» »

email.si

email.si

poweroff ::

Danes berem zgodbo o email.si:
https://siol.net/digisvet/novice/ena-na...

Sicer sem bil tudi sam uporabnik nekaj časa, vendar sem kot pravi paranoik seveda vse hranil tudi lokalno. 8-)

Me pa zanima še kaj več o ozadju te zgodbe. Kako je sploh prišlo do ustanovitve tega strežnika, kdo je bil začetnik, komu in zakaj so potem prodali... Se mi zdi kar zanimiv košček slovenske zgodovine interneta.
sudo poweroff

jype ::

poweroff je izjavil:

Me pa zanima še kaj več o ozadju te zgodbe.
Vprašaj pegasusa - on se je z nič budgeta boril z mašinerijo, ki je počasi umirala.

c3p0 ::

Mene je vedno čudilo, da zadeve niso komu prodali. Če damo na stran jebivetrski odnos do strank.

pegasus ::

poweroff je izjavil:

Me pa zanima še kaj več o ozadju te zgodbe.
Kdaj ob pijači. Čeprav me boš v Sloveniji našel le redko ;)

Bistvo zgodbe je, da je bil email.si hobi projekt brez resnih poslovnih namenov. Storitev je bila plod entuziazma posameznikov in sponzorstva ene firmice na vrhu Delove stolpnice, ki je vsake toliko na ebayu poiskal kak poceni, bolj ali manj primeren hardver. Rezultat ni mogel biti drugačen kot je bil. Sem se pa iz te zgodbe mnogo naučil, kar lahko zdaj prodajam.

Mato989 ::

Meni je bolj neznano kako z 210k unikatnimi obiski niso zmogli furat dovolj incoma z kakšnimi adsi... čeprav takrat še to ni bilo tako razširjeno kot danes...

Škoda pa ga je bilo, še jaz sem imel tam svoj prvi mail!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

shadeX ::

Rezultat ni mogel biti drugačen kot je bil.


Vsekakor je to bil razlog, da uporabnikov niste obvestili o tem da se ladja potaplja in naj zadeve pravočasno rešijo. Obvestilo bi bilo dovolj, obsojal ne bi nobeden.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Poldi112 ::

A ni bilo očitno? Kot se jaz spomnim je zadeva umirala leta.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

pegasus ::

Mato989 je izjavil:

Meni je bolj neznano kako z 210k unikatnimi obiski niso zmogli furat dovolj incoma z kakšnimi adsi...
Domači ad providerji niso verjeli našim številkam, ko smo jih vključili v login page, so se jim začeli ad serverji usuvat. Smo se morali ekstra potrudit, da smo implementirali prikaz oglasov tako, da ni blokiral celega pagea.
Več kot monthly flat rate nismo dobili od nikogar, to pa je nekje pokrilo račun za elektriko.

HotBurek ::

Kdo pa si danes lasti domeno? In za kolko bi jo prodal?

Ker na isti domeni bi se danes dalo isto postavit email sistem. Pa je čudno, da tega ne naredijo...
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

pegasus ::

Kdor hoče videti, kaj se je danes razvilo iz iste osnove, na kateri je bil takrat zgrajen email.si, naj si pogleda fastmail.fm.

d0rK ::

Moj prvi email, se v prednajstniških letih. Jao, da bi še enkrat lahko prebral tiste emaile...

poweroff ::

Mogoče je pa bolje, da so izginili... :D
sudo poweroff

njyngs ::

pegasus je izjavil:

Kdaj ob pijači.

Zakaj je taka skrivnost po xy letih napisat kaj več detajlov? Verjamem, da bi bla dost ljudem zanimiva zgodba.

Invictus ::

Zato, ker se mu ne da pisati...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

ginekk ::

HotBurek je izjavil:

Kdo pa si danes lasti domeno? In za kolko bi jo prodal?

Ker na isti domeni bi se danes dalo isto postavit email sistem. Pa je čudno, da tega ne naredijo...



Email.si domeno oz. nesojeno blagovno znamko bi uspešno oživil kvečjemu, če bi povrnil vse stare arhive. Preveč v slabem spominu je ostala, da bi stari uporabniki kakorkoli zaupali. Izgleda se ni dalo rešit, ni bilo backupa, diski so šli nepovratno.

