» »

Spletna stran

Spletna stran

ludopazivi31 ::

Pozdravljeni,

Se opravičujem če odpiram dodatno temo sem iskal pa nisem najdel. Zanima me če mi laho kdo razloži kako gre to če bi rad imel dejansko svoj server da bi bil ponudnik domen oz host ali nevem točno kako bi to opredelil in ali je to sploh dejansko možno ?

janezvalva ::

zakaj ne greš na godaddy.com pogledat?

GrX ::

Google > reseller hosting

Reseller hosting vsa večja podjetja, ki se bavijo s to storitvijo..

c3p0 ::

Če hočeš prav svoj server, ga pač kupiš in daš v kolokacijo, ali pa najameš. Pa ne pri Godaddy.

ludopazivi31 ::

Dejansko hočem prav svoj server, če je možno seveda in me zanima kako to narediti oz postaviti ?

GrX ::

ludopazivi31 je izjavil:

Dejansko hočem prav svoj server, če je možno seveda in me zanima kako to narediti oz postaviti ?

https://www.hetzner.com/managed-server Če nimaš izkušenj, zadeve niso ravno samoumevne..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GrX ()

ludopazivi31 ::

Ma zanima me fizično postavit server je možno ? Npr. recimo doma v eni sobi ?
Kaj rabim vse pa kako to deluje ?

Mohimm ::

Ma zanima me fizično postavit server je možno ?

Je
Npr. recimo doma v eni sobi ?

Je, če imaš urejeno zračenje & hrupno izolirano
Kaj rabim vse pa kako to deluje ?

Potrebuješ računalnik (dovolj je že rPi če ne potrebuješ procesorske moči), povezavo v internet & elektriko, in pa "znanje".
Pod znanje spada:
- administracija mrežne opreme (administracija routerja minimalno(če želiš imeti doma), FW na strani serverja če imaš samo en server, load balancing, switchi, UPS-i...)...
- administracija serverja (Windows/Linux na čemerkoli pač hostaš, nastavitve uporabniških pravic, nastavitve domen, backupov, file sistemov...)
- ekonomska računica (vračunaj ceno elektrike, lokacije, vzdrževanje/nadgranja opreme..)
Računaj da če boš to nekomu prodajal naprej, idealno potrebuješ 2 lokaciji, v primeru da ti ena zgori, da imaš fizično ločen backup, idealno je imeti 2 ponudnika ali pa sklenjeno pogodbo z ISP ki ti zagotavlja stabilnost in reševanje problema povezljivosti,...

Ko to poračunaš ugotoviš da je veliko ceneje nekje zakupiti strežnik, in ti večino overhead-a pobere ponudnik...

Žal se zadeve ne da napisati v en forum post, ampak bo potrebno googlanje, branje knjig o sistemski administraciji & postavljanje strežnikov v testne namene...

smacker ::

V grobem: rabiš računalnik, nanj inštaliraš program (ali več) in odpreš porte na ruterju, da je dostopen izven omrežja. Za bolj podrobne info pa napiši kaj hočeš s serverjem počet.

ludopazivi31 ::

Za začetek nebi ponujal drugim bi imel samo zase in v mislih sem imel HOST za različne spletne strani ?
Zakaj bi nekomu drugemu dajal svoje podatke ? Mislim sej je res, da je lazje pa hitreje vse če pač enostavno plačaš enemu izmed ponudnikov ampak spet vidijo vse ?

Baja ::

kako misliš vidijo vse? spletno stran ponavadi postaviš z namenom da jo vidijo vsi?

če pa bi rad hranil občutljive podatke, pa je glede na tvoje (trenutno) znanje bolje da server najames.

ludopazivi31 ::

Ok pustimo zaenkrat prednosti pa slabosti svojega serverja pa najetega. Zanima me kaj bi rabil vse dejansko za en server ki bi bil host za recimo max 20 spletnih strani ?

ramiz?! ::

ludopazivi31 je izjavil:

Za začetek nebi ponujal drugim bi imel samo zase in v mislih sem imel HOST za različne spletne strani ?
Zakaj bi nekomu drugemu dajal svoje podatke ? Mislim sej je res, da je lazje pa hitreje vse če pač enostavno plačaš enemu izmed ponudnikov ampak spet vidijo vse ?

