» »

Optika in monopol

Optika in monopol

Cange ::

Situacija: Imam možnost priklopa interneta čez optiko, ki jo je napeljal lokalni operater. Lokalc ni konkurenčen, ugotovil sem tudi da je edini ponudnik čez optiko. V pogovoru je povedal da ni on kriv za monopol.
Ne bom vrtal naprej ker zame je monopol monopol pa tudi če je uraden. Bolj me zanima če se bo to kdaj zakonsko uredilo. Tekma G5 vs konkurenca na lokalni optiki?

starfotr ::

Ostani na bakru/koaksu/LTE, če ti kaj ni prav.

Invictus ::

Saj nima monopola.

Vsak operater lahko do tebe potegne optiko... Ga nihče ne drži za vrat...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Cange ::

starfotr je izjavil:

Ostani na bakru/koaksu/LTE, če ti kaj ni prav.

Se strinjam, ampak kot odgovor mi to ne zadošča, fajn bi bilo vedeti kakšna bo prihodnost.

Invictus je izjavil:

Saj nima monopola.

Vsak operater lahko do tebe potegne optiko... Ga nihče ne drži za vrat...


To je jasno, zato pa imamo 100x štukan asfalt na 1 km ceste.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cange ()

Furbo ::

Cange je izjavil:

Se strinjam, ampak kot odgovor mi to ne zadošča, fajn bi bilo vedeti kakšna bo prihodnost.

Pejd k vedeževalki?

Če imaš šanso za optiko se valda uštekaj gor, kasneje pa lahko menjaš operaterja, če pride cenejši naokoli.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Cange ::

Furbo je izjavil:

Cange je izjavil:

Se strinjam, ampak kot odgovor mi to ne zadošča, fajn bi bilo vedeti kakšna bo prihodnost.

Pejd k vedeževalki?

Če imaš šanso za optiko se valda uštekaj gor, kasneje pa lahko menjaš operaterja, če pride cenejši naokoli.


Bi se priklopil gor če bi bilo ugodno, potrebe zaenkrat še ni. Se ni za bat, kable ne bo šel nikamor.

Jure14 ::

Furbo je izjavil:

Če imaš šanso za optiko se valda uštekaj gor, kasneje pa lahko menjaš operaterja, če pride cenejši naokoli.


Kot pravi, cenejšega ne bo, ker se jim ne splača vlečt optike do njega.
Obstoječi pa očitno nima prevladujočega položaja na trgu in ni obvezan nudit svoje optike drugim operaterjem.

starfotr ::

Najbrž imajo ob gradnji zastonj priklop, potem bo za plačat. Vsaj kabel si pusti potegniti, da ne bodo 2x hodili z bagri okoli tvoje bajte.

Invictus ::

Furbo je izjavil:


Če imaš šanso za optiko se valda uštekaj gor, kasneje pa lahko menjaš operaterja, če pride cenejši naokoli.

To lahko narediš samo, če je lastnik optike Telekom.

Ostalim operaterjem ni treba sharat svoje optike drugim...

Pač neki protimonopolni zakon...

Cange je izjavil:


Bi se priklopil gor če bi bilo ugodno, potrebe zaenkrat še ni. Se ni za bat, kable ne bo šel nikamor.

Kabel ne, priključek do tvoje bajte pa.

Ponavadi to ponujajo zastoj, zato je za izkoristit. Kasneje ti bodo priklop najbrž zaračunali...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Cange ::

Ni izpostavil da je "danes" priklop gratis.
Za to kar jaz potrebujem je 73% dražji in za polovico počasnejši. Če bi dal še priklop zraven.. ja je kar vredu sedaj.

alexz ::

sedaj si na bakru?

darkolord ::

Ne bom vrtal naprej ker zame je monopol monopol pa tudi če je uraden.
Ampak to, o čemer ti govoriš, ni monopol.

Cange ::

Ni pomembno na čem sem. Od vseh treh možnih priključkov je "samo" na optiki monopol. Bolje?