Glede na to, da ni bilo posebne ekonomske koristi in je zadeva dve leti tekla skoraj na avtopilotu (pretekli opisi iz prve-roke na slo-techu), bi lahko obveščali javnost o zaprtju mnogo prej oz. zaprli ves nov promet in omogočili samo arhiv. Večina ni imela pojma, kaj se dogaja.

Mato989 ::

ginekk je izjavil:

HotBurek je izjavil:

Kdo pa si danes lasti domeno? In za kolko bi jo prodal?

Ker na isti domeni bi se danes dalo isto postavit email sistem. Pa je čudno, da tega ne naredijo...



Email.si domeno oz. nesojeno blagovno znamko bi uspešno oživil kvečjemu, če bi povrnil vse stare arhive. Preveč v slabem spominu je ostala, da bi stari uporabniki kakorkoli zaupali. Izgleda se ni dalo rešit, ni bilo backupa, diski so šli nepovratno.

Glede na to, da ni bilo posebne ekonomske koristi in je zadeva dve leti tekla skoraj na avtopilotu (pretekli opisi iz prve-roke na slo-techu), bi lahko obveščali javnost o zaprtju mnogo prej oz. zaprli ves nov promet in omogočili samo arhiv. Večina ni imela pojma, kaj se dogaja.



Cela generacija ki ni bila leta 2008 stara vec kot 10 let nima o tem pojma tako da no ja
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

starfotr ::

Upam, da je bila ta lekcija dovolj dobra. Ker tudi gmail ali ms mail ali karkoli drugega lahko čez noč mrkne in gredo vsi podatki v nič. Na srečo sem imel email.si za nepomembne zadeve.

poweroff ::

Hja, lahko bi nekdo gor postavil Zimbro, vklopil obvezno šifriranje (kot Protonmail), dodal Yubikey 2FA in zadevo potem prodajal kot secure mail... ampak rahlo dvomim, da bi uspel pokriti stroške.
sudo poweroff

ginekk ::

Mato989 je izjavil:



Cela generacija ki ni bila leta 2008 stara vec kot 10 let nima o tem pojma tako da no ja


Če hočeš povedat, da cela generacija ne pozna domene/znamke, potem pa znamke ni, je čisto vseeno, če uporabiš katerkoli drugo domeno. Oziroma zelo verjetno, da bi se nezupanje "stare" generacije preneslo na novo in bi bilo bolje uporabit drugo domeno.

Takega ogromnega fiaska ne moreš kar pozabit v desetih letih.

Mato989 ::

ginekk je izjavil:

Mato989 je izjavil:



Cela generacija ki ni bila leta 2008 stara vec kot 10 let nima o tem pojma tako da no ja


Če hočeš povedat, da cela generacija ne pozna domene/znamke, potem pa znamke ni, je čisto vseeno, če uporabiš katerkoli drugo domeno. Oziroma zelo verjetno, da bi se nezupanje "stare" generacije preneslo na novo in bi bilo bolje uporabit drugo domeno.

Takega ogromnega fiaska ne moreš kar pozabit v desetih letih.



Pomeni da se lepa in primerna domena EMAIL.SI brez težav lahko uporabi... kakšen fiasko.. ko so se začle težave sem bil star 16 let... pač je bil mail naenkrat nedostopen, zadeva je propadla, nisem se sekiral in sem šel naprej.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

blackbfm ::

starfotr je izjavil:

Upam, da je bila ta lekcija dovolj dobra. Ker tudi gmail ali ms mail ali karkoli drugega lahko čez noč mrkne in gredo vsi podatki v nič. Na srečo sem imel email.si za nepomembne zadeve.


Pri teh velikanih se preveč denarja (in podatkov) vrti da bi izginlo v nic. Email.si je bil joke, garažni projekt in nic ni nenavadnega da se je tako končalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

starfotr ::

Dober primer je Huawei, kako je velik in je ostal brez gugla.

