» »

Varnostna kopija sistemskega diska

Varnostna kopija sistemskega diska

-=Tomaz=- ::

Sem prebrskal nekaj tem, pa ni nič uporabnega, ali pa nisem našel.
V računalniku imam dva diska. Delal bom varnostno kopijo sistemskega diska na drugi disk, da lahko ob okvari diska vse skupaj obnovim kar z USB ključem ob zagonu - kjer bom izbral s katerega diska naj se obnovi kam.

Rad bi pa možnost, da je lahko novi disk manjši od okvarjenega. Clonezilla kot vem tega ne omogoča. Je še kaka druga alternativa, najbolje da freeware?

Hvala.

mzakelj ::

URBACKUP , samo potrebuješ nek server kamor naloži kopijo. Da pa bi bil disk lahko manjši od sedanjega pa dvomim da bo šlo. Ker ti programi si zapišejo velikost particij. In ko restavrirajo gre bit za bitom.

mihagr ::

Acronis je pravi naslov!

ST-777 ::

Uporabljam free Macrium Reflect backup.

zee ::

Windows 10 zna to delati sam. Menda. Sicer pa Clonezilla. Zastonj.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

mihagr ::

Fantje, Matjaž je zapisal: "Rad bi pa možnost, da je lahko novi disk manjši od okvarjenega."
Tega pa ne počnejo vsi programi!

zee ::

Clonezilla to zna.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

mihagr ::

zee
Glede na tole ne zna sama, ampak moraš sam v OS-u zmanjšati particijo, potem pa gre.
"Make Clonezilla clone to smaller drive possible
Officially, Clonezilla requires the destination partition to receive the clone to be equal or larger than the source one. Therefore, the only way to get this done is to shrink the source partition to fit the destination partition.
Clonezilla clone to smaller disk:
1. Open Disk Management in Windows 10/8/7. If you are running Linux system, you can boot your computer from GParted media.
2. Right click the source partition and click "Shrink Volume" and follow the wizard to shrink the partition.
3. When you get that done, reboot to Clonezilla.
4. Select the source disk and destination disk.
5. Choose EXPERT mode and enable the "-icds" option. You need to also choose the option"Resize partitional table proportionally" in one of the following menus.

VIR: https://www.ubackup.com/articles/clonez...

pviran3 ::

Acronis bi to moral znati

ST-777 ::

-=Tomaz=- je izjavil:

... Rad bi pa možnost, da je lahko novi disk manjši od okvarjenega.
Z Macrium Reflect sem C particijo velikosti 46,1 GB (vsebuje win 10 in programe) zapisal v backup na drugi disk v petih minutah, backup je imel velikosti 30,8 GB. Ker sem vklopil verifikacijo, je ta trajala še dodatne 4 minute in 20 sekund.

Ker je backup manj obsežen od particije, je možno zapisati backup na manjši nov disk.

mihagr ::

ST-777
Saj ni problem zapisati backup kamorkoli, važno je koliko je velik ko narediš restore.
Ampak kar hoče Tomaž je to, da bi kopiral boot disk z neko kapaciteto recimo 1TB na disk, ki je velik 250GB in bi s tega diska potem štartal sistem. To pa ne znajo vsi programi, tudi če je na starem disku porabljenega manj kot 250GB prostora. Verjetno moraš potem ročno zmanjšati zagonsko particijo tako, da je manjša kot novi disk, potem pa gre. Tako kot pravijo za Clonezillo.

mihagr ::

pviran3
Da, kot sem že rekel v drugem postu, mislim, da samo Acronis to počne avtomatsko, brez kakšne ročne intervencije in predpriprave starega diska.

pviran3 ::

tako je. Pri acronisu je najbolj enostavno, da se backupira/obnavlja cel disk. Če se obnavlja samo določene particije, potem je malce zmeden in je treba ročno porihtat stvari.

solatko ::

https://www.aomeitech.com/

Tu imaš vsa potrebna orodja, delo z njimi je enostavno in pri backuper-ju je važno samo, da je disk večji, kot je stistnjena datotek ob razširjenju.
Na ključek si narediš zagon računalnika in potem izbereš kopijo.
Delo krepa človeka

nicksonn ::

Clonezilla errorji ne nehajo.

