» »

Ali naj grem na program FMF Matematika kljub temu, da mi fizika ne gre od rok?

Ali naj grem na program FMF Matematika kljub temu, da mi fizika ne gre od rok?

Ave Maria ::

Matematiko imam zelo rad in dobro mi gre, je moj najljubši predmet. Ravnokar sem zaključil 3. letnik šolanja na Škofijski klasični gimnaziji in se odločam, kam bom šel naprej študirat. Sprva se je študijski program Matematika (Univerzitetni študijski program Matematika) zdel idealen... dokler nisem odkril, kaj piše v predmetniku. V njem je namreč poleg matematike tudi fizika, ki pa je ne maram, pa še slabo mi gre (sicer sem imel letos zaključeno pdb(4), ampak vseeno čutim velik odpor do nje; občutek imam, da bi bil ob takem študiju precej zagrenjen).

Zaradi te nevšečnosti sem vedno bolj začel razmišljati, da bi šel študirat smer Računalništvo in matematika (Interdisciplinarni univerzitetni študijski program Računalništvo in matematika), katere predmetnik je zame dosti bolj vabljiv. Moja strnjena vprašanja so sledeča.

1. Ali se lahko kako izognem fiziki, če grem študirat smer Matematika (verjetno ne, ampak vprašat me nič ne stane)?
2. Ali je na smeri Računalništvo in matematika veliko manj matematike kot v smeri Matematika?
3. Za tiste, ki ste hodili na smer Matematika na FMF: ali je fizika na smeri Matematika težka in vzame veliko učenja, ali je "bolj za zraven"?
4. Katera od obeh obravnavanih smeri (Matematika in Računalništvo in matematika) omogoča hitrejšo zaposljivost in višjo plačo?
5. Glede na to, da imam matematiko najraje, kaj mi svetujete?

Hvala vam za vaše odzive in nasvete že vnaprej, Bog vam povrni.

neverlucky ::

1. Ne, fiziki se ne moreš izognit. Zagotovo bo potrebno narest Fiziko 1 in Fiziko 2. Kasneje v 3. letniku te čaka še najhujše, in sicer predmet Mehanika. Če ti fizika ni všeč, ti menhanika zagotovo ne bo.
2. Drugačna smer je. Nisem hodil na IŠRM, zagotovo pa dobiš na tej smeri kar dosti matematike.
3. Se jo da naučit. Tudi če ti ne gre, se da prilezt do 6ke in si konec. Tudi predmet mehanika ima sistem narejen tako, da študentje pridejo čez. Če bi bil sistem pri mehaniki strog, potem bi 3. letnik matematike na leto naredila 1 ali 2 študenta. Sistem izpitov pri fiziki je: 4 naloge, vsaka vredna 1 točka, 3 točke so 100%. Ena do dve nalogi sta dokaj lahki, pri ostalih pa asistenti tudi radi dajo kakšen delež točke.
4. Če ti je poleg matematike všeč tudi programiranje ali pa finance (kasneje si lahko izbiraš izbirne predmete iz te smeri, in pokriješ še del tega področja), boš v obeh primerih hitro zaposljiv (najbrž še prej s smerjo matematike). Glede plače, nevem.
5. Da imaš matematiko rad, ni dovolj, da boš prišel skozi faks, Stvar, ki se jo na informativnih dneh ne omenja je, da je prehodnost na Matematiki nizka. Pri meni nekaj let se nas je v prvi letnik vpisalo 80+, v drugi letnik nas je šlo 20.
Če ti je všeč matematika in si pripravljen delat, potem je smer Matematika super. Študij je dober, na voljo imaš v višjih letnikih veliko izbire glede tega katere predmete boš imel. Večina asistentov in profesorjev je dobrih. Ker ni ogromnega števila študentov se da tudi marsikaj zmenit. Moram pa še enkrat povedat, da bo treba delat, ker ni lahko :)

Ave Maria ::

neverlucky je izjavil:

