 kot backupom.

WhiteAngel ::

klinker je izjavil:

WhiteAngel je izjavil:

rađo je izjavil:

Postavljam si homeserver, gor nameravam laufati kar nekaj zadev, zato iščem nekaj malo boljšega (i5, 16gb ram itd...)

Gledam razne kitajce na aliexpressu na primer:
https://www.aliexpress.com/item/3303161...
https://www.aliexpress.com/item/3291445...

i5 7260U
16gb ram
128gb ssd

zraven bi priklopil še kak HDD (ali ok, da jih povezem kar preko usb vhoda? ali te zadeve omogočajo sata priklop?)

Ima kdo izkušnje s tem? ali pa mi predlaga kaj drugega

na napravi bi imel kar nekaj zadev, naprimer:
pihole, openvpn, rocket.chat, nextcloud, kodi / plex, torrent client ipd...


Kako imaš backup rešen? Jaz bi dal dva diska v RAID. Torej v osnovi sinology, potem pa še dodatno servici, ki jih omenjaš in tečejo bp na njem.


Od kdaj je pa raid backup?


Kaj ti predlagaš? Da gre bluraye pečt in shranjevat na kolokacijo?

Gagatronix je izjavil:

Saj ni, nekdo mu je samo prodal RAID kot buzzword. Bi ga rad videl z RAID 0 kot backupom.


Huh? Zakaj bi imel raid 0 za backup?! A malo trolaš... Pač naj postavi 1 ali 5/15, če ima več diskov. Moj point je bil, da je najbolj smotan del pri home serverjih storage. In če hoče imeti home server, očitno noče oblakov.

Zgodovina sprememb…

Gagatronix ::

Namen RAID-a je redundanca, ne backup.

klinker ::

WhiteAngel je izjavil:


Kaj ti predlagaš? Da gre bluraye pečt in shranjevat na kolokacijo?



Backup je locena zadeva (kista, nas,...) na drugi lokaciji, ki ima spet diske v raidu. Raid 1, 5, itd so, kot ze zgoraj napisano samo rendundanca.
Ce ne razumes pojma backup in kake opcije vse obstajajo, raje ne svetuj, se manj pa pametuj ostalim, ki to vejo ;)

111111111111 ::

Mislim da bo RPI4 počepnil pri streamnju, torrentih in VPN-u. Mislim da imaš preveč želja za RPI.

Kaj pa če kupiš kaj tukaj ali kaki podobni strani: www.bbt.si

Je rabljeno, ampak poceni dovolj zmogljive mašine, da ti praktično laufa karkoli.

rađo ::

rabelj5 ::

jaz bi vzel vsaj 3tb diske + raje 5400 rpm

jype ::

rađo je izjavil:

Kaj pravite na ta build?
Zakaj ne ECC plate in rama? Ryzen to podpira, ni razloga, da bi škrtaril pri integriteti mašine.

Ahim ::

rađo je izjavil:

Kaj pravite na ta build?

Si prav iskal najbolj za en drek napajalnik in tam slucajno ne prodajajo Tecwarov? Vzemi raje en normalen napajalnik (dovolj za tvoj namen bo verjetno tudi kak osnovni Be Quiet 300W, ki stane isto kot Spire sranje).

Ker zgoraj nisi napisal kaksno graficno nameravas uporabiti, gre pa menda za "server", bo najbrz neka preprosta, ampak ce temu ni tako, pa za kaksnih 20 EUR vec dobis zelo soliden (in modularen) napajalnik, npr. Antec Neo 450W.

rađo ::

Se ne spoznam na hw. Build sem del kot example ker ni nihče drug mi predlagal nobenega.

Katere ecc plate in rame predlagas ?
Kaj je ecc?

So 5400 rpm diski bolj obstojni kot 7200 ?

jype ::

rađo je izjavil:

Kaj je ecc?
ECC memory @ Wikipedia

rađo je izjavil:

Katere ecc plate in rame predlagas ?
Kriza je z AM4 microATX platami z ECC, tako da težko rečem. Še najbolje je dobit kak rabljen HP microserver, ter not nabasat velike SATA diske.

Če je tvoj namen imeti na tej mašini varnostne kopije, bi se jaz potrudil z resnejšim setupom, če pa rabiš zgolj laufat reči, ki si jih opisal v prvem postu, potem pa niti ni panike in je build čisto OK.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kompatibilni daljinec za garazna vrata

Oddelek: Loža
3712473 (339) c3p0
»

Koračni motor

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
121209 (880) vres.ales
»

Popravilo zadrge

Oddelek: Loža
253884 (2963) MrStein
»

i3 9100F vs 9400F - 90 EUR vs 160 EUR (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
533684 (2634) Wrop
»

Playdate, ročna konzolica za hipsterje

Oddelek: Novice / Konzole
104154 (3543) jype

Več podobnih tem