» »

SSD v strežnikih

SSD v strežnikih

«
1
2

klemenSLO ::

Pozdravljeni fantje,

a pri vas v firmah že kaj uporabljate SSDje v kakih aplikacijskih strežnikih in če seveda za kaj in kakšne so vaše izkušnje?
V uporabniških Pcjih je jasno da so že stalnica, zanima pa me če jih morda kdo uporablja za kak SQL stežnik, namensko aplikacijo, ki teče na strežniku ipd?

lp klemen
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

ToniT ::

Dela v nulo....
Seveda mora biti pravi SSD.

pegasus ::

To vprašanje bi razumel leta 2010, leta 2020 ga pa ne razumem. Hočeš rečt, da še nimaš flasha v serverjih?

FireSnake ::

Obstajajo posebni SSDji za serverje (dalša življenska doba).
Po podatkih iz firme, ki programirajo programsko opremo za banke: serverji so poleteli.

Se pa strinjam, da je to vprašanje za 10 let nazaj :)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

hojnikb ::

Razn za storage server, kjer nerabiš ogromno I/O ni več opravičila za manjko ssdja

Obstajajo posebni SSDji za serverje (dalša življenska doba).

To ni striktno nujno. Velikrat so "enterprise" ssdji osnovani na consumer hardwareu z drugačno validacijo in firmwareom. Če je kakšn večji zajeb v designu (*khm* sandforce *khm*) ti to ne nuca dost.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

MIHAc27 ::

Se dela malo več backupa, just in case ampak... itak se pozna in SSDje vgrajujemo v strežnike.

imagodei ::

FireSnake je izjavil:

Obstajajo posebni SSDji za serverje (dalša življenska doba).
Po podatkih iz firme, ki programirajo programsko opremo za banke: serverji so poleteli.

Se pa strinjam, da je to vprašanje za 10 let nazaj :)

Na dan z besedo... Katere SSD-je vgrajujete v serverje?
- Hoc est qui sumus -

FireSnake ::

Tole bo dobra iztočnica zate.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

imagodei ::

Zame?

Torej Kingstone dajete not?
- Hoc est qui sumus -

FireSnake ::

Jaz ne vgrajujem SSDjev v serverje :)
Ne vem, čemu si me citiral...
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

c3p0 ::

Npr. Intel S37xx serija, ki ima kondenzator. Gledaš tudi DWPD faktor. Buzzword dandanes je pa NVMe.

Riff ::

kolk časa pa naj bi zdržali server ssd ji ??

pegasus ::

Sveže med današnjimi novicami: https://blocksandfiles.com/2019/09/20/s... ... Čez en mesec dobim pol pb trenutne generacije samsunga in pričakujem 0 odpovedi v 5 letih. Bomo videli ;)

Btw, od črede optanov za caching so po dveh letih in pol vsi razen enega še na 100%, en sam je spustil health na 99%. Pa je bilo lansko *celoletno povprečje* 5gb/s read in 300mb/s write čez cel scratch, do your math.

c3p0 ::

Riff je izjavil:

kolk časa pa naj bi zdržali server ssd ji ??


Precej. Ravno sem pogledal en precej busy cca. 3 leta star server z 10x Intel S3710 400GB in je wearout 0%. Seveda lahko vsak disk crkne kadarkoli zaradi kake druge napake, a slim chance.

kuglvinkl ::

pegasus je izjavil:

Sveže med današnjimi novicami: https://blocksandfiles.com/2019/09/20/s... ... Čez en mesec dobim pol pb trenutne generacije samsunga in pričakujem 0 odpovedi v 5 letih. Bomo videli ;)

Btw, od črede optanov za caching so po dveh letih in pol vsi razen enega še na 100%, en sam je spustil health na 99%. Pa je bilo lansko *celoletno povprečje* 5gb/s read in 300mb/s write čez cel scratch, do your math.


Pa majo smisel Optani? Je tolkšna razlika v primerjavi s top notch SSDji? Pust ceno.
Your focus determines your reallity

pegasus ::

Ja, če je tvoj io zgolj in samo 4k, definitivno.

kuglvinkl ::

Random al seq? Al oboje :)?
Your focus determines your reallity

hojnikb ::

če je govora o 4k, potem jasno random.
#brezpodpisa

MIHAc27 ::

Pri nam vgrajujemo Samsung Evo-te.