Poldi112 ::

In kaj je pravzaprav namen te teme?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Miha 333 ::

Podobna situacija pri meni, polovica kraja ima OŠO optiko, kjer so na voljo vsi operaterji, druga polovica pa T-2 optiko, na kateri storitve drugih operaterjev niso možne. Problem je, ker ima T-2 zelo nekonkurenčno ponudbo za poslovne uporabnike. Primer: 100/100 optika pri T-2 je 109 EUR + DDV mesečno, pri Telekomu pa 350/100 stane 37 EUR + DDV mesečno skupaj s fiksno telefonijo in 5000 min pogovorov - paket poslovni duo. Pri T-2 optika v paketu ni možna (samo 100/10). Napisano velja za poslovne uporabnike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

starfotr ::

Očitno se bo treba selit.

Invictus ::

Zakon je treba spremeniti tako, da tudi ostalim operaterjem nalaga delitev svoje infrastrukture ostalim, ne samo Telekomu.

Me čudi, da Telekom ni spodbijal zakona...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mikrohard ::

Že nekaj časa nazaj se je govorilo, da bi morali operaterji, ki imajo na določeni lokaciji "monopol", na tej lokaciji svojo infrastrukturo odpreti konkurenci. V tem primeru bi recimo T-2 moral v naseljih, kjer ima monopol na optiki, svojo optiko odpreti vsem. Ampak v zgornjem primeru, kjer ima pol vasi OŠO, pol vasi pa T-2, se to vseeno ne bi zgodilo.

Poldi112 ::

Precej butasta rešitev. Kdo bo potem polagal novo optiko, če jo bo moral deliti? Država bi morala investirati v izgradnjo tam, kjer ni komercialnega interesa, in nato oddajati vlakna ISP-jem.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

starfotr ::

Ne samo tam. Tudi po blokih, bi morali na primer imeti 1 notranjo inštalacijo in ne 3. Do bloka pa naj operaterji vlečejo, kolikor želijo. Potem 0a se bi samo priklopili na fiber od interne v kleti.

Optike imamo nekje podvojeno, nekje pa je ni. Mnogokrat telekom iz same ihte, ker je nekdo potegnil optiko, gre še sam delat na tem območju. Namesto, da bi raje pokrival lise, ki imajo slabe povezave. Tam bi bilo omrežje vsaj zasedeno.

Eni znajo samo jambrat. Imajo optiko, pa je predrago. Jah, kdo te sili, da vzameš. Pusti pri miru,naj drugi uživajo v visokih hitrostih.

Invictus ::

Dunajski kristali imajo trojno optiko v stanovanju ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Cange ::

Del kolača je najem optike, po določenih letih je inštalacija vredna nič, prednost pri vzdrževanju ima zadnji lastnik.

XS!D3 ::

starfotr je izjavil:

Ne samo tam. Tudi po blokih, bi morali na primer imeti 1 notranjo inštalacijo in ne 3. Do bloka pa naj operaterji vlečejo, kolikor želijo. Potem 0a se bi samo priklopili na fiber od interne v kleti.

Pri nas je točno tako in po besedah tehnika, ki je prikapljal fiber, tudi v drugih novih/novejših blokih, kjer delajo na novo. Interna inštalacija je ena in skupno točka nekje v kleti, do koder vsak operater (pri nas, kolikor vem vsi večji trije - Telemach, T-2 in Telekom) pripelje svoje omrežje in te ob naročilu storitev samo spatcha k sebi. Je pa v blokih to malo lažje, ker na ta način pokrijejo bistveno več (potencialnih) naročnikov, kot z napaljavo optike do posameznih hiš. Bi morala biti potem že napeljava za celotno sosesko "skupna".

Invictus ::

V mestih ni problem blok, ampak napeljati optiko do bloka.

Ponavadi problem zaradi župana, ki ni dobil kuverte...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

WhiteAngel ::

Poldi112 je izjavil:

Precej butasta rešitev. Kdo bo potem polagal novo optiko, če jo bo moral deliti? Država bi morala investirati v izgradnjo tam, kjer ni komercialnega interesa, in nato oddajati vlakna ISP-jem.


Država ali občina bi morali položiti pod cesto dvocevke, namenjene komunikaciji, in jaške. Operaterji bi pa postreljali optična vlakna potem v cevi in plačevali neko malo najemnino za vzdrževanje. To bi bila najbolj čista rešitev. Ne pa 100x skopana cesta. Isto bi morali z baznimi postajami početi.

Lonsarg ::

To kar imamo je najlepša možna rešitev, država naredi in da v najem. In ja Telekom IMA dolgoročno plan 100% pokritosti z optiko, ne gre pa taka zadeva tako hitro, za vsako leto je pač toliko in toliko miljonov rezerviranih za to.