Ne razumem kaj bi sploh rad? Tako kot si branjevka na tržnici kar ne kupi avtomehanične delavnice in sprašuje po forumu kako obnovit motor na Opel Kadettu letnik 1998, tudi ti izpadeš smešno s takimi vprašanji ... če bi rad zadevo speljal, se loti na začetku, ker men deluje, da ti osnove niso ravno najbolj jasne in nima smisla razglabljat o postavitvi lastnega serverja, ki je roko na srce, dokaj osnovna in ne preveč kompleksna stvar, sploh če gre za minimalen obseg...
Never regret anything, there's always a reason things happen.

ludopazivi31 ::

A to pomeni da, če človek nekaj ne zna in bi se rad naučil, da to ni možno ?
Je treba takoj ubit vsak kanček volje v njemu ? Namesto da se mu pomaga.

c3p0 ::

En PC, namestiš linux in servise in jih skonfiguriraš. Ali uporabiš kak LAMP linux distro, ki to že vse ima. Namestiš še kak ISPconfig ali kaj podobnega. Na routerju fwd-aš ustrezne porte, če želiš, da so strani dosegljive od povsod.

googleg1 ::

Ne pozabit na staticen ip, ki ga moras zahtevat pri svojem ISPju (T-2, Telekom).

Baja ::

ali pa za windows WAMP, če nimaš izkušenj z linuxom. namesti ti apache, mysql in php z minimalno konfiguracije.

potem moras zakupiti domeno in A recorde nastaviti na tvoj IP (statični). cez recimo 24h max, ko se osvezijo DNS serveri, je tvoja stran dosegljiva s tvoje mašine.


za igranje bo verjetno dovolj kakšna zastonj. ddg .tk domains

če maš nazmes firewall je potrebno odprti še porte do serverja

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()

ramiz?! ::

ludopazivi31 je izjavil:

A to pomeni da, če človek nekaj ne zna in bi se rad naučil, da to ni možno ?
Je treba takoj ubit vsak kanček volje v njemu ? Namesto da se mu pomaga.

Človeku, ki se loti "učenja" na tak način, je verjetno upanje res najbolje ubit, ker s takim pristopom k stvari se ponavadi ne rodi nič pametnega. Drugače pa, če bi prebral moj post in dojel point, bi razumel kaj sem hotel povedat. S tvojih zapisov je mogoče razbrat edino to, da niti sam ne veš kaj točno bi rad, poleg tega pa ti manjkajo osnove za konstruktivno debato in pomoč. Sicer pa je že tema tako široko zastavljena, da ti lahko ostali samo limajo linke na vodiče in pišejo kje si lahko prebereš in pogledaš zadeve, kar pa je enako, če sam pogooglaš, namesto da drugi to delajo namesto tebe.

In poleg tega si dobil en kup predlogov in nasvetov kako lahko postaviš svoj server, pa ti nič ne pomaga, če nimaš znanja. Server se lahko postavi in skonfigurira na našteto načinov, vsak ima svoje potrebe. En ti bo napisal rabiš to in to, spet drugi to in ono. Če pa bi imel sam vsaj osnove pokrite in vedel kako stvari delujejo vsaj v principu, bi vprašal bolj specifično in dobil specifične odgovore.

Pa še jst tebe vprašam. Kako bi odgovoril človeku, ki bi stopil do tebe in bi te vprašal kako se servisira avte? (ob predpostavki, da bi bil mehaknik). Ne moreš. Ker moraš vedit za kater avto gre, kaj je narobe, kaj bi sploh rad, katero orodje potrebuješ, kakšne so cene, a sploh zna šraufat, a sploh kaj ve o avtih, kako so sestavljeni itd. itd. ... odgovoril bi mu lahko enako splošno, kot dobivaš v tej temi splošne odgovore.
Never regret anything, there's always a reason things happen.

Furbo ::

Ta model bi rad ponujal drugim gostovanje spletnih strani in nakup domen itd..

