» »

Nasvet pri nakupu stanovanja

Nasvet pri nakupu stanovanja

Zaskrbljena ::

Pozdravljeni.

Imam ogledano opremljeno stanovanje, ki se mi zelo dopade. S prodajalcem sva se uspela zmeniti za ceno, vendar:

  • stanovanje je trenutno pod bančno hipoteko, ker odplačujejo kredit

  • na stanovanje moram čakati 6 mesecev, da si uredijo hišo in se nato odselijo

  • plačati moram 10% are in po enem tednu še dodatnih 65% kupnine (zaprtje kredita na stanovanju in del za kreditiranje hiše?)

  • pred prevzemom se poplača še zadnjih 25% kupnine

  • prodajalec je v pogodbo pripravljen vpisati člen o penalih, da mi zagotovijo izselitev v obljubljenem roku (6 mesecev)


Vse to bi moralo biti zapisano v pogodbi in overjeno pri notarju.

Ker nikoli nisem kupovala nepremičnine in se ne bi rada opekla, vas prosim za nasvete. Na kaj moram paziti, da sem maksimalno zaščitena pred najhujšim?

matobeli ::

Ne plačat ničesar preden stanovanje ni frej kreditov.

Zaskrbljena ::

Njihova banka bi mi po poplačilu preostanka njihovega kredita dala pobotnico (izbris hipoteke).

johanblond ::

Glede na ta dogovor bi rajši razmišljal o tem, 10 % are in potem ostala kupnina (90 %) z hkratno izbrisno pobotnico, hkrati pa jim ti dovoliš 6-mesečni brezplačni najem tvoje nepremičnine - ker si boš ti s plačilom celotne kupnine zagotovila lastninsko pravico (ne pa posesti)

sandmat ::

zakaj po 1 tednu še 65% kupnine? razumem nekako tja do 50%, ampak v tem primeru dobijo brezobrestni kredit za (vsaj) 6 mesecev v vrednosti 75% kupnine ...

Zaskrbljena ::

@sandmat: takšna je zahteva :( S tem denarjem naj bi se odplačal obstoječi kredit in jaz bi dobila pobnotnico

@johanblond: ti predlagaš 10% aro in 90% ASAP, da postanem lastnica in potem oni živijo 6 mesecev v brezplačnem najemu? Kaj če mi uničijo stanovanje? :)

matobeli ::

To ja, aro plačaš za garancijo, pol sta pa dve opciji:
Po 6 mesecih plačaš še 90 posto ali pa ti vrnejo 2x aro.
Takoj plačaš še 90 posto in si ti lastnik.

Kar se tiče "brezplačnega" najema je pa enako kot v vseh ostalih najemih, lahko date nekaj kavcije not da jim bo manj bseeno, drugače pa zavarovanje+tožba če ti zjebejo vse skup.

A novo nepremičnino že majo? Da ne bo po 6 mesecih scenarij kjer boš lastnica 75%, ven pa ne bodo hoteli. Tudi če ti plačujejo penale je to neke vrste "najemnina", oni majo keš, plačan kredit, pol se pa zejbavaj in jih ven meči.

pero50 ::

Predvidevam, da je govora o več 100.000€...

Kot verjetno sama veš, so se za precej manjši denar dogajali umori, da bi pa zaupala nekomu "ugibam" 100.000€ na lepe oči - notarsko pogodbo, da NAJ BI odplačaL kredit je pa malo bosa. Se zna zgoditi, da tip izgine, ali pa zapravi denar za kaj drugega, ti pa ostaneš brez denarja in brez hiše. Pri nekaterih ljudeh je problem izterjat nekaj tisoč evrov, tako da si s tisto notarsko pogodbo lahko obrišeš r...

Saj večina ljudi je poštenih in dokler te nekdo ne nategne misliš, da ljudem lahko zaupaš.

V glavnem karkoli boste delali se prej dobro pozanimaj, da vas nebo kdo nažajfal. Najbolj ziher bi bilo, če ti prepišejo hišo s hipoteko, hipoteka gre nate katero odplačaš potem sam, plačaš mu pa kupnino -hipoteko. Če je pa to izvedljivo pa nimam pojma.