1. Ne, fiziki se ne moreš izognit. Zagotovo bo potrebno narest Fiziko 1 in Fiziko 2. Kasneje v 3. letniku te čaka še najhujše, in sicer predmet Mehanika. Če ti fizika ni všeč, ti menhanika zagotovo ne bo.
2. Drugačna smer je. Nisem hodil na IŠRM, zagotovo pa dobiš na tej smeri kar dosti matematike.
3. Se jo da naučit. Tudi če ti ne gre, se da prilezt do 6ke in si konec. Tudi predmet mehanika ima sistem narejen tako, da študentje pridejo čez. Če bi bil sistem pri mehaniki strog, potem bi 3. letnik matematike na leto naredila 1 ali 2 študenta. Sistem izpitov pri fiziki je: 4 naloge, vsaka vredna 1 točka, 3 točke so 100%. Ena do dve nalogi sta dokaj lahki, pri ostalih pa asistenti tudi radi dajo kakšen delež točke.
4. Če ti je poleg matematike všeč tudi programiranje ali pa finance (kasneje si lahko izbiraš izbirne predmete iz te smeri, in pokriješ še del tega področja), boš v obeh primerih hitro zaposljiv (najbrž še prej s smerjo matematike). Glede plače, nevem.
5. Da imaš matematiko rad, ni dovolj, da boš prišel skozi faks, Stvar, ki se jo na informativnih dneh ne omenja je, da je prehodnost na Matematiki nizka. Pri meni nekaj let se nas je v prvi letnik vpisalo 80+, v drugi letnik nas je šlo 20.
Če ti je všeč matematika in si pripravljen delat, potem je smer Matematika super. Študij je dober, na voljo imaš v višjih letnikih veliko izbire glede tega katere predmete boš imel. Večina asistentov in profesorjev je dobrih. Ker ni ogromnega števila študentov se da tudi marsikaj zmenit. Moram pa še enkrat povedat, da bo treba delat, ker ni lahko :)


Hvala vam za vaše uporabne vpoglede! Na tem forumu sem videl že precej dijakov, ki so pisali v smislu: "Faks bom zdelal z levo roko." Jaz nimam take mentalitete. Dobro se zavedam, da je študij matematike resen in zahteven in da je vanj treba vložiti ne le srce, pač pa tudi mnogo truda. Če imam v 3. letniku pri matematiki same petice, to ni nikakršno zagotovilo, da bom zdelal faks. :)

Zanimivo mi je, da ste rekli, da bi bil s smerjo Matematika bolj zaposljiv kot s smerjo Računalništvo in matematika. Sam sem glede na splošno stanje tehnološke eksplozije mislil, da so računalniško orientirane smeri matematiko bolj zaposlijve. Ali bi lahko prosim navedli nekaj možnih zaposlitev? Moja situacija je taka, da potrebujem čim več denarja v čim krajšem času po zaključku študija, ker imam določen življenjski projekt, ki bo potreboval močno finančno podkrepitev. Kaj svetujete?

Hvala vam za vaš odgovor že vnaprej. Bog vam povrni!

Jure14 ::

>Zanimivo mi je, da ste rekli, da bi bil s smerjo Matematika bolj zaposljiv kot s smerjo Računalništvo in matematika.

Takšne z znanjem računalništva proizvaja tudi veliko drugih faksov in smeri.
Kar pomeni, da je kadra na trgu veliko.
Takšne z znanjem matematike pa samo FMF.
In kadre z dobrim znanjem matematike rabijo recimo zavarovalnice.

neverlucky ::

Na katerikoli smeri matematike dobis dosti znanja programiranja. Dobis bos znanje in objektno orientiranih jezikov, kot tudi funkcijsko orientiranih. Mislim da se trenutno uci Python, Javo, ter OCaml kot funkcijski jezik. Naucijo te koncepte, algoritme itd, ucenje novega jezika pa je potem tako ali tako veliko lazje.

Poleg tega dobis tudi dosti izkusenj z Mathematico, Matlabom in Rom.

Skratka kar hocem povedat je, da programiranja se bos naucil in znal bos razmisljat. Tako da tu ISRM ne bo imel neke velike prednosti.

A110 ::

če si dovolj sposoben za matematične predmete ti bosta fizika 1 in 2 med najlažjimi predmeti. sam vem da razen srednješolske fizike in kup teorije ki sem si jo napisal na list (ki ga imas lahko seboj) nisem reseval skoraj nič nalog pa tudi na vaje nisem ravno hodil dosti pa sem naredil fiziko 1 in 2 brez problema z kolokviji. za ustne si pa pogedas tistih par idej izpeljav in je to to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A110 ()

Smurf ::

Po mojih izkusnah imajo v povprecju ISRMjevci kar se tice programiranje bolj razciscene pojme. Ce ves, da bi rad bil programer svetujem ISRM pred FMFjem. Si pa ne zapres poti v nobenem primeru.

FTad ::

Ce te zanima, kako zgleda fizika, si poglej kake stare izpite na smeri matematika, pa bos dobil feeling, koliko je zate tezko


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Finančna Matematika (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
5012055 (9292) neverlucky
»

FMF in smeri matematike

Oddelek: Šola
132081 (1639) HODL
»

FRI ali IŠRM

Oddelek: Šola
102802 (2230) Yacked2
»

Vpis na FMF v Ljubljani ali na Famnit v Koper

Oddelek: Šola
329314 (7473) mladec
»

razlika med študijema?

Oddelek: Šola
81715 (1495) koromandija

Več podobnih tem