» »

PC #2

PC #2

salabajs ::

Pozdravljeni!

Nekaj let nazaj ste mi pomagali pri sestavi PCja. Zadeva deluje še danes in nimam nobenih pripomb. Sedaj se ponovno obračam na vas, ki ste bolj seznanjeni z aktualnim stanjem komponent in veste bolje od mene v kaj se splača investirati več, v kaj manj. Seveda je ideja dobiti čim več za čim manj denarja. ;) Cenovno bi se omejili nekje enako kot takrat (so lahko tudi kakšna odstopanja, če so smiselna). Se pa seveda tudi zavedam, da več denarja, več muzike.

Prilagam kaj je stari PC zajemal:
- Procesor Intel Core i5 3570k 3.4GHZ 6M LGA1155 BOX
- Matična plošča ASUS P8H77-V, LGA1155, IH77
- Trdi disk WD 500GB SATA6GB 7200 32MB BLACK (WD5002AALX)
- Samsung SH-222BB DVD-RW zapisovalnik, SATA, črn
- Napajalnik Chieftec 450W BPS-450S
- Ohišje Cooler Master Elite RC-430-KWN1
- SSD disk Corsair Force3 90GB 2.5 SATA3 MLC (CSSD-F90GB3-BK)
- RAM Crucial DDR3 8GB Kit (2x 4) PC3-12800 1600MHz CL9 BallistiX sport

Mislim, da je bilo na vsako komponento/postavko 20% popusta in na koncu je zadeva stala približno 720 eur.

Kaj bi naj bil namen uporabe: poleg brskanja in predvajanja multimedije, še poganjanje programov za urejanje (npr Photoshop, Ilustrator itd), programiranje..

Želje/zahteve: želel bi malo večji SSD disk (150+ ?) in malo več RAMa (8+ .. 16GB?). V splošnem pa da je zadeva odzivna, hitra in ne takšna, da bi po "enem letu" bila potrebna zamenjava.

Hvala za vse uporabne komentarje/nasvete in predvsem sestavljene računalnike/konfiguracije (slednje mi najbolj koristijo ;)).

Lp

scipascapa ::

Sorry a zdaj bo imel vsak novo temo? :p ni problem pomagati, da se raazumemo. Za kok denarja imaš plan nabaaviti? Na spisku ne vidim grafične.....

salabajs ::

Pozdrav!

Jaz sem gledal iz vidika preglednosti in tudi "fokusa". V skupni temi gre debata naprej - vmes še tudi drugi vprašajo kakšno stvar in pogovori potekaj o tisti stvari (ali pa zavijejo tudi v povsem drugo smer), jaz pa dobim odgovor/predlog od "enega ali dveh" samo.. Sedaj če je to velik problem, potem se opravičujem in prosim, če moderator prestavi na primerno mesto.

Kar se tiče denarja sem že omenil kolikor je "stari" stal in da bi nekje strmel k temu. Drugače pa recimo do 800 eur omejimo zaenkrat.

Res je. Ločena grafična kartica se takrat ni kupila, ker je bilo predlagano, če se nima namena nekih igric igrati potem ni potrebe (se pa lahko kasneje dokupi). Tudi sedaj ni mišljen kot gaming pc.

scipascapa ::

Intel ali AMD fan?

AMD:

B450 TOMAHAWK MAX
R5 2600/3600
2X8GB DDR4 3200
SSD imaš zdaj 90GB samo? Vzemi kakega Kingston A2000 512GB
that's it folks.

Zgodovina sprememb…

klinker ::

Plosca: Asrock Fatality B450 ITX - 110€
Procesor: Ryzen 3400G - 145€
Ram: G.Skill 2x 8GB DDR4 3200Mhz - 75€
SSD: Samsung 970 Evo Plus 1TB - 170€
Ohisje: Fractal Node 202 450W - 135€

hojnikb ::

3400g nebo pretirano hud upgrade napram 3570k

scipascapa je izjavil:

Intel ali AMD fan?

AMD:

B450 TOMAHAWK MAX
R5 2600/3600
2X8GB DDR4 3200
SSD imaš zdaj 90GB samo? Vzemi kakega Kingston A2000 512GB
that's it folks.

grafiko bo pa dal kdo?
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

D3m ::

3400g nebo pretirano hud upgrade napram 3570k


Seveda, da bo.