Zaskrbljena ::

Na žalost je izgleda res riskantno, kot se mi je zdelo :(

Prodajalec deluje OK in normalno, vendar to mi na žalost ne garantira da ne bo kakšnih težav :( Ah ja...

johanblond ::

Zaskrbljena je izjavil:


@johanblond: Kaj če mi uničijo stanovanje? :)


Če plačaš 65 % in ti ne izročijo stanovanja, jih lahko tožiš za kupnino in za aro. Lastninske pravico na podlagi 65 % kupnine ne boš dobila.
Če ti uničijo stanovanje jih tožiš za škodo.

Meni se zdi manj rizika v drugem primeru (še vedno se ti lahko zgodi, da moraš posestno pravico iztožit, ne dobiš po 6 mesecih brezpogojno posest - preberi o kakšnih nesrečnih primerih najema).

Tomas 33 ::

Glede izbrisa hipoteke.

Banka daje pogoje za izbris. Po navadi je, da ti kupnino nakažeš na račun, iz katerega banka takoj pokrije kredit in izbriše hipoteko.
Tu moraš paziti, da ti izpolniš pogoje, in ne prodajalec.

Pa še, ko plačaš kupnino, takoj plombo na nepremičnino, da ne fašeš še kakšne hipoteke.


Prvi del je nekako normalen, za drugi del pa je praviloma 3 mesece oz. z dodatnimi popusti/ugodnostmi tudi več za izpraznitev stanovanja.

johanblond ::

Zaskrbljena je izjavil:

Na žalost je izgleda res riskantno, kot se mi je zdelo :(

Prodajalec deluje OK in normalno, vendar to mi na žalost ne garantira da ne bo kakšnih težav :( Ah ja...


Tukaj imaš dva nivoja:
da te prodajalec hoče direktno prevarat "nategnit"
da se pojavijo okoliščine, ki komplicirajo posel - npr. ti plačaš 65 % in se pojavijo okoliščine, ki se jim prodajalec ne more izognit, in ki otežujejo posel, npr. pravno formalno je on popoln lastnik stanovanja, in se kdo s prednostno pravico - nrp DURS, .. usede na to stanovanje, on ti mora vrnit kupnino, če jo je vmes dal že za urejanje hiše, verjetno ne bo imel toliko lufta, in ko res rata grdo, vsak rešuje svojo rit

Moj brat je šel skoraj skozi identično zgodbo kot ti, tudi jaz sem bil skeptičen in sem mu rekel, da jaz na tako zaupanje ne bi šel, pa je šlo povsem gladko čez, vsakdo se je držal svojega in to je to

vsekakor potrebno premislit z trezno glavo.

Tomas 33 ::

Pa že če plačaš 65% kupnine, naj se ta denar deponira pri notarju.

johanblond ::

Tomas 33 je izjavil:

Pa že če plačaš 65% kupnine, naj se ta denar deponira pri notarju.

formalno super zadeva (čeprav vem za primer, da je denar z ficiduarnega računa izginil - smo pa res gnila država)
v tem konkretnem primeru neuporabno, ker je prodajalec povedal da rabi denar za dokončanje hiše in selitev (kar ga tudi razumem, nimajo vsi 100k + za založit eno leto, to še ne pomeni da ima slabe namene)

matobeli ::

Zato se pa takoj proda in uredi najemno pogodbo.

Kupec jih vrže po pol leta ven pa je rešeno.

Ali pa naj gre prodajalec za pol leta živet v dve kamp prikolici zraven svoje novogradnje in rešeno.

You cant have your cake and eat it.

Ales ::

Zaskrbljena je izjavil:

@johanblond: ti predlagaš 10% aro in 90% ASAP, da postanem lastnica in potem oni živijo 6 mesecev v brezplačnem najemu? Kaj če mi uničijo stanovanje? :)

Prav ima. Celotna kupnina in prepis nate takoj. Postati moraš 100% lastnik, brez bremen na nepremičnini.

Dalje, zakaj bi živeli 6 mesecev zastonj?