Samo malo težav si nakopljemo z amerikanci, pa lahko tudi nas odrežejo, brez posebnega razloga. Saj zaradi GDPR so tudi nekateri servisi nedostopni v EU.

HotBurek ::

Nenavadno je to, da domena email.si ne gre več v obtok.

Kdo je danes lastnik te domene? Hitrost?
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

jype ::

HotBurek je izjavil:

Nenavadno je to, da domena email.si ne gre več v obtok.
Problem lastništva te domene je, da omogoča precej kvalitetno masovno krajo identitete.

flameir ::

Mene zanima, a je kakšna možnost, da bi nekako dobil nek mail, ki se pošlje na moj stari email.si mail?
Problem je, ker bi moral nujno dobit ta mail. Gre za registriran račun na neki platformi, od katerega sem pozabil geslo, dobim ga pa lahko na email.si mail.... Če ma kdo idejo, bi bil res vesel. :)

pegasus ::

Hitrost.com je registrar za email.si, ki trenutno nima MX zapisa v dnsu. Če dosežeš, da ga vnesejo, lahko dostaviš @email.si nanj.

SeMiNeSanja ::

pegasus je izjavil:

Hitrost.com je registrar za email.si, ki trenutno nima MX zapisa v dnsu. Če dosežeš, da ga vnesejo, lahko dostaviš @email.si nanj.

Whois na register.si pravi, da je tehnični kontakt za domeni smarnice25@gmail.com

Hitrost.com je zgolj registrar in verjetno nima vpliva na to, kaj 'lastnik' z njo počne (najbrž čaka na nekoga, ki bi jo bil pripravljen odkupiti za velik denar?).
Škoda, da ni pravila, da moraš 'nekaj' početi z domeno, sicer se bi 'sprostila', če je več kot 6 mesecev 'neaktivna'. Bi bilo hitro konec s temi 'rezervacijami', da bi se zganjalo zaslužkarstvo.

Drugače pa tudi če bi uspel vzpostaviti stik z lastnikom domene - bilo bi precej problematično kreirati MX zapis in postaviti poštni strežnik. Predvsem se gre tu za veliko tveganje za posege v zasebnost nekdanjih email.si uporabnikov. Dejansko bi moral rejectat vse maile razen 'tistega enega'. Ni čisto trivialno... Sploh pa to ni za pričakovati od nekoga, ki mu je domena zgolj (slaba) 'investicija'.

Bolje bi bilo, da OP kontaktira upravljalce storitve, s katero ima težave in se poskusi dogovoriti za neko drugo metodo komuniciranja/prenosa accounta/....
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

pegasus ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Bolje bi bilo, da OP kontaktira upravljalce storitve, s katero ima težave in se poskusi dogovoriti za neko drugo metodo komuniciranja/prenosa accounta/....
Da, samoumevno. Zgornji zapis je bil le slaba ilustracija, kako tehnično mogoče in praktično nemogoče je doseči željeno.

c3p0 ::

>> Škoda, da ni pravila, da moraš 'nekaj' početi z domeno, sicer se bi 'sprostila', če je več kot 6 mesecev 'neaktivna'. Bi bilo hitro konec s temi 'rezervacijami', da bi se zganjalo zaslužkarstvo.

V tem primeru bi bile na takih domenah neke junk strani, toliko da nekaj je. Nič rešeno. Rezervacij ni, domeno kupiš in je tvoja. Če je neaktivna, je tvoja izbira.

>> Dejansko bi moral rejectat vse maile razen 'tistega enega'. Ni čisto trivialno... Sploh pa to ni za pričakovati od nekoga, ki mu je domena zgolj (slaba) 'investicija'.

Narediš le en mailbox, ostale bi avtomatsko zavračalo. Dvomim, da kdo na te maile še pošilja neko znatno količino. Seveda pa je od lastnika utopija pričakovati, da ti bo ustregel.

xeon ::

Sem jim pred leti ponujal 50k eur za domeno pa jim ni bilo v interesu prodati.