3400g je hitrejši od 3770k :)
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

DarwiN ::

Tole sploh ni treba zamenjat. Kupiš 250/500gb ssd in 16gb rama in si dober še za nekaj let. Star ssd doniraš, stare rame pa lahk pustiš not za skupaj 24Gb.

Investiraj raje v monitor, obstoječega 23" pa doniraj karitasu. ;)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

D3m ::

obstoječega 23" pa doniraj karitasu. ;)


Bogato. Se bodo poklali v vrsti. ;)
|HP EliteBook|R5 6650U|

gddr85 ::

3400g zna bit boljši predvsem zarad gpuja, sploh če imaš kak tanov ps, ill ipd.

D3m ::

Pa še soldered je.

Edino škoda, ker ni Zen 2 ampak Zen+.
|HP EliteBook|R5 6650U|

hojnikb ::

D3m je izjavil:

3400g nebo pretirano hud upgrade napram 3570k


Seveda, da bo.

3400g je hitrejši od 3770k :)

sepravi profitira kaj, 20-25% ?
To dobi noter z overclockom obstoječga proca.

Tako platformo se nadgradi minimalno z 3600 ali več, da ima kak smisel.
#brezpodpisa

scipascapa ::

Nekaj podobnega imam jaz, 2500k....ampak ker sem dobil zelo poceni R5 2600....sem pač vzel....minus kolobocije z GPU/PSU.

Lahko pa navije proc + zamenja SSD in doda rame + kako grafično RX580.

D3m ::

hojnikb je izjavil:

D3m je izjavil:

3400g nebo pretirano hud upgrade napram 3570k


Seveda, da bo.

3400g je hitrejši od 3770k :)

sepravi profitira kaj, 20-25% ?
To dobi noter z overclockom obstoječga proca.

Tako platformo se nadgradi minimalno z 3600 ali več, da ima kak smisel.


20-25% je 3770k. 3400g je 30-35%. S tem, da je za razliko od 2400g celo soldered.

3570k manjka HT.
|HP EliteBook|R5 6650U|

klinker ::

hojnikb je izjavil:

3400g nebo pretirano hud upgrade napram 3570k



Kje pa. Samo 1x vec niti, base frekvenca kot na i5ki boost, pa kje so se ostale optimizacije. Za njegov namen, vec kot odlicen proc.

hojnikb ::

https://www.cpubenchmark.net/compare/In...

40% at best, na to odračunaj še overclock 3570k, pa si na mizernih 20-25% razlike. Se res splača zamenjat celo platformo za to, slotech genialci?

zakaj bi kupo praktično najslabši cpu platforme, če lahko vzame 3600 za malo več? hell, če vzame 2600, je dejansko cenejši kot 3400g in še vedno hitrejši.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

klinker ::

Zato ker z unimi 2 jedri vec kaj dosti ne bo profitiral v svojem delu, moral pa bo dokupit se grafo. Drazji cpu + dodatna grafa pa ni samo 50EUR, razlika v performansu pa zelo majhna. Se vedno pa bo lahko cez par let notri tudi kakega 3700x poknu, ce bo imel potrebo. Tu je se 1TB nvme SSD, hitrejsi USBji, itd...vse to nardi kisto ohoho hitrejso med delom, kot je to kar ima zdaj.
Frend je i7 920@4,2Ghz nadgradil na 2400g mini itx zadevo prav za obdelavo slik (hobi) in je hudo zadovoljen.
Sej zaradi mene lahko da not 3600+dGPU, bo samo se boljse, a precej drazje za dan efekt. Osebno bi raje dal not 32GB rama, kot pa boljsi CPU, dokler je ram se kolko tolko poceni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

salabajs ::

Vidim, da se je razvila prava debata. :) (upam, da dobim več kompletov - sestavljenih računalnikov v celoti).

