» »

Prihajajo sistemski čipi z vgrajenim modemom 5G

Prihajajo sistemski čipi z vgrajenim modemom 5G

AnandTech - Huawei in Samsung sta na berlinskem sejmu IFA najavila novi inačici sistemskih čipov Kirin in Exynos, ki bosta imeli vdelan modem 5G, kar bo omogočilo kompatnejše in varčnejše 5G naprave.

Berlinski sejem potrošne elektronike IFA pri Huaweiju redno izrabljajo za napovedi svojih paradnih SoCjev in letos ni bilo nič drugače. Naslednjo generacijo njihovih sistemskih čipov bo vodil Kirin 990, ki pa bo tokrat prvič prišel v dveh inačicah: s 5G modemom in brez njega. V sam SoC vgrajen modem standarda 5G je velika stvar, saj se pri vseh doslej razpoložljivih napravah nahaja zunaj njega, na matičnem vezju. To povzroča vsakovrstne probleme, od povečevanja naprav do njihovega pregrevanja. Vdelavo modema v čip je omogočila uporaba najmodernejše iteracije TSMCjevega 7-nanometrskega proizvodnega procesa (7FF+) z izkoriščanjem ekstremne UV svetlobe. 4G inačica bo po drugi plati še vedno napravljena v prvotnem 7 nm procesu, ki so ga uporabili že pri Kirinu 980. Sam 5G modem bo omogočal teoretični prenos 2,3 Gbps do uporabnika in 1,25 Gbps v nasprotni smeri ter bo polnofrekvenčni, s podporo tako samostojne kot nesamostojne arhitekture (SA in NSA).

Velikost tranzistorjev ni edina razlika med obema verzijama 990tke. Čeprav imata enako konfiguracijo jeder - dve najhitrejši Cortex-A76, dve srednje hitri A76 in štiri majhna A55 - so frekvence pri inačici 4G za odtenek nižje. (Mimogrede, pri Huaweiju pravijo, da se za najnovejša jedra A77 niso odločili, ker jih niso uspeli prignati do želenih frekvenc, a se je težko znebiti občutka, da ima poleg nekaj tudi trgovinski spor med ZDA in Kitajsko.) Še večja je razlika v enoti za pospeševanje nevronskih mrež (NPU): različica 5G bo imela trijedrno v konfiguraciji 2+1 (dve veliki plus malo) jedro arhitekture Da Vinci, verzija 4G pa 1+1. Grafični del bo pri obeh zajeten, z vezjem Mali G76 v šestnajstjedrni implementaciji.

Kdaj natančno obe različici Kirina 990 prideta v trgovine, pri Huaweiju še niso povedali. 19. tega meseca bodo v Münchnu najavili telefona Mate 30 in 30 Pro, ko bomo tudi videli, v katere naprave bosta sploh posajena. Čisto mogoče je, da bo zaradi razlik v frekvencah in drugem verzijo 5G nosil zgolj Mate 30 Pro.

Samsungov prvi SoC z vdelanim modemom 5G pa presenetljivo ni postavljen na zgornji konec trga, temveč na sredo, kot naslednik 9610tke. Exynos 980 je zanimiv iz večih razlogov. Gre za prvega člana te družine s trištevčno označbo, njegova nalepka pa je hecna v luči dejstva, da bo vsaj malo tekmoval tudi s Kirinom 980. Gre za prvi Samsungov sistemski čip z jedri Cortex-A77, prvega v srednjem cenovnem razredu z vgrajeno enoto NPU in prav tako prvega s podporo za Wi-Fi 6. Sam modem bo podpiral del spektra pod 6 GHz (ki bo na štartu pomembnejši), s prenosi 2,55 Gbps navzdol in 1,28 Gbps navzgor. Tudi za Exynosa 980 še ne poznamo datuma prihoda; Samsung ga postavlja nekam okrog novega leta.

