» »

DOKUMENTARNI filmi

DOKUMENTARNI filmi

Temo vidijo: vsi

FrRoSt ::

Morda tole ne sodi v temo Šola, pa vendar! :D

Opažam, da se pojavljajo neki posnetki, predvsem iz YT, ki jih (razni) uporabniki lepijo sem in jih jemljejo, kakor jih pač jemljejo. Večinoma kot VIŠEK sebe in svojega pogleda in dojemanja sveta. :))

Seveda ni s tem nič narobe. :) Se pa ustvarja neka, bom napisal: na pol amaterska in/ali dokaj laična debata. Kar seveda tudi ni nič narobe! :D

PROBLEMI se pričnejo takrat, ko si jih nekateri začnejo razlagati kot suho ZLATO! in od tega potem ne odstopijo za vsako ceno.... :))

************************************************************************************************
************************************************************************************************

Da nekoliko skrajšam, predno dokončno (vsi skupaj) ZABLUZIMO!

Rad bi opozoril na DOKUMENTARNE filme! Nekaj tednov nazaj sem gledal izjemen dokumentarni film o AVTISTIH!
Večina teh DOKUMENTARCEV predvaja RTVSlo, se pa najdejo tudi na drugih TV postajah. TV3 recimo! Morda niso ravno vsi vredni 5*. So pa marsikdaj prav dobri in tudi odlična podlaga za učenje, kakor tudi nadaljno debato! 8-)

Vse teme sicer za vse niso enako zanimive, pa vendar.

Rad bi opozoril na dokumentarne filme, ki si jih lahko ogledate danes. Na TVS2 ob 20h: Kraljestvo- kako so glive ustvarile naš svet in ob 20.55 še Iskanje Rodrigeza

Vsaj prvi bo verjetno kar zanimiv.

PROSIM, ohranjajte temo čim bolj čisto! Namenjena je opozarjanju na ODLIČNE in ZANIMIVE dokumentarne filme. Za kakšne podrobnejše in konkretnejše zadeve in teme, ki vas zanimajo, si odprite (svoje) nove teme. :)

HVALA za Razumevanje!

Menda je moderator VelikiKit in sem razni drugi prsi - saj veste koga! upam ne sežejo! :))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Pika na i ::

Glive so najboljše kemičarke! Strinjam!
Te imam na sumu, da boš jutri ves dan po gozdu hodil in iskal mravlje. Ali raje ose :)
Kakorkoli, hvala, zanimivo.
Ob netopirjih me je prijelo, da bi jih šla vse zbudit, revčke.

Gledala sem danes na Discoveryju dokumentarec Wheeler Dealers: Volkswagen Rabbit GTI. Menda so bili v Ameriki pravi hit
Tip ga je kupil za 2500 dolarjev in predelal v evropsko verzijo. Kukr so mi bili golfi vedno bljak, je ta na koncu izgledal zelo spodobno. Ampak barva sedežev, jao bože.
V enem od prihodnjih življenj, bom zihr mehanik ;)

pegasus ::

BBC je še vedno hiša, ki sproducira največ koristnega tv materiala v obliki dokumentarcev. Priporočam en 100GB+ torrent na temo "bbc horizon", vsebuje že prek 40 let dokumentarcev, ki odlično kažejo, kako se je v tem času spremenil naš pogled na svet in način podajanja vsebine.

Cruz ::

Jaz pa priporočam Iskanje Rodrigeza. Super lahkotna stvar za večer. Upam, da si mu dal šanso. :)

Za uporabnike(pa tudi neuporabnike) Netflixa priporočam dokumentarec Behind The Curve(prav tako ena taka lahkotna reč za večer), ki govori o Flat Earth-erjih in lepo prikaže psihološke profile privržencev ter celotno njihovo organizacijo. V dokumentarcu tudi nekajkrat sami dokažejo, da Zemlja ni ploščata, ampak seveda te ugotovitve ne sprejmejo. :)

Prav tako priporočam Oskarjevega zmagovalca za najboljši dokumentarni film Free Solo. Film, ki ni le lov na rekord v plezalstvu, ampak tudi prijateljstva, perfekcionizma, mentalne stabilnosti, kombiniranja ljubezni, družine z ekstremnimi športi ter prikaz tveganja kot smisla življenja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cruz ()

FrRoSt ::

Pozna kdo francoski dokumentarec o francozo, ki je svoje življenje posvetil razuskovanju J tečaja in odkril korelacijo s temperaturo ozračja in CO2!?

Jr bil na TVS pred par mesci....
In še eden mu je sledil, tudi na temo podnebnih sprememb in politikov....