Fsegula62 ::

Tolarjev? :D
FiLiPiNKO (Fsegula62) | IT storitve www.linkomp.si | LinKomp |
Kontakt Discord - FiLiPiNKO#7826 | Na voljo za pomoč vsem. |
" Zapomnite si geslo za Google račun in privarčujte 5€! :) "

BCSman ::

Torej: hobi projekt, brez resnega namena ze od zacetka, iz katerega se je avtor veliko naucil, da se sedaj lahko prodaja.

Ni to v bistvu nek genericen sociopatski mindset obicnega programerja, ki si le nabira reference in znanja na racun naivnih uporabnikov? Je kje pisalo pri registraciji racuna, da se gre le za hobi projekt in da raje ne ustvarjajte maila za resno uporabo?

Malo za pogret debato. :)

bluefish ::

Na začetku je bil to tudi Gmail.

BCSman ::

In je povsod omenjal Gmail Beta, Gmail Test, accounti preko povabil...
Pri email.si se ne spomnim cesa takega, no morda je bilo.

HotBurek ::

Tisto, česar se ni naučil, je, da bi zaposlil FDV-jevca, ki bi prodajal traffic/oglase. :D Pa to, da sam ni spisal preprostega ad serverja.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

xeon ::

Spisat preprost adserver ni tko simpl kot zgleda. ze tracking pixel je cela umetnost, kje je pa vse drugo. sploh pa v tistih casih ko ni bilo taksne javascript podpore. pa se danes ce bi ga sel delat bi bil without IE support XD

Glugy ::

Res čudna zgodba. Ogromno število obiskovalcev za slovenske razmere pa kljub temu finančno ni izšlo. Mene sicer ne mot da je email ugasnil; mot pa me da niso nič povedal kak mesec prej da bo ugasnil in da naj si shranimo stvari če nam je kej vredno. Res škoda k sm mel ene par zanimivih pisem gor pa parih frendov s katerimi sem po propadu emaila zgubu stike.

Invictus ::

email.si je propadel, ker je zadeva laufala na enem serverju.

Server je doživel izpad večih diskov, tako da niti RAID ni pomagal, backupa pa ni bilo.

Skratka, šlo je zaöisto ljubiteljsko zadevo, zdaj pa tip drži to domeno kot sveto... Če že ni popzabil nanjo >:D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

rokp ::

Saj to, da jo drzi, je verjetno se najbolje (zaradi moznosti zlorab).

Spura ::

SeMiNeSanja je izjavil:


Škoda, da ni pravila, da moraš 'nekaj' početi z domeno, sicer se bi 'sprostila', če je več kot 6 mesecev 'neaktivna'. Bi bilo hitro konec s temi 'rezervacijami', da bi se zganjalo zaslužkarstvo.

To je tko trivialno obiti. En cloudwatch worker das pa en bedn site pa je.

SeMiNeSanja ::

Spura je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:


Škoda, da ni pravila, da moraš 'nekaj' početi z domeno, sicer se bi 'sprostila', če je več kot 6 mesecev 'neaktivna'. Bi bilo hitro konec s temi 'rezervacijami', da bi se zganjalo zaslužkarstvo.

To je tko trivialno obiti. En cloudwatch worker das pa en bedn site pa je.

Odvisno od tega, kako 'low-level' je wannabe pohlepni zaslužkar.

Za malenkost bolj 'pregnane' pohlepneže bi morali uvesti možnost 'špecanja', kar bi potem registrar preveril in sprostil domeno.

No, pri tem bi morala iti domena na nekakšno licitacijo, da bi se iztržilo realno ceno in pohlepnežu povrnilo 'trud' in stroške njegove registracije.

Nekako so domene vendarle neke vrste 'javnega dobra' in prav bolano se mi zdi, da eni freak-i ugrabljajo domene in potem izsiljujejo nevem kakšne zneske zanje, čeprav sami nikoli niso imeli namena uporabe teh domen.

Pri email.si pa je tu v igri še nekakšen 'javni interes'. V bistvu bedastoča, da že prvotni lastnik domene ni celotni posel odprodal nekomu, ki bi ga fural naprej. To so bili časi, ko je Telekom za najdi.si plačal zajetno kopico denarja. Naj me vrag, če nebi takrat tudi kdo za email.si globoko posegel v žep.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

jype ::

Domena ni več v lasti prejšnjega lastnika, prejšnji lastnik je pa bilo podjetje, ne pa oseba.

blackbfm ::

Za .si lahko sprozis domenski spor ce menis da si upravicen do lastništva domene

Za malenkost bolj 'pregnane' pohlepneže bi morali uvesti možnost 'špecanja', kar bi potem registrar preveril in sprostil domeno.