Kot zanimivost Intel SSD (Mislim da model 535) se niso dobro izkazali že v navadnih PC-jih v RAID-u 1. Po 3 letih crkujejo ali pa raid kar naprej razdirajo. So pa to v blagajnah, kjer teče v bistvu samo program za račun, in nič drugega. 20Gb inštalacija z sistemom vred in that's it. Od 200 diskov jih je bilo 15-20 že reklamiranih/menjanih. Dobr da imajo vsaj 5 let garancije.

hojnikb ::

seveda, če je sandforce.
#brezpodpisa

feryz ::

ToniT je izjavil:

Dela v nulo....
Seveda mora biti pravi SSD.
Kaj to pomeni "pravi" SSD?
Kakšni pa so ponarejeni? Da ne nabasam na enega.

ToniT ::

feryz je izjavil:

ToniT je izjavil:

Dela v nulo....
Seveda mora biti pravi SSD.
Kaj to pomeni "pravi" SSD?
Kakšni pa so ponarejeni? Da ne nabasam na enega.


Preberi temo in boš našel odgovor.

jukoz ::

MIHAc27 je izjavil:

Kot zanimivost Intel SSD (Mislim da model 535) se niso dobro izkazali že v navadnih PC-jih v RAID-u 1. Po 3 letih crkujejo ali pa raid kar naprej razdirajo. So pa to v blagajnah, kjer teče v bistvu samo program za račun, in nič drugega. 20Gb inštalacija z sistemom vred in that's it. Od 200 diskov jih je bilo 15-20 že reklamiranih/menjanih. Dobr da imajo vsaj 5 let garancije.


Ravno to mene matra in cvikam že s temi, ki jih imamo v desktopih - SSD ne škripa in klenka, samo crnkne...

Zanekrat se pri nas še ni pojavila potreba po SSDjih v serverjih. Tudi VMi zaenkrat delujejo dovolj hitro. Ampak pri nas se ne trguje na borzah al pa kej =)

Sej, katerih se pa potem izogibamo - Intel in sandforce? Kaj pa Kingston, toshiba, SanDisk?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jukoz ()

LightBit ::

Kaj je narobe z Intelovimi SSD-ji?

hojnikb ::

njigova sandforce ponudba je bla drek (33x pa 53x serija). QLC tudi ni nek presežek (660p). Če hočeš top doga, potem vzameš samsunga.
#brezpodpisa

PunkDude ::

Intel serija 540, imeli smo jih v firmi okoli 20. Vse dali nazaj in uveljavili garancijo.
Sicer v PCjih. Vsi z bad sektorji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PunkDude ()

pegasus ::

Tudi Intel S4500 je bil izmet 10% v prvem mesecu delovanja ...

Na splošno vsi premium enterprise grade ssdji delajo ok, ti osnovi "sam tolk da se OS zboota" pa pač crkujejo tako kot vse ostalo.

LightBit ::

Jaz imam Intel 535 iz 2015. Ali naj pričakujem da bo crknil?

hojnikb ::

SM2258, ki je v 540, sicer ni znan po nekih težavah. Uporablja se tudi recimo v mx500

LightBit je izjavil:

Jaz imam Intel 535 iz 2015. Ali naj pričakujem da bo crknil?

če si oborožen z rednim backupom, nebo težav :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

darkolord ::

jukoz je izjavil:

Ravno to mene matra in cvikam že s temi, ki jih imamo v desktopih - SSD ne škripa in klenka, samo crnkne...
Ne razumem, zakaj bi to kakorkoli spremenilo?

Kaj narediš, če HDD škripa?

LightBit ::

hojnikb je izjavil:

LightBit je izjavil:

Jaz imam Intel 535 iz 2015. Ali naj pričakujem da bo crknil?

če si oborožen z rednim backupom, nebo težav :)

Nevšečnost vseeno je. Nič pa nič ne-nadomestljivega gor. Ali so kakšni indikatorji (SMART)?
Jaz sem ga ravno kupil ker je SLC in Samsung je imel težave z trim-om, če se prav spomnim.

hojnikb ::

Kdo ti je pa to bućko prodal? 535 ma hynixov 16nm MLC.
Z sandforce nwm če je sploh bil kakšen consumer design z SLCjem.


> Samsung je imel težave z trim-om, če se prav spomnim.

Ta težava je bla omejena samo na linux, ker drugače hendla trim kot windows.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

borisk ::

v našem podjetju imamo na serverju 850evo v raidu1, dela super in hitro. Glede na zasedenost in trenutne cene ssdje bomo verjetno v kratkem prešaltali na večje in hitrejše...

LightBit ::

hojnikb je izjavil:

Kdo ti je pa to bućko prodal? 535 ma hynixov 16nm MLC.
Z sandforce nwm če je sploh bil kakšen consumer design z SLCjem.

Očitno sem si narobe zapolnil.

hojnikb je izjavil:

> Samsung je imel težave z trim-om, če se prav spomnim.

Ta težava je bla omejena samo na linux, ker drugače hendla trim kot windows.

