» »

Obremenitev TRR-ja s strani amazona

Obremenitev TRR-ja s strani amazona

«
1
2 3

Gaius ::

Danes sem bil pri babici, ki mi vsa začudena pokaže mesečni izpisek iz banke, in na njem sta dve postavki Amazona v breme. Ena okol 20€, druga 60€.

Babica ima skoraj 80 let in seveda sploh ne ve kaj Amazon je, kaj šele, da bi kaj kupovala prek spleta ali imela račun pri amazonu. Niti noben bližnji ni prek amazona ničesar plačeval prek njenega TRR-ja.

Klical sem na banko, kjer so rekli, da gre za goljufijo - hekerski napad in naj pridemo tja, da reklamiramo tisti dve postavki in da se bo uredilo, blokiralo kartico naredilo novo itd..

Mene zanima samo ena stvar. Kje je lahko ta neznanec dobil številko njenega TRR-ja in nekaj kupil prek amazona?

Sgt. Lipnikar ::

Gaius je izjavil:


Mene zanima samo ena stvar. Kje je lahko ta neznanec dobil številko njenega TRR-ja in nekaj kupil prek amazona?


S št. TRR-ja si ne moreš nič pomagat, ti lahk dam mojo št. pa probi kaj dol pobrat :)

sandmat ::

Sgt. Lipnikar je izjavil:

Gaius je izjavil:


Mene zanima samo ena stvar. Kje je lahko ta neznanec dobil številko njenega TRR-ja in nekaj kupil prek amazona?


S št. TRR-ja si ne moreš nič pomagat, ti lahk dam mojo št. pa probi kaj dol pobrat :)


No problem, napiši številko TRR. Verjetno še nisi slišal za SEPA bremenitve? ;)

pierch ::

Kolikor berem je možno preko SEPA DD. https://www.amazon.de/gp/help/customer/...

Sicer ne moreš ti nekomu direkt na podlagi IBAN, ampak lahko pa neka 3ja oseba v Amazon account vpiše tvoj IBAN in se automatsko naredi SEPA DD. Vsaj tako sem našel po netu.
Pierch

Utk ::

Sgt. Lipnikar je izjavil:

Gaius je izjavil:


Mene zanima samo ena stvar. Kje je lahko ta neznanec dobil številko njenega TRR-ja in nekaj kupil prek amazona?


S št. TRR-ja si ne moreš nič pomagat, ti lahk dam mojo št. pa probi kaj dol pobrat :)

Ti bi hitro brez vsega ostal.
Sicer je res da ostane sled komu je šel denar, artikel itd., ampak en čas si pa brez tega denarja in imaš kolobocij, da to razrešiš. Ultimativni scam bi pa bil, če bi še naročili nekaj na tvoj naslov in prestregli dostavno službo...Potem se bi pa lahko fučkal.

LeyaPrive ::

Pa je možno na Amazonu izvedeti, kam so bili artikli poslani? Čisto možno, da je kdo iz okolice prestregel njeno pošto in dobil podatke.

Fsegula62 ::

Zaradi GDP-rja nemogoče kar tako brez višjih organov ne bo šlo.
FiLiPiNKO (Fsegula62) | IT storitve www.linkomp.si | LinKomp |
Kontakt Discord - FiLiPiNKO#7826 | Na voljo za pomoč vsem. |
" Zapomnite si geslo za Google račun in privarčujte 5€! :) "

Sgt. Lipnikar ::

sandmat je izjavil:

Sgt. Lipnikar je izjavil:

Gaius je izjavil:


Mene zanima samo ena stvar. Kje je lahko ta neznanec dobil številko njenega TRR-ja in nekaj kupil prek amazona?


S št. TRR-ja si ne moreš nič pomagat, ti lahk dam mojo št. pa probi kaj dol pobrat :)


No problem, napiši številko TRR. Verjetno še nisi slišal za SEPA bremenitve? ;)


TRR podjetij so javno objavljeni. Probaj.

Sgt. Lipnikar ::

Utk je izjavil:

Sgt. Lipnikar je izjavil:

Gaius je izjavil:


Mene zanima samo ena stvar. Kje je lahko ta neznanec dobil številko njenega TRR-ja in nekaj kupil prek amazona?