Komu kaj znano?
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

Massacra ::

Lani nekje v tem času je bil dokumentarec na TV SLO o vohu! Iskal in iskal, pa ga nisem našel. Mi kdo pomore v iskanju???

FrRoSt ::

Menda ni bil samo o vohu, bil je o vseh čutilih!?

Poskusi tukaj pobrskati: https://www.rtvslo.si/oddaja/dokumentar...

Moraš se logirat, če se ne motim.... ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

Massacra ::

Ne, o vohu je bil (morda pa v kaki seriji o čutilih).

Ni ga na seznamu!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Massacra ()

FrRoSt ::

DRUGI SO MOLČALI

The Silence of Others, koprodukcijski dokumentarni film, 2018

Dokumentarec razkriva epski boj žrtev Francove diktature, ... nedelja 21:50 TVS1

*Teli Španci (in Španija) so totalno v ž/m sp. prganih!!:O
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

c3p0 ::

Cruz je izjavil:


Prav tako priporočam Oskarjevega zmagovalca za najboljši dokumentarni film Free Solo. Film, ki ni le lov na rekord v plezalstvu, ampak tudi prijateljstva, perfekcionizma, mentalne stabilnosti, kombiniranja ljubezni, družine z ekstremnimi športi ter prikaz tveganja kot smisla življenja.


+1, odlični posnetki in hkrati srhljivo v kaj se je spustil ta človek.

FrRoSt ::

Sicer ni dokumentarni film, a vseeno! ;)

Alenka Rebula, interviju ...

Verjetno marsikomu nepomembno pozornosti, kdor se ukvarja tudi z tekimi stvarmi pa IZJEMNE informacije in dognanja.... :)

https://4d.rtvslo.si/arhiv/intervju-rad...
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

FrRoSt ::

AHA!

Pa sem ga našel! :))

Francoski DOKUMENTARNI film: Led in nebo, sreda 01.05.2019; TVSlo2, 22:30!

Obvezen OGLED! 8-) :) Za vse, še preden se logirajo na ST! :)):)):))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

mitkos ::

FrRoSt je izjavil:

AHA!

Pa sem ga našel! :))

Francoski DOKUMENTARNI film: Led in nebo, sreda 01.05.2019; TVSlo2, 22:30!

Obvezen OGLED! 8-) :) Za vse, še preden se logirajo na ST! :)):)):))


Pravkar pogledal. Res dober dokumentarec ob katerem se moraš zamisliti...

c3p0 ::

A to?

FrRoSt ::

TO! 8-)

Hvala za pohvalo in mnenje. :D Če si bo zaradi tega samo eden več ogledal film, se je splačalo! :)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

FrRoSt ::

* * * ODVISNOST * * *

To je tema, ki je tukaj zapostavljena. Dotika pa se vsakega od nas, tako ali drugače!

IZVRSTEN Intervju z izvrstno Osebo na temo ODVISNOSTI!

https://4d.rtvslo.si/arhiv/nedeljski-go...

*Ne vem, če bo zadeva "prijela" zaradi tehničnih motenj :)), vendar naslov imete in toliko ste verjetno tudi že (tehnološko) pismeni in spretni, da si boste zadevo poiskali, če jo boste potrebovali... ;)

**4d.rtvslo.si/arhiv/nedeljski-gost-vala-202/174615727
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

FrRoSt ::

VSE kar ste hoteli vedeti o Kitajski, pa niste vedeli, kaj bi sploh vprašali!? 8-)

KITAJSKA

Zorana je Carica! Dobesedno RAZTURA! :D
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FrRoSt ()

Kurzweil ::

Tole verjetno bolj paše v rubrik "Sedem umetnosti", bo že kdo od moderatorjev prestavil. Dokumentarci so sicer super zadeva in res jih rad gledam. Večkrat sem že razmišljal, da bi dejansko plačal naprimer RTVju za dostop do vseh dokumentarcev, ki so jih predvajali v celotno zgodovini. Kot mulc sem precej gledal dokumentarce tudi na HRT, danes pa je tega kolikor hočeš, obenem pa se ne morem znebiti občutka, da kvaliteta pada (da ne omenim, kaj so padli razni programi od Discoveryja naprej). Vsekakor je bolje se držat dokumentarca kot popolno dejstvo, kot nekaj pametovat po občutku, kar počne mnogo ljudi, recimo temu gostilniške debate.