Ne kot preprodajalec, ampak iz svoje garaže.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

ludopazivi31 ::

ramiz?! je izjavil:

ludopazivi31 je izjavil:

A to pomeni da, če človek nekaj ne zna in bi se rad naučil, da to ni možno ?
Je treba takoj ubit vsak kanček volje v njemu ? Namesto da se mu pomaga.

Človeku, ki se loti "učenja" na tak način, je verjetno upanje res najbolje ubit, ker s takim pristopom k stvari se ponavadi ne rodi nič pametnega. Drugače pa, če bi prebral moj post in dojel point, bi razumel kaj sem hotel povedat. S tvojih zapisov je mogoče razbrat edino to, da niti sam ne veš kaj točno bi rad, poleg tega pa ti manjkajo osnove za konstruktivno debato in pomoč. Sicer pa je že tema tako široko zastavljena, da ti lahko ostali samo limajo linke na vodiče in pišejo kje si lahko prebereš in pogledaš zadeve, kar pa je enako, če sam pogooglaš, namesto da drugi to delajo namesto tebe.

In poleg tega si dobil en kup predlogov in nasvetov kako lahko postaviš svoj server, pa ti nič ne pomaga, če nimaš znanja. Server se lahko postavi in skonfigurira na našteto načinov, vsak ima svoje potrebe. En ti bo napisal rabiš to in to, spet drugi to in ono. Če pa bi imel sam vsaj osnove pokrite in vedel kako stvari delujejo vsaj v principu, bi vprašal bolj specifično in dobil specifične odgovore.

Pa še jst tebe vprašam. Kako bi odgovoril človeku, ki bi stopil do tebe in bi te vprašal kako se servisira avte? (ob predpostavki, da bi bil mehaknik). Ne moreš. Ker moraš vedit za kater avto gre, kaj je narobe, kaj bi sploh rad, katero orodje potrebuješ, kakšne so cene, a sploh zna šraufat, a sploh kaj ve o avtih, kako so sestavljeni itd. itd. ... odgovoril bi mu lahko enako splošno, kot dobivaš v tej temi splošne odgovore.



Lej realno in iskreno se imaš za prepametnega in zaradi takih kot si ti ki nimajo normalnega pristopa do ljudi, ki so novi na nekaterem območju smo tudi tam kjer smo in je marsikoga dejansko strah vprašat nekatere stvari ker se bojijo, da jih bodo obsojali. Ampak ja nema veze ti imaš prav.

Po predpostavko da sem mehanik bi jaz čisto drugače pristopil do npr. tebe, ki bi hotel servisirati avto. Tvoj pristop sigurno nebi uporabil pa nobenemu nebi ubil volje do nečesa tudi če nebi vedel kaj je avto sploh.

Vsem drugim pa hvala za vsak nasvet. Sigurno mi bo prav prišel.

Zgodovina sprememb…

ron_g ::

nič ni narobe, če se želiš učiti, tudi če želiš gor postaviti svoje spletne strani...če pa boš to ponujal drugim je boljš, da zakupiš nek resseler paket, jaz imam na domovanju... ta drug paket recimo. PA tam dobiš vso podporo in si lahko miren, da bo poskrbljeno za varnost, link
Ko pa obvladaš dovolj dobro, lahko ponudiš gostovanje pri sebi, čeprav glede na ugodne cene paketov, se ti to ne splača, preveč dela z vzdrževanjem.

blackbfm ::

En PC, namestiš linux in servise in jih skonfiguriraš. Ali uporabiš kak LAMP linux distro, ki to že vse ima.


Lahko tudi cpanel / plesk in imaš 99% dela narejenga, vse na klik. Ni pa zastonj.

Samael ::

ludopazivi31 je izjavil:

ramiz?! je izjavil:

ludopazivi31 je izjavil:

A to pomeni da, če človek nekaj ne zna in bi se rad naučil, da to ni možno ?
Je treba takoj ubit vsak kanček volje v njemu ? Namesto da se mu pomaga.