Ti si lastnik, oddaš jim stanovanje kot bi ga vsakemu drugemu najemniku, s podpisano najemno pogodbo za točno določeno obdobje 6 mesecev in točno določeno tržno najemnino, varščino, zapisnikom o stanju nepremičnine, itd.. Vse zrihtaj do zadnje pike, nič na lepe oči. Prijavi, da oddajaš, plačaj davke.

V glavnem, če že, glej na to kot na dva popolnoma ločena pravna posla.

1) kupiš stanovanje 2) oddaš stanovanje.

Obnašaj se isto, kot če bi ga oddala x osebi, isto je. Če karkoli poškodujejo, je za to varščina in možnost tožbe, kot pri vsakem drugem najemniku.

In če se boš že šla to, jim takoj lepo vljudno daj vedeti, da bodo od takrat naprej najemniki ter da te njihovi življenjski problemi pri gradnji bajte ne zanimajo kaj dosti, ker imaš pač svoje probleme v lajfu. Ter jim tudi jasno povej, da gredo čes 6 mesecev ven in ne čez 7 ali 8 ali 12. Če pa ti je ok, da bo kaka zamuda, pa se prej pripravi na to opcijo, po 6 mesecih podaljšaj oz. podpiši pogodbo o najemu še za en mesec, dva, ... in najemnina normalno teče naprej.

Sc0ut ::

Tomas 33 je izjavil:

Glede izbrisa hipoteke.

Banka daje pogoje za izbris. Po navadi je, da ti kupnino nakažeš na račun, iz katerega banka takoj pokrije kredit in izbriše hipoteko.
Tu moraš paziti, da ti izpolniš pogoje, in ne prodajalec.

Pa še, ko plačaš kupnino, takoj plombo na nepremičnino, da ne fašeš še kakšne hipoteke.


Prvi del je nekako normalen, za drugi del pa je praviloma 3 mesece oz. z dodatnimi popusti/ugodnostmi tudi več za izpraznitev stanovanja.


Tako sem tudi jaz. Ko sem placal prvi del smo vpisali plombo.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Avenger ::

S tem mogoče ni popolnoma nič narobe. Denar, ki bi šel za zaprtje kredita gre običajno neposredno na banko, s tem postane nepremičnina prosta bremen, glede na pogodbo bi imela potem plačane 75% kupnine. Glede na situacijo, mora cena jasno odražati za kupca neugodne razmere - tveganje, negotovost in plačilo 6 mesecev vnaprej, kar dejansko pomeni kredit. Je treba pač prepračunat - če je stanovanje cenovno primerljivo s podobnimi na trgu, je cena previsoka, skratka če je nepremičnina vredna x denarja in posel steče kot je bilo predvideno, bi morala biti pogodbena cena določena x-y, kjer je y najmanj znesek obresti za posojilo, plus še kak procent več. Problem vidim drugje, trenutno so za stalno prijavljeni na tem naslovu in se njihova gradnja lahko zavleče, mogoče celo zelo zavleče, v tem primeru bi se morali penali odštevati od preostanka kupnine. Če si pripravljena sprejet časovno negotovost, je to še vedno v redu. Vsekakor bi pa dal pogodbo v pregled dobremu odvetniku.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Bellzmet ::

To da daš aro in se dogovoriš, da stanovanje izprazinjo čez pol leta je načeloma OK. In seveda 90% plačaš na koncu.

Kar ni OK, je to, da jim plačaš še 65% po enem tednu. Ta denar mora NUJNO iti za poplačilo hipoteke in nekakšno vknjižbo v ZK. Je drugače rizik prevelik. Kakorkoli...pri prodaji nepremičnine, ki je pod hipoteko moraš v pogodbo nujno vključiti banko, ker gre kupnina direktno njim (se pravi moraš nakazat na TRR banke). Tako da prvo kar je greš na njihovo/svojo banko in se pozanimaš kako se takšna zadeva ponavadi izpelje in potem ti in/ali tvoj odvetnik oceni ali je tveganje sprejemljivo.