Torej. Backupiram updatane in počiščene winse za kasnejše "clean installe". Pred posegom: sysprep in generalize. Source disk je 500GB NVMe. Podatkov je 63GB. Clonezila je zadnja stabilna (2.7.1-22), x64.

Transfer ssd je 180GB sata m.2.
Target disk je 256GB nvme.

Image je bil narejen bp. Po standardnem (beginner) načinu.

Restore:
Prvo je bil error "destination disk too small"
Expert mode je to rešil (točno ti koraki).

Potem se je ustavilo "unable to find target partition nvme0n1p1".

Nato sem poskusil to:

mihagr je izjavil:

zee
Glede na tole ne zna sama, ampak moraš sam v OS-u zmanjšati particijo, potem pa gre.
"Make Clonezilla clone to smaller drive possible
Officially, Clonezilla requires the destination partition to receive the clone to be equal or larger than the source one. Therefore, the only way to get this done is to shrink the source partition to fit the destination partition.
Clonezilla clone to smaller disk:
1. Open Disk Management in Windows 10/8/7. If you are running Linux system, you can boot your computer from GParted media.
2. Right click the source partition and click "Shrink Volume" and follow the wizard to shrink the partition.
3. When you get that done, reboot to Clonezilla.
4. Select the source disk and destination disk.
5. Choose EXPERT mode and enable the "-icds" option. You need to also choose the option"Resize partitional table proportionally" in one of the following menus.

VIR: https://www.ubackup.com/articles/clonez...


Sem zmanjšal particijo na prvotnem disku na 80 GB (63GB zasedenih). Preveril v gparted. Transfer ssd je "cel" torej nekih 167GB paritcija.
Še enkrat naredil image.
Nov error clonezille: particija Scheduled for check or unclean.

S chkdsk preverim prvotno particijo (brez najdenih napak), nato ponovno naredim image.
Vključim tudi vse fsck checke tako pri imagu, kot pred restorom.
Gre naprej. Dela restore, podatki se kopirajo.

Sem že mislil "aleluja", ko pri 55% kopiranju vrže error: No space left on device".
Spodaj v konzoli pa: Failed to restore partition image file /home/partimag/[image]/nvme0n1p4 to /dev/nvme0n1p4! Maybe this image is corrupt or there is no /home/partimag/[image] ... if you are restoring blabla, check faq.

Kliknem enter, dejansko nadaljuje, hitro dokonča.
Probam zagon winsow, winsi se seveda ne zaženejo, v restore file explorerju kaže, da se je preneslo le nekih 500MB.

Naslednji korak - zmanjšam particijo transfer diska v windows partition editor iz 167GB na 50GB (image zasede 40GB). Win chkdsk javi brez napak.

Spet poženem clonezillo, seveda v expert mode, dodam vse možne checke.
Check javi brez napak in vse particije so restorable.
Predno se starta restore, clonezilla lepo ustvari vse particije, zbriše target disk, ...
Napaka v partclone, pri 55%, se pojavi tudi tokrat.
Nimam več idej.
So še kakšne uporabne opcije v expert načinu pri izdelavi imagea?
Zdi se mi, da sem enkrat nekje videl, da clonezilla misli, da je prvotni image (kot disk) še vedno velik 500GB. Se da to kje pri izdelavi imagea omejiti? (vkolikor je to razlog...)

Hvala lepa in lep pozdrav.
x n!

mihagr ::

Acronis to naredi pravilno!
https://www.acronis.com/en-eu/promotion...

imagodei ::

nicksonn je izjavil:

Zdi se mi, da sem enkrat nekje videl, da clonezilla misli, da je prvotni image (kot disk) še vedno velik 500GB. Se da to kje pri izdelavi imagea omejiti? (vkolikor je to razlog...)

Hvala lepa in lep pozdrav.

Lahko poskusiš narediti backup (vseh) particij na sistemskem disku, ne pa celega diska?
- Hoc est qui sumus -

blink ::

-=Tomaz=- je izjavil:

Sem prebrskal nekaj tem, pa ni nič uporabnega, ali pa nisem našel.
V računalniku imam dva diska. Delal bom varnostno kopijo sistemskega diska na drugi disk, da lahko ob okvari diska vse skupaj obnovim kar z USB ključem ob zagonu - kjer bom izbral s katerega diska naj se obnovi kam.

Rad bi pa možnost, da je lahko novi disk manjši od okvarjenega. Clonezilla kot vem tega ne omogoča. Je še kaka druga alternativa, najbolje da freeware?