Človeku, ki se loti "učenja" na tak način, je verjetno upanje res najbolje ubit, ker s takim pristopom k stvari se ponavadi ne rodi nič pametnega. Drugače pa, če bi prebral moj post in dojel point, bi razumel kaj sem hotel povedat. S tvojih zapisov je mogoče razbrat edino to, da niti sam ne veš kaj točno bi rad, poleg tega pa ti manjkajo osnove za konstruktivno debato in pomoč. Sicer pa je že tema tako široko zastavljena, da ti lahko ostali samo limajo linke na vodiče in pišejo kje si lahko prebereš in pogledaš zadeve, kar pa je enako, če sam pogooglaš, namesto da drugi to delajo namesto tebe.

In poleg tega si dobil en kup predlogov in nasvetov kako lahko postaviš svoj server, pa ti nič ne pomaga, če nimaš znanja. Server se lahko postavi in skonfigurira na našteto načinov, vsak ima svoje potrebe. En ti bo napisal rabiš to in to, spet drugi to in ono. Če pa bi imel sam vsaj osnove pokrite in vedel kako stvari delujejo vsaj v principu, bi vprašal bolj specifično in dobil specifične odgovore.

Pa še jst tebe vprašam. Kako bi odgovoril človeku, ki bi stopil do tebe in bi te vprašal kako se servisira avte? (ob predpostavki, da bi bil mehaknik). Ne moreš. Ker moraš vedit za kater avto gre, kaj je narobe, kaj bi sploh rad, katero orodje potrebuješ, kakšne so cene, a sploh zna šraufat, a sploh kaj ve o avtih, kako so sestavljeni itd. itd. ... odgovoril bi mu lahko enako splošno, kot dobivaš v tej temi splošne odgovore.



Lej realno in iskreno se imaš za prepametnega in zaradi takih kot si ti ki nimajo normalnega pristopa do ljudi, ki so novi na nekaterem območju smo tudi tam kjer smo in je marsikoga dejansko strah vprašat nekatere stvari ker se bojijo, da jih bodo obsojali. Ampak ja nema veze ti imaš prav.

Po predpostavko da sem mehanik bi jaz čisto drugače pristopil do npr. tebe, ki bi hotel servisirati avto. Tvoj pristop sigurno nebi uporabil pa nobenemu nebi ubil volje do nečesa tudi če nebi vedel kaj je avto sploh.

Vsem drugim pa hvala za vsak nasvet. Sigurno mi bo prav prišel.


Verjetno ti je dal @ramiz?! v celi temi najboljši odgovor, pa če ti je ta všeč ali ne.
Kot bi prišel na forum in vprašal: "Kako se kuha? Za začetek bi kuhal zase, potem pa to razširil še na ostale mimodoče. Če je to sploh možno." ... in potem ti eden svetuje, da pojdi v knjižnico po "Kuharstvo za vsakogar" od Pepike Levstek, drugi, da si oglej kakšno oddajo od Jamie Oliver-ja, tretji pa doda, da morajo trdo kuhana jajca vreti 10 minut.
Upam, da me razumeš, kaj želim povedati, če že Ramiza nisi želel razumeti. Sprašuješ nekaj na splošno. Za začetek bi mogoče prebral navodila, kako štedilnik prižgati, a? Pa zatem, kaj pogooglal in poskušal narediti ... recimo špinačno lazanjo? In potem ... potem ko boš vsaj približno vedel, kaj želiš ... prišel na forum in vprašal nekaj konkretnega, ne pa "kako se kuha, rad bi odprl restavracijo".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

l0wc4 ::

En hiter in dobro napisan HowTo:

https://www.wikihow.com/Create-a-Web-Ho...

Napisano je za MAMP in Windowse. Za začetek ti bo popolnoma dovolj. Ko boš razumel vse servise, kako delujejo v MAMP-u se lahko lotiš postavitev kake Linux mašine in na njej dvigneš enake servise in konfiguriraš naprej. Če imaš voljo, se boš naučil.