Če bodo tudi naprave sledile najavam čipov, bo torej Huawei prvi pripeljal vgrajen 5G modem na zgornji del trga, Samsung pa na srednjega. Qualcomm namerava modem X55 v Snapdragone vgraditi zgodaj naslednje leto, MediaTek pa ni v Berlinu rekel nobene, četudi je že spomladi najavil Helia M70.

53 komentarjev

«
1
2

dexterboy ::

Še enkrat se moramo vprašati, kaj zares potrebujemo in kaj zares pripomore k boljšemu in kvalitetnejšemu življenju.
Viseti doma na telefonih res ni zdravo. V nobenem pogledu.
US Navy se joka, da 1 od 5 vojakov pri njih nima samo prekomerne telesne teže, ampak je celo debel.
Tudi tu super-duper prenos enega filma pomeni kaj? Da boš film v dolžini 2 ur pogledal v eni uri?
( rahlo off topic, ampak vseeno )
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Machete ::

Kaj bi sploh rad povedal? Ti se odločaš kako boš uporabljal tehnologijo in kako bo vplivala na tvoje življenje. Si predstavljaš, da bi že prvi jamski ljudje na stene klesali take nebuloze?
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

FireSnake ::

Ni 5G malo vprašljiv glede vpliva na zdravje?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Markoff ::

Machete je izjavil:

Kaj bi sploh rad povedal? Ti se odločaš kako boš uporabljal tehnologijo in kako bo vplivala na tvoje življenje. Si predstavljaš, da bi že prvi jamski ljudje na stene klesali take nebuloze?

Si že kdaj slišal za družbeno izolacijo? No, osebna izbira uporabe tehnologije, ki za posameznika posledično rezultira v tem pojavu, ni niti najmanj prijetna. Svet, v katerem bi lahko brez (negativnih) posledic izbiral med uporabo ali neuporabo tehnologije, je žal utopija.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

JanBrezov ::

dexterboy je izjavil:

Da boš film v dolžini 2 ur pogledal v eni uri?


To ne, pomeni pa, da boš lahko gledal 4K ali celo 8K film/stream brez čakanja, da se naloži. Upoštevaj, da mobilni telefon lahko služi tudi kot modem za stacionarni računalnik / TV (tethering) oz. 5G tehnologija ni nujno samo v telefonu.

HupChup ::

Saj to je ravno to, brez čakanja, takojšnja zadovoljitev potreb. Vse takoj, vse na dosegu roke/prstov, medtem pa koncentracija peša, pozornost bega levo/desno, ni potrpežljivosti, povrhu pa še družbena izolacija.

In starši veselo tiščijo otrokom že od 1. leta naprej naprave v roke, samo da je mir in da lahko sami visijo na telefonu, kjer si veselo perejo možgane.

Ne, ni problema, sami izbiramo, ali bomo uporabljali tehnologijo ali ne ...

Machete ::

Markoff je izjavil:

Machete je izjavil:

Kaj bi sploh rad povedal? Ti se odločaš kako boš uporabljal tehnologijo in kako bo vplivala na tvoje življenje. Si predstavljaš, da bi že prvi jamski ljudje na stene klesali take nebuloze?

Si že kdaj slišal za družbeno izolacijo? No, osebna izbira uporabe tehnologije, ki za posameznika posledično rezultira v tem pojavu, ni niti najmanj prijetna. Svet, v katerem bi lahko brez (negativnih) posledic izbiral med uporabo ali neuporabo tehnologije, je žal utopija.


Ja precej logično.
Že Jamskimarkoff je bil tudi izoliran, ker se je bal ognja in ga ni želel uporabljati.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

zavajon ::

FireSnake je izjavil:

Ni 5G malo vprašljiv glede vpliva na zdravje?

Ni sladkor malo vprašljiv glede vpliva na zdravje?

Trupl0 ::

sem mislil, da je to tehnični forum in ne tipa chemtrails....
If you are going through Hell, keep going !