S št. TRR-ja si ne moreš nič pomagat, ti lahk dam mojo št. pa probi kaj dol pobrat :)

Ti bi hitro brez vsega ostal.
Sicer je res da ostane sled komu je šel denar, artikel itd., ampak en čas si pa brez tega denarja in imaš kolobocij, da to razrešiš. Ultimativni scam bi pa bil, če bi še naročili nekaj na tvoj naslov in prestregli dostavno službo...Potem se bi pa lahko fučkal.


pa ti misliš, da lahko vsak luli buli, ki ima 5 min časa pride na banko pa reče:
"Ej, na tt IBAN bi pa jaz naredil direktno bremenitev."
"Seveda gospod, koliko pa?"
"Ammm, enih 150 EUR"

tikitoki ::

Eh, danes sem bil šokiran da Amazon sploh ni potreboval cvc kode za bremenitev predplacniske kartice.

AndrejO ::

Sgt. Lipnikar je izjavil:


pa ti misliš, da lahko vsak luli buli, ki ima 5 min časa pride na banko pa reče:
"Ej, na tt IBAN bi pa jaz naredil direktno bremenitev."
"Seveda gospod, koliko pa?"
"Ammm, enih 150 EUR"

Zelo blizu resnice.

Sicer ne rabiš biti Luli, ampak moraš ustvariti podjetje Luli d.o.o. za namen goljufije. Če ne veš kje drugje, predlagam UK (dokler je še v SEPA).

Samo IBAN ni dovolj, ampak moraš vedeti še ime lastnika računa. Naslov je opcijski.

In to je potem dejansko to ... denar moraš samo še dovolj hitro pobrati in za seboj pospraviti sledi. Če si kriminalna združba, to tudi ne bi smelo biti preveč težko.

Balandeque ::

Oglase na Facebooku se je nekaj časa dalo fino plačevati s tujih računov.

https://www.monitor.si/clanek/zastonj-o...
Involvement and commitment is like an eggs-and-ham:
the chicken was involved - the pig was committed.

jype ::

tikitoki je izjavil:

Eh, danes sem bil šokiran da Amazon sploh ni potreboval cvc kode za bremenitev predplacniske kartice.
Amazon je glede tega zelo redka izjema.

Sgt. Lipnikar ::

AndrejO je izjavil:

Sgt. Lipnikar je izjavil:


pa ti misliš, da lahko vsak luli buli, ki ima 5 min časa pride na banko pa reče:
"Ej, na tt IBAN bi pa jaz naredil direktno bremenitev."
"Seveda gospod, koliko pa?"
"Ammm, enih 150 EUR"

Zelo blizu resnice.

Sicer ne rabiš biti Luli, ampak moraš ustvariti podjetje Luli d.o.o. za namen goljufije. Če ne veš kje drugje, predlagam UK (dokler je še v SEPA).

Samo IBAN ni dovolj, ampak moraš vedeti še ime lastnika računa. Naslov je opcijski.

In to je potem dejansko to ... denar moraš samo še dovolj hitro pobrati in za seboj pospraviti sledi. Če si kriminalna združba, to tudi ne bi smelo biti preveč težko.


Sem napisal malo višje...TRR podjetij so javno objavljeni. Odpri podjetje v UK al pa Romuniji zaradi mene pa to nared. Če pobereš par mil ne bo problem zabrisati sledi :)

Smurf ::

Sgt. Lipnikar je izjavil:

Sem napisal malo višje...TRR podjetij so javno objavljeni. Odpri podjetje v UK al pa Romuniji zaradi mene pa to nared. Če pobereš par mil ne bo problem zabrisati sledi :)

Ce verjames ali ne to kar je AndrejO napisal drzi.

Recimo tole je en clanek na to temo:

https://www.monitor.si/clanek/zastonj-o...

AndrejO ::

Sgt. Lipnikar je izjavil:

AndrejO je izjavil:

Sgt. Lipnikar je izjavil:


pa ti misliš, da lahko vsak luli buli, ki ima 5 min časa pride na banko pa reče:
"Ej, na tt IBAN bi pa jaz naredil direktno bremenitev."
"Seveda gospod, koliko pa?"
"Ammm, enih 150 EUR"

Zelo blizu resnice.

