» »

Telemach - hitrost interneta preko WiFi

Telemach - hitrost interneta preko WiFi

nejc_1337 ::

Pozdravljeni,
danes so mi priklopili Telemach (nazivna hitrost 300/15). Če iz njihovega (brezžičnega) modema (EVW32C) potegnem kabel do računalnika, je hitrost dejansko taka. Če pa se povežem brezžično (starejši računalnik, zato 2,4 GHz povezava), je hitrost tam 60 Mbps, tu pa tam do 100 Mbps. Jasno mi je, da hitrost ne bo 300 Mbps, vseeno pa sem pričakoval več. Mrežna kartica (Intel N2230) naj bi podpirala do 300 Mbps, zato si predstavljam, da se da priti bližje tej teoretični meji kot pa le do 100 Mbps.
Na telefonu (OnePlus 6T) sem povezan na 5 Ghz omrežje, pa je situacija enaka, oz. zelo podobna, hitrosti tam okrog 80 Mbps.
Se da to popraviti s kakšnimi nastavitvami ali je treba kupiti router, ki bo priklopljen na ta modem, ali niti to ne bo pomagalo?
Hvala za pomoč, lep večer.

Miha 333 ::

Na single channel teoretično do 150, za kaj več bo treba podpirati wide kanale ali channel bonding. Preveri nastavitve routerja, seveda pa mora to podpirati tudi mrežni vmesnik. Z večjim številom povezanih naprav tudi pada hitrost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

nejc_1337 ::

V nastavitvah modema je nastavitev 20 Mhz ali pa 40 Mhz oz. še 80 Mhz pri 5 GHz. Je to to? Ne najdem pa informacije, če moja mrežna to podpira.

Miha 333 ::

Odvisno tudi, kako je mrežna implementirana. Lahko da je bottleneck celo CPU računalnika.

nejc_1337 ::

Aja, razumem, hvala. Vseeno pa ne pridem niti blizu 150 Mbps. Sem pa zdaj v nastavitvah za 5 GHz spreenil na 80 MHz in ja, zdaj na telefonu dela do 300, tako da hvala. :D

Torej je najverjetneje kriv prenosnik?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nejc_1337 ()

Miha 333 ::

nejc_1337 je izjavil:

Aja, razumem, hvala. Vseeno pa ne pridem niti blizu 150 Mbps. Sem pa zdaj v nastavitvah za 5 GHz spreenil na 80 MHz in ja, zdaj na telefonu dela do 300, tako da hvala. :D

Torej je najverjetneje kriv prenosnik?

Če je star, verjetno. Je pa 100 Mbps v praksi kar zavidljiva hitrost za 2,4G. Ker vedno so prisotne kakšne motnje (npr. od drugih omrežij) in vse to vpliva na hitrost povezave.

nejc_1337 ::

Aha, hvala za info. Samo še ena stvar, glede na to, da je pri 5 GHz to rešilo zadevo. Ko hočem pri 2,4 GHz spremeniti na 40 MHz, sicer osveži, ampak še vedno kaže 20 MHz, pa sem vse naprave disconnectal s tega omrežja. Kakšna ideja?
 SCREENSHOT

SCREENSHOT

XS!D3 ::

nejc_1337 je izjavil:

Aja, razumem, hvala. Vseeno pa ne pridem niti blizu 150 Mbps. Sem pa zdaj v nastavitvah za 5 GHz spreenil na 80 MHz in ja, zdaj na telefonu dela do 300, tako da hvala. :D

Torej je najverjetneje kriv prenosnik?

Če je link speed 150Mbps (v idealnih razmerah), že zaradi overheada prenosnega protokola ne boš prišel blizu tej številki. Kot je že nekdo pred mano napisal, je 100Mbps realnega prenosa na 2.4GHz že lepa številka. Za več pa rabiš tako odjemalce kot dostopno točko s podporo 802.11ac, ki deluje samo na 5GHz, kjer je na voljo bistveno več frekvenčnega prostora in bistveno manj drugih motenj, kot so razni babyphonei, brezžične tipkovnice/miške, bluetooth, mikrovalovke, itd..

Tale EVW32C, kot vidim, podpira 802.11ac 2x2 MIMO, ampak ga laptop z 2.4GHz only mrežno sigurno ne.

Sicer pa je sedaj že skoraj vsak teden nova tema na slo-techu z istim "problemom"....

nejc_1337 ::

Hvala.

Miha 333 ::

nejc_1337 je izjavil:

Aha, hvala za info. Samo še ena stvar, glede na to, da je pri 5 GHz to rešilo zadevo. Ko hočem pri 2,4 GHz spremeniti na 40 MHz, sicer osveži, ampak še vedno kaže 20 MHz, pa sem vse naprave disconnectal s tega omrežja. Kakšna ideja?
 SCREENSHOT

SCREENSHOT


Poskusi izbrati kanal ročno. Pred tem na telefonu z WiFi Analyzerjem poglej, kateri kanal je najbolj prost.

nejc_1337 ::

Bom poskusil. Hvala za vse informacije obema. Lep večer.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Router za običajnega uporabnika na optiki (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
539530 (7766) XS!D3
»

Wifi: max hitrost 2.4GHz povezave

Oddelek: Pomoč in nasveti
72040 (1819) Mavrik
»

tl-wr740n max hitrost

Oddelek: Omrežja in internet
71042 (853) konspirator
»

WiFi modem in telefon na 2.4 GHz - se motita?

Oddelek: Omrežja in internet
181387 (993) pirx
»

hitrost prenosa preko wireless

Oddelek: Omrežja in internet
131638 (1475) Spajky

Več podobnih tem