111111111111 ::

Plačaj 10% are. Potem pa 90% nepremičnine. POstati moraš 100% lastnica. Od 90% mora banka direktno nakazati za poplačilo kredita na tvojo nepremičnino, ostali del gre prodajalcu nepremičnine. Jaz ne vidim težav, da jim 6 mesecev pustiš živeti v stanovanju brezplačno. 7 mesec pa se plača. Bi pa zahteval varščino, ki jo dobijo na koncu, ko se izselijo.

Vsekakor ne bi igral na 65%. POstati moraš popolna lastnica stanovanja + sredstva morajo iti direktno za poplačilo kredita, nič na račun prodajalca, da si zagotoviš, da je nepremičnina bremen prosta.

dominuspro ::

111111111111 je izjavil:

Plačaj 10% are. Potem pa 90% nepremičnine. POstati moraš 100% lastnica. Od 90% mora banka direktno nakazati za poplačilo kredita na tvojo nepremičnino, ostali del gre prodajalcu nepremičnine. Jaz ne vidim težav, da jim 6 mesecev pustiš živeti v stanovanju brezplačno. 7 mesec pa se plača. Bi pa zahteval varščino, ki jo dobijo na koncu, ko se izselijo.

Vsekakor ne bi igral na 65%. POstati moraš popolna lastnica stanovanja + sredstva morajo iti direktno za poplačilo kredita, nič na račun prodajalca, da si zagotoviš, da je nepremičnina bremen prosta.


Točno tako. Edini naslednji logični korak korak po ari je, da postaneš 100% lastnik.
Denar takoj tudi lahko pomeni, da imaš boljše pogajalsko izhodišče.
Sicer o najemnini za teh 6 mesecev je brezzveze govoriti, saj je ja jasno da bo prodajalec živel tam še 6 mesecev in je to stvar že samega osnovnega posla.

fikus_ ::

Tako kot zadnja dva odgovora, 10% are+90% kupnine, postaneš 100% lastnica in se vpišeš v ZK. Pazi pri hipoteki, da bo res plačana in izbrisana s strani banke. S sedanjim lastnikom skleneš najemno pogodbo za 6 mesecev oz. do nekega datuma, najbolje pri notarju.
Lahko se dogovorite za najemnino ali to upoštevate pri ceni stanovanja. V najemni pogodbi napišite, kdo krije tekoče stroške. Če se bojiš, da bi uničili stanovanje, se ob nakupu naredi nekakšen prevzemni zapisnik+fotografije trenutnega stanja, da imaš vsaj nekaj na papirju, kako je bilo. V skrajnem primeru lahko uporabiš na sodišču.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

MIHAc27 ::

Tudi meni kot večini ostalih ni najbolj všeč, kako so si oni to zamislili.
Bi šel raje v 10% are nato nakup minus odšteta hipoteka.

Če rabijo še 6 mesecev ok, daš samo aro potem pa preostali znesek preden se izselijo. Pofotkat stanovanje, če ga uničijo klavzulo da lahko odstopiš od nakupa, pa da vrnejo 2x aro.

Old Spice ::

Zakaj pa ne kupiš ti tega stanovanja danes v celoti? Poplačaš kredit na banki, lastniku daš preostanek in prepišeš nase. Potem pa istočasno naredite najemno pogodbo za 6 mesecev (skupaj s popisom stanja in opreme)? Kak interes pa ima trenutni lastnik, da ostane lastnik, dokler se ne izselijo?

IMO bi bilo to najboljše... vprašanje kaj bo čez 6 mesecev... Da ne bodo lepo tebe imeli kot kupca. Potem pa iskali naprej, če najdejo koga drugega ki da več. Ali celo želeli čez pol leta več denarja, ti pa ne boš mogla rečt ne.

Zgodovina sprememb…

a_borlak ::

Kaj pa pravi zemljiška knjiga? Tam so vpisane vse zaznambe, kdo ima prednostno pravico pri nakupu (če je nepremičninski kredit, je to banka, tudi vidi se, kdo je lastnik). Drug korak, greš s prodajalcem na banko, da se natančno pozanimaš o stanju hipoteke, potem pa naprej razmišljaš. Lahko, da je dal prodajalec ravno zaradi tega ugodno ceno, da se znebi kredita na eni stranim dobi še nekaj denarja za dokončanje hiše in se potem preseli. Pol leta najemnine je cca 4k€. In pol leta je čisto normalen rok za selitev. Ko sem prodajal hišo, sem naredil enako, 10% ob sklenitvi posla, kupec je poskrbel za predznambo, 80% v 14 dneh in 10% ob izselitvi. Res pa, da nisem imel nobenega kredita in je bila nepremičnina brez bremen.