Priklop mašine na internet - tisti zadnji del v navodilih. V kolikor boš porte forwardal na routerju ni panike, lahko pa kabel direkt iz modema providerja priklopiš na mašino in dobiš ali statiko ali DHCP (primer pri T-2), toda v tem primeru pazi na firewall, da boš imal odprto samo tisto kar potrebuješ. Seveda si do mašine odpri RDP, ampak RDP naj ima prav tako omejen dostop ali pa na mašini dvigni še kak VPN, recimo https://www.softether.org/, ki je zastonj in obstaja za vse OS.

Kaka naj bo mašina za spletne strani. Imej dva diska, za mirror - v Windows 10 je to že možno, ne potrebuješ Windows Server OS. Delaj backupe mašine. Moč mašine po CPU niti ni tako pomembna, odvisno kkake strani boš hostal. Količina RAM - 8 GB je čez glavo.

Za začetek naj ti bo to z moje strani dovolj. Upam, da ti uspe.

DeeJay ::

Linux Centos, Nginx, PHP-FPM, PHP, MySQL
to je vse kar rabiš, da postaviš website hosting mašino.

Dost ugodno lahko najameš serverje pri https://www.leaseweb.com/dedicated-serv...
Majo dedicated serverje že od 30EUR/mesec dalje.

V firmi mamo pri njih:
2x Intel 12-Core Xeon E5-2650v4
128GB RAM
4x480Gb SSD
Plačujemo pa 159EUR/mesec. Se splača počakat na njihove akcije, so res hudi popusti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

WhiteAngel ::

Še en problem domačih strežnikov, ki se ga nihče ni dotaknil, je odpoved hardvera. Tvoj strežnik bo tekel 24/7 in nič nenavadnega ne bo, če ti po nekaj letih disk odleti. Moraš postaviti RAID. Dobro je imeti tudi ECC pomnilnik v tem primeru, ker se ti lahko zbrka file systrm, če se ti kakšen bit v pomnilniku flipne zaradi kozmičnih žarkov. Poleg RAIDa je dobro imeti še dnevne backupe nekje zunaj v primeru, da ti RAID ne dela, vendar ne veš za to, kakšnega kripto virusa ali če ti bajta pogori. Druge težave s hardverom (napajalnik, pa plata v primeru kakšnih strel) so lažje rešljive, saj ne boš izgubil podatkov, le nekaj ur dela.

Lonsarg ::

Long story short. Znanje googlanja in angleščine(nekaj omejenega se da tudi v Slo dobit, ma veliko slabse) je predpogoj predno se lotiš kakršnekoli IT zadeve. Na forum se pride diskutirat in iskat konkretno rešitev ko si preko Googlanja nagruntal vsaj koncept. Če ti nekdo drug lepi linke do vodičev se potem človek ne nauči googlanja, googlanja se slis enostavno ampak verjemi da imaš programerje z par let izkušenj ki se kr za glavo držim kako slabo znajo na googlu iskati rešitve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

zuz3k ::

mene zanima etičnost izdelave strani

kaj menite če bi naredil spletno stran o mojem pokojnem dedku, napisal bi kdaj je pokojni umrl ampak
slike bi pa bile barvne in ne črnobele. A je to etično in spremenljivo za internetno stran, kaj menite?


lp
Life is a psychological game.

c3p0 ::

DeeJay je izjavil:


V firmi mamo pri njih:
2x Intel 12-Core Xeon E5-2650v4
128GB RAM
4x480Gb SSD
Plačujemo pa 159EUR/mesec. Se splača počakat na njihove akcije, so res hudi popusti.


To pa je res poceni. Trenutna redna cena vidim da je 359€/mesec.

DeeJay ::

Ja mel so res hudo akcijo ob obletnici.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

CanYouSeeMe.org (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
517136 (5600) Konlov
»

The War Z / Infestation: Survivor Stories

Oddelek: Igre
354010 (3009) Leprechaun
»

Postavitev omrežja

Oddelek: Omrežja in internet
111624 (1414) Invictus
»

Težave z MySQL povezavo

Oddelek: Izdelava spletišč
292522 (2127) la_mer
»

S poceni SSD-ji tudi Super Talent

Oddelek: Novice / Diski
145964 (5348) nekikr

Več podobnih tem