Master_Yoda ::

Invictus je izjavil:

V mestih ni problem blok, ampak napeljati optiko do bloka.

Ponavadi problem zaradi župana, ki ni dobil kuverte...


Je tudi problem blok ce je noter dovolj penzionistov in folka ki ga je strah tehnologije in nocejo podpisati da bi se optika po bloku napeljala.
Dovie'andi se tovya sagain.

drvo ::

Invictus je izjavil:

Furbo je izjavil:


Če imaš šanso za optiko se valda uštekaj gor, kasneje pa lahko menjaš operaterja, če pride cenejši naokoli.

To lahko narediš samo, če je lastnik optike Telekom.

Ostalim operaterjem ni treba sharat svoje optike drugim...

Pač neki protimonopolni zakon...

Cange je izjavil:


Bi se priklopil gor če bi bilo ugodno, potrebe zaenkrat še ni. Se ni za bat, kable ne bo šel nikamor.

Kabel ne, priključek do tvoje bajte pa.

Ponavadi to ponujajo zastoj, zato je za izkoristit. Kasneje ti bodo priklop najbrž zaračunali...


Če maš optiko preko Telekoma jo ti šerajo z drugimi? Dobro vedet, v kratkem mi poteče pogodba z Telekomom in malo gledam kam bi šel.

springfield ::

Samo ce nima operater moznosti drugega priklopa. Recimo pri nas je kablska in Telekomova optika in ne morem imet Telemacha preko optike. Ostale operaterje pa ja.

starfotr ::

Lahko imaš tudi telemach preko optike od telekoma. Vendar te nočejo preklopit, ker potem jim najemnina optike požre maržo.

Penziču pozvonijo in mu rečejo, da bo imel optiko namesto bakra ali koaksa, ker delajo novo omrežje. Penzič reče, da ne rabi in postavi podvprašanje, kaj bo potem boljše. Bo bolje? Bo ceneje? Bolj zanesljivo? Če ima penzič PSTN in/ali TV preko koaksa, mu optika predstavlja samo breme, mora imeti modem, ki ga prej ni imel, kuri mu štrom, telefon ni dosegljiv, če izpade elektrika. Zakaj? Zato, da operaterju ni treba vzdrževati 2 infrastruktur. Vendar povprečen penzič nima od tega nič, razen več stroškov.

Problem optike v mestih je, da je precej nezasedena. Operaterji podvajajo 100 % nasičrna področja. Nivega uporabnika dobija edino, če kdo zamenja operaterja. V nasprotnem primeru jim fibri delajo samo nepotrebno investicijo in stroške z vzdrževanjem.

Če bi jaz bil operater, bi se usmeril v podeželje. Tam je zasedenost omrežja mnogo večja, ker ni alternativ.

springfield ::

Ok, to glede Telemacha ne vem, v glavnem so mi hotli priklopit prek kablske.

Podezelje se ne splaca, ker imas zlo razprseno populacijo in mores vlect kable vsepovsod. Verjami, da ponudniki preverijo, kje se jim splaca vlect.

starfotr ::

Ja, sedaj, ko ugotavljajo, da je manj kot 50 % optike zasedene po mestih, se preusmerjajo na podeželje, kjer je zasedenost položenih kablov mnogo boljša, čeprav je razpršena poseljenost.

Pa imaš tudi v mestih področja, kjer ni možen DSL ali so hitrosti nizke in bi bilo treba potegnit optiko. Pa se je ne.

mat xxl ::

Miha 333 je izjavil:

Podobna situacija pri meni, polovica kraja ima OŠO optiko, kjer so na voljo vsi operaterji, druga polovica pa T-2 optiko, na kateri storitve drugih operaterjev niso možne. Problem je, ker ima T-2 zelo nekonkurenčno ponudbo za poslovne uporabnike. Primer: 100/100 optika pri T-2 je 109 EUR + DDV mesečno, pri Telekomu pa 350/100 stane 37 EUR + DDV mesečno skupaj s fiksno telefonijo in 5000 min pogovorov - paket poslovni duo. Pri T-2 optika v paketu ni možna (samo 100/10). Napisano velja za poslovne uporabnike.