Skratka, zemljiška knjiga, banka, potem pa naprej.

Magic1 ::

Pojdi k notarju/odvetniku in se pozanimaj koliko bi računal, da zadevo izpelje tako kot je treba. Jaz ne bi nekaj na pol na pamet delal pri zneskih 100kEUR+ za to da prišparam 500-1000EUR. Če pa to delaš preko agencije pa je bolj "zabavno", saj bi to morali oni zrihtat, ker jim plačaš %, sam v realnosti ponavadi ne moraš računat, da bodo stvari uredili v tvoje dobro(ker tudi prodajalec plača %).
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Zaskrbljena ::

Hvala vsem za koristne nasvete, večinoma sem dobila odgovore kot sem pričakovala. Na žalost je zadeva zame osebno preveč rizična in bom raje gledala kakšno drugo nepremičnino.

V zemljiški knjigi je vpisana hipoteka banke, prodajna cena pa tudi ni zelo ugodna in ne upošteva mojega rizika.

Magic1 ::

To da je pod hipoteko ni noben rizik, je pa seveda potreba nakup pravilno izvedet. Ni to bolha nakup in denar na roke. Je treba naredit primerno predpogodbo in nato pogodbo,....
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

111111111111 ::

Zaskrbljena je izjavil:


V zemljiški knjigi je vpisana hipoteka banke, prodajna cena pa tudi ni zelo ugodna in ne upošteva mojega rizika.

Če cena ni ugodna in nisi navdušena nad nepremičnino potem se tega ne lotevaj. nekega hudega rizika ni. S pogodbami se da vse urediti, tako kot je nekdo napisal, dobiš advokata, ki pokrpa luknje.

bbbbbb2015 ::

Zaskrbljena je izjavil:

Pozdravljeni.

Imam ogledano opremljeno stanovanje, ki se mi zelo dopade. S prodajalcem sva se uspela zmeniti za ceno, vendar:

  • stanovanje je trenutno pod bančno hipoteko, ker odplačujejo kredit

  • na stanovanje moram čakati 6 mesecev, da si uredijo hišo in se nato odselijo

  • plačati moram 10% are in po enem tednu še dodatnih 65% kupnine (zaprtje kredita na stanovanju in del za kreditiranje hiše?)

  • pred prevzemom se poplača še zadnjih 25% kupnine

  • prodajalec je v pogodbo pripravljen vpisati člen o penalih, da mi zagotovijo izselitev v obljubljenem roku (6 mesecev)


Vse to bi moralo biti zapisano v pogodbi in overjeno pri notarju.

Ker nikoli nisem kupovala nepremičnine in se ne bi rada opekla, vas prosim za nasvete. Na kaj moram paziti, da sem maksimalno zaščitena pred najhujšim?


To se ne dela tako.
Sklene se kupoprodajna predpogodba, ki ne rabi biti pri notarju. Na dan ko plačaš, mora prodajalec dati zaznambo vrstnega reda, da ne prileti neka plomba ali izvršba ali nek tuji dolg. Zaznamba vrstnega reda se da PRED tvojim plačilom. Stane sicer nekaj, vendar drobiž. To zaznambo lahko naredi notar.

Potem se sklene pogodba pri notarju, ti se zavežeš plačati preostanek kupnine, prodajalec pa mora priložiti izjavo banke, da bo izdala pobotnico ob plačilu xxx denarja. Prodajalec ob sklenitvi da ZK dovolilo, da se knjiži lastninska pravica NA TVOJE IME, seveda ob preostanku plačila kupnine. ZK dovolilo deponira notar.