Sicer ne rabiš biti Luli, ampak moraš ustvariti podjetje Luli d.o.o. za namen goljufije. Če ne veš kje drugje, predlagam UK (dokler je še v SEPA).

Samo IBAN ni dovolj, ampak moraš vedeti še ime lastnika računa. Naslov je opcijski.

In to je potem dejansko to ... denar moraš samo še dovolj hitro pobrati in za seboj pospraviti sledi. Če si kriminalna združba, to tudi ne bi smelo biti preveč težko.


Sem napisal malo višje...TRR podjetij so javno objavljeni. Odpri podjetje v UK al pa Romuniji zaradi mene pa to nared. Če pobereš par mil ne bo problem zabrisati sledi :)

Tudi poskus tatvine je kazniv, zato bom kriminal prepustil kriminalnim združbam.

Podjetja in veliko posameznikov ima z razlogom blokirano ali delno blokirano možnost SDD na svojih računih.

Gaius ::

Kot so nekateri predlagali, da je kdo od domačih kaj vzel in plačal z babičinega TRR-ja - to lahko z 100% gotovostjo trdim, da ne drži.

Na bančnem izpisku pod eno postavko, ki je obremenila račun s cca 60EUR, pod opis piše Amazon.de
pod drugo postavko, ki je obremenila račun s cca. 20EUR pa AMZN Mktp DE*MA1KW9BD4.

Prva obremenitev je bila 11.9. druga 16.9.2019

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gaius ()

Invictus ::

Amazon ni nič vzel, najbrž je kdo od domačih uporabil babičine podatke...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Gaius ::

Invictus je izjavil:

Amazon ni nič vzel, najbrž je kdo od domačih uporabil babičine podatke...


Kako naj vam povem bolj razumljivo.
Zagotovo ni nihče od domačih uporabil babičinih podatkov.

mn ::

Mogoče kdo ve, je možno ta tip direktne brementive (SEPA DD) izklopiti na TRR?

mahoni ::

Gaius je izjavil:

Invictus je izjavil:

Amazon ni nič vzel, najbrž je kdo od domačih uporabil babičine podatke...


Kako naj vam povem bolj razumljivo.
Zagotovo ni nihče od domačih uporabil babičinih podatkov.

Zagotovo si preprican, da ni nihce od domacih, a obenem si zagotovo preprican, da je nekdo izven druzine. OMG

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mahoni ()

Bellzmet ::

@invictus, mahoni: res ste nepismeni. Preberite še enkrat prvi post:
"Klical sem na banko, kjer so rekli, da gre za goljufijo - hekerski napad in naj pridemo tja, da reklamiramo tisti dve postavki in da se bo uredilo, blokiralo kartico naredilo novo itd.."

          ::

Sgt. Lipnikar je izjavil:

Gaius je izjavil:


Mene zanima samo ena stvar. Kje je lahko ta neznanec dobil številko njenega TRR-ja in nekaj kupil prek amazona?


S št. TRR-ja si ne moreš nič pomagat, ti lahk dam mojo št. pa probi kaj dol pobrat :)


Pred leti se je s tem hvalil nek novinar in v svoji kolumni objavil svoj TRR, rekoč da mu nanj itak lahko samo nakažejo denar. Nekdo od bralcev se je malo pošalil in na njegov račun dal direktno obremenitev neki dobrodelni organizaciji.

mahoni ::

Bellzmet je izjavil:

@invictus, mahoni: res ste nepismeni. Preberite še enkrat prvi post:
"Klical sem na banko, kjer so rekli, da gre za goljufijo - hekerski napad in naj pridemo tja, da reklamiramo tisti dve postavki in da se bo uredilo, blokiralo kartico naredilo novo itd.."

Ja in kaj hoce OP sedaj od nas sploh? Ce so banko shekali potem je stvar resena in njegovo vprasanje je neumno.

tikitoki ::

mn je izjavil:

Mogoče kdo ve, je možno ta tip direktne brementive (SEPA DD) izklopiti na TRR?


Ja. Poklici banko in vprasaj kaksen je postopek.