No, pri tem bi morala iti domena na nekakšno licitacijo, da bi se iztržilo realno ceno in pohlepnežu povrnilo 'trud' in stroške njegove registracije.

Nekako so domene vendarle neke vrste 'javnega dobra' in prav bolano se mi zdi, da eni freak-i ugrabljajo domene in potem izsiljujejo nevem kakšne zneske zanje, čeprav sami nikoli niso imeli namena uporabe teh domen.


Kul, dajmo narest tako za tvoj avto,ziher ga ksna mamica z otroki bolj rabi kot ti, vržemo na licitacijo ti dobis pa nazaj letno dajatev. Dober deal, javno dobro.

SeMiNeSanja ::

blackbfm je izjavil:


Kul, dajmo narest tako za tvoj avto,ziher ga ksna mamica z otroki bolj rabi kot ti, vržemo na licitacijo ti dobis pa nazaj letno dajatev. Dober deal, javno dobro.

Če ne vidiš razlike med avtom in domenskim imenom, potem se te tudi bog usmili.

Analogija bi bila, da ti je občina dala v najem vrtiček, ti pa ga ne urejaš in se na njemu razrašča plevel, medtem ko nekdo drug, ki bi rad kaj posadil, pa ne more do parcele, ker je že oddana cepcu, ki jo zanemarja (in računa, da jo bo oddal v podnajem ter s tem brez dela nekaj zaslužil?).

V tem primeru je vsakomu jasno, da je treba parcelo odvzeti. Pri domeni pa ne?

Domene so JAVNO DOBRO - niso nekaj, kar si TI USTVARIL (četudi si si morda ime izmislil). Pač nisi "absolutni lastnik". Si zgolj "najemnik", dokler plačuješ "najemnino".

Torej je problem zgolj v "najemni pogodbi", ki bi morala omogočiti odvzem, če je to v 'javnem interesu'. Takointako imaš potem problem definiranja, kaj je 'javni interes', kdaj je ta 'dovolj velik' za tak poseg in kdo sploh lahko o tem presoja. Pandorina skrinjica, okoli katere je lažje delati ovinek, ker če jo odpreš, bo veliko problemov..... (dokler se stvari ne pošlihtajo?)
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

c3p0 ::

Potem smo že pri kriterijih. Je dovolj brezvezen landing page? Je vsebina dovolj dobra, ali pa bi mogoče nov najemnik boljše skrbel zanjo? In prostor za zlorabe je ogromen. Zato bo ostalo kot je.

blackbfm ::

medtem ko nekdo drug, ki bi rad kaj posadil, pa ne more do parcele, ker je že oddana cepcu, ki jo zanemarja (in računa, da jo bo oddal v podnajem ter s tem brez dela nekaj zaslužil?).


Kar nikogar ne briga, dokler placujes in ne krsis zakonov. In prav je tako.

Ales ::

@SeMiNeSanja, pogoji registracije omogočajo tudi odvzem domene. Kaj mora biti izpolnjeno za to je tudi čisto točno določeno.

Za vsako vrsto domene so malo drugačni pogoji, seveda, četudi so nekateri skupni imenovalci pri večini.

Prvi korak pri sporu je običajno mediacija, končni pa sodišče. Ni potrebno izumljati tople vode tukaj.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Volja.net in Email.si maili?

Oddelek: Omrežja in internet
236490 (4812) Invictus
»

10 let na slo-tech (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8612258 (7806) Janac
»

email.si

Oddelek: Pomoč in nasveti
162785 (1816) draciel
»

email.si zaključuje svojo zgodbo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
6312940 (9752) FitnessBoy
»

maila na dobim v nabiralnik na email.si

Oddelek: Omrežja in internet
51323 (1199) Narcos Satanicos

Več podobnih tem