Hvala.


V Windowsih imas vgrajeno izdelavo varnostne kopije sistemske particije (Backup & Restore) na drug disk, lahko nastavis urnik kdaj naj izdeluje. Za osebne datoteke (dokumenti, glasba, video...) imas pa File History in ti npr. vsako uro shranjuje zgodovino datotek, ko se kaj spremeni.

nicksonn ::

imagodei je izjavil:


Lahko poskusiš narediti backup (vseh) particij na sistemskem disku, ne pa celega diska?

Hvala.
Ravno sem poskusil, pa ista napaka ostaja. Imagiral sem vseh 5 particij, restoral vseh pet. Pri sistemski se podre. Uporabil expert mode, -icds in -k1.
Image je bil pregledan po izdelavi.

Vmes sem "za foro" poskusil ustvariti in prenesti image s starega računalnika z 256 GB sata diska na ciljni 256GB disk. V beginner mode je šlo vse gladko. Winsi se seveda niso zagnali, ker nisem sysprepal prej.

Očitno bo treba narediti "golden image" na manjšem disku... [sigh]

Aja, kolikor sem pogledal, Acronis in Aomeitech v zastonjskih verzijah ne ponujata tega, ampak le osnoven backup ali clone...
x n!

imagodei ::

Hm, to je čudno. Je pa res, da sem pred kakšnim mesecem in pol imel podobno (enako?) napako, ko sem izdeloval sysprep image. Nisem šel detajlno raziskovat, ker ni bilo časa in je to nekje na 22. mestu moje ToDo liste. Ampak garant je to novo obnašanje, v preteklosti sem s Clonezillo zagotovo že delal image na manjši disk; tudi tako, da sem particijo pred tem zmanjšal z GParted, tako da je bilo vse skup velikost manjša od ciljnega diska.

Morda bi bilo treba probat še kakšno varianto, da ti ne dela s partclone? Sem že skoraj napisal, da Clonezillo prisili v izdelavo DD imagea, ampak če boš dal delat cel disk, bo to ne glede na manjšo skupno velikost particij problem. Ne vem, a Clonezilla pri dd imageu že pred zagonom restorea pregleda, če bo to sploh izvedljivo in ti postopek prekine? Ker načeloma, če narediš image celega diska (na katerem imaš particije ustrezno zmanjšane) z DD in to potem restoraš na manjšem disku (ki je seveda še zadosti velik, da gredo gor vse particije), te "odrezan" neuporabljen del diska niti ne bi smel zanimat. Niti povzročat problemov.
- Hoc est qui sumus -

nicksonn ::

Ja, sem tudi nekje med googlanjem rešitev zasledil tudi omenjeno dd opcijo.
In še nekaj drugih metod (čeprav so večinoma variacije "zmanjšaj originalno particijo -> ustvari image"), nekatere precej presegajo moje znanje. Tole so prvi koraki tako s sysprepom, restore/backup kot z linux-based orodji, pa mi je bilo fino nekaj novega poskusit.

Bom ubral drugo pot.
Prvotni, tavelik disk sem že prestavil v drug računalnik. Čeprav sem pozabil pred prvim zagonom razširiti particijo na prvotno velikost, je šlo tudi kasneje vse gladko z gparted. Opazil sem le, da je bila custom datoteka na namizju zbrisana, ostale pa so tiste pod C:. To je standardno pri sysprepu?

Tako imam namen backupirati (clone v tem primeru?) disk v starejšem računalniku (ta, z manjšim diskom).
Nato odstranim osebne podatke in programe. Potem sysprepam in generaliziram. Naredim golden image.
Nazadnje restoram nazaj prvotno stanje z backupa.

Časovno je to sicer že blizu tega, da naredim fresh install winsov in ostalih orodij, ampak bi rad stestiral tudi clone / backup :)
x n!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kopija sistema iz SSD na SSD

Oddelek: Pomoč in nasveti
131134 (598) Valvoline
»

težave z zagonom računalnika po kloniranju diskov

Oddelek: Pomoč in nasveti
475505 (4511) gruntfürmich
»

SSD vgrajen, kaj pa zdaj? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
10622029 (14738) MrStein
»

Kloniranje diska

Oddelek: Programska oprema
254290 (3444) Duhec
»

kloniranje diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
354676 (3806) solatko

Več podobnih tem