Ko ti plačaš, se del denarja nakaže banki, ki izda POBOTNICO. Notar pošlje predlog na ZK, da se izbriše hipoteka, ter HKRATI knjiži tvoja lastnina.
Denar nakazuje banki notar, ne ti in ne prodajalec.

In potem je to vse OK. Težava se pojavi, če prodajalec ne plačuje kreditov ali ima drug dolg. Potem morajo pobotnice izdati tudi drugi, notar njim pač nakazuje in od nih pridobiva pobotnice.

Včasih je težava, da višina dolga variira pri banki. Potem je treba skleniti v predpogodbi, da ti direktno nakažeš banki za zamudne obresti, da se ne zgodi, da prodajalcu kdo tretji pobere denar. Ker ko je zamuda, banka zelo redko da 'clean' pobotnico.

Zgodovina sprememb…

bbbbbb2015 ::

Zaskrbljena je izjavil:

Hvala vsem za koristne nasvete, večinoma sem dobila odgovore kot sem pričakovala. Na žalost je zadeva zame osebno preveč rizična in bom raje gledala kakšno drugo nepremičnino.

V zemljiški knjigi je vpisana hipoteka banke, prodajna cena pa tudi ni zelo ugodna in ne upošteva mojega rizika.


Razen, če je nepremičnina povsem nova, ima nepremičnina vedno 'zgodbo'. Tega se ne rabiš bati. Boš gledala kaj drugega in bo drugje isto ali slabše. To, da je hipoteka, je neka komplikacija, a sama hipoteka še res ni problem. Pravzaprav, ČE BI KUPOVALA POVSEM NOVO NEPREMIČNINO, bi bila verjetno gor hipoteka banke, ki je financirala gradnjo.

Morda je smiselno, da si poiščeš pomoč nepremičninskega posrednika ali nekoga, ki se spozna na kupoprodajo nepremičnin. To je morda bolj važno.

Jaz sem kupil hišo, prodajalci so bili v težavah, dobil sem hišo po zelo ugodni ceni, hipoteka, ki so jo imeli, jim je zbijala ceno. 'Proper' nepremičnina, brez hipotek, je pravzaprav najdražja.

blabla80 ::

Če bi bil v tvoji situaciji bi naredil takole (na podlagi predlogov pred mano):
1. plačilo 10 % (ara)
2. plačilo 85% kupnine, preostalih 5 procentov kot kaucija do izselitve
3. z plačilom teh 95% naj bo stanovanje v tvoji lasti, plačilo direkt na banko, da banka s tem poplača kredit in da pobotnico/odstrani hipoteko
4. prepis nepremičnine na tebe
5. najemna pogodba za 6 mescev z možnostjo podaljšanja - 6 mescev brezplačno, po tem najemnina ki naj bo vsaj toliko kolikor bo znašal tvoj kredit (vkolikor ga za nakup potrebuješ)
6. ob prepisu prevzemni zapisnik z detajlno pofotografiranim stanovanjem
7. če je po izselitvi stanovanje brez poškodb nastalih po izselitvi dobijo vrnjeno kaucijo / prestalih 5% kupnine
8. v kolikor boš financirala z kreditom se poskusi dogovoriti za 6 mesečni moratorij za odplačevanje kredita - tako da ne boš že prvih 6 mescev odplačevala kredita plus plačevala najemnina za obstoječe najemniško stanovanje

plačevanje najemnine in hkratno odplačevanje kredita lahko kar močno oslabi denarne rezerve ... kar marsikdo podcenjuje oz. spregleda ko se odloča o nakupu z gradnjo/renoviranjem, kjer se gradbena dela zavlečejo ... been there, done that

Invictus ::

Če vzame moratorij na odplačevanje kredita, bo dobila drugačno obrestno mero... Ni nujno, ampak banka bo ziher kaj takega zahtevala.

Predvsem jim ne dajaj brezplačne najemnine. Uredi najemno pogodbo v obliki notarskega zapisa, kjer imaš možnost neposredne izvršbe tako plačila najemnine, stroškov in pa izselitve. To zadnje ne pozabit.

Plačaj pa kar lepo 100% kupnine, uredi lastniško razmerje. Kot omenjeno zgoraj, si zadrži 5-10 % kupnine za kavcijo najemnine...