Bellzmet ::

mahoni je izjavil:

Bellzmet je izjavil:

@invictus, mahoni: res ste nepismeni. Preberite še enkrat prvi post:
"Klical sem na banko, kjer so rekli, da gre za goljufijo - hekerski napad in naj pridemo tja, da reklamiramo tisti dve postavki in da se bo uredilo, blokiralo kartico naredilo novo itd.."

Ja in kaj hoce OP sedaj od nas sploh? Ce so banko shekali potem je stvar resena in njegovo vprasanje je neumno.


Jao jao Mahoni vse piše v prvem postu, a res nič ne bereš preden tipkaš.

"Mene zanima samo ena stvar. Kje je lahko ta neznanec dobil številko njenega TRR-ja in nekaj kupil prek amazona?"

Gregor P ::

Kakor se spomnim na Amazon le vpišeš številko TRR (brez kakršnihkoli posebnih postopkov preverbe ipd.) in že ti lahko trgajo z računa za kupljene produkte. Je pa res, da gre za dolgoleten uporabniški račun s katerega je bilo opravljenih že ogromno nakupov; če to seveda sploh kaj šteje.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

mahoni ::

Bellzmet je izjavil:

mahoni je izjavil:

Bellzmet je izjavil:

@invictus, mahoni: res ste nepismeni. Preberite še enkrat prvi post:
"Klical sem na banko, kjer so rekli, da gre za goljufijo - hekerski napad in naj pridemo tja, da reklamiramo tisti dve postavki in da se bo uredilo, blokiralo kartico naredilo novo itd.."

Ja in kaj hoce OP sedaj od nas sploh? Ce so banko shekali potem je stvar resena in njegovo vprasanje je neumno.


Jao jao Mahoni vse piše v prvem postu, a res nič ne bereš preden tipkaš.

"Mene zanima samo ena stvar. Kje je lahko ta neznanec dobil številko njenega TRR-ja in nekaj kupil prek amazona?"

Ti si tisti, ki ne bere. Banko so pohekali in ta neznanec je en hekercek, ki si je kupil malo na amazonu...

Kaj ni jasno?

Bellzmet ::

Očitno tebi nič, zdej ne vem ker nisi prebral teme ali ker ne razumeš napisanega...

Invictus ::

Bellzmet je izjavil:


Jao jao Mahoni vse piše v prvem postu, a res nič ne bereš preden tipkaš.

"Mene zanima samo ena stvar. Kje je lahko ta neznanec dobil številko njenega TRR-ja in nekaj kupil prek amazona?"

Saj zato je bil pa najbrž kdo od domačih... Številka TRR ni javno objevljena. Pa blokiraj direktne bremenitve, in je zadeva rešena.

Naj pokliče amazon, ali gre na chat, pove številko transakcije, obrazloži situacijo in zahteva na kateri naslov se je poslalo. Evo ti krivca. Da se ne bo na koncu izkazalo, da je bil kar OP sam ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mahoni ::

Invictus je izjavil:

Bellzmet je izjavil:


Jao jao Mahoni vse piše v prvem postu, a res nič ne bereš preden tipkaš.

"Mene zanima samo ena stvar. Kje je lahko ta neznanec dobil številko njenega TRR-ja in nekaj kupil prek amazona?"

Saj zato je bil pa najbrž kdo od domačih... Številka TRR ni javno objevljena. Pa blokiraj direktne bremenitve, in je zadeva rešena.

Naj pokliče amazon, ali gre na chat, pove številko transakcije, obrazloži situacijo in zahteva na kateri naslov se je poslalo. Evo ti krivca. Da se ne bo na koncu izkazalo, da je bil kar OP sam ;).

Ali pa imajo nek avtomatski subscription...mogoce tudi amazon prime...

Invictus ::

Za SEPA direktno brmenitev rabiš TRR + prvi naslov lastnika TRR...

Ni ravno preprosto dobiti vse skupaj...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Smurf ::

Invictus je izjavil:

Za SEPA direktno brmenitev rabiš TRR + prvi naslov lastnika TRR...

Ni ravno preprosto dobiti vse skupaj...

Ne rabis naslova.

JanBrezov ::

          je izjavil:

Pred leti se je s tem hvalil nek novinar in v svoji kolumni objavil svoj TRR, rekoč da mu nanj itak lahko samo nakažejo denar. Nekdo od bralcev se je malo pošalil in na njegov račun dal direktno obremenitev neki dobrodelni organizaciji.