Zadeva je takšna.. Tukaj ne gre za zamenjavo starega ali nadgradnjo obstoječega. Nabavlja se nov računalnik. Jaz sem karakteristike starega pripel zgolj za občutek in da je predstava, kaj se je takrat kupilo. Finančno bi ostal nekje v tem okvirju kot je bil stari, ko sem že omenil.. prav tako mi grafična trenutno ni mus (ker igric v tej točki ne bom igral; lahko pa prihranim nekaj € na ta račun). Ker pa je od nakupa starega minilo že kar nekaj časa, predvidevam, da se dobijo lahko boljše/novejše komponente. Verjetno ne bom kupil novega računalnika z istimi komponentami kot je stari.

gddr85 ::

nov komp bi pa nabavil ker..
..bi imel pač nov komp?
..nucaš konkretno boljši perf. od 3570 robe?
bi pač porabil mal keša....?
itd.

al pa pač rukneš noter v obstoječo kišto en večji/boljši ssd, dodaš ram in ostalo zapraviš za en killer panel za naslednjih 5 let

salabajs ::

Je sploh pomemben razlog?! :)
Stari računalnik bo fizično na čisto drugi lokaciji/kraju. Ne bom ga koristil več.

rabelj5 ::

Če kupuješ novega in bi rad nekaj opazno boljšega od tistega v op, bi jaz vzel predlagano varianto z ryzenom 3600 in nekim poceni gpujem. Varianta z 3400g bo tudi ok, če bi rad prišel skoz malo ceneje, ampak bi bil 3600 hitrejši.

D3m ::

Ahhhhh, 3400g bo čisto dovolj.

|HP EliteBook|R5 6650U|

klinker ::

rabelj5 je izjavil:

Če kupuješ novega in bi rad nekaj opazno boljšega od tistega v op, bi jaz vzel predlagano varianto z ryzenom 3600 in nekim poceni gpujem. Varianta z 3400g bo tudi ok, če bi rad prišel skoz malo ceneje, ampak bi bil 3600 hitrejši.


V cemu tocno pa bi po tvoje bil 3600 hitrejsi od 3400G?
Si ti prebral za kaj se bo PC uporabljal, pa ostali, ki mu priporocate neko RX580, a iger niti ne igra ;((
Tu opazam da folk sploh ne zna brat postov, oz. razbrat namen uporabe in temu prilagodit razmisljanje, ampak dajate predloge glede na svoj nacin uporabe in predlagate komponente, ki jih folk sploh ne rabi. Pa ce bi malo znali brat med vrsticami, mu je se sedanji PC dovolj, a bo sel drugam in kupuje neko p/p zamenjavo.
3600 stane 50€ vec od 3400g, dodatna nova grafa je se ene 70€, skupaj 120€...3400g pa kosta 150€ ;)

opeter ::

Grafična bi bila čisto dovolj kakšna GeForce GT 1030 ali kaj podobnega poleg Ryzena 3600.
Jaz vsekakor več kot 100 EUR ne bi dal za grafično. Še to se mi zdi preveč.

Seveda, če hoče več (recimo vsaj 4 GB RAMa za večje ločljivosti) pa kakšen Geforce 1650 oziroma Radeon 560*?
* A ni dobila ta kartica naslednika?

Le te imajo še zmerno porabo in ne rabi močnega napajalnika.

Glede 3400 se kar strinjam. 4 jedra + 8 niti, ni to tako slabo. Plus še soliden GPU, sploh, če imaš 3000-3200 MHz RAMe.
Vsekakor bo kakšno svetlobno leto ali dve več od njegovega zdajšnjega Core Ivy Bridge.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

D3m ::

opeter.....3400g intergrirana grafa je na istem oz. boljšem nivoju kot GT 1030.

|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

klinker ::

A berete, da se iger ne igra in grafa ni pomembna, razen za prikazovat sliko, kot ima sedaj integrirano v i5-ki. Ne vem kaj komplicirate okoli te boge grafe.

rabelj5 ::

klinker je izjavil:

rabelj5 je izjavil:

Če kupuješ novega in bi rad nekaj opazno boljšega od tistega v op, bi jaz vzel predlagano varianto z ryzenom 3600 in nekim poceni gpujem. Varianta z 3400g bo tudi ok, če bi rad prišel skoz malo ceneje, ampak bi bil 3600 hitrejši.