7982884e ::

FireSnake je izjavil:

Ni 5G malo vprašljiv glede vpliva na zdravje?

ne.
gledanje v telefon, v racunalnik, sedenje na stolu je vprasljivo glede vpliva na zdravje.
5g NI vprasljiv.

dexterboy ::

HupChup je izjavil:

Saj to je ravno to, brez čakanja, takojšnja zadovoljitev potreb. Vse takoj, vse na dosegu roke/prstov, medtem pa koncentracija peša, pozornost bega levo/desno, ni potrpežljivosti, povrhu pa še družbena izolacija.
In starši veselo tiščijo otrokom že od 1. leta naprej naprave v roke, samo da je mir in da lahko sami visijo na telefonu, kjer si veselo perejo možgane.
Ne, ni problema, sami izbiramo, ali bomo uporabljali tehnologijo ali ne ...

+1
Glavica na žebljico, zadetek v polno.
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

dexterboy ::

Trupl0 je izjavil:

sem mislil, da je to tehnični forum in ne tipa chemtrails....

ni tukaj o kemtrejlih in folijah na glavi... gre se za uporabo tehnologije tako, da ga bo IZBOLJŠALA, ne pa POSLABŠALA.
Eni pač trobimo, da smo analogna bitja in če se podrejamo digitalnemu svetu, se nam na dolgi rok ne kaže kaj dobro.
To sem napisal zelo na široko, nič konkretnega nisem imel v mislih. Težava je v tem, da so današnji otroci, ki odraščajo, zelo odvisni od tehnologije, da včasih brez nje ne znajo opraviti določenega opravila... Seveda bodo zdej tukaj eni tupili, da sem staromoden, če kosim travo še na roke in imam brus za koso zataknjen za pasom, češ, da zgubljam čas po nepotrebnem, ampak, če si, pa brez zamere, sposodim admina VelikegaKita, kako je opisoval svojo izkušnjo z električnim avtom iz Štajerske v Avstrijo in nazaj, bi jaz lahko ravno tako rekel, da je to izguba časa po nepotrebnem...
Če bi želel napisati, kaj želim povedati, bi me ura na roki opomnila, da sedim že več kot eno uro in naj se spravim v gibanje ;)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

JanBrezov ::

FireSnake je izjavil:

Ni 5G malo vprašljiv glede vpliva na zdravje?

5G je definitivno škodljiv za zdravje, a morda ne na način, kot si misliš. 5G je zelo občutljiv na razdaljo in kakršnekoli ovire [vir]. To pomeni, da bo potrebna večja gostota baznih postaj, kar dalje pomeni večjo porabo električne energije. 38% vse elektrike pride iz premoga [vir], torej iz termo elektrarn, izpusti le-teh pa povzročajo raka [vir] in globalno segrevanje. Zakaj rabiš 5G? Za boljši internet? Internet porabi 10% vse elektrike [vir], zaradi 5G bodo te storitve dosegljive hitreje in kvalitetneje, kar po zahtevalo še več serverjev in še več elektrike in še več raka.

Pero_SLO ::

Otrok ne potrebuje telefona, starši potrebujejo da ima otrok telefon...

LP

Markoff ::

Machete je izjavil:

Ja precej logično.
Že Jamskimarkoff je bil tudi izoliran, ker se je bal ognja in ga ni želel uporabljati.

Herr Machetten iz Nemčije v 30. letih prejšnjega stoletja tudi, ker ni hotel nositi svastike, tako kot vsi ostali.

Torej se strinjava, da ni bilo prijetno biti družbeno izoliran, zato pa je bolje tehnologijam, ki nam lahko škodujejo, malce pripreti vrata.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

mikhail ::

Super res, še malo pa bomo hodili naokrog kot v obratujoči mikrovalovki. Repetitorji na vsakih deset metrov, mi pa s skuhanimi možgani.

Machete ::

Markoff je izjavil:

Machete je izjavil:

Ja precej logično.
Že Jamskimarkoff je bil tudi izoliran, ker se je bal ognja in ga ni želel uporabljati.