Tale novinar je Jeremy Clarkson s Top Gear-a, članek o tem.

AndrejO ::

Smurf je izjavil:

Invictus je izjavil:

Za SEPA direktno brmenitev rabiš TRR + prvi naslov lastnika TRR...

Ni ravno preprosto dobiti vse skupaj...

Ne rabis naslova.

Bolj pravilno je, da "še vedno ne rabiš naslova". Menda je stvar sedaj že počasi v procesu saniranja.

Izvorni greh SDD pa je tako ali tako "pull" model, kjer prejemnik "potegne" denar namesto "pull" modela, kjer pošiljatelj "porine" denar. To je dejansko razlika med današnjimi direktnimi bremenitvami in trajnimi nalogi (trajniki) iz preteklosti.

Neke neimenovane opice iz severa in z nesorazmerno velikim vplivom v SEPA so vztrajale na "pull" modelu, ker so štele IBAN za "skriven podatek", ki se ga nikoli ne razkriva. V Sloveniji pa se ga še na bančne kartice kar tako tiska.

Bellzmet ::

No sedaj me pa zanima kje je catch. Se pravi nekdo odpre fake firmo in nek TRR. Potem nekako dobi tvoj TRR in nekje (kje?) naredi direktno bremenitev in dobi denar s tvojega TRR? Lahko kdo bolj razloži, ker temu ne verjamem. Predvsem kje prijavi/vzpostavi to direktno bremenitev?

tikitoki ::

Invictus je izjavil:

Za SEPA direktno brmenitev rabiš TRR + prvi naslov lastnika TRR...

Ni ravno preprosto dobiti vse skupaj...


Mogocve si ti sam brez domisljije. Meni pade kup nacinov na pamet.

Invictus ::

Smurf je izjavil:

Invictus je izjavil:

Za SEPA direktno brmenitev rabiš TRR + prvi naslov lastnika TRR...

Ni ravno preprosto dobiti vse skupaj...

Ne rabis naslova.

Rabiš pa dati soglasje. Brez tega ne gre. In ponavadi se preverja naslov...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

          ::

JanBrezov je izjavil:

          je izjavil:

Pred leti se je s tem hvalil nek novinar in v svoji kolumni objavil svoj TRR, rekoč da mu nanj itak lahko samo nakažejo denar. Nekdo od bralcev se je malo pošalil in na njegov račun dal direktno obremenitev neki dobrodelni organizaciji.

Tale novinar je Jeremy Clarkson s Top Gear-a, članek o tem.


Ja, točno to sem bral.

AndrejO ::

Invictus je izjavil:

Smurf je izjavil:

Invictus je izjavil:

Za SEPA direktno brmenitev rabiš TRR + prvi naslov lastnika TRR...

Ni ravno preprosto dobiti vse skupaj...

Ne rabis naslova.

Rabiš pa dati soglasje. Brez tega ne gre. In ponavadi se preverja naslov...

Soglasje pridobi podjetje, ki bo prejemnik sredstev in "zatrdi" svoji banki (in ne tvoji banki), da je soglasje prejelo.

Banke v Sloveniji na strani podjetja zahtevajo naslov in ga tudi zapišejo v API, da ga lahko preveri banka na strani potrošnika. Vendar pa to ne velja za vse države in npr. irske banke ne jemljejo naslovov in jih tudi ne zapišejo v API, te zahteve brez naslova pa slovenska banka v skladu s SEPA ne sme zavrniti.

Če nekdo pobere tvoje podatke in se jih odloči izkoristiti na ta način, potem ti ne boš vedel, da je do zlorabe prišlo, dokler ne boš pogledal na bančni izpisek. Edina obramba, ki jo boš potem imel v takšnem primeru je ta, da boš lahko na svoji banki prijavil zlorabo in zahteval vrnitev tako odvzetih sredstev.

Kaj se bo zgodilo z morebitnimi obrestmi zaradi prekoračitve, zaračunanimi stroški zavrnjenih SDD nalogov in podobno, zakonodaja mislim, da ne govori.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

Utk ::

Invictus je izjavil:

Smurf je izjavil:

Invictus je izjavil:

Za SEPA direktno brmenitev rabiš TRR + prvi naslov lastnika TRR...