Za izbris hipoteke bo poskrbela njihova banka (in tvoja, če boš vzela hipotekarni kredit), zato ne nosi nobene gotovine, če bi jo slučajno zahtevali.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Invictus ::

Pa še tole...

Glede na to, da jim greš ti na roke (odplačilo njihovega kredita in njihovo bivanje v stanovanju), je lahko najemnina tudi višja. Bo večja motivacija, da se čim prej izselijo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

FireSnake ::

Ales je izjavil:

Zaskrbljena je izjavil:

@johanblond: ti predlagaš 10% aro in 90% ASAP, da postanem lastnica in potem oni živijo 6 mesecev v brezplačnem najemu? Kaj če mi uničijo stanovanje? :)

Prav ima. Celotna kupnina in prepis nate takoj. Postati moraš 100% lastnik, brez bremen na nepremičnini.

Dalje, zakaj bi živeli 6 mesecev zastonj?

Ti si lastnik, oddaš jim stanovanje kot bi ga vsakemu drugemu najemniku, s podpisano najemno pogodbo za točno določeno obdobje 6 mesecev in točno določeno tržno najemnino, varščino, zapisnikom o stanju nepremičnine, itd.. Vse zrihtaj do zadnje pike, nič na lepe oči. Prijavi, da oddajaš, plačaj davke.

V glavnem, če že, glej na to kot na dva popolnoma ločena pravna posla.

1) kupiš stanovanje 2) oddaš stanovanje.

Obnašaj se isto, kot če bi ga oddala x osebi, isto je. Če karkoli poškodujejo, je za to varščina in možnost tožbe, kot pri vsakem drugem najemniku.

In če se boš že šla to, jim takoj lepo vljudno daj vedeti, da bodo od takrat naprej najemniki ter da te njihovi življenjski problemi pri gradnji bajte ne zanimajo kaj dosti, ker imaš pač svoje probleme v lajfu. Ter jim tudi jasno povej, da gredo čes 6 mesecev ven in ne čez 7 ali 8 ali 12. Če pa ti je ok, da bo kaka zamuda, pa se prej pripravi na to opcijo, po 6 mesecih podaljšaj oz. podpiši pogodbo o najemu še za en mesec, dva, ... in najemnina normalno teče naprej.


Najboljša opcija.

Ker: četudi banka da pobotnico, ko jim nakažeš denar (nikakor ne daš denarja prodajalcu), še vedno nisi lastnica hiše.

111111111111 je izjavil:

Plačaj 10% are. Potem pa 90% nepremičnine. POstati moraš 100% lastnica. Od 90% mora banka direktno nakazati za poplačilo kredita na tvojo nepremičnino, ostali del gre prodajalcu nepremičnine. Jaz ne vidim težav, da jim 6 mesecev pustiš živeti v stanovanju brezplačno. 7 mesec pa se plača. Bi pa zahteval varščino, ki jo dobijo na koncu, ko se izselijo.

Vsekakor ne bi igral na 65%. POstati moraš popolna lastnica stanovanja + sredstva morajo iti direktno za poplačilo kredita, nič na račun prodajalca, da si zagotoviš, da je nepremičnina bremen prosta.


Lepo napisano.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

bbbbbb2015 ::

Invictus je izjavil:

Če vzame moratorij na odplačevanje kredita, bo dobila drugačno obrestno mero... Ni nujno, ampak banka bo ziher kaj takega zahtevala.

Predvsem jim ne dajaj brezplačne najemnine. Uredi najemno pogodbo v obliki notarskega zapisa, kjer imaš možnost neposredne izvršbe tako plačila najemnine, stroškov in pa izselitve. To zadnje ne pozabit.


Vi ste vsi neki mojstri, jaki.
Vsi vaši modeli so prekomplicirani. Da bo kasirala najemnino? Svašta. Pred notarjem? Pa notar hoče met dnar, da dela storitve.