Herr Machetten iz Nemčije v 30. letih prejšnjega stoletja tudi, ker ni hotel nositi svastike, tako kot vsi ostali.

Torej se strinjava, da ni bilo prijetno biti družbeno izoliran, zato pa je bolje tehnologijam, ki nam lahko škodujejo, malce pripreti vrata.


Joj, primerjati ideologijo s tehnologijo je najmanj bizarno.
Sploh pa ne vem o čem moraliziraš in polemiziraš. Mimogrede, zadnjič je bila na radiu ena gospa, ki nima mobilnega telefona. Pravi da živi čisto vredu.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

kjut ::

Heh se mi zdi da jim je vseen al hocmo al nocmo (5g) prodajal bodo... bojo pa kazni placval rajs, sej bo tko kapljica v morje...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kjut ()

FireSnake ::

zavajon je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Ni 5G malo vprašljiv glede vpliva na zdravje?

Ni sladkor malo vprašljiv glede vpliva na zdravje?


Za sladkor lahko odločaš, ali ga boš jedel, ali ne.
kako se pa ogneš sevanju?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

jype ::

Markoff je izjavil:

Si že kdaj slišal za družbeno izolacijo?
Uporabljam Linux. Kaj misliš?

Lahko se mi zahvališ pozneje.

Machete ::

FireSnake je izjavil:

zavajon je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Ni 5G malo vprašljiv glede vpliva na zdravje?

Ni sladkor malo vprašljiv glede vpliva na zdravje?


Za sladkor lahko odločaš, ali ga boš jedel, ali ne.
kako se pa ogneš sevanju?


Da greš nekaj 10m pod zemljo živet. Mogoče bo to tudi koncept za kolonijo na Marsu.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

Markoff ::

Machete je izjavil:

Joj, primerjati ideologijo s tehnologijo je najmanj bizarno.

Potem pa ne počni več tega.

Machete je izjavil:

Sploh pa ne vem o čem moraliziraš in polemiziraš.

Najprej vprašaj sebe, potem se loti drugih. Saj veš, "Ko sem bil mlad, sem ..."

Machete je izjavil:

Mimogrede, zadnjič je bila na radiu ena gospa, ki nima mobilnega telefona. Pravi da živi čisto vredu.

Me veseli, da ima vsaj stacionarnega, saj sicer ne bi mogla poklicati na radio...prava ludistka tale gospa, a ne?
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Machete ::

Ne obiskal so jo na domu, tok je hardcore. Povedal še vedno nisi nič.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Poldi112 ::

FireSnake je izjavil:

zavajon je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Ni 5G malo vprašljiv glede vpliva na zdravje?

Ni sladkor malo vprašljiv glede vpliva na zdravje?


Za sladkor lahko odločaš, ali ga boš jedel, ali ne.
kako se pa ogneš sevanju?


Tinfoil hat. Če ji ne zaupaš, se pa preseliš nekam, kjer je gostota poseljenosti manjša.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

kjut ::

...samo pustis problem, on delay...ma sej nic novega ni pa prav...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kjut ()

LightBit ::

FireSnake je izjavil:

zavajon je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Ni 5G malo vprašljiv glede vpliva na zdravje?

Ni sladkor malo vprašljiv glede vpliva na zdravje?


Za sladkor lahko odločaš, ali ga boš jedel, ali ne.
kako se pa ogneš sevanju?

Faraday cage @ Wikipedia

FireSnake ::

Machete je izjavil:

FireSnake je izjavil:

zavajon je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Ni 5G malo vprašljiv glede vpliva na zdravje?

Ni sladkor malo vprašljiv glede vpliva na zdravje?


Za sladkor lahko odločaš, ali ga boš jedel, ali ne.
kako se pa ogneš sevanju?


Da greš nekaj 10m pod zemljo živet. Mogoče bo to tudi koncept za kolonijo na Marsu.