Ja nekaj takega se spomnim. V Linuxu so potem to blacklistal. Verjetno je Samsung sedaj že popravili firmware.

jukoz ::

darkolord je izjavil:

jukoz je izjavil:

Ravno to mene matra in cvikam že s temi, ki jih imamo v desktopih - SSD ne škripa in klenka, samo crnkne...
Ne razumem, zakaj bi to kakorkoli spremenilo?

Kaj narediš, če HDD škripa?


Če ti HDD crkuje se večinoma kaj zazna prej. SSDji so mi do sedaj umrli vedno iz nič. Ta trenutek dela, naslednji pa ne več.

HDDji so nam samo enkrat tako umrli - cela serija Samsungov je bila zanič. Neprijetno, od takrat imamo v RAIDih vedno mešane diske.

pegasus ::

jukoz je izjavil:

Ta trenutek dela, naslednji pa ne več.
Dela, rebootaš, ni več diska. Intel ...

FireSnake ::

darkolord je izjavil:

jukoz je izjavil:

Ravno to mene matra in cvikam že s temi, ki jih imamo v desktopih - SSD ne škripa in klenka, samo crnkne...
Ne razumem, zakaj bi to kakorkoli spremenilo?

Kaj narediš, če HDD škripa?


Iz (poškodovanega) HDDja lahko podatke komot dobiš.
Ko SSD crkne te variante ni.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

pegasus ::

No, je, a je neprimerno dražja. Poleg tega imajo ssd kontrolerji navado podatke spustiti skozi kak aes128, preden jih odložijo v flash ... tako da tudi če dobiš kaj ven iz čipov, ni pretirano uporabno brez ključa.

darkolord ::

Samo če imaš srečo. Sicer niti približno ni komot, niti s profesionalnim recoverijem.

Imam celo skladovnico HDD-jev, kjer te sreče ni bilo. Zanašati se na to, da boš ob okvari lahko prišel do podatkov, je skrajno butasto/neresno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

pegasus ::

Pa še en namig za vse, ki mislite kaj kupovati v bližnji prihodnosti - izogibajte se U.2 in ciljajte na NF1 ali Ruler, odvisno od vašega priljubljenega flash vendorja. Boljše hlajenje, večja kapaciteta na volumen, v 1U piksno je danes že mogoče spraviti 1PB flasha. Lahko nudim kako svetovanje v smislu kako organizirati količino flasha spredaj vs prepustnost network portov zadaj v kombinaciji z različnimi core count cpuji in količino rama, v odvisnosti od željene aplikacije.

LightBit ::

Kolikor berem je bil to pri Intelu firmware problem, da je preveč pisal po nepotrebnem.
Jaz sem firmware posodobil po kakšnem letu "blage" uporabe.

scipascapa ::

moj INTEL 320 120GB še vedno worka :)

c3p0 ::

Tu že precej mešate desktop in enterprise modele. Vsak proizvajalec ima kako slabo serijo, tako da težko rečeš ta bad, ta good.

krho ::

Pri nas dva S4510 3,84G delata BP
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

AngelOfDeath ::

SSDji so že nekaj let stalnica v strežnikih.
Ni mi pa ravno znano da bi navadni SSD delali v strežnikih ?
Kdo bi to sploh delal ?
edit: Slovnica

dreknapalci ::

to nekatera podjetja šparajo.
zato kupijo samo ssd disk za osnovni sistem, vse ostalo je pa na diskovnem storageu :)

jype ::

imagodei je izjavil:

Na dan z besedo... Katere SSD-je vgrajujete v serverje?
Čimbolj različne, če se da.

c3p0 ::

dreknapalci je izjavil:

to nekatera podjetja šparajo.
zato kupijo samo ssd disk za osnovni sistem, vse ostalo je pa na diskovnem storageu :)


Kar večinoma koristi le za hitrejši boot. Ker pa strežniki laufajo 24/7, je to metanje denarja stran. SSD daš tja, kjer rabiš hiter storage z nizkim random access time, baze so en tak lep primer.

dreknapalci ::

če server nima cachea, se to imho ornk pozna na mass patching day dnevih :)

c3p0 ::

Odvisno kak cache. Načeloma se lahko določi lokacija oz. kar cel disk (za npr. ZFS L2ARC), ki nima veze z boot diskom.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

SSD vs HDD v strežniku

Oddelek: Kaj kupiti
162535 (1873) Ishmael
»

SSD

Oddelek: Pomoč in nasveti
469343 (6952) Mare2
»

Konec OCZ-ja (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
9717963 (12858) Skyman
»

Nakup SSD DISKA

Oddelek: Strojna oprema
234354 (3935) hojnikb

Več podobnih tem