Tole mi pa ne gre v račun ? Jaz za T2 optiko plačujem mislim da 32 ali 34 eur na mesec, T2 je v poslovno stavbo zastonj pred 8 leti potegnil optiko samo za moje podjetje, brez vsake vezave niti za 1 dan. Ta, ki je vlekel optiko takrat za T2 , podizvajalec mi je povedal da bo račun na T2 cca 500 do 600 eur .

Ja takrat so bili v stečaju, sem se prav ČUDIL, zastonj priklop in noro nizka cena , med tem, kot zanimivost Telekom, je imel optiko že v poslovni stavbi, pa na one ugodne cene niso hoteli niti pod razno NIČ slišati, so ponujali le najem optičnih vodov, cena takrat cca 150 eur mesečno, do takrat pa smo imeli VDSL od Telekoma.... Torej še danes imam poslovno tako ceno ugodno in optiko, ki je nihče nima v naši poslovni stavbi, res pa je, da je T-2 imel optiko že potegnjeno po glavi cesti mimo naše poslovne stavbe in v našo stavbo in naprej do nas je bil že cevovod, torej nič kopanja samo vlečenje kablov.

mat xxl ::

Je pa tudi res, da tam, kjer je enostaven dostop, sedaj vsi po spisku vlečejo optiko. Npr. Zupančičeva jama ima 2 optike + sodoben koaks...in podobno, enako soseska Mostec, T2 optika je že ene 4 leta , poleg Telemachovega sodobnega coaksa, sedaj, pa, ker ne bo drago še Telecom vleče svojo vzporedno, to navozijo v vsak blok, in omarica, potem pa če kdo želi še v stanovanje pa potegnejo so vse že cevi, tako, da ni dosti dela, optika pa ja tudi po podzemnih garažah, kjer so že police za kable.....

starfotr ::

mat xxl je izjavil:

Miha 333 je izjavil:

Podobna situacija pri meni, polovica kraja ima OŠO optiko, kjer so na voljo vsi operaterji, druga polovica pa T-2 optiko, na kateri storitve drugih operaterjev niso možne. Problem je, ker ima T-2 zelo nekonkurenčno ponudbo za poslovne uporabnike. Primer: 100/100 optika pri T-2 je 109 EUR + DDV mesečno, pri Telekomu pa 350/100 stane 37 EUR + DDV mesečno skupaj s fiksno telefonijo in 5000 min pogovorov - paket poslovni duo. Pri T-2 optika v paketu ni možna (samo 100/10). Napisano velja za poslovne uporabnike.



Tole mi pa ne gre v račun ? Jaz za T2 optiko plačujem mislim da 32 ali 34 eur na mesec, T2 je v poslovno stavbo zastonj pred 8 leti potegnil optiko samo za moje podjetje, brez vsake vezave niti za 1 dan. Ta, ki je vlekel optiko takrat za T2 , podizvajalec mi je povedal da bo račun na T2 cca 500 do 600 eur .

Ja takrat so bili v stečaju, sem se prav ČUDIL, zastonj priklop in noro nizka cena , med tem, kot zanimivost Telekom, je imel optiko že v poslovni stavbi, pa na one ugodne cene niso hoteli niti pod razno NIČ slišati, so ponujali le najem optičnih vodov, cena takrat cca 150 eur mesečno, do takrat pa smo imeli VDSL od Telekoma.... Torej še danes imam poslovno tako ceno ugodno in optiko, ki je nihče nima v naši poslovni stavbi, res pa je, da je T-2 imel optiko že potegnjeno po glavi cesti mimo naše poslovne stavbe in v našo stavbo in naprej do nas je bil že cevovod, torej nič kopanja samo vlečenje kablov.


T2 je dobil omrežje praktični zastonj. Plačevali niso, stečaji taki in drugačni, zvon je šel po gobe, prisilna poravnava. Pač nesposoben folk. In tisti podizvajalec je tudi najbrž delal zastonj, tako kot ogromno firm v tistem času.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

kako se prklopit na optiko ki jo napeljuje givo ?

Oddelek: Pomoč in nasveti
344888 (2394) w0mbat
»

T2 ali Telekom (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6918634 (10636) PunkDude
»

V Nemčiji do leta 2018 vsem 50-megabitni internet (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5619873 (16956) Invictus
»

Optika (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
7113546 (10962) Skyman
»

T-2 dobra in slaba novica (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Omrežja in internet
18635262 (26460) Spajky

Več podobnih tem