Ni ravno preprosto dobiti vse skupaj...

Ne rabis naslova.

Rabiš pa dati soglasje. Brez tega ne gre. In ponavadi se preverja naslov...

Ne rabiš dat soglasja dokler ni reklamacije. Banka nima pojma če si dal soglasje ali ne.

JanBrezov ::

Invictus je izjavil:

Smurf je izjavil:

Invictus je izjavil:

Za SEPA direktno brmenitev rabiš TRR + prvi naslov lastnika TRR...

Ni ravno preprosto dobiti vse skupaj...

Ne rabis naslova.

Rabiš pa dati soglasje. Brez tega ne gre. In ponavadi se preverja naslov...

Par postov nazaj sem podal link primera Jeremy Clarkson. Razlaga je:

The charity is one of many organisations which does not need a signature to set up a direct debit.

Vprašanje torej je, ali pri nas obstajajo primeri, kjer soglasja v obliki podpisa ni potrebno podati.

Utk ::

Bellzmet je izjavil:

No sedaj me pa zanima kje je catch. Se pravi nekdo odpre fake firmo in nek TRR. Potem nekako dobi tvoj TRR in nekje (kje?) naredi direktno bremenitev in dobi denar s tvojega TRR? Lahko kdo bolj razloži, ker temu ne verjamem. Predvsem kje prijavi/vzpostavi to direktno bremenitev?

Pri svoji banki vklopi to storitev in uvozi en xml, kjer piše komu kolk trgat. Thats it.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

AndrejO ::

JanBrezov je izjavil:

The charity is one of many organisations which does not need a signature to set up a direct debit.

Vprašanje torej je, ali pri nas obstajajo primeri, kjer soglasja v obliki podpisa ni potrebno podati.

Zakaj samo "pri vas"? SEPA DD deluje na celotnem področju SEPA, kar pomeni najmanj kjerkoli v EU + Norveška, Islandija in Švica.

AndrejO ::

https://business.aib.ie/content/dam/aib...

Uživajte v branju, kako je naslov plačinka (debtor) "opcijski podatek" in kako je potrebno za elektronsko soglasje (brez fizične prisotnosti in podpisa) zgolj banki pokazati kako se stranki domnevno pošlje ustrezno dokumentacijo1 in čisto nič več.

Še največji izziv je imeti registrirano podjetje, ki ob podpisu pogodbe z banko ne bo sprožilo kakšnih alarmov, kar je trenutno najlažje storiti v UK. Preostanek zgodbe je potem samo še pobiranje denarja iz računa kamor se nateče ukraden denar, pranje le tega preko "mul" in ponoven uvoz preko ločene verige neobstoječih podjetij z neobstoječimi lastniki.




1 "If you sign customers up to direct debits over the phone or via email, for clarification you will need to provide AIB with a copy of the letter or email that you will send to customers to confirm their SEPA Direct Debit Mandate details. Similar to the sample mandate form above, this letter must provide all of the key SEPA mandatory fields as outlined in this information sheet and this letter will need to be provided to AIB for review and approval ahead of any use."

AndrejO ::

In še ena na to temo povezana stvar.

Kot je že izkusil marsikdo z Revolut/N26&/ipd... kartico v Sloveniji pri podpisovanju tega famoznega obrazca za direktno bremenitev, vsi hočejo buljiti v bančno kartico in so potem globoko razočarani, ker na njej ni IBAN-a. To ni zato, ker bi imeli neke kaprice, temveč zato, ker se dobro zavedajo, da če bi jih nekdo potegnil za nos in jim dal tuj račun, po možnosti za kakšen fini paket s še bolj finim telefonom (npr. pri TS), bodo ostali brez denarja in telefona, ko bo zloraba zaznana in ustavljena.

Na srečo v Sloveniji banke vztrajajo na pobiranju naslovov, čeprav SEPA tega ne zahteva in je zato nevarnost zlorabe manjša, kot sicer. Kar sicer pomaga podjetjem, ne pomaga pa potrošnikom z bančnimi računi, ki si umišljajo, da izguba IBAN-a skupaj z imenom ni varnostno zelo problematična zadeva.