Super ideja!
Vsak ima doma lopato. Začnimo .....
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Dr_M ::

Mene pa 5G ne skrbi, ker se LTE ne dela v nasih koncih.

jype je izjavil:

Markoff je izjavil:

Si že kdaj slišal za družbeno izolacijo?
Uporabljam Linux. Kaj misliš?

Lahko se mi zahvališ pozneje.


Pojdi se offline, se ti bo mnogo ljudi zahvalilo.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

MrStein ::

Machete je izjavil:

Kaj bi sploh rad povedal? Ti se odločaš kako boš uporabljal tehnologijo in kako bo vplivala na tvoje življenje. Si predstavljaš, da bi že prvi jamski ljudje na stene klesali take nebuloze?

Saj verjetno so. Ves dan sedeti v jami ni zdravo!
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Markoff ::

Machete je izjavil:

Ne obiskal so jo na domu, tok je hardcore. Povedal še vedno nisi nič.

Sledim tvojem zgledu. Klobasaš, opozarjaš pa svojega posnemovalca.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

filip007 ::

Precej nizkih udarcev, mene bolj zanima kaj bodo sploh uporabljali z novimi čipi?
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

dronyx ::

dexterboy je izjavil:

Še enkrat se moramo vprašati, kaj zares potrebujemo in kaj zares pripomore k boljšemu in kvalitetnejšemu življenju.

To drži. Po moje povprečen uporabnik telefona ne čuti neke velike potrebe po hitrejšem omrežju. Na majhnem zaslonu pač večina ne bo gledala filmov v 4K resoluciji. Sam sem sicer razmišljal, da se bo 5G uporabljal namesto klasičnega interneta prek kabla, ampak to se bo v praksi izkazalo kot zelo težko izvedljivo, ker na tako visokih frekvencah je preprosto zelo težko zagotoviti zadovoljivo pokritost, poleg tega meritve tistih, ki že imajo 5G omrežja kažejo, da so dosežene hitrosti v praksi precej nižje od teoretičnih, na to pa vpliva praktično vsaka ovira, tudi drevo.

Ni naključje, da prav Kitajci (Huawei) vodijo na področju razvoja 5G, saj to je eden od ključnih sestavnih delov "pametnih mest", ampak samo ime je zavajajoče, saj gre v bistvu za izgradnjo nekega sistema za popoln nadzor nad državljani. Do sedaj so jih lahko nadzirali prek aktivnosti na "njihovem internetu", sedaj pa jih bodo nadzirali še prek HD kamer, ki pošiljajo podatke v centre za obdelavo podatkov. Sistem omogoča prepoznavo obrazov, registrskih tablic vozil, skratka partija ve natančno kje si, s kom si se družil, kakšne prometne prekrške si naredil...5G postane tako totalitarna infrastruktura. In ta ideja totalitarnega nadzora ("smart city") se seveda širi po svetu. Priljubljena je v številnih državah, kjer se masovno kršijo človekove pravice. Kot sem zasledil, so to uvedli celo samo nekaj kilometrov stran od nas v Srbiji (Beograd).

PreviousUser ::

dronyx je izjavil:

dexterboy je izjavil:

Še enkrat se moramo vprašati, kaj zares potrebujemo in kaj zares pripomore k boljšemu in kvalitetnejšemu življenju.

To drži. Po moje povprečen uporabnik telefona ne čuti neke velike potrebe po hitrejšem omrežju. Na majhnem zaslonu pač večina ne bo gledala filmov v 4K resoluciji.


5G naj bi se prvenstveno uporabljal za IOT tehnologijo, kjer naj bi naprave, povezane v omrežje, komunicirale med seboj. Recimo hladilnik naj bi ti na telefon sporočil, česa ti je zmanjkalo in moraš kupiti. Del tega so tudi avtonomni avtomobili. Obstoječe omrežje tako ogromnega števila naprav, ki naj bi se predvidoma povezovale vanj, ne more prebaviti.

