» »

Pravni nasvet

Pravni nasvet

kk26 ::

V 3 stanovanjski hiši sta bila 2 lastnika. Prvi je imel 2 etaži, drugi pa eno. Skupno zemljišče (travnik, parkirišča, klet...) so si razdelili 50%-50% in dali overiti notarju. Sedaj sem jaz kupil 1 etažo, tako da smo 3-je lastniki. Zanima me, ali mi pripada 1/3 skupnega zemljišča? Bil sem na GURSU in dobil elaborat, kjer pod skupnim zemljiščem piše, da smo lastniki vsi lastniki etaž. Stavba ni vpisana v zemljiško knjigo.
  • spremenilo: kk26 ()

borut_p ::

kako si to kupil, da ne veš kaj si kupil? a niste v notarski pogodbi nič okrog skupnih prostorov govorili?

Tilen ::

Kako ne ve? Kupil je eno etažo, sedaj bi pa imel nekaj, kar ni njegovo.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

kk26 ::

Vem, kateri del skupnega zemljišča mi neuradno pripada. Problem je, da je ta del 1/8 skupnega zemljišča in ne 1/3. Ker v elaboratu ni navedeno, kdo točno je lastnik zemljišča ampak je označeno kot skupno, smatram da je najbolje, da še skupno zemljišče še enkrat razdeli.

Mato989 ::

Če kupiš se prej napiše kako se razdeli parcela in kaj so skupni prostori...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Lonsarg ::

Za spremeniti nekaj iz skupne lastnine v ločeno se zahteva 100% soglasje lastnikov. Ni nekega pravila kako se to razdeli, kakor se zmeniš. Normalno je da bodo lastniki vztrajali pri tem kar je bilo dogovorjeno bodisi ustno bodisi z pogodbami.

Jaz bi vedno pred nakupom zahteval striktno razdelitev(takrat folk skoci in uredi ko se mu gre za prodajo). Kasneje to urejat...

K0l1br1 ::

Če bi ošinil zemljiško knjigo, bi videl, če imaš pravice tudi na skupnem zemljišču. Zemljišče je najbrž skupnio zato, ker služi potrebam celotne hiše. Do tega so prišli z dogovorom, katerega pravni naslednik si tudi ti in bi načeloma smel uporabljati celo skupno zemljišče sorazmerno svojemu delu. Malo preglej pred nakupom, ker žaljenje po nakupu in kup problemov za 10 m2 metrov ograjenega vrta je super za dobrososedske odnose.

kk26 je izjavil:

Vem, kateri del skupnega zemljišča mi neuradno pripada.
V bistvu ne veš. V bistvu ti ne pripada noben del, ker ni bilo delitve.

kk26 je izjavil:

Stavba ni vpisana v zemljiško knjigo.

Še ena cvetka. Torej vas čaka še etažna delitev. Dobro si to kupil.

kk26 je izjavil:

Skupno zemljišče (travnik, parkirišča, klet...) so si razdelili 50%-50% in dali overiti notarju.
Tole je pa razumeti tako, da zemljišče sploh ni več skupno, če so si razdelili. Najbrž so dobile svoje parc. številke in so znani lastniki. Drugače delitev ni možna.

Kot iz razumem, bi ti sedaj rad nekaj, kar nisi kupil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: K0l1br1 ()

Furbo ::

Katero etažo si kupil, če si vzel od tistega, ki je imel samo eno, ti verjetno zraven pripada njegova polovica skupnega. Sicer se pa to vedno dogovori ob nakupu, tko da tukaj nekaj ne štima. Si dobil na dražbi ali kako?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

starfotr ::

To bi bilo treba rešit pred nakupom.

So pa lahko problemi s soglasji zaradi takih stvari. Na primer pri gradnji infrastrukture se lahko zaplete.

kk26 ::

Skupno zemljišče so si razdelili in overili pri notarju (baje), vendar sprememb niso uradno vpisali na geodetski upravi. Zdaj vidim na elaboratu, da smo lastniki skupnega zemljišča vsi lastniki etaž. Kolikor sem razumel, ni bil prisoten niti geodet. Nimam resnega namena zdaj težiti, da se uradno razdeli po tretjinah, ker se mi ne da ukvarjat s sosedi. To delam bolj iz radovednosti, da ugotovim, kaj mi po uradno pripada. Po načrtih v GURSU skupna zemlja nima svoje parcelne številke in nima znanih lastnikov. Po mojem mnenju je tista pogodba pri notarju veljala samo do takrat, ko sta bila 2 lastnika. S tem ko je prišel še 3 lastnik je tudi on opravičen do enakopravnega dela skupnega zemljišča, ker pri GURSU nimajo podatkov o spremembah, ki so jih delali pri notarju.