V cemu tocno pa bi po tvoje bil 3600 hitrejsi od 3400G?
Si ti prebral za kaj se bo PC uporabljal, pa ostali, ki mu priporocate neko RX580, a iger niti ne igra ;((
Tu opazam da folk sploh ne zna brat postov, oz. razbrat namen uporabe in temu prilagodit razmisljanje, ampak dajate predloge glede na svoj nacin uporabe in predlagate komponente, ki jih folk sploh ne rabi. Pa ce bi malo znali brat med vrsticami, mu je se sedanji PC dovolj, a bo sel drugam in kupuje neko p/p zamenjavo.
3600 stane 50€ vec od 3400g, dodatna nova grafa je se ene 70€, skupaj 120€...3400g pa kosta 150€ ;)

(opazno) hitrejši bo v programih, ki znajo uporabnit večje št. jeder oziroma pri poganjanju več programov hkrati, malenkostno pa bo hitrejši povsod, ker ima zen 2 višji ipc in (malo) višjo frekvenco kot zen+ (3*** apuji imajo zen+ in ne zen 2 kot bi si mislil iz imena)

salabajs ::

Ekipa super, da je pogovor in je odziv na temo. Ampak kolikor vidim sta mi zgolj dva sestavila računalnik s približno vsemi komponentami (če sem koga izpustil se opravičujem).
Želel bi si več predlogov.

Ena zadeva, ki še je nisem omenil.. Podpora mora biti tudi za priklop dveh zaslonov (recimo če v prihodnje nabavim npr 2x 4k / ali pa kakšna večja "wide" zadeva recimo).

D3m ::

Plata, ki sem jo predlagal podpira DVI-D, VGA, HDMI ter USB-C gen 3.2 :)
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

Meiniken ::

Nisem nek guru pc komponent ampak če imaš namen kakšne video editing programe (premiere, vegas, after effects,...) laufat se mogoče splača v vsaj neko relativno dostojno grafično investirat (cuda jedra).

Nasploh pa za tvoj pc bi predlagal 16 gb rama in ryzen procesor (če se ne motim je ryzen 5 3600 nek middle-range trenutno). SSD se ti pa tko al pa drugače splača nadgradit na vsaj 250 gb verzijo.
Če sistem dopušča, da se ga zlorablja bo ta tudi zlorabljen. Brez izjeme.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Meiniken ()

salabajs ::

Tudi jaz nisem, zato pa sem vprašal sem. :)

Ja, se strinjam kar se rama in diska tiče. Za rame sem razmišljal 16 GB (vendar je potem tukaj vprašanje, katere vzeti - "vrsta/tip", koliko mora biti frekvenca), enako za SSD disk.. Vsaj 250 GB in spet katere ostale karakteristike moram gledati oziroma bi bilo dobro, da bi jih disk imel. Pa ne nazadnje mogoče je tudi znamka komponente pomembna..

Zatakne se mi predvsem pri matični plošči, kjer nimam pojma. Za procesor pa vem, da pač več jeder/niti, pa čim višja frekvenca (recimo na splošno povedano) - vendar so verjetno še tukaj tudi kakšni drugi podatki pomembni.

klinker ::

Vse si dobu na dlan, le odloci se za procesor. Bos fural 3400g 4 jeder in 8 niti z integrirano grafo ali pa 3600 6 jeder in 12 niti ter dodatno grafo.

salabajs ::

Sedaj je bil vedno AMD omenjen. Kako je pa na Intel strani?
Ali je trenutno bolje AMD vzeti? Gledano cena in kaj dobiš.

D3m ::

AMD.
|HP EliteBook|R5 6650U|

hojnikb ::

> Kako je pa na Intel strani?

Intel who? Kar intel sedaj ponuja je bolj srednja žalost, sploh če gledaš dolgoživost platforme in p/p
#brezpodpisa

Horas ::

aja? zaka že? 9400f dobiš za 150€. požre 2600 in dobro parira 3600 z samo 6 threadi. vi pa nadgradnje pa take pa to. večina jih kupi potem pa čez leta kupi nov pc.

D3m ::

Horas je izjavil:

aja? zaka že? 9400f dobiš za 150EUR. požre 2600 in dobro parira 3600 z samo 6 threadi. vi pa nadgradnje pa take pa to. večina jih kupi potem pa čez leta kupi nov pc.


Čisto isto sem poslušal, kot so nakateri tukaj priporočali Pentium 3xxx/4xxx/5xxx 2/4 kot TOP gaming CPU. :)

Dajte se malo zamisliti.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Združljivost komponent - Ryzen

Oddelek: Kaj kupiti
341831 (951) hojnikb
»

AMD Ryzen 3400G za gledanje 4K

Oddelek: Pomoč in nasveti
362315 (1428) D3m
»

Nov pc, ni slike

Oddelek: Pomoč in nasveti
141325 (929) clip
»

Ryzen 5 3400G

Oddelek: Strojna oprema
51281 (1132) clip

Več podobnih tem