Je pa vprašanje, ali to res tako nujno potrebujemo. Meni osebno se te stvari ne zdijo potrebne, preveč bomo odvisni od tehnologije. Je pa to sigurno priložnost za korporacije, recimo hladilnik ti bo poslal, ko ti bo nečesa zmanjkalo, predlog za točno določen izdelek, torej se bo tu šlo za zelo direktno oglaševanje.

Zgodovina sprememb…

dronyx ::

PreviousUser je izjavil:

5G naj bi se prvenstveno uporabljal za IOT tehnologijo, kjer naj bi naprave, povezane v omrežje, komunicirale med seboj. Recimo hladilnik naj bi ti na telefon sporočil, česa ti je zmanjkalo in moraš kupiti. Del tega so tudi avtonomni avtomobili. Obstoječe omrežje tako ogromnega števila naprav, ki naj bi se predvidoma povezovale vanj, ne more prebaviti.

Ja, to poznam. Kot sem napisal zgoraj pa je druga plat tega to, kar počne na veliko sedaj Kitajska in sicer izkoriščanje te tehnologije za popolni nadzor nad svojimi državljani. Po moje je to bolj verjeten scenarij, kot da ti bo hladilnik prek 5G omrežja naročal salamo. To se da sicer že sedaj prek 4G. Par mili sekund večja zakasnitev ne verjamem da igra bistveno vlogo.

Mr.B ::

dronyx je izjavil:

PreviousUser je izjavil:

5G naj bi se prvenstveno uporabljal za IOT tehnologijo, kjer naj bi naprave, povezane v omrežje, komunicirale med seboj. Recimo hladilnik naj bi ti na telefon sporočil, česa ti je zmanjkalo in moraš kupiti. Del tega so tudi avtonomni avtomobili. Obstoječe omrežje tako ogromnega števila naprav, ki naj bi se predvidoma povezovale vanj, ne more prebaviti.

Ja, to poznam. Kot sem napisal zgoraj pa je druga plat tega to, kar počne na veliko sedaj Kitajska in sicer izkoriščanje te tehnologije za popolni nadzor nad svojimi državljani. Po moje je to bolj verjeten scenarij, kot da ti bo hladilnik prek 5G omrežja naročal salamo. To se da sicer že sedaj prek 4G. Par mili sekund večja zakasnitev ne verjamem da igra bistveno vlogo.

Z IpV6 ima vsaka tvoja stenica svoj dediciran ip.Tega si nisi izmislili kitajci.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Poldi112 ::

>Po moje povprečen uporabnik telefona ne čuti neke velike potrebe po hitrejšem omrežju.

Ja, jaz ga tudi nisem, ko sem dobil 1Mbps ADSL.

>Ni naključje, da prav Kitajci (Huawei) vodijo na področju razvoja 5G, saj to je eden od ključnih sestavnih delov "pametnih mest", ampak samo ime je zavajajoče, saj gre v bistvu za izgradnjo nekega sistema za popoln nadzor nad državljani.

Traparija. Kitajci vodijo na 5G, ker so komunikacije eno izmed področij, kjer želijo biti v svetovnem vrhu in so leta vlagali v to. Totalni nadzor so imeli že prej. Jim ga je pač naredil Cisco, ...

>5G postane tako totalitarna infrastruktura.

Vsaka tehnologija, ki se uporabljaza dobro, se bo vedno uporabljala tudi za slabo.

> In ta ideja totalitarnega nadzora ("smart city") se seveda širi po svetu. Priljubljena je v številnih državah, kjer se masovno kršijo človekove pravice.

In enako priljubljena v tistih državah, ki jih spoštujejo. A misliš, da bodo EU države blokirale 5G in razvoj pametnih mest, ker nočejo postati totalitaristične?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Invictus ::

Poldi112 je izjavil:

Totalni nadzor so imeli že prej. Jim ga je pač naredil Cisco, ...

Saj Huawei je začel s kopijami Ciscota ;)
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

dronyx ::

Poldi112 je izjavil:

In enako priljubljena v tistih državah, ki jih spoštujejo. A misliš, da bodo EU države blokirale 5G in razvoj pametnih mest, ker nočejo postati totalitaristične?