K0l1br1 ::

kk26 je izjavil:

ugotovim, kaj mi po uradno pripada.
Pripada ti, kar si kupil, kaj te bega?

Okapi ::

Točno tako. Nič ti ne pripada "avtomatično" ali "uradno", ker travnik, parkirišče... ni "skupno", ampak od dveh lastnikov. Če ti je lastnik dveh etaž prodal eno svojo etažo + nek delež travnika, parkirišča... potem to imaš, če ti je prodal samo stanovanje brez vsega, pa nimaš nič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

krucymucy ::

Je pa vseeno potrebno urediti v zemljiski knjigi, ker se bo sicer davek delil na tri dele.

Okapi ::

Furbo je izjavil:

Katero etažo si kupil, če si vzel od tistega, ki je imel samo eno, ti verjetno zraven pripada njegova polovica skupnega. Sicer se pa to vedno dogovori ob nakupu, tko da tukaj nekaj ne štima. Si dobil na dražbi ali kako?
Logiko v osnovni šoli si prešprical?
Prej sta bila dva lastnika - en je imel dve etaži, drugi eno etažo.
Sedaj so trije lastniki. Kaj misliš, od koga je OP kupil eno etažo?;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

krucymucy ::

Okapi je izjavil:

Furbo je izjavil:

Katero etažo si kupil, če si vzel od tistega, ki je imel samo eno, ti verjetno zraven pripada njegova polovica skupnega. Sicer se pa to vedno dogovori ob nakupu, tko da tukaj nekaj ne štima. Si dobil na dražbi ali kako?
Logiko v osnovni šoli si prešprical?
Prej sta bila dva lastnika - en je imel dve etaži, drugi eno etažo.
Sedaj so trije lastniki. Kaj misliš, od koga je OP kupil eno etažo?;)

Lahko od tistega, ki je imel sam eno etazo, pa prodajelec zadrzal samo polovico parcele.

kk26 ::

Bega me, ker sem mislil na tistem kosu zemlje, ki bi mi naj ob nakupu pripadal zabetonirati parkirišče. Za vsak slučaj sem šel na GURS preveriti, kako točno je s tisto zemljo in ugotovil, da tisto zemljišče zunaj po njihovih podatkih ni razdeljeno ampak je skupno. Tudi ob nakupu etaže nisem dobil nobenega potrdila, da bom dejansko jaz lastnik tistega dela ozemlja, ampak samo tloris in z roko označeno, kaj bi mi naj zunaj pripadalo. Sicer se s tem, da bom tam betoniral sosedi strinjajo, vendar ni nič uradno. Vem da bi morali to urediti pred nakupom, vendar žal nismo.

Ganon ::

Mene šokira dejstvo, da nekateri kupite nepremičnino povsem nepremišljeno, kot štruco kruha v trgovini.

Lonsarg ::

Kolikor sem zastopil samo stanovanje je uradno etažirano v zemljiški knjigi in si ti zapisan kot lastnik? Zgolj zunaj je skupna lastnina? BTW GURS ima vse na internetu ne rabiš tja osebno.

Edina normalna rešitev je da uradno razdelita na enak način, kot je že sedaj neuradno razdeljeno. Sosedom namigni da se z tem tudi oni zaščitijo pred tabo da ne moreš kdaj več zahtevati, gre za vzajemno zaščito.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Okapi ::

Lonsarg je izjavil:

Kolikor sem zastopil samo stanovanje je uradno etažirano v zemljiški knjigi in si ti zapisan kot lastnik?
Bolj slabo si zastopil, če OP pravi, da "Stavba ni vpisana v zemljiško knjigo."

kk26 ::

Moja napaka. Seveda je v zemljiški knjigi. Bom predlagal, da razdelimo, kot je že sedaj neuradno razdeljeno. Hvala

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kk26 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Služnostna pot

Oddelek: Loža
274917 (2094) kriko07
»

Priposestovanje nepremičnine

Oddelek: Loža
364504 (3089) SmotaniJanez
»

darilna pogodba za zemljišče (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6718829 (15464) kloko
»

Pogodba o sporazumnem prenehanju zakupa - kako in kaj

Oddelek: Loža
63494 (2680) domenc
»

Lahko oče prepiše hišo na sina (in ženo "pusti na cesti")?

Oddelek: Loža
359342 (7317) Cveto

Več podobnih tem