Sokrivec za takšno stanje, pa je tudi Banka Slovenije, ki bi lahko od bank v Sloveniji zahtevala, da št. TRR odstranijo iz kartic in začno obveščati svoje stranke o tem, da te številke ne smejo deliti naokoli.

St235 ::

Pri tem je potrebno poudarit, da pri direktnih bremenitvah (pa tudi kreditnih karticah) in zlorabah le teh, je ravno zato dokazno breme v veliki meri obrnjeno. Tako v primeru zlorab praviloma naročnik plačila oziroma banka, ki je sprovedla plačilo dokazujenjegovo legitimnost. In če tega ne more (recimo se izkaže, da so bili podatki/soglasje ponarejeni) tudi nosi odgovornost za to. Na potrošnika zadeva pade zgolj v priemrih kjer se dokaže njegova maloamrnost (recimo PIN v denarnici skupaj z kartico.)

Kaj se bo zgodilo z morebitnimi obrestmi zaradi prekoračitve, zaračunanimi stroški zavrnjenih SDD nalogov in podobno, zakonodaja mislim, da ne govori.

na konkretnem primeru zlorabe debetne VISE so bili v celoti povrnjeni vsi stroki, ki so nastali zaradi prekoračitve dovoljenega limita.

imagodei ::

Kako je ta "pull" model sploh lahko dopusten? Torej, zgubim kartico, kjer je seveda zapisan IBAN skupaj z mojim imenom in priimkom, pa lahko nekdo z malo iznajdljivosti odkrije moj naslov in direktno bremeni moj račun?

OK, izgubo kartice bom hitro pogruntal ... Mi pa pridejo na misel scenariji, kjer kakšni nepošteni referenti v računovodstvih podjetij, ki zagotavljajo kakšne javne storitve (elektro, komunala, ogrevanje) pridejo do teh podatkov, pa iz kakšnega računa iz tujine direktno bremenijo kakih 1000 strank...
- Hoc est qui sumus -

St235 ::

Kako je ta "pull" model sploh lahko dopusten? Torej, zgubim kartico, kjer je seveda zapisan IBAN skupaj z mojim imenom in priimkom, pa lahko nekdo z malo iznajdljivosti odkrije moj naslov in direktno bremeni moj račun?


ta model je dopusten zato, ker odgovornost nosijo izvajalci plačinega prometa in ne stranke. Dodatno pa je Andrej omenil, da je pisanje IBAN na kartice slovenska posebnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

no comment ::

AndrejO je izjavil:


Izvorni greh SDD pa je tako ali tako "pull" model, kjer prejemnik "potegne" denar namesto "pull" modela, kjer pošiljatelj "porine" denar. To je dejansko razlika med današnjimi direktnimi bremenitvami in trajnimi nalogi (trajniki) iz preteklosti.

Huh?! Ti si na starih trajnikih "porival" denar na datum?! To potem pač ni bil trajnik.

Direktne bremenitve in trajniki so nastali ravno zaradi tega, da prejemnik ni odvisen od dobre volje dolžnika.

Zgodbe o tem kako nekdo pobere tvoj IBAN in nakaže denar nekemu XY društvu (ki za to sploh ne ve) so pa pravljice. SAMO prejemnik direktne bremenitve lahko zahteva sprovedbo transakcije (na svojo banko določeno število dni prej pošlje nalog (tako kot npr. navadni plačilni nalog) z vsemi detajli (ime, št. soglasja...)). Torej tisto XY društvo mora sodelovati v raboti. In ker pri sebi nima tvojega soglasja, mu bo banka najprej pobrala denar, potem pa ga bodo obiskali možje v modrem. Če bo potem tako društvo iz zraka "sproduciralo" tvoje soglasje, bo pa odgovorna oseba na koncu najverjetneje objela kako rešetko (od znotraj).
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Facebook nateg? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
758234 (5797) MadMax
»

Direktna obremenitev in tuja banka

Oddelek: Loža
132030 (1514) Mare2
»

Uporaba TRR številke (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7020814 (18581) BlaY0
»

Kredit, zakaj kopijo TRR 3 mesecev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8524957 (22463) krneki0001
»

kako "reversat" bančno nakazilo ? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11017628 (10265) lexios

Več podobnih tem