Sedaj dokumentarce snema že praktično vsak, še posebej tisti ne spletu so lahko milo rečeno smešni, da ne omenjam razne dokumentarce, ki se navezujejo na najbolj bolane teorije zarot, da ne omenjam razne Ancient Aliens, nekateri si zgodovino in dejstva interpretirajo povsem po svoje, nekateri stvar prenapihnejo, nekateri pa tako pretiravajo in hočejo narediti takšen hype in biti tako senzacionalistični, da so že škodljivi (naprimer prikaz 2. svetovne vojne iz oči Američanov).

Včasih dokumentarci ne zmorejo prikazati pravilno, včasih je interpretacija napačna s strani igralce, se tudi zgodi, da so recimo podnapisi slabo prevedeni, za tiste, ki so seveda 100% odvisni od slednjih. Na splošno je treba prepoznati stvari, če obstaja 2 skrajnosti, je ponavadi sredina nekje v sredini, potem ve se za nekatere ustvarjalce dokumentarcev, da bodo "po defaultu" kvalitetni. Vsekakor pa bi moral vsak, ki se ima za vsaj malce intelektualnega, dokumentarec vzeti kot neko referenco oz. osnovo iz katere potem raziskuje dalje in se popolnoma poglobi.

Je pa dejstvo, da ultimativna resnica je večini primerov skrita očem. Večina dokumentarcev je pristranskih, sploh če govori o raznih vojnah, narodih, Rusih/Američanih, kakšni naravoslovni dokumentarci, ki so starejši od 20 let so lahko tudi prestari in so vmes številna dognanja že spremenila dejstva, ki jih tam predstavljajo. Na splošno pa, je mnogokrat interpretacija ustvarjalca in gledalca velik faktor. Recimo razni zgodovinski dokumentarci bazirajo na rekonstrukcijah in predvidevanjih glede na neke ostanke in dognanja. Neki znanstveni dokumentarci so narejeni s strani dognanja neke raziskave, univerze, inštituta, ki je kasneje ovržena, če pa je kaj zares škodljivo, pa so ti senzacionalistični dokumentarci današnjega časa, ki jih ustvarjajo razna gibanja od flat earth, haarp, chemtrails,...

Vse skupaj pa se navezuje tudi na Wikipedio... recimo rad gledam, "Fact or Fiction", to je ena kratka oddaja, kjer glasbenike sprašujejo, če drži vse kar je napisano na Wikipedii in kar težko je verjeti, da je 1/4 napisanega popolnega nesmisla, je pa res, da če bi se folku dalo to urejat in pošiljat reporte, bi se to vse lahko popravilo, tako pa večina folka raje pametuje, naredili pa ne bi nič. Podobno recimo velja tudi za Google Translate... vsi govorijo kako slabo prevaja v/iz slovenskega jezika, dejansko pa lahko vsak, ki ima odprt gmail, pošilja prdloge, popravke, dodaja,...

V glavnem na kratko, dokumentarec naj bo referenca iz katere se potem raziskuje in poglablja dalje in potem so dokumentarci povsem fina stvar, tudi v primeru, ko/če so slabi.

FrRoSt ::

Preiskovalni DOSJE o slovenskih Bankah :)) ali kiar Brezno; kot so ga poimenovali devavci na nacionalni PR greznici.... :))

Ali: Kako so Butalci ostali brez Bank! :)):)):))

Priporočeno branje (je tudi): Sledi neke nevednosti
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

WizzardOfOZ ::

Dober dokumentarec je recimo Volkovi Černobila.

Machete ::

Včeraj sem gledal potopisno dokumentarno serijo in sicer del o Indiji: https://4d.rtvslo.si/arhiv/tuji-dokumen...

Ne morem verjeti na kako nizkem nivoju je vsebina, predvsem glavna popotnika. To so novi standardi za novo tisočletje?
Ignorantska, žaljiva in nespoštljiva, nerazgledana. Katastrofa. Medtem ko je sicer produkcija, kamera in montaža na zelo profesionalnem nivoju oz. by the book za tovrstni žanr potpisni dokumentarcev. Scenarij obup.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

T743 ::

Še prej je bila pa o Jordaniji, tudi meni delujeta precej "vsakdanje primitivna", sploh mi ni jasno kdo take pajace plačuje. Se mi kolca po dokujih Michael Palina in podobnih.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dokumentarci vredni ogleda (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Sedem umetnosti
13628930 (630) JanBrezov
»

Houston, We Have A Problem! (Yugoslavian space program)

Oddelek: Sedem umetnosti
448052 (4130) globoko grlo
»

VAXXED in kontroverzija , ki obdaja film

Oddelek: Loža
466840 (3039) grex
»

Discovery, NGC & Co. - kam so šli dobri dokumentarci?

Oddelek: Sedem umetnosti
263751 (2687) flipflop

Več podobnih tem