To seveda ne, se pa nam zna kaj hitro zgoditi, da bo po kakšnem obisku naših politikov na Kitajskem tak sistem totalitarnega nadzora prišel tudi k nam. Seveda bodo pa zadevo predstavili da delajo to za našo varnost, da bomo potem živeli v družbi brez zločinov, brez prometnih prekrškov itd. Poglejte si enkrat posnetke demonstracij v Hong Kongu. Zakaj mislite da so protestniki tako zamaskirani?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Poldi112 ::

Zanimivo, da te tako zelo skrbijo kitajci, ne pa recimo USA (ki jim je prodala sistem), kjer protestnike neprimerno hitreje razpodijo/pretepejo/prešpricajo z solzilcem. Ali Izrael, kjer jih kar streljajo.

> Poglejte si enkrat posnetke demonstracij v Hong Kongu.

Modeli blokirajo infrastrukturo in povzročajo ogromno gospodarsko škodo, celo po tistem, ko so dobili svojo zahtevo. Zdaj pa celo javno prosijo uradnega sovražnika svoje države, naj jim pomaga v boju zoper lastno državo. V kateri zahodni državi bi kaj takega tolerirali?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

dronyx ::

Poldi112 je izjavil:

Modeli blokirajo infrastrukturo in povzročajo ogromno gospodarsko škodo, celo po tistem, ko so dobili svojo zahtevo. Zdaj pa celo javno prosijo uradnega sovražnika svoje države, naj jim pomaga v boju zoper lastno državo. V kateri zahodni državi bi kaj takega tolerirali?

Ja, res, le čemu se modeli tako zelo upirajo? Kaj je lepšega, kot živeti v totalitarni državi popolnega nadzora.

Poldi112 je izjavil:

Zanimivo, da te tako zelo skrbijo kitajci, ne pa recimo USA (ki jim je prodala sistem), kjer protestnike neprimerno hitreje razpodijo/pretepejo/prešpricajo z solzilcem. Ali Izrael, kjer jih kar streljajo.

Vsak ima pač svoje fobije in strahove. Sam sem prepričan, da bomo mi prej kakšnega hudiča uvozili iz Kitajske ali Rusije, kot pa iz ZDA.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Poldi112 ::

Vidim da te je propaganda dobro oprala. Kristalno jasno je, zakaj se v HK upirajo. Kar ni jasno je, zakaj se izogibaš res enostavnim vprašanjem tipa:

V kateri zahodni državi bi kaj takega tolerirali?


Dokler tega ne boš sposoben odgovoriti, mi ne rabiš odgovarjati, ker tvoji odgovori žal nimajo nobene vsebine.

>Sam sem prepričan, da bomo mi prej kakšnega hudiča uvozili iz Kitajske ali Rusije, kot pa iz ZDA.

Upam, ker ZDA robo precej preplačamo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

dronyx ::

Poldi112 je izjavil:

Vidim da te je propaganda dobro oprala.

Res, se oproščam, da mi je demokracija tako stopila v glavo.

Poldi112 ::

Opravičilo sprejeto. Ni brez razloga zahodna propaganda št. 1 v svetu.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Mr.B ::

Invictus je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

Totalni nadzor so imeli že prej. Jim ga je pač naredil Cisco, ...

Saj Huawei je začel s kopijami Ciscota ;)

Ce krsi patente, kar povej cisco..

dronyx je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

In enako priljubljena v tistih državah, ki jih spoštujejo. A misliš, da bodo EU države blokirale 5G in razvoj pametnih mest, ker nočejo postati totalitaristične?

To seveda ne, se pa nam zna kaj hitro zgoditi, da bo po kakšnem obisku naših politikov na Kitajskem tak sistem totalitarnega nadzora prišel tudi k nam. Seveda bodo pa zadevo predstavili da delajo to za našo varnost, da bomo potem živeli v družbi brez zločinov, brez prometnih prekrškov itd. Poglejte si enkrat posnetke demonstracij v Hong Kongu. Zakaj mislite da so protestniki tako zamaskirani?