Vse odtehta kupoprodajna cena. Pač če hočejo biti notri še ne vem koliko časa, pač zniža ceno nepremičnine. Ker dejansko oni rabijo nepremičnino, ki so jo prodali.
Jaz sem znižal ceno na račun tega, da je kupec bil še 6 mesecev v njej za 30.000EUR. Pa ne rabiš ekstra notarja, nič. Zadnji dan 6. meseca smo popisali števce za elektriko, vodo in vse ostalo. Osebno sem šel z gospo, da smo naredili vse prepise in odjavili kabelsko in SIOL (ja sem selil T-2), odpeljal sem jo pred njeno novo kupljeno stanovanje in čav.

In smo bili vsi zadvoljni. Seveda smo mi živeli v stari hiši, kjer ni bilo kredita, nič. Tako da mene 6 mesecev čakanja ni stalo nič.

Zgodovina sprememb…

St235 ::

Vsi vaši modeli so prekomplicirani. Da bo kasirala najemnino? Svašta. Pred notarjem? Pa notar hoče met dnar, da dela storitve.


in potem imamo čez pol leta temo na slo-tech o tem kako so jo nategnili pri nakupu stanovanja.

Invictus ::

FireSnake je izjavil:


Ker: četudi banka da pobotnico, ko jim nakažeš denar (nikakor ne daš denarja prodajalcu), še vedno nisi lastnica hiše.


Pogoj za vpis v zemljiško knjigo kot nov lastnik, je plačilo davka na promet nepremičnin (in potencialnega dobička pri prodaji), ne plačilo kupnine...

bbbbbb2015 je izjavil:


Vi ste vsi neki mojstri, jaki.
Vsi vaši modeli so prekomplicirani. Da bo kasirala najemnino? Svašta. Pred notarjem? Pa notar hoče met dnar, da dela storitve.

Vse odtehta kupoprodajna cena. Pač če hočejo biti notri še ne vem koliko časa, pač zniža ceno nepremičnine. Ker dejansko oni rabijo nepremičnino, ki so jo prodali.
Jaz sem znižal ceno na račun tega, da je kupec bil še 6 mesecev v njej za 30.000EUR. Pa ne rabiš ekstra notarja, nič. Zadnji dan 6. meseca smo popisali števce za elektriko, vodo in vse ostalo. Osebno sem šel z gospo, da smo naredili vse prepise in odjavili kabelsko in SIOL (ja sem selil T-2), odpeljal sem jo pred njeno novo kupljeno stanovanje in čav.

Si imel pač srečo. Marsikdo je ni imel, plan pri gradnji bajte se pa lahko hitro pokvari za par mesecev.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

St235 ::

Invictus je izjavil:

FireSnake je izjavil:


Ker: četudi banka da pobotnico, ko jim nakažeš denar (nikakor ne daš denarja prodajalcu), še vedno nisi lastnica hiše.


Pogoj za vpis v zemljiško knjigo kot nov lastnik, je plačilo davka na promet nepremičnin (in potencialnega dobička pri prodaji), ne plačilo kupnine...


pozabljaš na zemljiško knjižno dovolilo. Je pa kupnina sama po sebi res irelevantna.

Invictus ::

Res je...

Zemljiško knjižno dovolilo je ponavadi že del pogodbe, seveda pa to ni obvezno...

Moj komentar se je nanašal samo na finance...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Zaskrbljena ::

Ni trol tema, vprašanje je bilo resno. Ker pa nisem aktivno sodelovala na forumu sem registrirala novo uporabniško ime.

V glavnem, bom raje poiskala kakšno drugo stanovanje... Hvala vsem za pomoč in nasvete!!!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup stanovanja howto manual (odločanje, krediti, obrestne mere, zanke, napake)

Oddelek: Loža
4713242 (6006) Invictus
»

Ogled nepremičnine in oddaja podatkov

Oddelek: Loža
374364 (3333) Invictus
»

Nakup stanovanja - posrednik pijavka?

Oddelek: Loža
3710268 (7745) Telbanc
»

Neodstranjena hipoteka?!

Oddelek: Loža
234813 (3684) Aston_11
»

Nakup stanovanja - postopki, na kaj biti pozoren?

Oddelek: Loža
2111547 (10938) EC9

Več podobnih tem