Koliko maistrem zahodnih platform, ki so povezane z interneto ko take... poizkusas ne uporabljati.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mr.B ()

dronyx ::

Poldi112 je izjavil:

Opravičilo sprejeto. Ni brez razloga zahodna propaganda št. 1 v svetu.

Ja, če je zahod v čem zares dober je v propagandi. Nam so povsem oprali možgane. :))

dronyx ::

mikhail je izjavil:

Super res, še malo pa bomo hodili naokrog kot v obratujoči mikrovalovki. Repetitorji na vsakih deset metrov, mi pa s skuhanimi možgani.

Ne če boš imel zaščitno fasado, posebno folijo na oknih in kristale, ki absorbirajo EMV. Tako kot je v nekem trenutku postala eko/bio hrana velik biznis in ima celo svoje posebno mesto v trgovinah, tako bodo ti izdelki za "zaščito" pred sevanji postali tržna niša. Kdor bo prvi vstopil na trg bo pobral smetano.

Poldi112 ::

dronyx je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

Opravičilo sprejeto. Ni brez razloga zahodna propaganda št. 1 v svetu.

Ja, če je zahod v čem zares dober je v propagandi. Nam so povsem oprali možgane. :))


Ti se hecaš, ampak to je resnica. Goebbels se je učil od pionirjev - angležev in američanov, po tistem, ko je videl, kako jih je njihova propaganda nadmudrila v 1. sv.

Lippman in Bernays sta že 100 let nazaj postavila temelje propagande. Chomsky jo tudi fenomenalno razgali v Manufacture of consent. To, da se je sploh ne zavedaš, je najboljši dokaz za njeno efektivnost.

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist.

Rusi so ubrali drug pristop in tam je bilo vsem jasno, da jih farbajo. Edino nihče ni imel pojma, kako dejansko je (kar je bila ideja). Na zahodu nam pa mediji govorijo, kako smo svobodni, in mi jim verjamemo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

dronyx ::

Poldi112 je izjavil:

Na zahodu nam pa mediji govorijo, kako smo svobodni, in mi jim verjamemo.

Sicer ne spremljam prav pogosto medijev, ker se ne pustim vleči za nos, ampak nisem pa do sedaj zasledil, da bi me skušali prepričati v to, da sem "svoboden". Bolj se mi zdi da poskušajo vplivati na moje mnenje, v ozadju so pa razni interesi. Saj ravno v tem je čar biti lastnik medija. Da lahko vplivaš na "javno mnenje" in manipuliraš z ljudmi. To na zahodu ni bistveno drugače kot v komunizmu, le da so tam mediji običajno pod nadzorom edine in vladajoče stranke/partije oziroma je ta manipulacija toliko bolj jasno izražena (gledano od zunaj seveda). Ampak tega v takem sistemu večina ne opazi. V sistemu, kot ga imamo trenutno mi pa lahko primerjaš kaj piše Delo, Mladina, Nova24...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Mr.B ::

dronyx kot opran samo govori o reöeh ki jih ne razume. On zaupa predvsem korporacijam, ker te so na zahodu pod nadzoru politike, na kitajskem pa je lastnik itak dr#ava, tako da listnine itak ni...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Samsung obupal nad razvojem lastnih procesorskih jeder

Oddelek: Novice / Procesorji
126069 (4233) osternik324
»

Huawei predstavil Mate 30 Pro - brez Googlovih aplikacij (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Android
11227811 (21012) xmetallic
»

Huawei pokazal prepogljiv telefon Mate X (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
6417813 (13221) Lonsarg
»

Prihajajo telefoni z luknjo za selfije v zaslonu

Oddelek: Novice / Android
299462 (5313) looser
»

Qualcommov Snapdragon 835 bo prvi 10-nm SoC

Oddelek: Novice / Procesorji
155777 (3951) MrStein

Več podobnih tem